نوشابه یک نوشیدنی است که با مواد تشکیل دهنده بالقوه ایجاد عادت مانند کافئین و شکر ساخته می شود که آن را به طرز منحصر به فردی لذت بخش می کند و منجر به هوس می شود.

اگر هوس نوشابه به وابستگی تبدیل شود، مشکلات روحی و جسمی می تواند به دنبال داشته باشد. اعتیاد به نوشابه یا وابستگی به نوشابه می تواند منجر به افزایش وزن ناخواسته، دیابت نوع ۲، بیماری کبد چرب، مشکلات دندانی، ضعیف شدن استخوان ها، بیماری قلبی و افسردگی شود.

این مقاله به بررسی علائم و عوارض جانبی وابستگی به نوشابه و همچنین نحوه پیشگیری یا توقف آن می پردازد.

چیست؟

اعتیاد یک اختلال روانی و فیزیولوژیکی است که با استفاده مداوم از یک ماده مشخص می شود حتی اگر بر شما تأثیر منفی بگذارد.۱).

اعتیاد به نوشابه: علائم، اثرات و نحوه انجام Quithealthline.comhttps://www.healthline.com › سودا...

افراد ممکن است به مواد و رفتارهای مختلفی از جمله مواد مخدر، داروهای تجویزی، رابطه جنسی و استفاده از گوشی هوشمند معتاد شوند.

با این حال، اعتیاد به نوشابه تعریف رسمی ندارد و در حال حاضر شواهد کافی برای نشان دادن اینکه این یک اختلال واقعی است وجود ندارد.

برای اهداف این مقاله، اعتیاد به نوشابه یا وابستگی به نوشابه را می توان به عنوان نوشیدن مقادیر بیش از حد نوشابه بدون اینکه بتوانید مصرف خود را ترک کنید یا تعدیل کنید – حتی اگر اثرات منفی را تجربه کنید.

اعتیاد به مواد غذایی – از جمله اعتیاد به نوشابه – می تواند رفتارهای مشترک زیادی با اعتیاد به مواد مخدر داشته باشد.۲).

از آنجایی که نوشابه حاوی چندین ماده بالقوه ایجاد عادت مانند کافئین، سدیم، و شکر یا شیرین کننده های مصنوعی است، وابستگی به نوشابه آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید.۳، ۴، ۵، ۶).

علائم

علائم وابستگی به نوشابه بیشتر به عملکرد مغز و سیستم عصبی شما مربوط می شود. به عنوان مثال، علائمی که ممکن است تجربه کنید عبارتند از:

 • میل شدید
 • تشنگی که فقط با نوشابه برطرف می شود
 • یک مشغله ذهنی با نوشیدن نوشابه
 • ناتوانی در تعدیل مصرف نوشابه
بیشتر بخوانید
دنده های کبود شده: علائم، درمان،

یکی دیگر از علائم، تجربه علائم ترک است، مانند سردرد، تحریک پذیری، خلق و خوی افسرده، یا گیجی، زمانی که شما قادر به مصرف نوشابه نیستید.

اثرات جانبی

وابستگی به نوشابه می تواند عوارض جانبی متعددی داشته باشد.

سودا اسیدی است و به مرور زمان می تواند دندان های شما را تغییر رنگ داده و مینای دندان را فرسوده کند و در نتیجه دندان های شما را ضعیف کرده و شما را بیشتر در معرض پوسیدگی و سایر مشکلات دندانی قرار می دهد.۷).

اگر به جای نوشابه رژیمی، نوشابه پر شکر بنوشید، این مشکل بزرگتر می شود زیرا شکر باکتری های تشکیل دهنده پلاک را تغذیه می کند و در نتیجه روند پوسیدگی دندان را تسریع می کند.۸).

اسید فسفریک موجود در انواع تیره نوشابه نیز ممکن است به پوکی استخوان کمک کند، وضعیتی که با استخوان‌های شکننده مشخص می‌شود.۹).

علاوه بر این، مصرف زیاد نوشابه معمولی و رژیمی می تواند باعث افزایش وزن ناخواسته شود.

نوشابه کامل حاوی حدود ۱۰۰ کالری – همه از شکر – در هر وعده ۸ اونس (۲۴۰ میلی لیتر) است. این بدان معناست که اگر مقدار زیادی نوشیدنی – به عنوان مثال، ۱۶ اونس (۴۸۰ میلی لیتر) با هر وعده غذایی – بنوشید، به راحتی می توانید ۶۰۰ کالری اضافی یا بیشتر در روز بنوشید.۱۰).

مطالعات همچنین مصرف نوشابه رژیمی را با افزایش وزن مرتبط دانسته اند. این ممکن است به اثرات شیرین کننده های مصنوعی بر سلامت روده و میل به غذاها و نوشیدنی های شیرین مربوط باشد.۱۱، ۱۲).

صرف نظر از علت، مصرف زیاد قند می تواند باعث افزایش وزن ناخواسته و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی شود.۱۳، ۱۴).

همچنین نوشیدن نوشابه قندی با ایجاد بیماری کبد چرب غیر الکلی در بزرگسالان و کودکان مرتبط است.۱۵، ۱۶).

اعتیاد به نوشابه را می توان به عنوان نوشیدن مقادیر بیش از حد نوشابه و ناتوانی در ترک آن تعریف کرد. این می تواند باعث تعدادی از مشکلات سلامت جسمی مانند افزایش وزن ناخواسته و پوسیدگی دندان شود.

چگونه اتفاق می افتد

وابستگی به نوشابه می تواند به آرامی یا سریع شروع شود. یک عامل تعیین کننده بزرگ در چگونگی ایجاد اعتیاد، شیمی مغز فردی شما و سابقه شخصی و خانوادگی شما از رفتارهای اعتیادآور است.۱۷).

بیشتر بخوانید
خروپف - علائم و علل

نوشیدن نوشابه – به ویژه نوشابه کافئین دار – می تواند باعث ترشح دوپامین در مغز شود که به عنوان هورمون شادی نیز شناخته می شود.۱۸).

با این حال، هر چه نوشابه بیشتری بنوشید، از پاسخ دوپامین لذت کمتری خواهید برد، که می‌تواند باعث می‌شود شما بیشتر بخواهید. ادامه نوشیدن بیشتر و بیشتر نوشابه برای ادامه تجربه پاسخ سودمند دوپامین می تواند منجر به وابستگی شود.۱۹).

از آنجایی که شیمی مغز فردی است، برخی از افراد ممکن است به اندازه دیگران پاسخ دوپامینی را از نوشیدن نوشابه دریافت نکنند، که ممکن است بر حساسیت آنها به وابستگی به نوشابه تأثیر بگذارد.

وابستگی به سودا ممکن است در نتیجه آزاد شدن دوپامین در مغز شما ایجاد شود. با این حال، توسعه اعتیاد فردی است و برخی ممکن است نسبت به دیگران مستعدتر باشند.

چگونه از آن جلوگیری کنیم

از آنجایی که اعتیاد فردی است، ارائه توصیه های یکسان در مورد چگونگی جلوگیری از وابستگی به نوشابه دشوار است. با این حال، برخی از دستورالعمل های مفید و کلی عبارتند از:

 • از نوشابه به عنوان پاداش استفاده نکنید. این می تواند پاسخ دوپامین بالا به نوشیدنی را تقویت کند که ممکن است باعث وابستگی شود.
 • اگر غمگین، عصبانی یا ناامید هستید از نوشابه به عنوان یک عصا عاطفی استفاده نکنید. استفاده از نوشابه به این روش می‌تواند به توسعه مسیرهای اعتیاد در مغز شما کمک کند.
 • نوشیدن مقدار زیادی آب. هیدراته ماندن با آب، که کالری، شکر یا مواد افزودنی ندارد، می تواند به شما کمک کند که به سودا نرسید.
 • هر روز نوشابه ننوشید. برای جلوگیری از وابستگی خود، برای مصرف نوشابه خود محدودیت هایی تعیین کنید. به عنوان مثال، ممکن است فقط زمانی که به رستوران می روید یا فقط در آخر هفته ها نوشابه بنوشید.
بیشتر بخوانید
چقدر پروتئین زیاد است؟

اگرچه این مراحل برای جلوگیری از وابستگی به نوشابه تضمینی نیستند، اما ممکن است خطر ابتلا به آن را کاهش دهند.

شما می توانید با استفاده نکردن از آن به عنوان پاداش یا عصای عاطفی، نوشیدن مقدار زیادی آب و اطمینان از عدم نوشیدن روزانه آن از وابستگی به نوشابه جلوگیری کنید.

