اندومتریوز چیست؟ علل عوارض و درمان

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز اختلالی است که در آن بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم شما در خارج از حفره رحم رشد می کند. پوشش داخلی رحم شما آندومتر نامیده می شود.

اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافت آندومتر مانند روی تخمدان ها، روده و بافت های پوشاننده لگن شما رشد می کند. به ندرت اتفاق می افتد که بافت آندومتر به خارج از ناحیه لگن شما گسترش یابد، اما غیرممکن نیست. بافت مشابه آندومتر که در خارج از رحم شما رشد می کند به عنوان ایمپلنت آندومتر شناخته می شود.

تغییرات هورمونی چرخه قاعدگی شما بر روی بافت نابجای آندومتر مانند تأثیر می گذارد و باعث می شود این ناحیه ملتهب و دردناک شود. این بدان معنی است که بافت رشد می کند، ضخیم می شود و تجزیه می شود. با گذشت زمان، بافتی که شکسته است جایی برای رفتن ندارد و در لگن شما گیر می کند.

Endometriosis

این بافت گیر افتاده در لگن می تواند باعث ایجاد موارد زیر شود:

 • تحریک
 • تشکیل اسکار
 • چسبندگی، که در آن بافت اندام های لگن شما را به هم متصل می کند
 • درد شدیدی که در طول سیکل قاعدگی رخ می دهد
 • مشکلات باروری

علائم اندومتریوز

علائم اندومتریوز متفاوت است. برخی از افراد علائم خفیف را تجربه می کنند، اما برخی دیگر ممکن است علائم متوسط ​​تا شدید داشته باشند. شدت درد شما نشان دهنده درجه یا مرحله بیماری نیست. ممکن است یک نوع خفیف از این بیماری داشته باشید، اما درد دردناکی را تجربه کنید. همچنین ممکن است فرم شدید داشته باشد و ناراحتی بسیار کمی داشته باشد.

مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است علائمی را تجربه نکنید.

درد لگن شایع ترین علامت آندومتریوز است. همچنین ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 • دوره های دردناک
 • گرفتگی عضلات ۱ یا ۲ هفته حوالی قاعدگی
 • خونریزی شدید قاعدگی یا خونریزی بین قاعدگی
 • ناباروری
 • درد در هنگام مقاربت جنسی
 • ناراحتی با حرکات روده
 • کمردردی که ممکن است در هر زمانی از چرخه قاعدگی شما رخ دهد

مهم است که معاینات زنان و زایمان را به طور منظم انجام دهید، که به متخصص زنان شما اجازه می دهد تا هرگونه تغییر را تحت نظر داشته باشد. اگر دو یا چند علامت دارید این امر به ویژه مهم است.

درمان اندومتریوز

قابل درک است که شما خواهان تسکین سریع درد و سایر علائم اندومتریوز هستید. اگر این وضعیت درمان نشود، می‌تواند باعث ایجاد چالش‌هایی در فعالیت‌های روزانه شما شود. اندومتریوز هیچ درمانی ندارد، اما علائم آن قابل مدیریت است.

گزینه های پزشکی و جراحی برای کمک به کاهش علائم و مدیریت هر گونه عوارض احتمالی در دسترس هستند. پزشک شما ممکن است ابتدا درمان های محافظه کارانه را امتحان کند. سپس اگر وضعیت شما بهبود نیافت، ممکن است جراحی را توصیه کنند.

واکنش همه افراد به این گزینه های درمانی متفاوت است. پزشک به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را پیدا کنید.

گزینه های درمانی عبارتند از:

داروهای ضد درد

می توانید داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن را امتحان کنید، اما به شما توصیه می شود که این داروها در همه موارد موثر نیستند.

هورمون درمانی

مصرف هورمون های مکمل گاهی اوقات می تواند درد را تسکین دهد و پیشرفت اندومتریوز را متوقف کند. هورمون درمانی به بدن شما کمک می کند تا تغییرات ماهانه هورمونی را تنظیم کند که باعث رشد بافتی می شود که در آندومتریوز رخ می دهد.

داروهای ضد بارداری هورمونی

داروهای ضد بارداری هورمونی با جلوگیری از رشد ماهانه و ایجاد بافت مشابه آندومتر، باروری را کاهش می دهند. قرص های ضد بارداری، چسب ها و حلقه های واژینال می توانند درد را در اندومتریوز با شدت کمتر کاهش دهند یا حتی از بین ببرند.

