انواع هیسترکتومی یا عمل جراحی برای برداشتن رحم

هیسترکتومی لاپاراسکوپی در مقایسه با هیسترکتومی شکمی به برش های کمتر و بهبودی کمتری نیاز دارد.

هیسترکتومی یک عمل جراحی برای برداشتن رحم، عضوی است که در لگن زن قرار دارد.

از دو طرف به رحم یک لوله فالوپ و یک تخمدان متصل است.

در دوران بارداری، یک تخمک بارور شده خود را در پوشش داخلی رحم، جایی که جنین در حال رشد قبل از تولد تغذیه می‌کند، کاشته می‌شود.

رحم برای تولید مثل بسیار مهم است. پس از انجام هیسترکتومی، یک زن نمی تواند باردار شود.

سه نوع هیسترکتومی

بسته به اینکه کدام ساختار یا اندام برداشته می شود، سه نوع هیسترکتومی وجود دارد:

هیسترکتومی کامل

هیسترکتومی کامل برداشتن کل رحم از جمله دهانه رحم (بخش باریکتر و پایینی رحم) است.

هیسترکتومی سوپراسرویکال

هیسترکتومی سوپراسرویکال برداشتن قسمت بالایی رحم است. دهانه رحم در جای خود باقی می ماند. اگر می‌خواهید دهانه رحم خود را حفظ کنید یا مشکلاتی در حین جراحی که برداشتن دهانه رحم را پیچیده می‌کند، این نوع عمل ممکن است انجام شود.

در مورد اینکه آیا بهتر است دهانه رحم در طول هیسترکتومی برداشته شود یا در جای خود بماند، اختلاف نظر وجود دارد. اگر سابقه آزمایش پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید، ممکن است در آینده در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم باشید، بنابراین ممکن است تصمیم بگیرید که هیسترکتومی کامل انتخاب شخصی بهتری است. شما باید این مسائل را قبل از جراحی با پزشک خود در میان بگذارید.

هیسترکتومی رادیکال

هیسترکتومی رادیکال یک هیسترکتومی کامل است که همچنین شامل برداشتن بافت های اطراف رحم به نام پارامتریوم است. این روش معمولاً برای مواردی که سرطان وجود دارد اختصاص دارد. (۱)

وقتی هیسترکتومی شامل برداشتن بیش از رحم باشد

گاهی اوقات جراح جراحی های اضافی را در زمان هیسترکتومی انجام می دهد.

ممکن است یک یا هر دو تخمدان به همراه لوله های فالوپ برداشته شوند. به این عمل سالپنگو اوفورکتومی می گویند.

اوفورکتومی برداشتن تنها تخمدان ها با جراحی است.

سالپنژکتومی برداشتن لوله های فالوپ است. تخمدان ها یا لوله ها ممکن است به دلایل مختلفی برداشته شوند، به عنوان مثال زمانی که تحت تأثیر اندومتریوز قرار می گیرند. (۲)

برداشتن تخمدان قبل از یائسگی: عوارض و علائم

اگر هر دو تخمدان در زمانی که زنی هنوز به یائسگی نرسیده باشد برداشته شود، به طور ناگهانی وارد یائسگی زودرس می شود. او ممکن است علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی، خشکی واژن و کاهش میل جنسی را تجربه کند.

زنانی که یائسگی را سپری نکرده‌اند، ممکن است تخمدان‌های خود را حفظ کنند تا منبع طبیعی هورمون‌هایی مانند استروژن، پروژسترون و تستوسترون را حفظ کنند.

نقش تخمدان ها در سلامت و تندرستی یک زن

این هورمون‌ها نقش کلیدی در سلامت زنان دارند. استروژن در کاهش خطر بیماری قلبی مهم است. استروژن و پروژسترون برای کمک به جلوگیری از از دست دادن تراکم استخوان (پوکی استخوان) با هم کار می کنند و هر سه هورمون در حفظ علاقه جنسی.

از آنجایی که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سرطان تخمدان اغلب به جای تخمدان از لوله فالوپ منشا می گیرد، نگه داشتن تخمدان ها و برداشتن لوله های فالوپ ممکن است گزینه بهتری برای برخی از زنانی باشد که در معرض خطر کم سرطان تخمدان هستند.

به زنان یائسه (در معرض خطر بالاتر سرطان سینه و تخمدان) اغلب توصیه می‌شود که تخمدان‌های خود را خارج کنند، زیرا خطر کمی برای ابتلا به سرطان تخمدان در برخی مواقع وجود دارد. مزایای برداشتن یا نگه داشتن تخمدان ها چیزی است که باید با پزشک خود در میان بگذارید.

جراحی هیسترکتومی چگونه انجام می شود؟

چندین روش برای برداشتن رحم یا برداشتن رحم با جراحی وجود دارد. رحم را می توان از طریق یک برش باز در پایین شکم، از طریق واژن، یا با روش لاپاراسکوپی که در آن رحم از طریق چند برش کوچک در شکم برداشته می شود، برداشته می شود. هر گزینه شامل خطرات و مزایای منحصر به فردی است و زمان بازیابی بسته به روش مورد استفاده می تواند متفاوت باشد. در برخی موارد، انتخاب روش یک زن محدود است – برای مثال، اگر رحم بسیار بزرگی دارد، روش واژینال یا لاپاراسکوپی ممکن است گزینه ای نباشد.

