انواع ایمپلنت اشترومن (معرفی + انواع پایه و جنس )

چکیده :

یکی از بهترین درمان هایی که با ورود به حوزه دندان پزشکی بسیاری از مشکلات را رفع نمود روش کاشت ایمپلنت دندان بود که نتیجه دستاورد های فناوری نوین در حوزه دندان پزشکی شد. یکی از بالاترین تکنولوژی تولید ایمپلنت در اختیار برند اشترومن است و در این مقاله قصد بررسی انواع ایمپلنت اشترومن را داریم.

در زمان های گذشته برای مشکل های دندانی مانند کشیدن دندان یا جراحی لثه از روش هایی کاملا سنتی استفاده می شد که با  وجود پیدایش تکنولوژی های خاص در زمینه دندان پزشکی امروزه دیگر آن  روش ها معتبر و مورد استفاده نیستند. روش های نوین موجب تسریع در روند درمان و ماندگاری بیشتر می شوند. یکی از بهترین درمان هایی که با ورود به حوزه دندان پزشکی بسیاری از مشکلات را رفع نمود روش کاشت ایمپلنت دندان بود که نتیجه دستاورد های فناوری نوین در حوزه دندان پزشکی شد. یکی از بالاترین تکنولوژی تولید ایمپلنت در اختیار برند اشترومن است و در این مقاله قصد بررسی انواع ایمپلنت اشترومن را داریم.

ایمپلنت اشترومن

ایمپلنت دندان از دو بخش تشکیل می شود. این دو بخش عبارتند از: بخش اول که باید با جراحی درون استخوان فک قرار داده شود و تقریبا ۳ الی ۶ ماه زمان نیاز دارد تا کاملا ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد  و یکدست شود و بخش دوم تاج دندان است که به کمک اباتمنت باید به ایمپلنت متصل شود و مسئولیت زیبایی نهایی و طبیعی  ایمپلنت را بر عهده دارد. ایمپلنت ها در انواع مختلفی با جنس های گوناگون در بازار عرضه می شوند که توسط تولید کنندگان مختلف در کشورهای متفاوت ساخته شده اند. هر تولید کننده پلتفرم خاص خود را برای ساخت ایمپلنت دارد و از متریال مخصوص به خود در مواد اولیه ساخت ایمپلنت استفاده می کند.

ایمپلنت اشترومن

یکی از برترین و بهترین ایمپلنت دندان ، ایمپلنت اشترومن است که دو نکته اصلی در ساخت این نوع ایمپلنت وجود دارد که باعث شده است محبوبیت خوبی بین بیماران حوزه دندان پزشکی پیدا کند، اولی انتخاب آزاد و دوم استفاده آسان از این نوع ایمپلنت. ایمپلنت های اشترومن به صورتی طراحی شده اند که برای اغلب بیماران با شرایط مختلف مناسب باشند و نتیجه ای موفقیت آمیز داشته باشند. نتایجی که از تحقیقات در رابطه با این نوع ایمپلنت دندان انجام شده حاصل شده است نشان می دهد نتیجه بالینی مثبت آن باعث شده است اغلب بیماران رضایت خاطر داشته باشند و محبوبیت خاصی بر خلاف قیمت بالا بین مردم داشته باشد. برای ساخت ایمپلنت های اشترومن از دو تکنولوژی مهم و جدید به نام های roxolid و slactive  استفاده می کنند که این دو تکنولوژی باعث می شود سطح تهاجمی بودن ایمپلنت به دندان کاهش پیدا کند و موفقیت درمان با درصد بالاتری تضمین شود.

ایمپلنت سوئیسی اشترومن دارای انعطافت پذیری بسیار بالایی است و ظاهری بسیار طبیعی دارد به همین علت می تواند توجه بیماران را به خود جلب کند. افرادی که زیبایی ظاهری ایمپلنت برایشان در اولویت باشد می توانند با خیال راحت به انواع ایمپلنت اشترومن اعتماد کرده و در صورت داشتن شرایط کافی از آن استفاده کنند.

کاربرد ایمپلنت اشترومن

همانطور که بالاتر بیان کردیم ایمپلنت اشترومن از معروف ترین و محبوب ترین ایمپلنت های سوئیسی در دنیا است که در بین رقیب های خود دارای حرف های زیادی برای گفتن است. میدانید که ایمپلنت از دو بخش پایه و درنهایت اتصال تاج با استفاده از اباتمنت یک ایمپلنت کلی را تشکیل می دهد. پایه که در واقع منظور از ایمپلنت اشترومن همان پایه است باید توسط متخصص درون استخوان فک کاشته شود. ایمپلنت ها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به شرایط بیمار باید تعیین شود کدام ایمپلنت مناسب تر است. اشترومن ایمپلنتی ساخت سوئیس بوده و از برترین تولیدکنندگان ایمپلنت در دنیا است. انعطاف پذیری، انتخاب آزاد و استفاده آسان از ایمپلنت اشترومن توانسته محبوبیت آن را افزایش دهد. ایمپلنت های اشترومن به گونه ای طراحی شده اند که برای همه بیماران قابل استفاده باشند و سطح تهاجمی کاشت ایمپلنت را به خوبی کاهش داده است. از طرفی جنس ایمپلنت اشترومن از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است و همین باعث شده است میزان شکستگی و خرابی ایمپلنت به شدت کاهش پیدا کند و مراجعه جهت ترمیم و درمان ایمپلنت های اشترومن کمتر شود. همین موجب محبوبیت آن بین افرادی شده است که دندان یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند و به دنبال انتخاب روشی برای جایگزین کردن جای خالی دندان یا دندان خراب خود هستند.

