این برای کمک به تشخیص و اندازه گیری مشکلات تنفسی، مانند تنگی نفس، سرفه، یا تولید مخاط استفاده می شود.

اسپیرومتری می‌تواند COPD را حتی در ابتدایی‌ترین مرحله آن، حتی قبل از اینکه علائم واضح مشخص شود، تشخیص دهد.

همراه با تشخیص COPD، این آزمایش همچنین می‌تواند به ردیابی پیشرفت بیماری، کمک به مرحله‌بندی و حتی تعیین درمان‌هایی که ممکن است مؤثرترین باشند کمک کند.

نحوه عملکرد اسپیرومتر

تست اسپیرومتری در مطب پزشک با استفاده از دستگاهی به نام اسپیرومتر انجام می شود. این دستگاه عملکرد ریه شما را اندازه گیری می کند و نتایج را ثبت می کند که در نمودار نیز نمایش داده می شود.

پزشک از شما می خواهد که یک نفس عمیق بکشید و سپس تا جایی که می توانید سخت و سریع در قسمت دهانی اسپیرومتر دمیده شود.

بیشتر بخوانید
تعداد تنفس طبیعی بر اساس سن شما چقدر است؟

کل مقداری را که می‌توانید بازدم کنید، که ظرفیت حیاتی اجباری (FVC) نامیده می‌شود، و همچنین میزان بازدم را در ثانیه اول اندازه‌گیری می‌کند که به آن حجم بازدم اجباری در ۱ ثانیه (FEV1) می‌گویند.

FEV1 شما همچنین تحت تأثیر عوامل دیگری از جمله سن، جنس، قد و قومیت شما قرار دارد. FEV1 به عنوان درصدی از FVC (FEV1/FVC) محاسبه می شود.

همانطور که این درصد توانست تشخیص COPD را تأیید کند، همچنین به پزشک شما اطلاع می دهد که چگونه بیماری در حال پیشرفت است.

ردیابی پیشرفت COPD با اسپیرومتر

پزشک شما از اسپیرومتر برای نظارت منظم بر عملکرد ریه و کمک به پیگیری پیشرفت بیماری استفاده می کند.

این آزمایش برای کمک به تعیین مرحله COPD استفاده می شود و بسته به خوانش FEV1 و FVC شما، بر اساس موارد زیر مرحله بندی می شوید:

COPD مرحله ۱

مرحله اول خفیف در نظر گرفته می شود. FEV1 شمابرابر یا بیشتر از مقادیر نرمال پیش بینی شده با FEV1/FVC کمتر از ۷۰ درصد است.

بیشتر بخوانید
پریتونیت سلی (سل صفاقی) چیست؟

در این مرحله، علائم شما به احتمال زیاد بسیار خفیف است.

COPD مرحله ۲

FEV1 شما بین ۵۰ تا ۷۹ درصد مقادیر نرمال پیش بینی شده با FEV1/FVC کمتر از ۷۰ درصد کاهش می یابد.

علائمی مانند تنگی نفس پس از فعالیت و سرفه و تولید خلط بیشتر قابل توجه است. COPD شما متوسط ​​در نظر گرفته می شود.

COPD مرحله ۳

FEV1 شما بین ۳۰ تا ۴۹ درصد مقادیر پیش‌بینی‌شده طبیعی و FEV1/FVC شما کمتر از ۷۰ درصد است.

در این مرحله شدید معمولاً تنگی نفس، خستگی و تحمل کمتر نسبت به فعالیت بدنی قابل توجه است. اپیزودهای تشدید COPD نیز در COPD شدید شایع است.

COPD مرحله ۴

این شدیدترین مرحله COPD است. FEV1 شماکمتر از ۳۰ درصد مقادیر طبیعی پیش بینی شده یا کمتر از ۵۰ درصد با نارسایی مزمن تنفسی است.

در این مرحله، کیفیت زندگی شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و تشدید آن می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

بیشتر بخوانید
رفلاکس اسید و تنگی نفس

چگونه اسپیرومتری به درمان COPD کمک می کند

استفاده منظم از اسپیرومتری برای ردیابی پیشرفت در مورد درمان COPD مهم است.

هر مرحله مشکلات منحصر به فرد خود را دارد و درک اینکه بیماری شما در چه مرحله ای است به پزشک اجازه می دهد تا بهترین درمان ممکن را توصیه و تجویز کند.

در حالی که مرحله‌بندی به ایجاد درمان‌های استاندارد کمک می‌کند، پزشک شما نتایج اسپیرومتر شما را همراه با سایر عوامل در نظر می‌گیرد تا درمان شخصی‌سازی شده برای شما ایجاد کند.

وقتی صحبت از درمان توانبخشی مانند ورزش می شود، آنها عواملی مانند سایر شرایط سلامتی که ممکن است داشته باشید و همچنین وضعیت جسمانی فعلی شما را در نظر می گیرند.

پزشک آزمایش‌های منظم را برنامه‌ریزی می‌کند و از نتایج اسپیرومتر برای انجام تنظیمات درمانی در صورت لزوم استفاده می‌کند. اینها می تواند شامل توصیه هایی برای درمان های پزشکی، تغییر شیوه زندگی و برنامه های توانبخشی باشد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد ذات الریه یا پنومونی بدانید

اسپیرومتری، همراه با کمک به مرحله بندی و توصیه های درمانی، به پزشک شما اجازه می دهد تا بررسی کند که آیا درمان شما کارآمد است یا خیر.

نتایج آزمایش‌های شما می‌تواند به پزشک بگوید که آیا ظرفیت ریه شما ثابت است، بهبود می‌یابد یا کاهش می‌یابد، به طوری که می‌توان تنظیماتی را برای درمان انجام داد.

خلاصه

COPD یک بیماری مزمن است که هنوز قابل درمان نیست. اما درمان‌ها و تغییرات سبک زندگی می‌تواند به کاهش علائم، کند کردن پیشرفت و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

تست اسپیرومتری ابزاری است که شما و پزشکتان می توانید برای تعیین اینکه کدام درمان COPD برای شما در هر مرحله از بیماری مناسب است، استفاده کنید.