اندومتریوز و افزایش وزن: ارتباط چیست؟

آندومتریوز باعث می شود بافتی شبیه به پوشش رحم در جای دیگری از بدن رشد کند. می تواند باعث درد مزمن، پریودهای سنگین، نامنظم و ناباروری شود. برخی افراد نیز افزایش وزن و نفخ را گزارش می دهند.

تحقیقات کمی نشان داده است که چرا اندومتریوز ممکن است باعث افزایش وزن شود. هر فرد مبتلا به آندومتریوز که مشکوک است که باعث افزایش وزن یا کاهش وزن می شود، باید با پزشک صحبت کند.

شایان ذکر است که سایر بیماری ها مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می توانند علائم اندومتریوز را تقلید کرده و منجر به افزایش وزن غیرقابل توجیه شوند.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه اندومتریوز ممکن است باعث افزایش وزن شود و چگونه می‌توان در حین زندگی با این عارضه به وزن سالم رسید و آن را حفظ کرد.

آیا اندومتریوز باعث افزایش وزن می شود؟

بسیاری از شواهد حکایتی، اندومتریوز را با افزایش وزن مرتبط می دانند. تحقیقات علمی هنوز این پیوند را توضیح نداده است.

در مقابل، برخی مطالعات نشان می دهد که ناراحتی ناشی از آندومتریوز می تواند منجر به کاهش وزن در افراد مبتلا به درد و حالت تهوع شود که میزان خوردن آنها را محدود می کند.

در همین حال، مطالعه از سال ۲۰۱۴ تایید می کند که آندومتریوز به افزایش وزن و تصویر ضعیف بدن کمک می کند، همانطور که توسط افراد مبتلا گزارش شده است.

چگونه اندومتریوز می تواند باعث افزایش وزن شود

عمدتاً شواهد حکایتی نشان می‌دهد که اندومتریوز می‌تواند حداقل از پنج راه باعث افزایش وزن شود. آن ها هستند:

نفخ

نفخ و احتباس مایعات مشترک علائم آندومتریوز هستند.

نفخ می تواند وزن افراد را دچار نوسان کند و او را سنگین تر نشان دهد. نفخ همچنین ممکن است نحوه تناسب لباس را تغییر دهد. بسیاری از مردم متوجه می شوند که بلافاصله قبل یا در طول دوره خود بدتر می شود.

بیشتر بخوانید
آیا می توان از ماست برای سلامت واژن استفاده کرد؟

برخی از افراد مبتلا به نفخ مکرر ممکن است به اندازه ۱۰ پوند در یک سال، اگرچه به طور کلی تحقیقات کمی در مورد این موضوع وجود دارد.

رشد اندومتریوز روی روده یا سایر اندام های شکمی می تواند باعث التهاب شود که منجر به نفخ، یبوست و سایر علائم گوارشی می شود که ممکن است به افزایش وزن کمک کند.

استروژن

شواهد علمی متناقضی در مورد استروژن و افزایش وزن وجود دارد.

اندومتریوز یک بیماری وابسته به استروژن است، به این معنی که علائم آن است ممکن است زمانی که سطح استروژن بالاتر باشد بدتر شود . با این حال، هیچ مدرکی مبنی بر افزایش وزن وجود ندارد.

زمانی که سطح استروژن کاهش می یابد، مثلاً در دوران یائسگی، افراد اغلب چربی بیشتری در ناحیه شکم ایجاد می کنند.

در عین حال، دیگر پژوهش ها نشان می دهد که مصرف مکمل های استروژن به عنوان بخشی از درمان جایگزینی هورمونی پس از یائسگی ممکن است به کاهش چربی شکم کمک کند. مشخص نیست که آیا هر یک از اینها به افزایش یا کاهش وزن کلی کمک می کند.

دارو برای اندومتریوز

در طول سال ها، مطالعات متعددی نشان داده اند که برخی از درمان های اندومتریوز ممکن است باعث افزایش وزن شوند.

رایج ترین درمان آندومتریوز کنترل بارداری هورمونی است. برخی از اشکال بسته به نوع و نحوه واکنش بدن به هورمون ها ممکن است باعث افزایش وزن شوند.

به عنوان مثال، درمان با یک قرص ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون مصنوعی است و درمان با پروژسترون به تنهایی. ممکن است باعث افزایش وزن  شود در موارد دیگر، این قرص ها ممکن است باعث نفخ شوند که می تواند مانند افزایش وزن باشد.

بیشتر بخوانید
پروژسترون برای درمان آندومتریوز: آنچه باید بدانیم.

اخیرا، محققان دریافتند که دینوژست (Visanne)، نوعی پروژسترون خوراکی، می تواند منجر به افزایش وزن و خونریزی واژینال شود. و فرم تزریقی کنترل بارداری فقط با پروژسترون، Depo-Provera، می تواند باعث افزایش وزن نیز شود.

اندومتریوز و PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک علائم مشابهی با اندومتریوز ایجاد می کند. این بیماری از عدم تعادل هورمونی ناشی می شود و مانند آندومتریوز می تواند باعث قاعدگی های دردناک شود.

سایر علائم PCOS عبارتند از:

  • پریودهای نامنظم یا غایب
  • موهای زائد بدن
  • افزایش وزن غیر قابل توضیح
  • مشکل باردار شدن
  • مقاومت به انسولین یا دیابت

PCOS ممکن است به دلیل مقاومت به انسولین و ناهنجاری های متابولیک باعث افزایش وزن شود.

همچنین ممکن است افراد مبتلا به آندومتریوز به PCOS مبتلا شوند. هرکسی که پریودهای نامنظم، پریودهای دردناک یا مشکل در باردار شدن دارد، باید برای هر دو وضعیت آزمایش شود.

یک رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین ممکن است به افزایش وزن مرتبط با PCOS کمک کند. و برخی افراد متوجه می شوند که قرص های ضد بارداری هورمونی به علائم کمک می کنند. با این حال، اینها نیز می تواند افزایش وزن باعث شود.

درد

درد است رایج ترین علامت اندومتریوز برای برخی افراد، درد آنقدر شدید است که فعالیت های روزانه بسیار دشوار است.

درد می تواند به طرق مختلف منجر به افزایش وزن شود. مثلاً می تواند با کاهش توانایی ورزش و فعال ماندن

و افرادی که درد دائمی یا مکرر دارند یک ریسک بالاتر شرایط سلامت روان، مانند افسردگی. یکی از علائم افسردگی می تواند پرخوری یا خوردن غذای ناسالم باشد. افزایش وزن نیز یکی از عوارض جانبی  داروهای ضد افسردگی، و قدری داروهای ضد درد است.

بیشتر بخوانید
سیر در دوران بارداری

علاوه بر این، افراد مبتلا به درد مزمن ممکن است برای خوابیدن دچار مشکل شوند. محققین کمبود خواب در طول زمان را با شاخص توده بدنی بالاتر مرتبط می دانند.

چگونه با اندومتریوز وزن کم کنیم

بسیاری از وب سایت های سلامت طبیعی و جایگزین به افراد مبتلا به اندومتریوز کمک می کنند تا از طریق رژیم های غذایی خاص وزن خود را کاهش دهند.

در حالی که شواهدی مبنی بر داشتن رژیم غذایی سالم وجود دارد می تواند برخی از علائم اندومتریوز، مانند درد و خستگی کاهش دهد ، هیچ شواهد بالینی مبنی بر اینکه هر رژیم غذایی می تواند به کاهش وزن فرد مبتلا به اندومتریوز کمک کند، وجود ندارد.

برای کاهش وزن، فرد باید بیش از کالری مصرفی خود کالری بسوزاند. برخی از استراتژی ها عبارتند از:

  • افزایش فعالیت بدنی: تا جایی که امکان دارد پیاده روی کنید و نشستن طولانی مدت را قطع کنید. دستورالعمل‌های فعالیت بدنی برای آمریکایی‌ها  ۱۵۰-۳۰۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط ​​یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی با شدت بالا در هفته توصیه می‌کند. آنها همچنین انجام تمرینات قدرتی را حداقل ۲ روز در هفته توصیه می کنند.
  • داشتن یک رژیم غذایی سالم: خوردن انواع غذاهای سیرکننده و کم کالری، از جمله پروتئین های بدون چربی، سبزیجات، میوه ها و غلات کامل، می تواند به مدیریت وزن کمک کند. همچنین، انتخاب غذاهای با فیبر بالا و پروتئین بالا ممکن است منجر به کاهش هوس غذایی شود.

فرد مبتلا به اندومتریوز و سوالاتی در مورد کاهش وزن باید با پزشک صحبت کند، به خصوص اگر دارای سایر بیماری ها مانند PCOS باشد.

بیشتر بخوانید
تاثیرات روانی و اجتماعی جراحی پرتز سینه بر بیماران

سوالات متداول

پاسخ‌های زیر بینشی درباره اندومتریوز و افزایش وزن ارائه می‌کنند.

آیا اندومتریوز بر اشتها تأثیر می گذارد؟

اندومتریوز ممکن است بر اشتهای یک فرد  تاثیر بگذارداین وضعیت می تواند باعث مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع و یبوست شود که ممکن است بر گرسنگی تأثیر بگذارد.

آیا آندومتریوز باعث پوکی شکم می شود؟

تحقیقات علمی بسیار کمی در مورد اثرات آندومتریوز بر افزایش وزن انجام شده است. با این حال، یک فرد ممکن است مقداری چربی در اطراف وسط یا پایین آنها به دست آورد .

جراحی اندومتریوز چه تاثیری بر وزن دارد؟

به طور غیرمستقیم، انجام جراحی برای برداشتن توده های مشخص ممکن است به درد و کاهش نفخ کمک کند. این به نوبه خود ممکن است به کاهش وزن فرد کمک کند. با این حال، هیچ شواهد بالینی این را تایید نمی کند.

اندومتریوز چه علائم دیگری ایجاد می کند؟

علاوه بر درد لگن و نفخ، اندومتریوز می تواند باعث یبوست، درد در هنگام اجابت مزاج یا دفع ادرار و ناباروری.

اندومتریوز یک بیماری مزمن است، اما تعدادی از درمان ها، از جمله داروهای مبتنی بر هورمون و جراحی، می توانند به کاهش علائم کمک کنند.

بسیاری از افراد مبتلا به آندومتریوز از فقدان تحقیقات در مورد افزایش وزن مرتبط با اندومتریوز احساس ناامیدی می کنند. دکتری که گوش می دهد و علائم را جدی می گیرد، ممکن است بتواند یک استراتژی مدیریت وزن موثر را پیشنهاد کند.
Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه