جراحی الکتریکی برای اندومتریوز یک روش جراحی است که شامل استفاده از جریان های الکتریکی کنترل شده برای تغییر بافت است. نتایجی مشابه با سایر روش های جراحی دارد، اما اغلب به دلیل تطبیق پذیری و کنترل خونریزی ترجیح داده می شود.

جراحی در حال حاضر تنها راه برای تشخیص قطعی آندومتریوز و حذف سلول های آندومتر خارج از رحم است. پزشک شما یکی از دو روش جراحی را توصیه می کند: لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی.

لاپاراسکوپی یا «جراحی سوراخ کلید» شامل ایجاد برش‌های کوچک در شکم برای قرار دادن ابزار ویژه‌ای به نام لاپاراسکوپ است. این است رایج ترین رویکرد و حداقل تهاجمی در نظر گرفته می شود.

لاپاراتومی یا “جراحی باز” شامل ایجاد یک برش بزرگ در شکم است تا امکان مشاهده کامل اندام های شما را فراهم کند. لاپاراتومی یک جراحی بزرگ است که نسبت به لاپاراسکوپی می تواند با عوارض بیشتری همراه باشد و زمان بهبودی طولانی تری داشته باشد.

الکتروسرجری اندومتریوز: روش، بهبودی، Riskshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

جراحان ممکن است روش الکتروسرجری را برای هر روش انتخاب کنند. جراحی الکتریکی شامل استفاده از ابزارهایی است که جریان الکتریکی کنترل شده ای را برای ایجاد انواع اثرات جراحی مانند برش، خشک کردن، لخته شدن و از بین بردن بافت آزاد می کند.

فاصله بین ابزار الکتروسرجری و بافت و فرکانس جریان الکتریکی تأثیر الکتروسرجری را تعیین می کند. به عنوان مثال، فرکانس پایین می‌تواند یک برش خالص و تقریباً بدون ذغال‌زدگی ایجاد کند، در حالی که فرکانس بالاتر می‌تواند بافتی را که با آن در تماس است به‌طور قابل‌توجهی منعقد و زغال کند.

جراحی الکتریکی با الکتروکوتر یکسان نیست. در الکتروسرجری، الکتریسیته از طریق الکترود جراحی وارد بدن شما می شود و باعث ایجاد اثر می شود. در الکتروکوتر از جریان الکتریکی برای گرم کردن ابزار استفاده می شود و گرما اثر جراحی را ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید
اندومتریوز

هدف از جراحی الکتریکی برای اندومتریوز چیست؟

هدف کلی از جراحی اندومتریوز، تأیید وجود آندومتریوز و تخریب دسته‌هایی از سلول‌هایی است که باعث درد و سایر علائم می‌شوند.

الکتروجراحی مزایای متعددی در روش های اندومتریوز دارد. در واقع، این است پرمصرف ترین شکلی از انرژی جراحی در چندین زمینه پزشکی به دلیل هزینه کم، در دسترس بودن گسترده و تطبیق پذیری آن.

جراحی برق به جراحان رویکرد “یک مرحله ای” را ارائه می دهد. به جای استفاده از چندین ابزار مختلف برای نمونه‌برداری یا برداشتن بافت اندومتریوز، جراحان می‌توانند از واحد الکتروسرجری استفاده کنند و اثر آن را روی بافت به سادگی با تنظیم فرکانس الکتریکی تغییر دهند.

به طور کلی، الکتروسرجری مزایایی مانند دقت بیشتر، کنترل بهتر خونریزی و زمان جراحی کوتاه‌تر نسبت به روش‌های سنتی دارد.

چگونه برای جراحی الکتریکی برای اندومتریوز آماده می شوید؟

آمادگی شما برای جراحی اندومتریوز بدون توجه به اینکه پزشک شما چه سبک جراحی را انتخاب می کند یکسان خواهد بود.

دستورالعمل هایی در مورد اینکه آیا باید قبل از جراحی مصرف داروهای فعلی را قطع کنید، اینکه آیا قبل از جراحی باید ناشتا باشید و چه زمانی یا باید دوش بگیرید، دریافت خواهید کرد.

تیم جراحی شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که هر گونه جواهرات و لاک ناخن را بردارید تا اطمینان حاصل شود که هیچ تداخلی با دستگاه‌هایی که بر شرایط حیاتی شما نظارت می‌کنند وجود ندارد. برداشتن جواهرات و سایر اقلام حاوی فلز نیز می تواند به جلوگیری از هدایت ناخواسته جریان الکتریکی از واحدهای جراحی الکتریکی کمک کند.

بیشتر بخوانید
سوراخ کردن کلیتوریس: 15 سوال متداول در مورد نوع، فواید جنسی ...

قبل از اینکه به قرار ملاقات جراحی بروید، ممکن است لازم باشد در صورتی که پزشک شما را تحت محدودیت های رانندگی قرار دهد، برای بعد از عمل، حمل و نقل را ترتیب دهید.

حتی اگر احتمالاً از شما خواسته می‌شود که در حین عمل لباس جراحی بپوشید، پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت در روز جراحی توصیه می‌شود.

الکتروسرجری برای اندومتریوز چگونه انجام می شود؟

برای اکثر افراد، جراحی الکتریکی برای اندومتریوز از طریق یک روش لاپاراسکوپی انجام می شود.

یک متخصص بیهوشی برای القای بیهوشی عمومی به شما تزریق می کند که همراه با سطح اکسیژن شما از طریق لوله ای در نای به نام لوله تراشه حفظ می شود.