انواع ایمپلنت اشترومن

انواع ایمپلنت هایی که توسط شرکت سوئیسی اشترومن ساخته می شود عبارتند از:

انواع ایمپلنت اشترومن

ایمپلنت های دندانی در سطح بافت

این نوع ایمپلنت به آسانی و در طی یک جلسه می تواند انجام شود. می توان بلافاصله بعد از آن که دندان خراب یا شکسته را کشیدید آن را درون استخوان فک کاشته و روند کاشت ایمپلنت را آغاز نمائید. به دلیل جنس خاصی که سطح پایه این نوع ایمپلنت دارد فرایند اسئواینتگریشن با سرعت بالاتری انجام می شود و استخوان فک در مدت زمان کمتری بهبود میابد به همین علت اغلب این نوع کاشت با موفقیت انجام می شود.  ایمپلنت هایی که در سطح بافت هستند با جنس سطح SLA ساخته می شوند و این باعث می شود ابتلا به بیماری های پری ایمپلنتیتیس به حداقل برسد. بیش از ۴۰ سال است که ایمپلنت دندانی اشترومن در حال تولید است و جایگاه ویژه و اعتبار خوبی در حوزه دندان پزشکی دارد. طول عمر و ماندگاری ایمپلنت دندان بیشتر از ۲۰ سال است و با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است در ۹ سال اولیه هیچ گزارشی منبی بر بیماری های لثه ای بعد از کاشت ایمپلنت اشترومن ثبت نشده است.

ایمپلنت های دندانی در سطح استخوان

این نوع ایمپلنت های دندانی دارای ظاهری بسیار طبیعی هستند و دارای عملکردی کاملا انعطاف پذیر برای قرار دادن تاج دندان هستند. اگر بخواهیم نسبت به ایمپلنت های موجود در بازار بگوئیم به جرات ایمپلنت های دندانی در سطح استخوان اشترومن دارای برترین کیفیت عملکرد و زیبایی ظاهری را در بین برندهای موجود در حوزه دندان پزشکی دارند. از معروف ترین ایمپلنت های دندانی در سطح استخوان می توان به دو ایمپلنت Roxolid® و SLActive® اشاره نمود.

جنس ایمپلنت اشترومن چیست؟

با توجه به کاربردهای متفاوتی که وجود دارد جنس ایمپلنت دندان نیز متفاوت است. اما در حال حاضر ایمپلنت هایی با جنس سرامیک و تیتانیوم در این شرکت تولید می شود که هر کدام با استفاده از فرمولاسیون خاصی که توسط محققان همان شرکت بدست آمده ساخته می شود. برای مثال Roxolid یکی از آلیاژهایی است که عملکرد بسیار بالایی دارد و ساخت شرکت اشترومن است. Roxolid از ۱۵ درصد زیرکونیوم  و ۸۵ درصد تیتانیوم تشکیل شده است. این نوع ایمپلنت دارای استحکام بسیار و قابلیت بالا است و برای ایمپلنت فول موس نیز مناسب می باشد. این ایمپلنت قابلیت جوش خوردن قوی با استخوان فک را دارد که از مهم ترین ویژگی های آن به شمار می آید.

جنس ایمپلنت اشترومن

ایمپلنت های اشترومن با طرح های مختلف و در سایز های مختلف طراحی شده است. سایز ایمپلنت های اشترومن از ۲.۹ آغاز شده و تا ۴ میلی متر یا حتی بیشتر طراحی می شود که این بسته به نیاز بیمار و تجویز مناسب و  سفارش دندان پزشک است. البته بیمارانی که به تیتانیوم حساسیت و آلرژی دارند می توانند از ایمپلنت های تمام سرامیک اشترومن استفاده کنند. در ساخت ایمپلنت های سرامیکی اشترومن از فرآیند خلاقانه ای استفاده شده است که تمامی استانداردها را به خوبی رعایت کرده و دارای استحکام بسیار بالایی تا بیمار بتواند مانند دندان طبیعی خود مواد غذایی را جویده یا گاز بزند. نرخ موفقیت در کاشت نوع سرامیکی ۹۷ درصد بوده و بیش از ۱۵ سال ماندگاری دارد.

البته میزان ماندگاری ایمپلنت دندان ارتباط کاملا مستقیم با میزان مراقبت های بیمار و مهارت پزشک در کاشت ایمپلنت دارد. از ایمپلنت دندان باید مانند دندان طبیعی مراقبت کنید. برخی تصور می کنند چون ایمپلنت دندان دچار پوسیدگی نمی شود می توانند با آن رفتار متفاوتی داشته باشند یا بهداشت آن ها را رعایت نکنند  اما باید بگوئیم در صورت عدم مراقبت صحیح با وجود آسیب ندیدن ایمپلنت دندان  ممکن است به احتمال زیاد سلامت دندان هایی که در  مجاورت  ایمپلنت شما آسیب دیده و  دچار پوسیدگی دندان یا خرابی دندان شود. در این صورت باید اقدامات درمانی برای دندان های مجاور انجام شود.

۴.۷/۵ - (۱۵ امتیاز)
بیشتر بخوانید
چگونه از شر دندان درد در شب خلاص شویم
دیدگاهتان را بنویسید