انزال زنانه زمانی است که مجرای ادرار زن در حین رابطه جنسی مایعات را دفع می کند. ممکن است در هنگام برانگیختگی اتفاق بیفتد، اما لزوماً ارتباطی با ارگاسم وجود ندارد.

دانشمندان به طور کامل انزال زنانه را درک نمی کنند و تحقیقات محدودی در مورد نحوه عملکرد و هدف آن وجود دارد. انزال زنان طبیعی است، اگرچه محققان در مورد تعداد افرادی که آن را تجربه می کنند اختلاف نظر دارند.

در این مقاله، ما به تفکر فعلی در مورد مکانیسم، هدف و فراوانی انزال زنان نگاه می کنیم.

چیست؟

انزال زنانه به بیرون راندن مایع از مجرای ادرار زن در هنگام ارگاسم یا برانگیختگی جنسی اشاره دارد. مجرای ادرار مجرای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می برد.

انزال زنانه چیست؟

وجود دارد دو نوع مختلف انزال زنانه:

مایع انزال

این نوع بیشتر شبیه مایع منی مردانه است. به طور معمول غلیظ است و شیری به نظر می رسد. غدد paraurethral این مایع را تولید کند. نام های دیگر این غدد عبارتند از غدد اسکنه، مجرای گارتر و پروستات زنانه.

تجزیه و تحلیل نشان داده است که مایع حاوی اسید فسفاتاز پروستات (PSA) است. PSA آنزیمی است که در مایع منی مردانه وجود دارد و به حرکت اسپرم کمک می کند.

بیشتر بخوانید
آیا واژن می تواند خیلی سفت باشد؟

علاوه بر این، انزال زنانه معمولا حاوی فروکتوز، نوعی قند است. فروکتوز همچنین به طور کلی در مایع منی مردانه وجود دارد، جایی که به عنوان منبع انرژی برای اسپرم عمل می کند.

اسکویرت

این مایع معمولاً بی رنگ و بی بو است. منشا آن از مثانه و مشابه است در ترکیب به ادرار این مایع گاهی اوقات می تواند حاوی PSA باشد و فرد معمولاً این مایع را در مقادیر بیشتر از انزال دفع می کند.

آیا واقعی است؟

محققان وجود و منشأ مایع انزال زنانه و مایع دمنده را تایید کرده اند.  بررسی ۲۰۲۰ به این نتیجه رسیدند که “شواهد کافی” برای حمایت از وجود انزال زنانه وجود دارد، اما تحقیقات بیشتر برای ارزیابی ترکیب شیمیایی آن ضروری است.

مطالعات دیگر نیز منشأ فیزیکی مایع پرتاب و ارتباط آن با برانگیختگی فیزیکی را تایید کرده‌اند.

یک کوچک مطالعه ۲۰۲۲ پزشکان قبل از تحریک جنسی، یک رنگ رنگی را به مثانه چند شرکت کننده تزریق کردند. تایید شد که مایع خارج شده در آبپاشی حاوی رنگ تجویز شده است.

در یک مطالعه ۲۰۱۴ محققان از اولتراسوند برای نظارت بر زنان در هنگام خودتحریکی استفاده کردند. این مطالعه نشان داد که همه زنان با یک مثانه خالی شروع کردند که در هنگام برانگیختگی شروع به پر شدن کرد. اسکن های بعد از انزال نشان داد که مثانه شرکت کنندگان دوباره خالی است.

بیشتر بخوانید
اندومتریوز

آیا طبیعی است و چقدر شایع است؟

ترشح مایعات در هنگام برانگیختگی و تحریک طبیعی است. افراد بسته به شرایط و محرک ممکن است حجم های متفاوتی از مایعات مختلف تولید کنند.

نویسندگان یک بررسی در سال ۲۰۱۳ تخمین زدند که ۱۰-۵۴٪ زنان انزال زنانه را تجربه می کنند. با این حال، ارزیابی کامل سرعتی که مردم آن را تجربه می کنند دشوار است.

برخی از افراد ممکن است در هنگام برانگیختگی بدون اینکه متوجه شوند مایع ترشح کنند. این امکان وجود دارد که آنها از آن آگاه نباشند زیرا مایع به جای خروج از بدن می تواند به سمت عقب به مثانه جریان یابد.

آنچه شناخته شده است این است که تجربه انزال زنانه، از جمله احساس، محرک ها و میزان انزال، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

آیا مزایای سلامتی وجود دارد؟

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه انزال زنانه دارای مزایای سلامتی باشد وجود ندارد. با این حال، تحقیقات نشان داده است که رابطه جنسی خود فواید زیادی دارد.

در طول ارگاسم، بدن هورمون های تسکین دهنده ای ترشح می کند که می تواند به درد کمر و پا، سردرد و دردهای قاعدگی کمک کند.

بیشتر بخوانید
آمنوره: عدم قاعدگی

بلافاصله پس از اوج گیری، بدن هورمون هایی ترشح می کند که خواب آرام را تقویت می کند. این هورمون ها شامل پرولاکتین و اکسی توسین هستند.

سایر مزایای سلامتی عبارتند از:

  • از بین بردن استرس
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • محافظت در برابر بیماری قلبی
  • کاهش فشار خون

اتصال به چرخه قاعدگی

مشخص نیست که آیا ارتباطی بین انزال زنانه و چرخه قاعدگی وجود دارد یا خیر.

برخی از زنان می گویند که احتمال انزال آنها بعد از تخمک گذاری و قبل از قاعدگی بیشتر است، در حالی که برخی دیگر ارتباطی نمی بینند. تحقیقات بیشتری برای تایید یا رد این ارتباط ضروری است.

ارتباط با بارداری

برخی از دانشمندان بر این باورند که انزال زنانه در بارداری نقش دارد. آنها فکر می کنند این به این دلیل است که مایع حاوی PSA و فروکتوز است که به اسپرم در سفر به سمت تخمک بارور نشده کمک می کند.

با این حال، دیگران این نظریه را رد می کنند. آنها استدلال می کنند که انزال معمولا حاوی ادرار است که می تواند اسپرم را بکشد. آنها همچنین می گویند که حرکت مایعات از مجرای ادرار به واژن، جایی که باید در بارداری نقش داشته باشد، آسان نیست.

بیشتر بخوانید
داروهایی که میل جنسی را افزایش می دهند و آیا زنان می توانند از ویاگرا استفاده کنند؟

سوالات متداول

در زیر چند سوال متداول در مورد انزال زنانه آورده شده است.

آیا انزال زنانه همان انزال است؟

مایع انزال زنانه و مایع دوشنده دو مایع مجزا هستند که از قسمت های مختلف بدن منشاء می گیرند. در حالی که آنها یکسان نیستند، بدن ممکن است یک یا هر دو را در پاسخ به حالت های مشابه برانگیختگی یا محرک جنسی تولید کند.

آیا ارتباطی بین انزال زنانه و نقطه G وجود دارد؟

نقطه G یک اصطلاح محاوره ای برای ناحیه ای از دیواره واژن در مقابل غدد پیشابراه است. این غدد در هنگام تحریک و برانگیختگی انزال زنانه تولید می کنند.

خلاصه

انزال زنانه کاملا طبیعی است و تحقیقات نشان می دهد که ممکن است علیرغم اینکه مردم به ندرت درباره آن بحث می کنند، شایع باشد.

دانشمندان به طور کامل هدف بیولوژیکی انزال زنان یا نحوه عملکرد آن را درک نمی کنند.

تجربه زنانی که در حین رابطه جنسی انزال کرده اند به طور قابل توجهی متفاوت است.