چگونه آن را متوقف کنیم

دو راه برای از بین بردن وابستگی به نوشابه وجود دارد:

 1. بوقلمون سرد را ترک کنید با این روش نوشیدن نوشابه را به یکباره ترک می کنید. ممکن است منجر به علائم ترک شود، اما همچنین ممکن است به بهبود سریع‌تر بدن شما کمک کند تا صرفاً کاهش یابد.
 2. میزان مصرف خود را تا زمانی که هیچ نوشیدنی ننوشید کاهش دهید. برای انجام این کار، مصرف نوشابه خود را به آرامی و به طور روشمند کاهش می دهید تا زمانی که بتوانید کاملاً آن را ترک کنید. بیشتر طول می کشد، اما می تواند به شما در جلوگیری از علائم ترک کمک کند.

اینکه کدام گزینه بهتر عمل می کند به خود فرد بستگی دارد. به عنوان مثال، هنگامی که افراد سعی می کنند سیگار را ترک کنند، بوقلمون سرد و کم کردن آن به همان اندازه موثر هستند (۲۰).

گفتنی است، از آنجایی که وابستگی به نوشابه دارای مولفه ذهنی بزرگی است، اگر برای ترک نوشابه مشکل دارید، باید به دنبال پشتیبانی حرفه ای باشید.

مدیریت برداشت

چندین عارضه جانبی منفی با وابستگی به نوشابه همراه است، و زمانی که شما قادر به دسترسی به نوشابه‌های گازدار نباشید یا ترک آن را انتخاب کرده باشید، می‌توانند خود را نشان دهند – به خصوص اگر بوقلمون سرد را ترک کنید.

علائم ترک شامل تحریک پذیری، خستگی، سردرد و حتی احساس افسردگی است.۲۱، ۲۲).

معمولاً این علائم ترک به دلیل ترک کافئین است و معمولاً بین ۲ تا ۹ روز طول می کشد.۲۱).

بیشتر بخوانید
غرق شدن خشک چیست؟

اگر هنگام تلاش برای ترک سیگار نمی توانید این علائم را مدیریت کنید، باید از یک متخصص مراقبت های بهداشتی کمک بگیرید.

جایگزین های سودا

برای اطمینان از عدم وابستگی مجدد به نوشابه، انواع نوشیدنی‌هایی را که از آن لذت می‌برید و همان پاسخ دوپامین را ایجاد نمی‌کنند، در دسترس خود نگه دارید.

در اینجا چند گزینه بهتر نوشیدنی که فاقد کافئین، شکر و شیرین کننده های مصنوعی هستند یا کمتر هستند آورده شده است:

 • آب، طعم دار شده با میوه تازه یا آب لیمو یا لیموترش
 • چای سرد بدون شیرینی
 • چای سبز، سیاه یا گیاهی داغ
 • کامبوچا یا چای تخمیر شده
 • قهوه، گرم یا سرد، ترجیحا بدون کافئین
 • آب گازدار، ترجیحاً شیرین نشده

این جایگزین‌ها به شما این امکان را می‌دهند که بدون خطر نوشیدن نوشابه‌های شیرین یا رژیمی که بالقوه عادت‌ساز هستند، به برنامه نوشیدنی‌های خود تنوع بیافزایید.

می توانید نوشابه بوقلمون سرد را ترک کنید یا با کاهش آن. ترک بوقلمون سرد سریعتر است، اما منجر به علائم ترک شدیدتر می شود. کاهش باریک کندتر است، اما ممکن است به شما کمک کند از عقب نشینی جلوگیری کنید.

خلاصه

اعتیاد به نوشابه، یا وابستگی به نوشابه، می تواند اثرات جدی بر سلامت جسمانی شما داشته باشد.

مصرف زیاد نوشابه می تواند منجر به افزایش وزن، پوسیدگی دندان و به طور بالقوه بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ شود.

می توانید نوشابه بوقلمون سرد را ترک کنید یا به آرامی میزان مصرف خود را کاهش دهید. هر روش مزایا و معایبی دارد، اما آنها به همان اندازه مؤثر هستند.

اگر احساس می کنید که به نوشابه الکلی وابستگی دارید، به دنبال حمایت یک متخصص بهداشتی واجد شرایط باشید.

Source link