اندومتریوما چیست؟

اندومتریوما کیست هایی هستند که وقتی بافت پوشش داخلی رحم در تخمدان ها رشد می کنند، ایجاد می شوند. آنها بخشی از یک بیماری به نام اندومتریوز هستند. به آندومتریوم ها “کیست های شکلاتی” نیز می گویند زیرا با خون قاعدگی قهوه ای تیره پر شده اند.

هنگامی که شما آندومتریوز دارید، بافت آندومتر در خارج از رحم و به سایر نواحی شکم/لگن رشد می کند.

این مقاله علائم و علل آندومتریوم را توضیح می دهد. همچنین برخی از عوارض احتمالی و نحوه درمان این کیست ها را شرح می دهد.

چه چیزی باعث آندومتریوم می شود؟

علت آندومتریوم به طور قطع مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می دهد که برخی از آنها ممکن است در نتیجه قاعدگی رتروگراد ایجاد شوند. قاعدگی رتروگراد نیز ممکن است به اندومتریوز کمک کند. اندومتریوم تخمدان در ۱۷ تا ۴۴ درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز دیده می شود.

اندومتریوما چیست؟

در قاعدگی رتروگراد، مقداری از خون قاعدگی زن در طول قاعدگی به جای اینکه از دهانه رحم و واژن خارج شود، به بدن او سرازیر می شود. سلول های آندومتر از طریق لوله های فالوپ به سمت عقب به تخمدان ها و حفره لگن منتقل می شوند، جایی که کاشته می شوند و باعث ایجاد اندومتریوز می شوند.

با اندومتریوما، قاعدگی رتروگراد منجر به گیر افتادن بافت آندومتر در کیست ها می شود و باعث التهاب می شود.

آندومتریوم ها را گاهی “کیست شکلاتی” می نامند زیرا پر از مایع قهوه ای تیره است که از خون و بافت قدیمی قاعدگی تشکیل شده است.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یک پاسخ خودایمنی می تواند به اندومتریوما کمک کند. در این مورد، بافت آندومتر که به طور معمول در طول قاعدگی تشکیل می‌شود، پاسخ التهابی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به زخم و بافت بیمار در لگن شود.

آیا اندومتریوم خطرناک است؟

آندومتریوم تقریبا هرگز خطرناک نیست. با این حال، به ندرت، یک تومور سرطانی ممکن است به اشتباه به عنوان اندومتریوما تشخیص داده شود. به همین دلیل، کیست هایی که بزرگتر از ۴ سانتی متر هستند و خود به خود برطرف نمی شوند، معمولاً با جراحی برداشته می شوند.

بیشتر بخوانید
آیا یائسگی می تواند باعث خارش پوست شود؟

علائم اندومتریوما

آندومتریوم ممکن است علائمی ایجاد کند یا نه. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، همان علائم اندومتریوز هستند.

اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عوارض

از جمله عوارض احتمالی اندومتریوم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناباروری
 • سرطان تخمدان (بسیار نادر)
 • انسداد مجاری ادراری یا روده
 • درد مزمن لگن، که ممکن است ناتوان کننده باشد

پارگی یک عارضه جدی آندومتریوم است. علائم پارگی کیست عبارتند از:

 • درد همراه با تب و استفراغ
 • درد ناگهانی و شدید شکم
 • غش، سرگیجه یا ضعف
 • تنفس سریع و پی در پی
 • خون ریزی

اگر اندومتریومای تخمدان پاره شود، ممکن است درد شدید و ناگهانی شکم و لگن را در سمتی که کیست در آن قرار دارد، تجربه کنید. اگر این علائم را دارید یا فکر می کنید ممکن است کیست پاره شده باشد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

خطر ناباروری

آندومتریوز ارتباط نزدیکی با ناباروری دارد. حدود ۵۰ درصد از زنان مبتلا به اندومتریوز و اندومتریوما برای باردار شدن مشکل دارند. در میان زنانی که نابارور هستند، حدود ۳۰ درصد آندومتریوز دارند.

