خطوط مو در مردان و زنان با چندین ویژگی مانند شکل و قد مشخص می شود. خط موی هر فردی متفاوت و متمایز است، اما معمولاً در یکی از چندین دسته قرار می گیرد.

خطوط مو نیز با افزایش سن تغییر می کند. اگر خط مویی دارید که دوست ندارید، ممکن است بتوانید آن را تغییر دهید.

در این مقاله، رایج‌ترین انواع خطوط مو در مردان و زنان را بررسی می‌کنیم و گزینه‌هایی را برای تغییر خط مو که از آن راضی نیستید، بحث می‌کنیم.

انواع مختلف خط مو برای زنان چیست؟

خطوط مو تحت تأثیر عوامل متعددی از جمله ژنتیک، هورمون ها، سن و عادات سبک زندگی قرار می گیرند. تقریباً هر خط مویی را می توان به گونه ای طراحی کرد که جذاب به نظر برسد.

انواع مختلف خط مو برای زنان و مردان چیست؟

انواع خط مو در زنان عبارتند از:

خط مو کم

خطوط مویی که نسبتاً نزدیک به ابروها می نشینند کم در نظر گرفته می شوند. زنان با خط موی کم، ظاهری شبیه پیشانی باریک یا کوتاه دارند.

از آنجایی که خطوط مو در مردان و زنان ممکن است با افزایش سن کاهش یابد، شروع با خط موی کم می تواند یک مزیت باشد.

خط موی بالا

اگر خط موی شما از بالای تاج سر شروع می شود، خط موی شما بالاست.

خطوط موی بلند اغلب نتیجه ژنتیک است، اما می تواند به دلیل ریزش مو نیز ایجاد شود.

خط موی میانی

خط موی میانی به خط موی متوسط ​​یا معمولی نیز گفته می شود. این نوع خط مو در وسط پیشانی قرار می گیرد.

در حالی که هیچ داده واقعی مبنی بر رایج ترین نوع خط مو در زنان وجود ندارد، به نظر می رسد خطوط موی خط وسط مرسوم ترین نوع باشد.

اوج بیوه

اگر خط موی شما V شکل متمایز دارد، اوج بیوه دارید. این خط موی متمایز ممکن است ارثی باشد. همچنین ممکن است نتیجه چندین اختلال ژنتیکی نادر باشد، مانند دیسپلازی پیش بینی.

قله های بیوه ممکن است با افزایش سن برجسته تر یا کمتر برجسته شوند.

خط موی مثلثی

خط موی مثلثی شکل مخالف قله یک بیوه دارد. همچنین می تواند ظاهر یک مثلث کمی خارج از مرکز به خود بگیرد که نقطه رو به بالا در یک طرف خط مو قرار دارد.

بیشتر بخوانید
آیا یخ می تواند پف چشم و آکنه را کاهش دهد؟

در برخی موارد، خط موی مثلثی شکل ممکن است ناشی از آلوپسی مثلثی گیجگاهی باشد، وضعیتی که به آن آلوپسی مثلثی مادرزادی نیز گفته می‌شود.

خط مو ناهموار

عدم تقارن در خطوط مو شایع است. ممکن است متوجه شوید که یک طرف خط موی شما کمی بالاتر از سمت دیگر است. همچنین ممکن است خط مویی داشته باشید که کمی یا به طور قابل توجهی زیگ زاگ دارد.

خطوط مو ناهموار می تواند نتیجه ژنتیک باشد. آنها همچنین می توانند ناشی از شیوه های حالت دادن به مو، مانند کشیدن یا کشیدن بیش از حد موها در طول زمان باشند.

اگر موهای شما شروع به ریزش کند، خط رویش مو ممکن است ناهموار شود.

زنگی شکل

خطوط موی گرد، بیضی یا زنگی شکل معمولاً متقارن هستند. آنها ممکن است باعث شوند که پیشانی شکل بلندی داشته باشد.

خطوط موی زنگی شکل ظاهری منحنی دارند، بدون خطوط ناهموار.

خط راست

اگر خط موی شما مستقیماً روی پیشانی شما قرار دارد، به صورت خطی مستقیم یا مستطیلی در نظر گرفته می شود. این نوع خط مو گاهی اوقات به عنوان خط موی جوانی نیز شناخته می شود.