هنگامی که به طور کامل تحت بیهوشی قرار گرفتید، تیم جراحی شکم شما را با یک اسکراب جراحی استریل می کند تا خطر عفونت در محل برش را کاهش دهد.

سپس جراح شما یک برش کوچک، معمولاً در زیر ناف شما ایجاد می کند. آنها لاپاراسکوپ را وارد می کنند و حفره شکم شما را با گاز دی اکسید کربن باد می کنند تا به آنها فضایی برای مانور داده و بهترین دید ممکن را ارائه دهند.

هنگامی که لاپاراسکوپ در جای خود قرار گرفت و جراح شما محل های مشکوک به اندومتریوز را شناسایی کرد، می تواند از ابزارهای الکتروسرجری مختلف برای نمونه برداری از بافت، برداشتن یا تخریب ضایعات و شکستن چسبندگی ها (بافت اسکار ناشی از آندومتریوز) استفاده کند.

آنها ممکن است برای استفاده از این ابزار نیاز به ایجاد برش های کوچک اضافی در شکم شما داشته باشند.

در پایان عمل، جراح دهانه ها را با بخیه یا منگنه های جراحی می بندد.

بیشتر بخوانید
کلسیفیکاسیون پستان یا کلسیم در بافت پستان

اگر به جای لاپاراسکوپی لاپاراتومی انجام دهید، جراح شما به جای چندین برش کوچک، یک منفذ بزرگ در خط وسط شما ایجاد می کند و برای باد کردن حفره شکم شما نیازی به گاز نیست زیرا برای مشاهده در معرض آن قرار می گیرد.

چه انتظاری از بهبودی پس از جراحی الکتریکی برای اندومتریوز دارید؟

بسته به زمان و طول عمل جراحی، ممکن است در همان روز یا روز بعد از عمل لاپاراسکوپی به خانه بروید.

صرف نظر از روش جراحی، طبیعی است که تا چند روز پس از بازگشت به خانه احساس خستگی کنید. درد در محل‌های برش مورد انتظار است و بسیاری از افراد دردهای شدیدی را در قسمت بالایی بدن یا پشت خود ناشی از دی‌اکسید کربن باقی‌مانده تجربه می‌کنند که باعث ایجاد فشار قبل از از بین رفتن آن می‌شود.

روش‌های لاپاراتومی اغلب به بستری طولانی‌تر بعد از عمل نیاز دارند تا از سطح راحتی شما اطمینان حاصل شود، عوارض آن را تحت نظر داشته باشید و محل جراحی خود را از نزدیک تحت نظر بگیرید.

خطرات جراحی الکتریکی برای اندومتریوز چیست؟

یکی از رایج ترین عوارض الکتروسرجری – اگرچه در کل نادر است – بروز سوختگی های ناشناخته به دلیل خرابی تجهیزات مختلف و تکنیک های نامناسب است.

سوختگی‌ها می‌توانند ظریف و به سختی در بافت داخلی شناسایی شوند، بنابراین ممکن است تا زمانی که عوارض بعد از جراحی ایجاد نکنند، مورد توجه قرار نگیرند.

تاخیر در خونریزی و زخم و از بین رفتن رنگدانه های پوست همچنین هستند یکی از نگرانی های اصلی هنگام انجام جراحی الکتریکی. خونریزی تاخیری زمانی اتفاق می‌افتد که رگ‌هایی که مهر و موم شده‌اند دوباره باز می‌شوند و بافت‌ها پس از قرار گرفتن در معرض الکتریکی شروع به بهبودی می‌کنند.

بیشتر بخوانید
بیوتین و پیشگیری از بارداری: آیا بی خطر است؟

و شما تنها کسی نیستید که با خطرات احتمالی در طول جراحی الکتریکی برای اندومتریوز مواجه هستید. تیم جراحی همچنین در معرض خطر عوارض نادر ناشی از استفاده از تجهیزات الکتریکی هستند، مانند:

  • استنشاق دود
  • آتش
  • انفجارها
  • انتقال بیماری های عفونی
  • می سوزد

چشم انداز کلی پس از جراحی الکتریکی برای اندومتریوز چیست؟

جراحی اندومتریوز، از جمله جراحی الکتریکی، می تواند به طور موثر درد و سایر علائم آندومتریوز را تسکین دهد. اما نتایج اغلب موقتی هستند.

تا ۸۰% در افراد بعد از ۲ سال بعد از جراحی دوباره درد ایجاد می شود.

همه ضایعات اندومتریوز را نمی توان به راحتی در طی جراحی شناسایی کرد. ضایعاتی که در طول یک عمل قابل مشاهده نیستند، می توانند رشد کرده و به منبع جدیدی از ناراحتی تبدیل شوند.

خلاصه

جراحی الکتریکی برای اندومتریوز یک روش جراحی است، نه یک روش جراحی. این شامل استفاده از جریان های الکتریکی برای بریدن، لخته شدن و تخریب بافت است.

جراح شما می تواند از الکتروسرجری در حین جراحی باز یا لاپاراسکوپی، رایج ترین روش جراحی مورد استفاده در تشخیص و برداشتن اندومتریوز استفاده کند.

جراحی الکتریکی با زمان جراحی کوتاه تر، دقت بیشتر و کنترل بهتر خونریزی همراه است. اما عوارض، از جمله سوختگی های جراحی ناشناخته، ممکن است.

Source link