دقیقاً مشخص نیست که این شرایط چگونه بر باروری تأثیر می گذارد، اما کارشناسان معتقدند افزایش خطر ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

 • کاهش در “ذخیره تخمدان” یا تعداد تخمک های موجود برای لقاح: این ممکن است به دلیل اثرات هورمونی کیست ها باشد.
 • التهاب: اعتقاد بر این است که التهاب ممکن است با عملکرد اسپرم و سلول های تخمک تداخل داشته باشد و لقاح را دشوارتر کند.
 • مایع در کیست ها: این ممکن است منجر به جنین هایی شود که زنده نیستند.

تشخیص

اگر شما آندومتریوز دارید و علائمی دارید یا باروری غیرقابل توضیحی دارید، ممکن است پزشک شما تشخیص اندومتریوما را در نظر بگیرد. گاهی اوقات می توان کیست را در طول معاینه لگن احساس کرد.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد پیشگیری از بارداری و الکل باید بدانید

سونوگرافی

سونوگرافی در تشخیص وجود کیست خوب است، اما ممکن است نتواند نوع دقیق کیست شما را تعیین کند.

انواع مختلفی از کیست های تخمدان وجود دارد، از جمله کیست فولیکول، کیست جسم زرد، کیست درموئید و سیستادنوما که بیشتر آنها از آندومتریوم شایع تر هستند.

بیوپسی

بیوپسی سوزنی با سونوگرافی برای تعیین محل دقیق کیست شروع می شود. یک سوزن نازک و توخالی و یک سرنگ برای استخراج بافت و مایع در کیست وارد می شود.

سپس نمونه‌های مایع و بافت زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می‌گیرند تا مشخص شود که آیا سلول‌های آندومتر هستند یا خیر، که یک شاخص کلیدی برای اندومتریوما است.

اندومتریوما چگونه درمان می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بسته به عوامل متعددی، یک برنامه درمانی برای آندومتریوم ایجاد می کند. اینها شامل سن شما، علائم شما، اینکه آیا یک یا هر دو تخمدان تحت تاثیر قرار گرفته اند و برنامه های شما برای بچه دار شدن در آینده است.

مشاهده و نظارت

کیست هایی که علائم ایجاد نمی کنند معمولاً درمان نمی شوند. در عوض، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است رویکرد مراقب و منتظر را در پیش بگیرد.

داروهای ضد بارداری

اندومتریوز به نوسانات هورمون های پروژسترون و استروژن پاسخ می دهد.

برای زنانی که به طور فعال در تلاش برای باردار شدن نیستند، اشکال هورمونی کنترل بارداری، مانند قرص‌های ضدبارداری، NuvaRing، یا یک چسب ضدبارداری هورمونی، می‌توانند عملکرد هورمون‌ها را تنظیم کنند، رشد کیست را کاهش دهند و به کاهش درد کمک کنند.

عمل جراحی

جراحی برای برداشتن کیست ها – که سیستکتومی تخمدان نامیده می شود – برای زنانی که علائم دردناک، کیست های بزرگ، کیست هایی که ممکن است نشان دهنده سرطان یا ناباروری باشند توصیه می شود.

این روش شامل ایجاد برش های کوچک (بریدگی) در شکم و قرار دادن یک لاپاروسکوپ – یک لوله نازک و بلند با دوربین و نور است. این به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا کیست را ببیند و از بین ببرد.

بیشتر بخوانید
رژیم غذایی یائسگی: آنچه می خورید چگونه بر علائم شما تأثیر می گذارد.

در زنانی که قصد بارداری دارند، خطرات و مزایای سیستکتومی تخمدان باید به دقت سنجیده شود. این روش به طور بالقوه می تواند تأثیر منفی بر عملکرد تخمدان داشته باشد. این امر احتمال لقاح را چه به طور طبیعی و چه با لقاح آزمایشگاهی (IVF) کاهش می دهد.