تزریق مدروکسی پروژسترون (Depo-Provera) نیز در توقف قاعدگی موثر است. رشد ایمپلنت های آندومتر را متوقف می کند. درد و سایر علائم را تسکین می دهد. با این حال، این ممکن است اولین انتخاب شما نباشد، زیرا خطر افزایش وزن، کاهش تولید استخوان و افزایش بروز افسردگی در برخی موارد وجود دارد.

آگونیست ها و آنتاگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH).

افراد آگونیست ها و آنتاگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) را برای جلوگیری از تولید استروژن که تخمدان ها را تحریک می کند، مصرف می کنند. نمونه ای از آگونیست های GnRH ، Lupron Depot ، تزریقی است، در حالی که Elagolix ، که به صورت خوراکی مصرف می شود، یک آنتاگونیست است. هر دو می توانند تولید استروژن را سرکوب کنند.

استروژن هورمونی است که عمدتاً مسئول ایجاد خصوصیات جنسی در افرادی است که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است. مسدود کردن تولید استروژن از قاعدگی جلوگیری می کند و یائسگی مصنوعی ایجاد می کند.

درمان با GnRH عوارض جانبی مانند خشکی واژن و گرگرفتگی دارد. مصرف همزمان دوزهای کوچک استروژن و پروژسترون می تواند به محدود کردن یا پیشگیری از این علائم کمک کند.

تشخیص و شروع گزینه های درمانی در اوایل بیماری می تواند چالش برانگیز باشد. فکر کردن – یا کنار آمدن با آنها – علائمی مانند مشکلات باروری و درد همراه با ترسی که احتمالاً در مورد تسکین ایجاد می شود می تواند استرس زا باشد.

مهم است که به سلامت روان خود به عنوان بخشی از رفاه کلی خود توجه کنید. در نظر داشته باشید که یک گروه پشتیبانی پیدا کنید و خود را در مورد این شرایط بیشتر آموزش دهید. انجام این مراحل می تواند در ایجاد یک رویکرد متعادل برای مدیریت شرایط شما مفید باشد.

دانازول

دانازول یکی دیگر از داروهایی است که برای توقف قاعدگی و کمک به کاهش علائم اندومتریوز استفاده می شود. در حین مصرف دانازول، بیماری ممکن است به پیشرفت خود ادامه دهد. دانازول می تواند عوارض جانبی از جمله آکنه و هیرسوتیسم ایجاد کند. هیرسوتیسم رشد بیش از حد مو در صورت و بدن است.

داروهای دیگری در حال مطالعه هستند که ممکن است علائم را بهبود بخشند و پیشرفت بیماری را کند کنند.

جراحی محافظه کارانه

جراحی محافظه‌کارانه معمولاً برای افرادی که می‌خواهند باردار شوند یا درد شدیدی را تجربه می‌کنند و درمان‌های هورمونی مؤثر نیستند، استفاده می‌شود. هدف از جراحی محافظه کارانه برداشتن یا از بین بردن توده های اندومتر بدون آسیب رساندن به اندام های تناسلی است.

لاپاراسکوپی، یک جراحی کم تهاجمی، هم برای تجسم و هم برای تشخیص آندومتریوز استفاده می شود. همچنین برای برداشتن بافت غیر طبیعی یا جابجا شده مشابه آندومتر استفاده می شود. جراح برش‌های کوچکی در شکم ایجاد می‌کند تا با جراحی ضایعات را از بین ببرد یا آنها را بسوزاند یا تبخیر کند.

امروزه معمولاً از لیزر برای از بین بردن این بافت “بی جا” استفاده می شود.

جراحی آخرین راه حل (هیسترکتومی)

اگر وضعیت شما با درمان های دیگر بهبود نیابد، پزشک ممکن است هیسترکتومی کامل را به عنوان آخرین راه حل توصیه کند.

در طول هیسترکتومی کامل، جراح رحم و دهانه رحم را برمی دارد. آنها همچنین تخمدان ها را حذف می کنند زیرا این اندام ها استروژن می سازند و استروژن می تواند باعث رشد بافت آندومتر مانند شود. علاوه بر این، جراح ضایعات قابل مشاهده ایمپلنت را حذف می کند.