هیسترکتومی شکمی: حقایق مهمی که باید بدانید

هیسترکتومی شکمی بیشترین انعطاف را به جراح می دهد. در صورتی که زنی دارای رحم بزرگ، بافت اسکار ناشی از جراحی های قبلی شکم، چاق یا سرطان باشد، ممکن است بیش از سایر انواع هیسترکتومی توصیه شود.

هیسترکتومی شکمی رایج ترین روش مورد استفاده در ایالات متحده است.

خطرات و عوارض مربوط به جراحی هیسترکتومی شکم

عوارض این نوع جراحی غیر معمول است اما شامل موارد زیر است:

  • خونریزی زیاد (خونریزی)
  • عفونت
  • لخته شدن خون
  • احتباس ادرار (ناتوانی در دفع ادرار)
  • آسیب به اندام های مجاور از جمله مثانه، حالب (لوله هایی که از کلیه ها به مثانه منتهی می شوند) و روده های بزرگ و کوچک. این آسیب ها نادر هستند و با جراحی قابل ترمیم هستند. (۳)

اگر تخمدان ها برداشته نشوند، آیا هیسترکتومی می تواند باعث یائسگی زودرس شود؟

اگر هیسترکتومی کرده اید اما تخمدان های خود را نگه داشته اید، ممکن است زودتر از سن متوسط، یعنی ۵۱ سالگی، یائسه شوید، شاید به دلیل قطع جریان خون در تخمدان ها.

برخی از گزینه های کمتر تهاجمی هیسترکتومی در دسترس هستند

هر دو روش واژینال و لاپاراسکوپی کم تهاجمی در نظر گرفته می شوند زیرا شامل برش های کوچکتر می شوند. در طول هیسترکتومی واژینال، رحم از طریق واژن خارج می شود. هیچ برشی روی شکم ایجاد نمی شود. هیسترکتومی واژینال معمولاً عوارض کمتری نسبت به جراحی شکم یا لاپاراسکوپی ایجاد می کند. بیماران مسن و در معرض خطر پزشکی می توانند از روش واژینال سود ببرند زیرا خطرات ناشی از برش شکم را از بین می برد. به طور معمول، بهبودی با روش‌های کمتر تهاجمی هیسترکتومی در مقایسه با جراحی شکم آسان‌تر است.

هیسترکتومی واژینال همچنین گزینه خوبی برای زنانی است که رحم کوچکی دارند، قبلاً زایمان طبیعی داشته اند و سابقه بیماری التهابی لگن قبلی یا جراحی قبلی لگن ندارند.

هیسترکتومی واژینال: چگونه جراحی برای برداشتن رحم انجام می شود

در طول عمل جراح رحم را از تخمدان ها، لوله های فالوپ و واژن فوقانی جدا می کند. رحم نیز از بافت همبند و رگ های خونی که از آن حمایت می کنند جدا می شود. مگر اینکه به سرطان رحم مشکوک باشد، جراح ممکن است رحم بزرگ شده را به قطعات کوچکتر برش دهد و آن را به صورت برش بردارد.

زمان نقاهت پس از هیسترکتومی واژینال نیز در بیشتر موارد کوتاهتر از عمل شکمی است. در صورت امکان، روش ارجح است. (۴)

می توانید انتظار داشته باشید که حدود یک تا دو ساعت در اتاق عمل باشید.

هیسترکتومی لاپاروسکوپی: چگونه جراحی برای برداشتن رحم انجام می شود

با این نوع جراحی، تنها چند برش کوچک (تقریباً نیم اینچی) در شکم شما ایجاد می شود. سپس یک لاپاراسکوپ، یک ابزار فیبر نوری، در یکی از این دهانه ها قرار داده می شود. لاپاراسکوپ به جراح اجازه می دهد تا اندام های لگن را ببیند. رحم را می توان در قطعات کوچک از طریق برش ها، از طریق یک برش بزرگتر ایجاد شده در شکم یا از طریق واژن خارج کرد. این روش باعث عفونت کمتری نسبت به گزینه شکمی می شود. این روش حدود دو ساعت طول می کشد.

بیشتر بخوانید
آیا گلوتن می تواند باعث اضطراب شود؟

گزینه دیگر هیسترکتومی لاپاروسکوپی با کمک رباتیک است. در این روش، جراح با هدایت ابزارهای رباتیک با استفاده از کنسول، عمل را انجام می دهد. این روش نتایج مشابهی با هیسترکتومی لاپاراسکوپی معمولی دارد، اگرچه تحقیقات نشان می‌دهد که زمان عمل جراحی با کمک رباتیک می‌تواند طولانی‌تر باشد. (۵)

هیسترکتومی لاپاراسکوپی می تواند گزینه خوبی برای زنانی باشد که بافت اسکار (چسبندگی لگن) ناشی از جراحی های قبلی یا اندومتریوز دارند. (۴)

بیشتر بخوانید
اندومتریوز چیست؟ علائم، علل، درمان

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه