آیا می توانید سینه های افتاده را اصلاح کنید؟

افتادگی سینه بخشی از تغییر در ظاهر سینه است که اکثر خانم ها آن را تجربه می کنند، به خصوص با افزایش سن. این یک تغییر آرایشی کاملا طبیعی است. با این حال، برخی از زنان ممکن است تمایلی به افتادگی سینه نداشته باشند.

اصطلاح پزشکی برای افتادگی سینه پتوز سینه است. اطلاعات زیادی در مورد اینکه چه چیزی واقعاً به افتادگی سینه ها کمک می کند (و نمی کند) وجود دارد. برخی درست است، در حالی که برخی تصورات اشتباه است.

صرف نظر از این، راه هایی وجود دارد که می توانید از افتادگی سینه جلوگیری کرده و آن را بهبود بخشید.

علل افتادگی سینه چیست؟

معمولاً به دلیل افزایش سن، رباط‌های سینه (که رباط‌های کوپر نامیده می‌شوند) در طول زمان کشیده می‌شوند. این معمولاً به دلیل گرانش است، اگرچه دلایل دیگری نیز ممکن است دخیل باشند.

اطلاعات در مورد علت – یا عدم ایجاد – افتادگی سینه ها می تواند متناقض باشد. خوشبختانه با گذشت زمان حقایق از تصورات غلط جدا شده اند.

علل واقعی افتادگی سینه عبارتند از:

 • سالخورده
 • کمبود کلاژن
 • کمبود استروژن
 • جاذبه زمین
 • شاخص توده بدنی بالا
 • اندازه سینه بزرگتر
 • یائسگی
 • حاملگی چند قلو
 • کاهش وزن سریع و به دنبال آن افزایش وزن (یا برعکس)
 • سیگار کشیدن
بیشتر بخوانید
چگونه به طور طبیعی سریع وزن کم کنیم

دلایل ناشناخته افتادگی سینه ها:

 • شیر دادن
 • سوتین نپوشیدن
 • پوشیدن سوتین بد

از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست به دلیل افزایش سن، شایع ترین علت افتادگی سینه است. عامل دیگر سیگار کشیدن است که پیری را تسریع می‌کند و در نتیجه به افتادگی سینه‌ها کمک می‌کند، گاهی اوقات حتی در اوایل زندگی.

حاملگی چند قلو علت دیگری است، اگرچه شیردهی اینطور نیست. تغییرات هورمونی با هر بار بارداری مجاری شیر را کوچک و منبسط می کند که می تواند منجر به افتادگی بافت شود. تغییرات سریع وزن قبل و بعد از بارداری می تواند به این امر اضافه کند.

اندازه بزرگ سینه به احتمال زیاد افتادگی منجر می شود، تنها به این دلیل که توده سینه های بالاتر در برابر جاذبه آسیب پذیرتر است.

با این حال، انتخاب برای شیر دادن به کودک تاثیری بر سفتی سینه ندارد. معمولا تصور می شود که شیردهی باعث کشیدگی بافت سینه و افتادگی آن می شود. با این حال، مطالعات این را نادرست بدانند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد سندرم پیش از قاعدگی (PMS) باید بدانید

چگونه می توان از افتادگی سینه پیشگیری کرد یا آن را درمان کرد؟

آیا می خواهید خطر افتادگی سینه خود را کاهش دهید یا سفتی سینه را بهبود ببخشید؟ در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید.

وزن سالم را مدیریت کنید

نه لزوماً نیازی به کاهش وزن دارید و نه نیازی به افزایش وزن. در عوض، وزن را ثابت و در سطحی نگه دارید که برای شما سالم باشد. این ممکن است از افتادگی سینه جلوگیری کند و سینه ها را سفت تر کند.

یک سوتین مناسب و راحت پیدا کنید

این به ویژه در مورد تمرینات ورزشی مانند دویدن صدق می کند. یک سوتین ورزشی با تکیه گاه کافی (کاپ های قالبی) می تواند حرکت سینه را کاهش دهد. یکی مطالعه نشان می دهد که حرکت سینه ناشی از ورزش منجر به کشش و افتادگی می شود، اگرچه مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

هنگامی که ورزش نمی کنید، همان مطالعه بیان می کند که برای جلوگیری از افتادگی سینه لزوماً نیازی به سوتین ندارید. در واقع، پوشیدن سایز اشتباه سوتین ممکن است اثرات منفی بیشتری نسبت به نپوشیدن آن داشته باشد.

بیشتر بخوانید
رژیم رایگان 1400 کیلو کالری ۷ روزه (یک هفته ای) کاهش وزن

سیگار نکشید، یا سیگار را ترک کنید

سیگار روند پیری را تسریع می کند. افزایش سن باعث می شود بافت ها – از جمله رباط های سینه – استحکام خود را از دست بدهند. سیگار کشیدن به طور خاص با از بین بردن الاستین، پروتئینی که به انعطاف پذیری پوست کمک می کند، پیری را تسریع می کند.

آزمایش هورمونی بده

افت هورمون استروژن که به طور معمول در دوران یائسگی اتفاق می افتد، ممکن است با کاهش کلاژن بافت همراه باشد. یافتن راه های سالم برای افزایش سطح استروژن (مانند فیتواستروژن ها یا مکمل ها) ممکن است شکل و فرم سینه را بهبود بخشد.

قبل از تلاش برای افزایش سطح استروژن با پزشک خود صحبت کنید و آزمایش بدهید.

بارداری را با دقت در نظر بگیرید

اگر تمایل شما برای تغییر ظاهر سینه ها بیشتر از رشد خانواده است، از باردار شدن خودداری کنید! مطالعات نشان می دهد که هر چه تعداد بارداری های یک زن بیشتر باشد، احتمال افتادگی سینه های او بیشتر است.

تمرین عضلات سینه ای را امتحان کنید

در حالی که هیچ ماهیچه ای در سینه وجود ندارد، می توانید ماهیچه های زیر آن را تمرین دهید. به این ماهیچه های سینه ای بزرگ می گویند. برخی از تمرینات این موارد را هدف قرار می دهند و ممکن است سینه های شما را کمی بلند کنند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد رحم بزرگ شده باید بدانید

جراحی پلاستیک کنید

بسیاری از روش های جراحی مختلف می توانند سینه ها را بلند کنند. اینها می توانند به بازگرداندن سینه های شما به ظاهری جوان تر و انعطاف پذیر کمک کنند. این یک گزینه گران قیمت است، اما چشمگیرترین نتایج را دارد.

خلاصه

افتادگی سینه به دلایل زیادی اتفاق می افتد. شیردهی، پوشیدن سوتین، یا نپوشیدن سوتین عواملی نیستند که باید نگران آن باشید.

پیری طبیعی، بارداری، سیگار کشیدن و هورمون ها عوامل اصلی هستند. راه های زیادی برای مدیریت این موارد در زندگی شما وجود دارد تا سفتی سینه را بهبود بخشد.