اطلاعات کپسول داکسپین عوارض جانبی Doxepin

درباره دوکسپین
نوع دارو یک داروی ضد افسردگی سه حلقه ای
استفاده برای درمان افسردگی
موجود به عنوان کپسول
دوکسپین متعلق به گروهی از داروها به نام ضد افسردگی های سه حلقه ای است. برای درمان افسردگی تجویز می شود. علت دقیق افسردگی مشخص نیست. ممکن است بدون دلیل ظاهری ایجاد شود یا ممکن است در اثر یک رویداد زندگی مانند مشکل رابطه، سوگ یا بیماری ایجاد شود. با افسردگی، شما به طور مداوم خلق و خوی پایینی دارید و علائم دیگری به اندازه کافی شدید است که در فعالیت های عادی روزانه شما اختلال ایجاد کند. دوکسپین می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند. مخصوصاً اگر در خوابیدن هم مشکل دارید مفید است. تصور می شود که با تداخل با مواد شیمیایی مغز (به نام انتقال دهنده های عصبی) که ممکن است در ایجاد علائم نقش داشته باشند، کار می کند. برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف دوکسپین، مهم است که پزشکتان بداند:
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید.
 • اگر غده تیروئید پرکار دارید.
 • اگر در عملکرد کبد یا عملکرد کلیه ها مشکلی دارید.
 • اگر صرع یا دیابت (دیابت شیرین) دارید.
 • اگر برای مدت طولانی مشکل یبوست داشته اید.
 • اگر در دفع ادرار مشکل دارید یا اگر مشکل پروستات دارید.
 • اگر اختلال قلبی یا بیماری عروق خونی دارید.
 • اگر مشکل سلامت روانی داشته اید – به ویژه اختلال دوقطبی یا روان پریشی.
 • اگر فشار چشم شما افزایش یافته است (آب سیاه).
 • اگر به شما گفته شده است که فئوکروموسیتوم دارید – توموری در غده فوق کلیوی شما.
 • اگر پورفیری دارید – یک اختلال خونی نادر ارثی.
 • اگر داروهای دیگری از جمله داروهایی که بدون نسخه قابل خرید هستند و همچنین داروهای گیاهی و مکمل مصرف می کنید. این امر به ویژه در صورتی مهم است که اخیراً دارویی برای افسردگی مصرف کرده باشید که به عنوان مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) شناخته می شود.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
بیشتر بخوانید
آیا داروهای کاهش وزن موثر هستند؟
 • قبل از شروع این درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته مطالعه کنید. این اطلاعات بیشتر در مورد دوکسپین به شما می دهد و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • دوکسپین می‌تواند باعث ایجاد احساس خواب‌آلودگی در شما شود، بنابراین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در اولین شروع مصرف، دوز کمی مصرف کنید و سپس با عادت کردن بدن، دوز خود را به تدریج افزایش دهید.
 • Doxepin اغلب یک بار در روز قبل از خواب تجویز می شود، اگرچه می توان آن را دو یا سه بار در روز نیز مصرف کرد. پزشک به شما می گوید کدام یک برای شما مناسب است و دستورالعمل ها روی برچسب بسته چاپ می شود تا به شما آنچه را که پزشک گفته است یادآوری کند. اگر در مورد نحوه مصرف کپسول ها سوالی دارید، از داروساز خود بخواهید تا راهنمایی کند.
 • می توانید دوکسپین را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. بسیاری از مردم متوجه می شوند که آیا به قورت دادن کپسول با نوشیدن آب کمک می کند.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید مگر اینکه نوبت بعدی شما موعد مصرف باشد. اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی است، نوبت بعدی را در موعد مقرر مصرف کنید اما دوز فراموش شده را کنار بگذارید. برای جبران دوز فراموش شده، دو نوبت را با هم مصرف نکنید.
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند.
 • ممکن است احساس کنید که دوکسپین فوراً برای شما کار نمی کند. ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا اثر ایجاد شود، و ۴-۶ هفته قبل از اینکه شما فواید کامل را احساس کنید. مهم است که مصرف آن را به این فکر نکنید که کمکی نمی کند.
 • در حالی که احساس افسردگی می کنید، ممکن است افکار ناراحت کننده داشته باشید و به آسیب رساندن به خود یا پایان دادن به زندگی خود فکر کنید. اگر این اتفاق افتاد، بسیار مهم است که فوراً به پزشک خود در مورد آن اطلاع دهید.
 • اگر الکل می نوشید، از پزشک خود راهنمایی بخواهید. احتمالاً پزشک به شما توصیه می کند که در زمانی که دوکسپین مصرف می کنید الکل ننوشید زیرا خطر عوارض جانبی مانند احساس خواب آلودگی را افزایش می دهد.
 • انواع مختلفی از داروهای ضد افسردگی وجود دارد – هر نوع به روشی کمی متفاوت عمل می کند و می تواند عوارض جانبی متفاوتی داشته باشد. اگر متوجه شدید که دوکسپین برای شما مناسب نیست، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است داروی ضد افسردگی دیگری پیدا شود که مناسب شما باشد.
 • برخی از افرادی که دوکسپین مصرف می کنند متوجه می شوند که پوست آنها نسبت به نور خورشید حساس تر از حد معمول می شود. از تخت‌های آفتاب‌گیر استفاده نکنید و سعی کنید تا زمانی که متوجه واکنش پوست خود نشده‌اید از نور شدید خورشید دوری کنید. از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی بالا استفاده کنید.
 • ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف دوکسپین را حتی بعد از اینکه احساس بهتری کردید ادامه دهید. این به جلوگیری از بازگشت علائم شما کمک می کند.
 • در صورت خرید هر دارویی، با یک داروساز مشورت کنید که برای مصرف شما مناسب است. این به این دلیل است که تعدادی از داروها می توانند خطر عوارض جانبی دوکسپین را افزایش دهند، از جمله برخی مسکن ها، داروهای آنفولانزا و آنتی هیستامین ها که می توانند از داروخانه ها خریداری شوند.
 • اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد قند خون (گلوکز) خود را بیشتر چک کنید. این به این دلیل است که دوکسپین می تواند سطح قند خون شما را تغییر دهد. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد.
 • اگر قرار است هر گونه درمان دارویی داشته باشید، به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید که از یک ضد افسردگی سه حلقه ای استفاده می کنید، زیرا ممکن است با برخی از داروهای بیهوشی تداخل داشته باشد.
 • مصرف دوکسپین را ادامه دهید مگر اینکه پزشک خلاف این را به شما بگوید. توقف ناگهانی درمان گاهی اوقات می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود و ممکن است پزشک از شما بخواهد که در صورت لزوم دوز خود را به تدریج کاهش دهید.
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره ویاگرا
بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین موارد مرتبط با دوکسپین است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
بیشتر بخوانید
تداخلات ویاگرا: الکل، داروها و موارد دیگر
عوارض جانبی رایج دوکسپین اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
تاری دید، احساس خواب آلودگی یا خستگی اگر این اتفاق افتاد، رانندگی نکنید و از ابزار و ماشین آلات استفاده نکنید. الکل ننوشید
دهان خشک سعی کنید آدامس های بدون قند بجوید یا شیرینی های بدون قند بمکید
یبوست سعی کنید از یک رژیم غذایی متعادل حاوی فیبر زیاد استفاده کنید و مقدار زیادی آب بنوشید
احساس ضعف یا سبکی سر، به خصوص هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده آهسته تر بلند شدن ممکن است کمک کند. اگر شروع به احساس ضعف کردید، بنشینید تا این احساس از بین برود
سردرد از داروساز خود بخواهید یک مسکن مناسب را به شما توصیه کند
احساس بیماری (تهوع) یا بیماری (استفراغ)، اسهال به وعده های غذایی ساده پایبند باشید – از غذاهای غنی یا تند پرهیز کنید. برای جایگزینی مایعات از دست رفته مقدار زیادی آب بنوشید
عرق کردن، برافروختگی، مشکل در دفع ادرار، افزایش اشتها، احساس گیجی یا اضطراب، اختلال در خواب، عدم تمرکز، احساس لرزش، بثورات پوستی خارش دار، تغییر وزن، تغییر در عملکرد جنسی، حساسیت سینه ها، تغییر در طعم چیزها، زنگ زدن در گوش شما، ضربان قلب تند اگر هر یک از اینها دردسرساز شد، برای مشاوره با پزشک خود صحبت کنید
بیشتر بخوانید
اینوکانا یا کاناگلیفلوزین Invokana: عوارض جانبی، دوز، جایگزین ها، موارد استفاده
اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است ناشی از دارو باشد، برای مشاوره بیشتر با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، فوراً به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید. این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد. داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند. اگر در مورد این دارو سوالی دارید از داروساز خود بپرسید.

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه