خال چیست؟

Nevus (جمع: nevi) اصطلاح پزشکی برای خال است. خال ها بسیار رایج هستند. اکثر مردم بین ۱۰ تا ۴۰ عدد دارند. خال های معمولی مجموعه های بی ضرری از سلول های رنگی هستند. آنها معمولاً به صورت لکه های کوچک قهوه ای، خرمایی یا صورتی ظاهر می شوند.

شما می توانید با خال به دنیا بیایید یا بعداً آنها را ایجاد کنید. خال هایی که با آنها متولد شده اید به عنوان خال های مادرزادی شناخته می شوند. با این حال، بیشتر خال ها در دوران کودکی و نوجوانی ایجاد می شوند. این به عنوان خال اکتسابی شناخته می شود. خال ها همچنین می توانند در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید در مراحل بعدی زندگی ایجاد شوند.

انواع مختلفی از خال ها وجود دارد. برخی از آنها بی ضرر و برخی دیگر جدی تر هستند. در ادامه بخوانید تا در مورد انواع مختلف و نحوه تشخیص اینکه آیا باید توسط پزشک معاینه شوید یا خیر، مطالعه کنید.

انواع رایج خال ها

خال مادرزادی

خال مادرزادی خالی است که شما با آن متولد شده اید. آنها به طور کلی در اندازه کوچک، متوسط ​​یا غول پیکر طبقه بندی می شوند. آنها از نظر رنگ، شکل و قوام متفاوت هستند. برخی از خال های مادرزادی نواحی وسیعی از بدن شما را می پوشانند.

این چه نوع خال است؟

خال شایع

یک خال معمولی یک خال صاف و گرد است که همه یک رنگ هستند. شما می توانید با آنها به دنیا بیایید، اما بیشتر مردم بعداً در دوران کودکی آنها را ایجاد می کنند. خال های معمولی می توانند مسطح یا گنبدی شکل باشند و ممکن است صورتی، خرمایی یا قهوه ای به نظر برسند.

بیشتر بخوانید
جوش ناشی از عرق چیست و بهترین راه برای درمان (و پیشگیری) از آنها چیست؟

خال دیسپلاستیک

خال دیسپلاستیک نام دیگر خال غیر معمولی است. این خال ها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند اما اغلب شبیه ملانوم هستند. آنها ممکن است رنگ های متفاوتی داشته باشند، نامتقارن به نظر برسند یا حاشیه های عجیب و غریب داشته باشند. افراد مبتلا به خال های دیسپلاستیک بیشتر در معرض خطر ابتلا به ملانوم هستند.

خال آبی

خال آبی یک خال آبی رنگ است که می تواند مادرزادی یا اکتسابی باشد. یک خال آبی معمولی ممکن است مسطح یا گنبدی شکل با رنگی از آبی مایل به خاکستری تا آبی مایل به سیاه ظاهر شود. خال های آبی هستند معمولا در افراد آسیایی تبار دیده می شود.

خال میشر

خال Miescher یک خال قهوه ای یا رنگ پوست و گنبدی شکل است که معمولاً روی صورت یا گردن شما ظاهر می شود. معمولاً سفت، گرد، صاف است و ممکن است مو از آن بیرون بیاید.

اجتناب از خال

Unna nevi ها خال های نرم و قهوه ای رنگی هستند که شبیه Miescher nevi هستند. آنها معمولاً روی تنه، بازوها و گردن شما قرار دارند. خال Unna ممکن است شبیه تمشک باشد.

خال مایرسون

خال های مایرسون خال هایی هستند که با حلقه کوچکی از اگزما احاطه شده اند که یک بثورات قرمز خارش دار است. آنها می توانند روی پوست شما ظاهر شوند بدون توجه به اینکه آیا سابقه اگزما دارید یا خیر. خال های مایرسون تقریباً مردان را تحت تأثیر قرار می دهند سه بار به اندازه زنان بیشتر آنها در حدود ۳۰ سالگی ایجاد می شوند.

بیشتر بخوانید
پوسته شدن نوک انگشتان چیست و چگونه درمان می شود؟

سلام خال

هاله خال خال با حلقه ای سفید از پوست بدون رنگدانه در اطراف آن است. با گذشت زمان، خال در مرکز شروع به محو شدن از قهوه ای به صورتی قبل از ناپدید شدن کامل می کند. این غیر معمول نیست که فردی در مراحل مختلف محو شدن چندین هاله خال داشته باشد.

خال اسپیتز

خال اسپیتز یک خال برجسته، صورتی و گنبدی شکل است که معمولاً قبل از ۲۰ سالگی ظاهر می‌شود. خال‌های اسپیتز می‌توانند رنگ‌های متفاوتی داشته باشند. آنها همچنین ممکن است خونریزی یا ترشح کنند. این می تواند تشخیص آنها را از ملانوم سخت کند.

خال نی

خال رید یک خال قهوه ای تیره یا سیاه، برجسته و گنبدی شکل است که بیشتر غالبا زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این خال ها می توانند به سرعت رشد کنند و ممکن است با ملانوما اشتباه گرفته شوند. آنها گاهی اوقات به دلیل شکل ظاهری آنها در زیر میکروسکوپ، خال های سلول دوکی نامیده می شوند.

خال آگمینه

خال‌های آمیخته به مجموعه‌ای از خال‌های مشابه در یک ناحیه از بدن شما اشاره دارد. این گروه از خال های شبیه به هم می توانند از نظر ظاهر و نوع متفاوت باشند.

اگر مطمئن نیستید که چه نوع خال دارید، بهتر است به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنید.

اگر به نظر می رسد خال شما در حال تغییر است یا پزشک شما مطمئن نیست که چیست، ممکن است بیوپسی پوست انجام دهد. این تنها راه برای تایید یا رد سرطان پوست است.

بیشتر بخوانید
میلیا چیست؟ چگونه درمان میشود؟

چند راه برای انجام این کار وجود دارد:

  • بیوپسی اصلاح کنید. پزشک شما از تیغ برای تراشیدن نمونه ای از لایه های بالایی پوست شما استفاده می کند.
  • بیوپسی پانچ پزشک شما از یک ابزار پانچ مخصوص برای برداشتن نمونه ای از پوست که شامل لایه های بالایی و عمیق تر پوست است، استفاده می کند.
  • بیوپسی اکسیزیونال پزشک شما از یک چاقوی جراحی برای برداشتن کل خال و مقداری از پوست اطراف آن استفاده می کند.

چگونه درمان می شوند؟

بیشتر خال ها بی ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر خال دارید که سرطانی است یا می تواند سرطانی شود، احتمالاً باید آن را بردارید. همچنین اگر از ظاهر آن خوشتان نمی آید، می توانید انتخاب کنید که خال خوش خیم برداشته شود.

اکثر خال ها با تراشیدن یا بیوپسی برش برداشته می شوند. پزشک شما احتمالاً انجام بیوپسی اکسیزیونی برای خال های سرطانی را توصیه می کند تا مطمئن شود که همه چیز را از بین می برند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

سرطان پوست زمانی که زود تشخیص داده شود راحت ترین درمان است. این مهم است که بدانید به دنبال چه چیزی باشید تا بتوانید علائم را زود تشخیص دهید.

سعی کنید عادت کنید هر ماه یک بار پوست خود را معاینه کنید. به خاطر داشته باشید که سرطان پوست می تواند در مناطقی ایجاد شود که به راحتی نمی توانید آنها را ببینید، بنابراین از یک آینه استفاده کنید یا در صورت نیاز از یک دوست بخواهید که به شما کمک کند. همچنین می توانید راهنمای ما را برای غربالگری سرطان پوست بررسی کنید.

بیشتر بخوانید
آیا می توانید زونا روی باسن خود بگیرید؟

پزشکان سیستمی به نام روش ABCDE برای کمک به افراد در شناسایی علائم سرطان پوست توسعه داده اند. در اینجا چیزی است که باید به دنبال آن باشید:

  • A برای شکل نامتقارن است. مراقب خال هایی باشید که در هر طرف متفاوت به نظر می رسند.
  • B برای حاشیه است. خال ها باید دارای حاشیه های محکم باشند، نه مرزهای نامنظم یا منحنی.
  • C برای رنگ است. خال هایی که حاوی چندین رنگ یا رنگ ناهموار و لکه دار هستند را بررسی کنید. همچنین توجه داشته باشید که آیا رنگ آنها تغییر کرده است.
  • D برای قطر است. مراقب خال هایی باشید که بزرگتر از مداد پاک کن هستند.
  • E برای تکامل است. به دنبال هرگونه تغییر در اندازه، رنگ، شکل یا ارتفاع خال باشید. همچنین مراقب علائم جدید مانند خونریزی یا خارش باشید.

خلاصه

خال ها در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند، اما بیشتر آنها بی ضرر هستند. با این حال، مهم است که مراقب خال های خود باشید زیرا تغییرات می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد. اگر نگران یک یا چند خال خود هستید، در بررسی آن توسط پزشک خود تردید نکنید. آنها می توانند بیوپسی را برای رد سرطان پوست انجام دهند.