اندومتریوز روده چیست؟

علایم اندومتریوز روده این موارد به ترتیب شدت عبارتند از:

 • ناراحتی و درد شکم
 • حالت تهوع، نفخ و گاز
 • گرفتگی یا درد شدید روده
 • درد لگن هنگام مقاربت جنسی
 • یبوست و اسهال
 • حرکات روده دردناک
 • درد رکتوم

تشخیص زودهنگام و دقیق ممکن است به پیشگیری از هیسترکتومی کمک کند

اگر بیماری به موقع و به درستی تشخیص داده نشود، بیماران ممکن است تحت چندین عمل جراحی غیرضروری از جمله هیسترکتومی غیرضروری قرار گیرند، بدون اینکه ابتدا جراحی محافظه‌کارانه را انجام دهند. این بیماران از درد ناتوان کننده رنج می برند و خطر از دست دادن باروری خود را دارند. سکین می گوید: بیماری بیمار ممکن است در جای دیگری در لگن یا روده باشد و نیاز به برداشتن بدون انجام هیسترکتومی واقعی داشته باشد.

خطرات به تعویق انداختن درمان اندومتریوز روده

اگر با حذف بیماری (جراحی برداشتن) درمان نشود، بیماری ممکن است پیشرفت کند و کیفیت زندگی به طور قابل توجهی کاهش یابد. سکین می‌افزاید: «ضایعات کوچک روی روده می‌توانند در نهایت پیشرفت کنند و به ضایعاتی با ضخامت کامل تبدیل شوند که باعث انسداد می‌شوند و ممکن است به جراحی بزرگ روده نیاز داشته باشند».

چرا آندومتریوز روده اغلب اشتباه تشخیص داده می شود؟

تشخیص اندومتریوز می تواند به اندازه کافی دشوار باشد – زمانی که روده را درگیر می کند، اغلب به اشتباه به عنوان IBS تشخیص داده می شود. در برخی موارد، بیماران می توانند ۵ تا ۱۰ سال بدون تشخیص مناسب بگذرند و احتمالاً سال های اولیه باروری خود را از دست بدهند. (۲)

بیشتر بخوانید
چرا هنگام بلع در گوشم احساس درد می کنم؟

درمان مشکل ریشه با از بین بردن ضایعات اندومتریوز

در حالی که درست است که اندومتریوز روده با علائم IBS مشترک است، این تمام ماجرا نیست. دکتر آرینگتون می گوید که مشکل تشخیص ناشی از فلسفه “جراحی به عنوان آخرین راه حل” است که توسط جامعه پزشکی عمومی ترویج شده است.

“در حال حاضر، آن را [endometriosis] آرینگتون می گوید، یک بیماری با جراحی تشخیص داده می شود، مگر در موارد بسیار پیشرفته که در معاینه قابل مشاهده، احساس یا بیوپسی است. اگرچه علائم مربوط به پریود است، بیماران به GI فرستاده می شوند [gastrointestinal] پزشکان برای ارزیابی IBS یا کولیت. آنها به فیزیوتراپی فرستاده می شوند [PT]. در حالی که این بیماران اغلب از PT سود می برند، جایگزینی برای درمان واقعی بیماری نیست. برخی حتی استدلال می کنند که هر گونه علائم غیر زنانه مرتبط با دوره، اندومتریوز است تا زمانی که خلاف آن ثابت شود.

بیشتر بخوانید
علل مدفوع سنگریزه ای و چه باید کرد

چرا مراقبت های بین رشته ای ممکن است برای آن ضروری باشد درمان اندومتریوز روده

از آنجایی که اندومتریوز روده با سیستم گوارشی شما سروکار دارد، معمولاً تنها توسط یک متخصص زنان عمومی درمان نمی شود. اگر به متخصص اندومتریوز دسترسی ندارید، ممکن است برای درمان اندومتریوز روده شما از همه جهات، مراقبت مشترک بین یک متخصص زنان، متخصص گوارش و/یا جراح عمومی لازم باشد.