از سوی دیگر، باقی ماندن اندومتریوم ها در محل قبل از انجام درمان با IVF، خطر عفونت لگن را پس از استخراج تخمک زنان افزایش می دهد. آنها همچنین می توانند فرهنگی که در آن تخمک و اسپرم به هم متصل شده اند را آلوده کنند.

درمان های مکمل

در حالی که این ناحیه به طور گسترده برای زنان مبتلا به اندومتریوم مورد مطالعه قرار نگرفته است، برخی از درمان های مکمل یا جایگزین برای کمک به برخی از زنان مبتلا به اندومتریوز یافت شده است.

اینها عبارتند از طب سوزنی، طب چینی، ویتامین ها و مکمل های غذایی.

همیشه قبل از امتحان یک درمان جایگزین با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

مقابله

علاوه بر رویکردهای پزشکی، ممکن است با تنظیم جنبه های خاصی از سبک زندگی خود، از علائم و استرس اندومتریوما تسکین پیدا کنید.

رژیم غذایی

در سال های اخیر علاقه زیادی به نقش التهاب در بسیاری از بیماری ها وجود داشته است. رژیم غذایی می تواند بر التهاب تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف یک رژیم غذایی متشکل از سبزیجات تازه، میوه های تازه و غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ (مانند ماهی سالمون، هالیبوت، گردو و بذر کتان) می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به اندومتریوز را کاهش دهد.

خوردن گوشت قرمز به طور منظم این خطر را افزایش می دهد.

ورزش

ورزش ممکن است با تشویق گردش خون سالم، کاهش تولید بیش از حد استروژن، کاهش استرس، و آزادسازی اندورفین های تسکین دهنده درد در مغز، درد آندومتریوما را تسکین دهد.

مدیریت استرس

درد و ناباروری احتمالی اندومتریوما می تواند بر تمام جنبه های زندگی شما از جمله کار، خانواده و روابط تأثیر منفی بگذارد. ورزش کردن، خواب کافی و جستجوی گفتگو درمانی فردی و/یا یک گروه حمایتی برای زنان مبتلا به اندومتریوز ممکن است همه راه‌های موثری برای کاهش استرس باشند.

بیشتر بخوانید
بوی واژن چیست؟ علائم، علل، تشخیص،

خلاصه

آندومتریوم ها کیست هایی هستند که با رشد بافت آندومتر روی تخمدان ها روی تخمدان ها ایجاد می شوند. اندومتریوما می تواند در زنان مبتلا به اندومتریوز ایجاد شود.

علائم آندومتریوم شامل دوره های دردناک و خونریزی شدید قاعدگی است. در حالی که این کیست ها به ندرت خطرناک هستند، می توانند باعث مشکلات باروری شوند.

کیست های مرتبط با اندومتریوما می توانند دردناک بوده و باعث استرس شوند، به خصوص برای زنانی که قصد بچه دار شدن دارند. خوشبختانه، گزینه‌های درمانی بسیاری و همچنین اقدامات سبک زندگی وجود دارد که می‌تواند درد را مدیریت کرده و خطر عوارض را کاهش دهد.

از آنجایی که اندومتریوما و همچنین جراحی مورد استفاده برای درمان آن در برخی موارد، می تواند به طور قابل توجهی بر باروری تأثیر بگذارد، در صورت تلاش برای باردار شدن، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

سوالات متداول

  • چه نوع ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آندومتریوما را درمان می کند؟

   متخصص زنان، پزشکی که در سلامت باروری زنان تخصص دارد، می تواند آندومتریوم را تشخیص داده و مدیریت کند.

  • اندومتریوم چقدر بزرگ می شود؟

   اندومتریوما معمولاً بزرگتر از چند سانتی متر رشد نمی کنند. با این حال، این امکان وجود دارد که آنها بزرگتر از آن رشد کنند. برخی حتی می توانند به اندازه گریپ فروت شوند. اندازه های بزرگتر از ۴ سانتی متر معمولا با جراحی برداشته می شوند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه