این مقاله به بررسی انواع علائم و شرایطی می‌پردازد که ممکن است به MRI کبد نیاز داشته باشند، اسکن‌ها چه چیزی را می‌توانند تشخیص دهند، و اگر MRI کبد برنامه‌ریزی شده باشد، چه انتظاری دارید.

ام آر آی چیست؟

یک اسکن ام آر آی یک آزمایش غیر تهاجمی است که پزشک می تواند از آن برای بررسی ساختار و عملکرد اندام های داخلی شما استفاده کند. فناوری MRI از آهنربای قوی برای جابجایی پروتون ها در داخل بدن شما استفاده می کند. سپس از فرکانس های رادیویی برای تبدیل انرژی این پروتون ها به تصویر استفاده می کند.

رنگ کنتراست – که معمولاً با محلول‌های فلزی از جمله عناصری مانند گادولینیوم تولید می‌شود – ممکن است برای سرعت بخشیدن به حرکت پروتون‌ها استفاده شود. این فرآیند تصاویر واضح‌تر و روشن‌تری تولید می‌کند که ممکن است به پزشک شما تصویر دقیق‌تری از ناحیه مورد بررسی بدهد.

ام آر آی کبد چه چیزی را می تواند تشخیص دهد؟

MRI به ویژه در بررسی نواحی غیر استخوانی یا بافت نرم در بدن مفید است. این آزمایش می تواند انواع مختلفی از بافت ها را در یک ناحیه نشان دهد.

برخلاف اشعه ایکس یا سی تی اسکن، MRI از اشعه برای تولید تصویر استفاده نمی کند. به همین دلیل، متخصصان پزشکی اغلب اسکن MRI را در زمانی که تصاویر مکرر مورد نیاز است توصیه می کنند.

ام آر آی کبد چه چیزی را می تواند نشان دهد؟

MRI از کبد می تواند ساختار کبد و همچنین رشد غیر معمول را نشان دهد. پزشک شما همچنین می‌تواند جریان خون را در کبد ببیند، که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد بیماری‌های عروقی که می‌توانند بر این اندام تأثیر بگذارند، ارائه دهد.

ام آر آی کبد ممکن است با یا بدون رنگ کنتراست انجام شود. رنگ کنتراست معمولاً تصویر روشن‌تر و شفاف‌تری نسبت به اسکن بدون آن ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید
آشنایی با ترومبوز ورید کبدی (سندرم Budd-Chiari)

MRI از کبد تصویر بسیار دقیقی تولید می کند که به متخصصان دقت بالایی در تشخیص چندین بیماری کبدی می دهد.

به عنوان مثال، در دو مطالعه جداگانه از ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸MRI به متخصصان پزشکی این امکان را می‌دهد تا بیماری‌های کبد چرب و سرطان‌های کبد را در بیش از ۷۵ درصد افرادی که این اسکن‌ها را انجام داده‌اند، به دقت تشخیص دهند.

اسکن MRI به عنوان تست انتخابی برای تشخیص ضایعات سرطانی و غیرسرطانی (خوش خیم) روی کبد در نظر گرفته می شود.

MRI اغلب بر سی تی اسکن ترجیح داده می شود زیرا اسکن های MRI در معرض تابش نیستند و دقت تصاویر آنها به مهارت تکنسین انجام کننده اسکن بستگی ندارد. علاوه بر این، اگر برای تایید تشخیص نیاز باشد، می‌توان از MRI ​​برای تعیین دقیق محل مناسب برای بیوپسی استفاده کرد.

چه زمانی به MRI کبد نیاز دارید؟

پزشک شما ممکن است به دلایل مختلفی دستور MRI از کبد شما را بدهد. آنها می توانند از این آزمایش برای نظارت بر چگونگی پیشرفت یک بیماری و پاسخ بدن به درمان استفاده کنند. آنها همچنین می توانند از آن برای کمک به تشخیص بیماری هایی مانند موارد زیر استفاده کنند:

 • سرطان های کبد
 • تومورها یا رشدهای خوش خیم کبد
 • سیروز
 • بیماری کبد چرب
 • هپاتیت

اگر شما یک عامل خطر – مانند ژنتیک، سوء مصرف الکل یا دیابت – برای اختلالات سلامت مرتبط با کبد دارید و علائمی را تجربه می کنید، پزشک ممکن است MRI را به عنوان یک ابزار تشخیصی بسیار دقیق و کم تهاجمی انتخاب کند.

علائمی که ممکن است نشانه اختلال کبد باشد عبارتند از:

 • تورم شکم
 • تورم در پاها
 • کبودی آسان
 • تغییر رنگ در ادرار یا مدفوع
 • زردی
 • از دست دادن اشتها
 • ضعف
 • حالت تهوع

انجام ام آر آی از کبد چگونه است؟

در اینجا چیزی است که می توانید قبل، در طول و بعد از اسکن MRI انتظار داشته باشید.

قبل از اسکن

قبل از انجام MRI از کبد، پزشک سابقه پزشکی شما و هرگونه آلرژی که ممکن است داشته باشید را بررسی می کند – به خصوص به راه حل های کنتراست. اگر دستگاه‌هایی را کاشته‌اید که می‌توانند توسط آهن‌رباهای دستگاه MRI جابجا شوند یا جابجا شوند، ممکن است کاندیدای انجام MRI نباشید.

بیشتر بخوانید
ضایعات کبدی: انواع، علل، علائم و درمان.

اگر اجازه انجام اسکن ام آر آی را داشته باشید، پزشک به شما کمک می کند تا زمانی را برای این عمل تعیین کنید. ام آر آی ممکن است در بیمارستان، مطب پزشکی یا مرکز سرپایی انجام شود.

در بسیاری از موارد، پزشک از شما می خواهد که از خوردن یا آشامیدن خودداری کنید ۴ ساعت قبل از آزمایش شما، اگرچه داروها با جرعه جرعه آب معمولاً مشکلی ندارند.

از شما خواسته می شود که لباس خود را در بیاورید و لباس خود را در هنگام اسکن بپوشید. شما باید جواهرات یا وسایلی که حاوی فلز هستند را بردارید.

در طول اسکن

هنگامی که برای اسکن خود آماده شدید، شما را به منطقه معاینه می برند و از شما می خواهند که روی میز اسکنر دراز بکشید. این میز به داخل و خارج دستگاه ام آر آی می رود. ممکن است در حین اسکن هدفون و انتخاب موسیقی به شما پیشنهاد شود، زیرا دستگاهی که اسکن را انجام می دهد می تواند بلند باشد.

در حین ام آر آی به غیر از حرکت داخل و خارج از اسکنر چیزی احساس نخواهید کرد. اگر در طول آزمایش دچار کلاستروفوبیک یا مضطرب شدید، حتماً به تکنسین خود اطلاع دهید. مهم است که در طول اسکن تا حد امکان ثابت بمانید تا بهترین تصاویر را دریافت کنید.

کل فرآیند ممکن است طول بکشد حدود ۱ ساعت، اگرچه زمان واقعی شما در اسکنر به موارد زیر بستگی دارد:

 • اندازه و شکل بدن شما
 • پزشک شما می خواهد چه مناطقی را بررسی کند
 • آیا رنگ کنتراست دریافت می کنید
 • چگونه در طول اسکن ثابت می مانید

آیا ام آر آی دردناک است؟

MRI نباید برای شما درد ایجاد کند. اگر در حال انجام اسکن MRI با رنگ کنتراست هستید، ممکن است نیاز به قرار دادن یک دستگاه داخل وریدی محیطی (IV) برای تجویز محلول حاجب داشته باشید. این رنگ‌ها می‌توانند باعث ایجاد احساس گرما در شما شوند و در صورت داشتن مشکلات کلیوی ممکن است از آن‌ها استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید
کوله سیستیت - علائم و علل

ممکن است بعد از اسکن جایی که IV قرار داده شده است درد داشته باشید و ممکن است عوارضی جانبی از رنگ کنتراست خود تجربه کنید

بعد از اسکن

هنگامی که MRI شما کامل شد، می توانید لباس بپوشید و اگر آزمایش یا روش دیگری برنامه ریزی نشده اید، به خانه بروید. اگر رنگ کنتراست با IV داشتید، IV حذف می شود.

ممکن است خونریزی خفیف یا حساسیت در محل IV را تجربه کنید. همچنین در صورت اسکن کردن با کنتراست در مورد مقدار آب نوشیدنی به منظور جلوگیری از فشار بر کلیه ها یا سایر عوارض جانبی رنگ، ممکن است دستورالعمل هایی دریافت کنید.

مدت زمانی که طول می کشد تا نتایج اسکن شما به دست آید بستگی به این دارد که چرا انجام شده است و چه کسی اسکن را تفسیر می کند.

چه آزمایش های دیگری برای تشخیص اختلالات کبدی استفاده می شود؟

گزینه های دیگری به جز MRI ​​برای تشخیص بیماری های کبدی وجود دارد، اما MRI اغلب دقیق ترین است. سایر گزینه های تشخیصی برای بیماری های کبدی می تواند شامل سایر آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن و همچنین آزمایش خون یا بیوپسی باشد.

برخی از آزمایشات خونی که می تواند به تشخیص عملکرد یا بیماری کبد کمک کند عبارتند از:

 • بیلی روبین سرم
 • آلبومین سرم
 • نسبت نرمال شده بین المللی (INR) یا زمان پروترومبین (PT)
 • آلکالین فسفاتاز سرم
 • آلانین ترانس آمیناز (ALT)
 • آسپارتات ترانس آمیناز (AST)
 • گاما گلوتامیل ترانس پپتیداز
 • لاکتیک دهیدروژناز
 • ۵′-نوکلئوتیداز
 • آلفا فتوپروتئین
 • آنتی بادی های میتوکندری
 • سرم آلفا-۱ آنتی تریپسین

پزشک شما ممکن است یک یا چند نوع آزمایش را بسته به علائم شما و همچنین سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی شما تجویز کند.

بیشتر بخوانید
سنگ کیسه صفرا

سوالات متداول در مورد MRI برای کبد

آیا می توان ام آر آی با تعویض لگن یا ایمپلنت انجام داد؟

ممکن است پس از تعویض مفصل ام آر آی انجام شود، اما تنها در صورتی که سخت افزار مورد استفاده با اسکنر MRI سازگار باشد.

اگر در مورد ایمنی ایمپلنت خود در اسکنر MRI مطمئن نیستید، با جراحی که تعویض مفصل ران یا دیگر مفصل شما را انجام داده است، صحبت کنید.

کدام یک در تشخیص اختلالات کبدی بهتر است، ام آر آی یا سی تی اسکن؟

MRI معمولاً می تواند جزئیات بیشتری را نسبت به سی تی اسکن نشان دهد و از اشعه بالقوه مضر استفاده نمی کند. اگرچه MRI گران‌تر است و افرادی که دستگاه‌های کاشته‌شده خاصی دارند ممکن است نتوانند اسکن MRI را با خیال راحت انجام دهند. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه برای شما صحبت کنید.

اگر در معرض خطر اختلالات کبدی هستم، آیا باید اسکن معمولی انجام دهم؟

اسکن معمول معمولا توصیه نمی شود مگر اینکه پزشک شما را برای یک وضعیت سلامتی خاص تحت نظر داشته باشد.

اگر خطر ابتلا به بیماری کبدی در خانواده یا شخصی شما وجود دارد، پزشک آزمایشات مناسب را برای بررسی پیشرفت هر گونه اختلال کبدی پیشنهاد می کند.

خلاصه

MRI روشی غیرتهاجمی برای بررسی بیماری و سایر تغییرات ساختاری کبد است.

در حالی که اسکن خود بدون درد است، ام آر آی که از رنگ کنتراست استفاده می کند ممکن است نیاز به دسترسی داخل وریدی داشته باشد. افرادی که کلاستروفوبیک هستند یا انواع خاصی از دستگاه های کاشته شده دارند ممکن است کاندیدای MRI کبد نباشند.

با پزشک خود در مورد عوامل خطر و سلامت فردی خود صحبت کنید تا ببینید آیا MRI کبد برای شما مناسب است یا خیر.