چرا کولونوسکوپی نمی تواند اندومتریوز روده را تشخیص دهد؟

کولونوسکوپی فقط در حدود ۵ درصد از بیماران مبتلا به اندومتریوز روده اندومتریوز روده را تشخیص می دهد. فقط در صورت وجود انسداد قابل توجه اندومتریوز را تشخیص می دهد [blockage or closing] از لومن [inside space of the intestines] یا اگر ضایعه ضخامت کامل و به اندازه کافی بزرگ باشد که دیده شود، می گوید.

IBS تنها تشخیص اشتباه رایج برای اندومتریوز روده نیست

هنگام تشخیص، پزشک شما می خواهد همه احتمالات را بررسی کند. از آنجایی که علائم همپوشانی دارند، پزشک ممکن است قبل از اندومتریوز روده به برخی از شرایط زیر مشکوک شود:

آرینگتون می‌گوید: «بیماران می‌توانند با آگاهی از اینکه سایر ارگان‌ها می‌توانند با اندومتریوز درگیر باشند، از خود دفاع کنند.

یافتن متخصص بهداشت و درمان اندومتریوز مناسب

بسیار مهم است که بیماران به پزشکانی مراجعه کنند که در مراقبت از اندومتر با تجربه هستند و با آخرین تحقیقات همراه باشند. همچنین مهم است که خود را در مورد این بیماری آموزش دهید تا زمانی که با یک پزشک صحبت می کنید، تا حدی سطح تخصص او را درک کنید.

بیشتر بخوانید
بیماری سلیاک چیست؟

هنگامی که به دنبال متخصص اندومتریوز مناسب هستید، با توجه به بنیاد اندومتریوز آمریکا، این سوالات را در نظر بگیرید. آیا دکتر:

 • در بیماری تخصص دارید؟
 • برای صحبت کردن با شما، گوش دادن به نظرات شما، و پاسخ دادن به تمام سوالات خود به روشی غیر رد کننده وقت بگذارید؟
 • به زبان قابل فهم توضیح دهید که چرا آنها درمان خاصی را برای شما ترجیح می دهند؟
 • سوالات درست بپرسید؟ آنها باید به این موضوع علاقه داشته باشند که آیا علائم در دوره قاعدگی شما بدتر می شود یا خیر.
 • با یک تیم متخصص کار کنید؟ “اگر می خواهید عمل جراحی انجام دهید، باید یک تیم داشته باشید، به عنوان مثال یک جراح اندومتریوز که با یک جراح کولورکتال کار می کند، و یک متخصص اورولوژی. این یک مسئله مهارت و تجربه است. این یک جراحی بسیار پیچیده است و یک بیماری بین رشته ای است.
بیشتر بخوانید
آنفولانزای معده: انواع، علائم و درمان

فراموش نکنید که برای قرار ملاقات خود با متخصص اندومتریوز آماده شوید

کارشناسان همچنین توصیه می کنند که قبل از ملاقات با پزشک، تکالیف خود را انجام دهید:

 • خود را در مورد این بیماری آموزش دهید.
 • تمام سابقه پزشکی خود را جمع آوری کنید.
 • علائم خود، شدت درد و زمان بروز آن را بنویسید.

اطلاعات آزمایش: چگونه اندومتریوز روده تشخیص داده می شود

متخصص مراقبت های بهداشتی شما در ابتدا باید یک معاینه واژینال، سونوگرافی و توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) انجام دهد.

برای تایید تشخیص، پزشک باید جراحی را با استفاده از لاپاراسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی انجام دهد تا حفره شکمی و روده را بررسی کند.

Seckin در یک تکنیک رنگ آبی پیشگام بوده است که در آن رنگ بر روی مناطق مشکوک اسپری می شود و ضایعات آندومتریوز را بیشتر نمایان می کند. (۵)

گزینه های درمانی موثر برای اندومتریوز روده

هنگامی که به درستی تشخیص داده شد، مسیرهای درمانی مختلفی وجود دارد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه