اسید آمینه معروف به ال سیترولین به طور طبیعی در بدن شما ساخته می شود. تحقیقات مشخص نیست که آیا این مکمل‌ها به افزایش عملکرد ورزشی، کاهش فشار خون یا کمک به اختلال نعوظ کمک می‌کنند یا خیر.

کارشناسان آمینو اسیدها را به عنوان بلوک های سازنده پروتئین ها معرفی می کنند. ترکیب خاصی از ۲۰ اسید آمینه مختلف، پروتئین ها را در بدن شما می سازد.

با این حال، بسیاری از اسیدهای آمینه دیگر وجود دارند که در ساخت پروتئین ها نقشی ندارند. ال سیترولین نمونه ای از اسید آمینه است.

در زیر، ال سیترولین چیست، فواید بالقوه آن و مکمل ال سیترولین را مورد بحث قرار می دهیم. برای کشف بیشتر به خواندن ادامه دهید.

L-citrulline: Benefits, Side Effects and Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › health

ال سیترولین چیست؟

ال سیترولین یک اسید آمینه غیر ضروری است، به این معنی که بدن آن را به طور طبیعی می سازد. گلوتامین، که فراوان ترین اسید آمینه در بدن است، عمدتاً ال سیترولین تولید می کند.

بر خلاف بسیاری از اسیدهای آمینه که ممکن است نام آنها را شنیده باشید، ال سیترولین برای ساخت پروتئین استفاده نمی شود. در عوض، عملکردهای دیگری در بدن دارد.

ال سیترولین در چرخه اوره نقش دارد ، جایی که آمونیاک سمی به اوره تبدیل می شود. آمونیاک هم توسط باکتری های روده و هم توسط سلول های شما هنگام پردازش پروتئین ساخته می شود. تبدیل آمونیاک به اوره باعث می شود که اوره از طریق ادرار از بدن خارج شود.

ال سیترولین به تشکیل اکسید نیتریک (NO) کمک می کند. NO در گشاد شدن (انبساط) عروق خونی نقش دارد. همچنین به ترشح هورمون های خاصی مانند هورمون رشد و انسولین کمک می کند.

مزایای ال سیترولین چیست؟

ال سیترولین دارای چندین مزیت است که عبارتند از:

ورزش و عملکرد ورزشی

یکی از مزایای اصلی ال سیترولین این است که ممکن است ورزش یا عملکرد ورزشی را افزایش دهد. این کار را از طریق تأثیر آن بر تولید اکسید نیتریک (NO) انجام می دهد.

تولید NO باعث تجزیه اسید آمینه ای به نام آرژنین به ال سیترولین و NO می شود. اما ال سیترولین نیز پیش ساز آرژنین است. بدن حدود ۸۰ درصد سیترولین را به آرژنین تبدیل می کند.

مکمل بدن شما با ال سیترولین، آرژنین را افزایش می دهد، بنابراین سطح NO را افزایش می دهد. سطوح بالاتر NO ممکن است منجر به افزایش جریان خون شود ، به این معنی که بافت‌های شما اکسیژن و مواد مغذی بیشتری دریافت می‌کنند.

بر اساس برخی مطالعات، ال سیترولین می تواند به افزایش جذب اکسیژن و اکسیژن رسانی ماهیچه ها کمک کند . مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ روی موش‌ها نشان داد که دادن ال سیترولین از طریق دهان باعث افزایش سطح مواد مختلفی می‌شود که به ماهیچه‌ها می‌رسند.

مطالعات کوچک نشان داد که مصرف مکمل های ال سیترولین باعث بهبود عملکرد در ورزش های هوازی، به ویژه دوچرخه سواری و وزنه برداری می شود .

مؤسسه ملی بهداشت (NIH) بیان می کند که تحقیقات در مورد استفاده از ال سیترولین برای افزایش عملکرد ورزشی محدود و متناقض است . بررسی های اخیر نشان داده است که ال سیترولین هیچ مزیتی در تمرینات هوازی یا عملکرد استقامتی نشان نمی دهد .

فشار خون

همانطور که قبلا ذکر شد، ال سیترولین به فرآیند ساخت NO کمک می کند. NO باعث انبساط عروق خونی می شود. این می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که اثرات کاهش فشار خون ال-سیترولین مشخص نیست. این نشان می دهد که ال سیترولین ممکن است فشار خون سیستولیک را ۴.۱-۷.۵ میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) و فشار خون دیاستولیک را ۲.۰۸-۳.۷۷ میلی متر جیوه کاهش دهد.

بررسی دیگری در سال ۲۰۱۹ شامل ۸ مطالعه بود که در آن محققان در حال مطالعه اثرات ال سیترولین بر فشار خون بودند. آنها دریافتند که مکمل های ال سیترولین در دوزهای کمتر ممکن است فشار خون سیستولیک را کاهش دهد.

یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که مکمل های ال سیترولین به کاهش فشار خون کمکی نمی کند.

اختلال در نعوظ

NO باعث گشاد شدن عروق خونی و در نتیجه افزایش جریان خون از جمله اندام تناسلی می شود. مکمل های ال سیترولین ممکن است به درمان اختلال نعوظ (ED) کمک کند.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۱ نشان داد که مصرف ۱.۵ گرم ال سیترولین در روز به مدت یک ماه منجر به بهبود در حفظ نعوظ در مردان مبتلا به ED شد.

با این حال، ال سیترولین هنوز نسبت به مهارکننده‌های فسفودی استراز نوع ۵، مانند سیلدنافیل (ویاگرا) و تادالافیل (سیالیس) برای درمان ED مؤثر بود.

ال سیترولین در چه غذاهایی وجود دارد؟

هندوانه منبع غذایی اصلی ال سیترولین است. NIH خاطرنشان می کند که محققان دریافته اند که یک فنجان هندوانه بدون هسته خرد شده حاوی حدود ۳۶۵ میلی گرم ال سیترولین است.

غلظت ال سیترولین می تواند به نوع خاصی از هندوانه بستگی داشته باشد . تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد که سطوح ال سیترولین در انواع هندوانه کریمسون سویت و دیکسیلی بالا است.

سایر غذاها نسبت به هندوانه دارای سطوح بسیار کمتری از ال سیترولین هستند. برخی از نمونه های دیگر غذاهای حاوی ال سیترولین عبارتند از:

  • انواع دیگر خربزه
  • خیار
  • کدو تنبل
  • کدو

آیا می توانید مکمل ال سیترولین مصرف کنید؟

ال سیترولین به عنوان مکمل موجود است. اغلب به صورت پودر یا کپسول می آید.

هیچ دوز استاندارد توصیه شده روزانه ال سیترولین وجود ندارد.

NIH خاطرنشان می کند که مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که ال سیترولین که به مدت ۴ هفته به غیر ورزشکاران با ۶ گرم در روز داده می شود ، هیچ گونه عوارض جانبی را نشان نمی دهد.

مطالعات گسترده تر ایمنی ال سیترولین را مشخص می کند، به ویژه زمانی که آن را به صورت مکمل برای ماه ها در یک زمان مصرف کنید.

تحقیقات قدیمی‌تر بیان می‌کند که افراد شرکت‌کننده در این مطالعه می‌توانند حداکثر تا ۱۵ گرم ال سیترولین را طی حداکثر ۸ ساعت بدون عوارض جانبی تحمل کنند.

مکمل های حاوی ال سیترولین به دو صورت سیترولین و سیترولین مالات وجود دارند. سیترولین مالات ۵۶.۶۴ درصد سیترولین است . این بدان معناست که ۱ گرم سیترولین مالات حاوی کمی بیش از ۰.۵ گرم سیترولین است.

چه کسانی باید از مکمل های ال سیترولین اجتناب کنند؟

مطالعات برخی از عوارض جانبی مکمل های ال سیترولین را گزارش می کنند. NIH اشاره می کند که ممکن است برخی از افرادی که ال سیترولین مصرف می کنند، ناراحتی معده را تجربه کنند .

اما مطالعات در مورد اینکه آیا این مکمل‌ها بی‌خطر و مؤثر هستند یا خیر، مشخص نیست.

همچنین ممکن است ال سیترولین با برخی از داروهای تجویزی تداخل داشته باشد، مانند :

  • داروهای فشار خون
  • نیترات ها
  • داروهای ED

با این حال، ال سیترولین ممکن است با برخی از داروهای تجویزی، مانند داروهای فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و ED تداخل داشته باشد.

قبل از شروع هر مکمل جدید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما در مورد اینکه آیا یک مکمل خاص برای شما مناسب است یا خیر راهنمایی کنند.

پزشک شما می تواند دوز ال سیترولین را که برای شما مناسب است توصیه کند و همچنین در مورد عوارض جانبی یا تداخلات دارویی صحبت کند.

خلاصه

ال سیترولین یک اسید آمینه غیر ضروری است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. می توانید آن را به عنوان مکمل مصرف کنید.

مکمل های ال سیترولین ممکن است چندین فواید سلامتی داشته باشند، از جمله افزایش عملکرد ورزشی و کاهش فشار خون. با این حال، تحقیقات در این زمینه ها هنوز محدود است و مطالعات گسترده تر به ما در درک بهتر مزایای آن کمک می کند.

اگرچه تحقیقات مشخص نیست که آیا ال سیترولین بی خطر است یا خیر، اما برخی از عوارض جانبی مرتبط با ال سیترولین را نشان می دهد. تداخلات دارویی ممکن است رخ دهد، بنابراین با پزشک خود صحبت کنید. آنها به شما خواهند گفت که آیا مکمل ال سیترولین گزینه خوبی برای شما است و چه دوزی را باید مصرف کنید.