اگر تا به حال یک دوی طولانی را به پایان رسانده اید و احساس می کنید می توانید چند مایل دیگر به راه خود ادامه دهید، ممکن است اوج دویدن را تجربه کرده باشید.

این حس سرخوشی به ورزشکاران کمک می کند تا احساس آرامش و آرامش کنند. همچنین می تواند به محافظت در برابر درد ناشی از دوره طولانی ورزش، حداقل به طور موقت کمک کند.

اما همه کسانی که می دوند یا ورزش می کنند این لحظه کوتاه شادی را احساس نمی کنند.

به خواندن ادامه دهید تا دریابید چرا اوج دونده رخ می دهد. این مقاله همچنین بررسی خواهد کرد که چه چیزی مسئول این احساس است و چرا ممکن است آنطور که فکر می‌کنید تجربه آن آسان نباشد.

اوج دونده چیست؟

اوج یک دونده حالتی مختصر و عمیقاً آرامش بخش از سرخوشی است. سرخوشی احساس شادی یا لذت شدید است.

Runner's High: چیست، چگونه آن را به دست می آورید، و سایر Benefitshealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در این مورد، پس از ورزش شدید یا طولانی رخ می دهد. اغلب، افرادی که دویدن را تجربه می کنند، بلافاصله پس از دویدن، احساس اضطراب و درد کمتری نیز دارند.

با این حال، هرکسی که به شدت می دود یا ورزش می کند، به اوج دونده نمی رسد. اندازه‌گیری «خوشحالی» دشوار است، زیرا تجربه ذهنی است. اما چیزی که می دانیم این است که به احتمال زیاد نادر است.

بعلاوه، ممکن است لازم باشد چندین مایل در یک زمان بدوید تا به نقطه ای برسید که در آن ارتفاع دونده ممکن است رخ دهد. برای بسیاری از مردم، این فاصله ممکن است آسان یا ممکن نباشد.

بیشتر بخوانید
کشش PNF: راهنمای نحوه انجام

بنابراین، اگر یک دویدن طولانی را کامل کرده اید و احساس نمی کنید می توانید دوباره مسابقه خود را شروع کنید، احتمالا تنها نیستید. اما به هر حال برای شما خوب است که آن دویدن سالم را انجام دهید.

واکنش بدن و مغز شما به دویدن

اوج دونده تنها مزیت ممکن دویدن یا ورزش نیست. در واقع، چندین مزیت فیزیکی ناشی از مواد شیمیایی آزاد شده هنگام دویدن وجود دارد، و همه آنها به سیستم قلبی عروقی شما مربوط نمی شود.

دویدن و ورزش های هوازی سیل اندورفین را وارد خون شما می کنند. اندورفین ها اغلب به عنوان مواد شیمیایی “احساس خوب” نامیده می شوند زیرا باعث ایجاد احساس شادی و لذت می شوند.

آنها همچنین به شما کمک می کنند هنگام دویدن درد کمتری احساس کنید. این می تواند به عنوان یک مسکن طبیعی عمل کند و به شما کمک کند دوره های طولانی تری ورزش را تحمل کنید.

برای چندین دهه، دانشمندان بر این باور بودند که اندورفین ها مسئول افزایش وزن یک دونده هستند. منطقی است – آنها اثرات مفید زیادی دارند.

اما در سال‌های اخیر، تحقیقات نشان داده است که اندورفین ممکن است ارتباط چندانی با آن نداشته باشد. در عوض، تحقیقات جدید به نوع دیگری از مولکول ها اشاره می کند: اندوکانابینوئیدها.

بیشتر بخوانید
17 راه ساده برای خلاص شدن از دست چربی های پهلو یا دستگیره های عشق

این مولکول ها روی سیستم اندوکانابینوئید شما عمل می کنند. این همان سیستمی است که تحت تأثیر تتراهیدروکانابینول (THC)، ترکیب فعال حشیش است.

مانند اندورفین، ورزش، اندوکانابینوئیدها را در جریان خون آزاد می کند. اگر بعد از دویدن احساس سرخوشی یا آرامش عمیقی دارید، ممکن است این مولکول ها مسئول باشند.

درباره اندورفین

اندورفین ها مواد شیمیایی عصبی هستند که به طور طبیعی توسط بدن شما آزاد می شوند. آنها توسط سیستم عصبی مرکزی و غده هیپوفیز شما ساخته می شوند.

اندورفین ها در همان قسمت از مغز شما مانند مواد افیونی مانند مورفین عمل می کنند. به همین دلیل است که آنها را مواد شیمیایی “شاد” می نامند. آنها در طول ورزش یا در زمان درد یا استرس و همچنین در پاسخ به غذا خوردن یا رابطه جنسی آزاد می شوند.

اما اندورفین ها مولکول های بزرگی هستند. البته، آنها میکروسکوپی هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند – اما در مقایسه با سایر مواد شیمیایی موجود در بدن، بزرگ در نظر گرفته می شوند.

و اندازه آنها مانع از عبور آنها از سد خونی مغزی می شود. این یک مانع در بدن است که مغز شما را از پاتوژن ها و مولکول های خاص ایمن نگه می دارد. اندورفین یکی از آن مولکول هایی است که نمی تواند به مغز شما برسد.

بیشتر بخوانید
دویدن: چیست، فواید سلامتی و شروع

این بدان معناست که اندورفین در واقع نمی تواند مسئول بالا رفتن یک دونده باشد – باید چیز دیگری باشد.

درباره اندوکانابینوئیدها

که چیز دیگری ممکن است اندوکانابینوئید باشد. این مولکول‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که بتوانند از سد خونی مغزی عبور کنند و روی گیرنده‌های سیستم اندوکانابینوئید شما عمل می‌کنند. این همان سیستمی است که توسط THC، فعال ترین ترکیب موجود در حشیش، فعال می شود.

نوعی اندوکانابینوئید به نام آناندامید در سطوح بالایی در خون افرادی که اخیراً دویدن را انجام داده‌اند، یافت می‌شود. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که آناندامید ممکن است باعث افزایش شدید دونده شود. این منجر به اثرات روانگردان کوتاه مدت مانند:

  • کاهش اضطراب
  • رضایت
  • احساس آرامش

با این حال، تحقیقاتی که به چگونگی پاسخ مغز و بدن به اندوکانابینوئیدها پس از ورزش می پردازد، بسیار محدود است.

در واقع، مهم ترین مطالعه در سال ۲۰۱۵ بر روی موش ها انجام شد. مشخص نیست که آیا نتایج مشابهی در انسان رخ می دهد یا خیر. تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد.

سایر مزایای دویدن

یک دونده برای هرکسی که بند می‌زند و به پیاده‌رو می‌رود تضمینی نیست. سایر فواید محتمل تر و از بسیاری جهات به همان اندازه مفید هستند.

برخی از رایج ترین مزایای دویدن عبارتند از:

  • کاهش اضطراب
  • کاهش احساس افسردگی
  • افزایش حافظه و تمرکز
  • افزایش انعطاف پذیری و بهبود تحرک
  • افزایش سیستم ایمنی
  • بهبود پاسخ به انسولین
  • کاهش وزن یا نگهداری
بیشتر بخوانید
12 بهترین راه برای کاهش چربی باسن

خلاصه

اوج دونده یک احساس سرخوشی یا شادی کوتاه مدت است که پس از ورزش یا دویدن رخ می دهد. همه کسانی که می دوند یا ورزش می کنند، اوج دوندگی را تجربه نمی کنند – اما کسانی که این کار را انجام می دهند ممکن است خودشان را در حال ورزش برای تعقیب آن احساس بدیع ببینند.

افرادی که دویدن را تجربه می کنند، احساس اضطراب کمتر و کاهش درد نیز دارند و می گویند بعد از ورزش احساس آرامش و شادی بیشتری می کنند.

بدن شما در حین دویدن تعدادی مواد شیمیایی تولید می کند، و محققان شروع به درک روش های بسیاری از واکنش بدن شما به ورزش کرده اند. این شامل احساساتی مانند اوج گرفتن یک دونده است.

با این حال، هنوز مشخص نیست که چرا برخی افراد دونده را تجربه می کنند و برخی نه. همچنین مشخص نیست که چه کاری می توانید انجام دهید تا یک دونده به اوج برسد. اما حتی بدون احساس این حالت سرخوشی، ورزش مانند دویدن یک انتخاب سالم برای اکثر افراد است. و این یک دلیل احساس خوب مانند هر دلیل دیگری است.

Source link