کاهش خط مو یا M شکل

کاهش خطوط مو در زنان کمتر از مردان است. با این حال، آنها بسیار نادر هستند و می توانند ناشی از موارد زیر باشند:

 • عادات سبک زندگی
 • هورمون ها
 • ژنتیک
 • فشار

کاهش خطوط مو در زنان با طاسی الگوی زنانه (آلوپسی آندروژنیک) متفاوت است.

اگر خط موی شما عقب نشینی می کند، ممکن است رشد موهای شما در یک یا هر دو شقیقه متوقف شود و به شما شکل “M” بدهد.

همچنین ممکن است خط موی شما به صورت افقی به عقب برود و کل پیشانی شما را بیشتر نمایان کند.

عادات سبک زندگی، مانند استفاده از مدل موهای خیلی تنگ هر روز برای سال ها، می تواند باعث کاهش خط مو شود. این پدیده ممکن است موقت یا دائمی باشد و به نام آلوپسی کششی شناخته می شود.

بیشتر بخوانید
هیدرادنیت چرکی در مقابل استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین: مقایسه دو بیماری پوستی

اگر موهای شما به طور منظم با مواد شیمیایی درمان شود، آلوپسی کششی ممکن است بیشتر رخ دهد. کاهش خطوط مو همچنین می تواند با تغییرات هورمونی مرتبط با یائسگی مرتبط باشد.

برخی از زنان ممکن است متوجه شوند که خطوط موی آنها پس از بارداری کمی در شقیقه‌ها کاهش یافته است. این نوع ریزش مو اغلب موقتی است.

انواع مختلف خط مو برای مردان چیست؟

مردان می توانند هر یک از شکل های خط موی زنان را داشته باشند. با این حال، خط موی مردانه می تواند در طول زمان به طرز چشمگیری تغییر کند.

برخی از رایج ترین انواع خط مو در مردان عبارتند از:

خط مو کم

ریزش مو در مردان ممکن است در پسران و مردان جوان که هنوز ریزش مو را تجربه نکرده اند، شایع تر باشد. هنگامی که خط موی پایین مستقیم است، به آن خط موی جوانی می گویند.

همانطور که در مورد خانم ها، خط رویش موی کم، خط مویی است که از خط موی معمولی نزدیک تر به ابروها شروع می شود. ظاهری شبیه پیشانی باریک می دهد.

خط موی میانی

مردانی که دارای خطوط موی متوسط ​​یا متوسط ​​هستند، ظاهری متناسب با پیشانی خود دارند. این نوع خط مو در مردان در سنین نوجوانی و بیست سالگی رایج است.

خط موی میانی ممکن است گاهی اوقات ناهموار یا نامتقارن باشد. همچنین ممکن است صاف یا گرد به نظر برسد.

کاهش خط مو (طاسی با الگوی مردانه)

طاسی با الگوی مردانه یک ویژگی ارثی است که در اثر تداخل بین فولیکول‌های مو و هورمون‌هایی مانند تستوسترون ایجاد می‌شود. این بیماری به عنوان آلوپسی آندروژنتیک نیز شناخته می شود.

نرها ممکن است متوجه شوند که خطوط موی آنها در هر نقطه پس از بلوغ شروع به کاهش می کند.

کاهش خطوط مو می تواند ظاهر خطوط موی بلندی را به خود بگیرد که همچنان با عقب نشینی، پوست سر بیشتری نشان می دهد.

بیشتر بخوانید
برای جلوگیری از روزاسه چه بخوریم

کاهش خطوط مو در مردان نیز می تواند باعث ایجاد شکل “M” عمیق شود، در صورتی که مو به طور چشمگیری در شقیقه ها کاهش یابد.

Cowlick

گاوچران ها چرخشی از مو هستند که در جهتی غیر از موهای اطراف خود رشد می کنند.

لک گاو ممکن است در هر جایی از پوست سر ایجاد شود، اما اغلب در تاج یا خط مو دیده می شود.

گاوچران جنسیت نمی شناسد و می تواند در نر و ماده ایجاد شود. آنها بیشتر در مردانی دیده می شوند که موهای کوتاه دارند و گزینه های کمی برای اصلاح آنها وجود دارد.

آیا می توانید نوع خط موی خود را تغییر دهید؟

اگر خط مو شما را ناراضی می کند، راه هایی برای تغییر آن وجود دارد. این موارد شامل درمان های پزشکی و خانگی است:

 • مدل موی استراتژیک. قبل از اینکه به سراغ کلاه دیگری بروید، یا تسلیم «شانه کردن» شوید، با یک آرایشگر مو صحبت کنید. تکنیک‌های مدل‌دهی مو و مدل‌های کوتاهی وجود دارد که می‌تواند خط موی نه‌چندان دلپذیر را تغییر دهد یا پنهان کند.
 • برداشتن مو. خط موی خیلی کم یا اوج بیوه را می توان با لیزر موهای زائد یا الکترولیز تنظیم کرد.
 • درمان های لیزری انواع خاصی از لیزر درمانی، مانند آنهایی که از نور قرمز استفاده می کنند، نیز ممکن است برای تحریک رشد مو در امتداد خط مو استفاده شوند.
 • اصلاح. بسیاری از مردان ترجیح می دهند با تراشیدن کل سر خود کاملاً کچل شوند تا اینکه به کاهش چشمگیر خطوط موی خود نگاه کنند.
 • موچین کردن. اوج یا خط موی ناهموار یک بیوه را می توان با کندن موهای اشتباه با موچین صاف کرد. اگر موهای تیره ای دارید، تراشیدن موی بیوه یا خط رویش موهایتان توصیه نمی شود، زیرا ممکن است سایه نامناسبی ایجاد شود.
 • دارو. داروهایی که برای جلوگیری از طاسی استفاده می شوند، مانند روگین و فیناستراید نیز می توانند برای کاهش خط مو استفاده شوند. سایر داروها نیز ممکن است موثر باشند. اینها شامل کورتیکواستروئیدها یا Dritho-Scalp، یک داروی پسوریازیس است. از آنجایی که داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند، مهم است که قبل از امتحان کردن، فواید و خطرات آن را با پزشک خود بسنجید.
 • میکروبلیدینگ. میکروبلیدینگ یک تکنیک خالکوبی است که ظاهر موهای فردی را تقلید می کند. دائمی نیست، اما می تواند بین ۶ تا ۱۸ ماه دوام بیاورد.
 • کاشت مو. کاشت مو یک روش در مطب است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود. جراح پلاستیک شما موها را معمولاً از پشت سر شما برداشته و در امتداد خط مو پیوند می‌زند تا شکل آن را تغییر دهد.
بیشتر بخوانید
وقتی هر روز کره بادام زمینی می خورید چه اتفاقی برای پوست شما می افتد؟
با یک دکتر صحبت کنید

اگر می خواهید خط موی خود را تغییر دهید، با پزشک خود صحبت کنید تا گزینه های خود را تعیین کند.

کاهش خط مو می تواند برای برخی افراد ناراحت کننده باشد. پزشک شما ممکن است بتواند به شما در تعیین علت اصلی آن کمک کند، و ممکن است بتواند درمان هایی را توصیه کند که می تواند کمک کند.

برخی از داروها با ریزش مو مرتبط هستند. اینها شامل انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها، داروهای آکنه و داروهای کاهش دهنده کلسترول است. مطمئن شوید که پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید مطلع کنید.

همچنین سطح استرس خود را ذکر کنید، به خصوص اگر زیاد باشد. استرس ممکن است همیشه دلیل مستقیم ریزش مو نباشد، اما می تواند خط رویش مو را تشدید کند.

خلاصه

درست مانند مردم، هر خط مو منحصر به فرد است. انواع خط مو از نظر شکل و قد متفاوت است و همچنین با افزایش سن تغییر می کند.

خطوط مو می توانند تحت تأثیر ژنتیک، هورمون ها و شیوه های زندگی، مانند نحوه آرایش موهای خود قرار گیرند.

اگر خط موی خود را دوست ندارید، راهکارهای پزشکی و خانگی برای تغییر ظاهر آن وجود دارد.

Source link