دو نوع دیگر هیسترکتومی بر اساس شرایطی که فرد تحت درمان است انجام می شود.

هیسترکتومی جزئی یا سوپراسرویکسال نیز بخش بالایی رحم را برداشته و دهانه رحم را در جای خود باقی می‌گذارد.

هیسترکتومی رادیکال معمولاً در صورت وجود سرطان انجام می شود. کل رحم، دهانه رحم و قسمت بالایی واژن را از بین می برد.

در حالی که هیسترکتومی می تواند آندومتریوز را درمان کند، درمان نیست. بعد از هیسترکتومی نمی توانید باردار شوید. اگر به تشکیل خانواده فکر می کنید، قبل از موافقت با جراحی، نظر پزشکی دوم را دریافت کنید.

چه چیزی باعث آندومتریوز می شود؟

در طول یک چرخه قاعدگی منظم، بدن شما پوشش داخلی رحم را می ریزد. این اجازه می دهد تا خون قاعدگی از رحم شما از طریق سوراخ کوچک در دهانه رحم جریان یابد و از طریق واژن شما خارج شود.

علت دقیق آندومتریوز شناخته نشده است. نظریه های متعددی در مورد علت وجود دارد ، اگرچه هیچ نظریه ای از نظر علمی ثابت نشده است.

یکی از قدیمی ترین تئوری ها این است که اندومتریوز به دلیل فرآیندی به نام قاعدگی رتروگراد رخ می دهد که بر اساس تحقیقات، ۹۰ درصد زنان آن را تجربه می کنند. این زمانی اتفاق می‌افتد که خون قاعدگی به جای خروج از واژن از طریق لوله‌های فالوپ به داخل حفره لگنی شما برمی‌گردد.

نظریه دیگر این است که هورمون ها سلول های خارج از رحم را به سلول هایی شبیه به سلول های پوشاننده داخل رحم تبدیل می کنند که به سلول های آندومتر معروف هستند.

برخی دیگر بر این باورند که اگر نواحی کوچکی از شکم شما به بافت آندومتر تبدیل شود، ممکن است این وضعیت رخ دهد. این ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که سلول های شکم شما از سلول های جنینی رشد می کنند که می توانند شکل خود را تغییر دهند و مانند سلول های آندومتر عمل کنند. معلوم نیست چرا این اتفاق می افتد.

این سلول‌های آندومتر جابجا شده ممکن است روی دیواره‌های لگن و سطوح اندام‌های لگنی شما مانند مثانه، تخمدان‌ها و راست روده باشند. آنها در طول چرخه قاعدگی در پاسخ به هورمون های چرخه شما به رشد، ضخیم شدن و خونریزی ادامه می دهند.

همچنین ممکن است خون قاعدگی از طریق یک اسکار جراحی، مانند پس از زایمان سزارین، که معمولاً سزارین نیز نامیده می‌شود، به داخل حفره لگن نشت کند.

نظریه دیگر این است که سلول های آندومتر از طریق سیستم لنفاوی به خارج از رحم منتقل می شوند. هنوز هم یک نظریه دیگر ادعا می کند که ممکن است به این دلیل باشد که سیستم ایمنی به درستی در از بین بردن سلول های آندومتر اشتباه کار نمی کند.

برخی معتقدند اندومتریوز ممکن است در دوره جنینی با بافت سلولی نادرست شروع شود که شروع به پاسخ دادن به هورمون های بلوغ می کند. این اغلب نظریه مولری نامیده می شود .

ایجاد اندومتریوز همچنین ممکن است با ژنتیک یا حتی سموم محیطی مرتبط باشد.

مراحل

آندومتریوز دارای چهار مرحله یا نوع است. می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • حداقل
 • خفیف
 • در حد متوسط
 • شدید

عوامل مختلفی مرحله اختلال را تعیین می کنند. این عوامل می تواند شامل محل، تعداد، اندازه و عمق ایمپلنت های آندومتر باشد.

مرحله ۱: حداقل

در حداقل اندومتریوز، ضایعات یا زخم های کوچک و کاشت اندومتر کم عمق روی تخمدان شما وجود دارد. همچنین ممکن است التهاب در داخل یا اطراف حفره لگن شما وجود داشته باشد.

مرحله ۲: خفیف

اندومتریوز خفیف شامل ضایعات سبک و کاشت های کم عمق روی تخمدان ها و پوشش لگن است.

مرحله ۳: متوسط

اندومتریوز متوسط ​​شامل بسیاری از ایمپلنت های عمیق روی تخمدان ها و پوشش لگن می شود. همچنین ممکن است ضایعات بیشتری وجود داشته باشد.

مرحله ۴: شدید

شدیدترین مرحله آندومتریوز شامل بسیاری از ایمپلنت های عمیق در پوشش لگن و تخمدان ها می شود. همچنین ممکن است ضایعاتی در لوله های فالوپ و روده شما وجود داشته باشد. همچنین ممکن است کیست در یک یا هر دو تخمدان شما وجود داشته باشد.

تشخیص

علائم آندومتریوز می تواند شبیه علائم بیماری های دیگر مانند کیست تخمدان و بیماری التهابی لگن باشد. این بیماری همچنین علائم مشابهی با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) دارد که می تواند تشخیص را طولانی کند.

هسته اصلی درمان درد شما تشخیص دقیق است. توجه به این نکته مهم است که روند تشخیص ممکن است متفاوت باشد. بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۹، در برخی شرایط، از شروع علائم تا تشخیص ممکن است ۴ تا ۱۱ سال طول بکشد.

در حین کار با تیم مراقبت های بهداشتی خود سعی کنید با خود و روند کار صبور باشید.

پزشک شما یک یا چند مورد از آزمایشات زیر را انجام خواهد داد:

تاریخچه مفصل

پزشک علائم و سابقه شخصی یا خانوادگی آندومتریوز را یادداشت می کند. ارزیابی سلامت عمومی نیز ممکن است برای تعیین اینکه آیا علائم دیگری از یک اختلال طولانی مدت وجود دارد یا خیر، انجام شود.

معاینه بدنی

در طول معاینه لگن، پزشک از اسپکولوم و نور برای دیدن داخل واژن و دهانه رحم استفاده می کند. آنها همچنین به صورت دستی شکم شما را برای کیست یا جای زخم در پشت رحم احساس می کنند.

سونوگرافی

پزشک ممکن است از سونوگرافی ترانس واژینال یا سونوگرافی شکمی استفاده کند. در سونوگرافی ترانس واژینال، یک پروب به واژن شما وارد می شود.

هر دو نوع اولتراسوند تصاویری از اندام های تناسلی شما ارائه می دهند. آنها می توانند به پزشک شما کمک کنند تا کیست های مرتبط با اندومتریوز را شناسایی کند، اما در رد این بیماری موثر نیستند.

لاپاراسکوپی

تنها روش مشخص برای شناسایی اندومتریوز، مشاهده مستقیم آن است. این عمل توسط یک روش جراحی جزئی به نام لاپاراسکوپی انجام می شود. پس از تشخیص، بافت را می توان در همان روش برداشت.

عوارض 

داشتن مشکلات باروری یکی از عوارض جدی اندومتریوز است. افرادی با فرم های خفیف تر ممکن است بتوانند بچه دار شده و تا پایان ترم بچه دار شوند.

اگرچه داروهایی برای درمان اندومتریوز استفاده می شود، اما باروری را بهبود نمی بخشند.

برخی از افراد پس از برداشتن بافت مشابه آندومتر با جراحی توانسته اند باردار شوند. اگر این کار در مورد شما مؤثر نبود، ممکن است بخواهید درمان های باروری یا لقاح آزمایشگاهی را برای کمک به افزایش شانس بچه دار شدن در نظر بگیرید.

با پزشک خود صحبت کنید تا گزینه های خود را بهتر درک کنید، مانند اینکه آیا قصد تشکیل خانواده دارید و اینکه اگر تشخیص آندومتریوز برای شما داده شده است، باید زودتر بچه دار شوید یا نه. یا پزشکتان می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد روش‌های جایگزین برای والدین شدن یا به تعویق انداختن بارداری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

با اندومتریوز، علائم شما ممکن است در طول زمان بدتر شود، که می تواند باردار شدن طبیعی را دشوار کند. پزشک شما باید قبل و در طول بارداری شما یک ارزیابی انجام دهد.

حتی اگر باروری عارضه‌ای نباشد که تجربه می‌کنید، مدیریت درد مزمن همچنان می‌تواند چالش‌هایی باشد. افسردگی، اضطراب و سایر مسائل مربوط به سلامت روان ممکن است ایجاد شوند زیرا در افراد مبتلا به اندومتریوز غیر معمول نیستند.

با پزشک خود در مورد راه های کمک به مقابله با این عوارض جانبی صحبت کنید. آنها ممکن است پیوستن به یک گروه پشتیبانی یا استفاده از سایر منابع حمایتی را برای کمک به مدیریت وضعیت خود توصیه کنند.

عوامل خطر

اندومتریوز معمولاً سال ها پس از شروع چرخه قاعدگی ایجاد می شود. می تواند یک وضعیت دردناک باشد.

با این حال، درک عوامل خطر آن می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا احتمال بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارید و چه زمانی باید با پزشک خود صحبت کنید.

سن

زنان در هر سنی در معرض خطر ابتلا به اندومتریوز هستند. این بیماری بیشتر زنان در دهه ۳۰ و ۴۰ سالگی را تحت تاثیر قرار می دهد، اما علائم می تواند در دوران بلوغ شروع شود .

سابقه خانوادگی

اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به اندومتریوز است، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است خطر ابتلا به این بیماری بیشتر باشد.

سابقه بارداری

بارداری ممکن است به طور موقت علائم اندومتریوز را کاهش دهد . زنانی که بچه دار نشده اند در معرض افزایش خطر ابتلا به این اختلال هستند. با این حال، اندومتریوز هنوز هم می تواند در زنانی که بچه دار شده اند رخ دهد. این امر از درک این موضوع پشتیبانی می کند که هورمون ها بر توسعه و پیشرفت بیماری تأثیر می گذارند.

سابقه قاعدگی

اگر مشکلی در پریود دارید با پزشک خود صحبت کنید. این مسائل می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چرخه های کوتاه تر
 • دوره های سنگین تر و طولانی تر
 • قاعدگی که از سنین پایین شروع می شود

این عوامل ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری قرار دهند.

داده های تحقیق نژاد و قومیت

در حالی که آندومتریوز حدود ۱۱ درصد از زنان آمریکایی بین ۱۵ تا ۴۴ سال را تحت تأثیر قرار می دهد، طبق گفته وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که نژاد و قومیت ممکن است بر شیوع آن تأثیر بگذارد.

در مقایسه با زنان سفیدپوست، زنان اسپانیایی تبار و سیاه پوست کمتر احتمال دارد که تشخیص آندومتریوز را دریافت کنند. به طور متناوب، زنان آسیایی در مقایسه با زنان سفیدپوست ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد که تشخیص داده شوند.

با این حال، یک بررسی منتشر شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که وقتی نتایج به زنان مبتلا به ناباروری محدود می‌شد، تفاوت‌ها برای زنان سیاه‌پوست کاهش می‌یابد. بین بیماران سیاه پوست، سفیدپوست و آسیایی تفاوت آماری معناداری وجود نداشت. محققان استدلال کردند که ناشناخته است که آیا ارتباط های قبلی بر اساس سوگیری های تشخیصی یا سایر عوامل ایجاد شده است یا خیر.

علاوه بر این، تحقیقاتی که شیوع و نتایج را در زنان سرخپوست آمریکایی یا بومی آلاسکا بررسی کند، وجود ندارد .

به طور کلی، تحقیقات فراگیرتر در مورد عوامل محیطی و اجتماعی-اقتصادی و دسترسی به مراقبت های بهداشتی برای درک بهتر بیماری ضروری است.

بردن

اندومتریوز یک بیماری مزمن است که ایدیوپاتیک است، به این معنی که علت آن هنوز مشخص نشده است. و در حال حاضر درمانی ندارد.

با این حال، درمان‌های مؤثری مانند داروها، هورمون‌درمانی و جراحی برای کمک به مدیریت عوارض جانبی و عوارض آن مانند درد و مشکلات باروری در دسترس هستند. و علائم اندومتریوز معمولا پس از یائسگی بهبود می یابد.

اگر احساس می‌کنید ممکن است به اندومتریوز مبتلا شده‌اید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید تا فرآیند تشخیص دقیق و در نهایت ایجاد یک برنامه بر اساس وضعیت خاص خود را آغاز کنید.

پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید