Orilissa (elagolix) یک داروی تجویزی با نام تجاری است که برای درمان درد متوسط ​​تا شدید ناشی از اندومتریوز در زنان بالغ استفاده می‌شود.* Orilissa به صورت قرصی است که یک یا دو بار در روز از طریق دهان مصرف می شود. این قرص در دو قوت موجود است: ۱۵۰ میلی گرم و ۲۰۰ میلی گرم. در مطالعات بالینی ، Orilissa علائم دیسمنوره (قاعدگی دردناک) را در ۴۳٪ تا ۷۲٪ از زنان مبتلا به اندومتریوز پس از سه ماه درمان کاهش داد. همچنین در ۵۰ تا ۵۸ درصد زنان، درد لگنی را که با قاعدگی مرتبط نبود، کاهش داد. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

تاییدیه FDA

Orilissa در جولای ۲۰۱۸ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شد.
عوارض جانبی اوریلیسا
Orilissa می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست زیر حاوی برخی از عوارض جانبی است که ممکن است در هنگام مصرف اوریلیسا رخ دهد. این لیست شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی Orilissa، یا نکاتی در مورد نحوه مقابله با یک عارضه جانبی نگران کننده، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی رایج تر

شایع ترین عوارض جانبی Orilissa می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • گرگرفتگی
 • عرق شبانه
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • مشکل خواب
 • آمنوره (بدون قاعدگی)
 • نوسانات خلقی
 • افسردگی
 • اضطراب
 • درد مفاصل
برخی از این عوارض جانبی ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر آنها شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی جدی از Orilissa رایج نیست، اما ممکن است رخ دهد. اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۹۱۱ تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • از دست دادن استخوان. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:
  • شکستگی استخوان
  • کاهش تراکم استخوان هنگام اندازه گیری در اسکن استخوان
 • مشکلات کبدی علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:
  • خستگی
  • درد در شکم شما
  • افزایش آنزیم های کبدی در آزمایش خون
  • زرد شدن پوست و سفیدی چشمان شما
 • تغییرات خلق و خوی. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:
  • اضطراب
  • افسردگی
  • افکار خودکشی
جزئیات عوارض جانبی
ممکن است تعجب کنید که هر چند وقت یکبار عوارض جانبی خاصی با این دارو رخ می دهد. در اینجا برخی از جزئیات در مورد برخی از عوارض جانبی این دارو وجود دارد.

واکنش آلرژیک

مانند بسیاری از داروها، برخی از افراد ممکن است پس از مصرف اوریلیسا واکنش آلرژیک داشته باشند. علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد: واکنش آلرژیک شدیدتر نادر است اما ممکن است. علائم یک واکنش آلرژیک شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • آنژیوادم (تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها)
 • تورم زبان، دهان یا گلو
 • مشکل در تنفس
اگر واکنش آلرژیک شدید به اوریلیسا دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۹۱۱ تماس بگیرید.

کهیر

برخی از افرادی که اوریلیسا مصرف می کنند ممکن است به دلیل یک واکنش آلرژیک خفیف دچار بثورات پوستی شوند (به «واکنش آلرژیک» در بالا مراجعه کنید). در مطالعات بالینی ، این بثورات در حدود ۶٪ از افرادی که Orilissa مصرف کردند، رخ داد. اکثر افراد در صورت ایجاد بثورات، نیازی به قطع مصرف دارو ندارند. اگر در حین مصرف اوریلیسا جوش شدید و شدید یا آزاردهنده شد، با پزشک خود صحبت کنید.

قاعدگی تغییر می کند

در طول قاعدگی، زنانی* که Orilissa مصرف می‌کنند ممکن است خونریزی کمتر و مدت زمان کوتاه‌تری نسبت به زمانی که دارو را مصرف نمی‌کردند، داشته باشند. در مطالعات بالینی ، از دست دادن کامل قاعدگی (آمنوره) در طول شش ماه اول درمان در ۶٪ تا ۵۲٪ از زنان مصرف کننده Orilissa رخ داد. این تغییرات قاعدگی ممکن است تشخیص باردار بودن شما را دشوارتر کند. اوریلیسا برای استفاده در دوران بارداری بی خطر نیست و باید از کنترل بارداری در حین و مدتی بعد از درمان با اوریلیسا استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد پیشگیری از بارداری در حین مصرف این دارو، بخش «اوریلیسا و بارداری» را در زیر ببینید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

افزایش وزن

برخی از افرادی که Orilissa مصرف می کنند ممکن است وزن اضافه کنند. در مطالعات بالینی ، ۳ تا ۴ درصد از افرادی که Orilissa مصرف می کردند، افزایش وزن را تجربه کردند. اگر در مورد افزایش وزن هنگام مصرف اوریلیسا سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

از دست دادن استخوان

مصرف Orilissa می تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود که ممکن است استخوان های شما را ضعیف تر کند. به دلیل این عارضه جانبی، Orilissa فقط تا ۲۴ ماه قابل استفاده است. اگر دوز بالاتری از Orilissa (200 میلی گرم دو بار در روز) مصرف می کنید، یا اگر مشکلات کبدی دارید، باید فقط تا شش ماه از آن استفاده کنید. اگر در گذشته دچار شکستگی (شکستگی) استخوان شده اید یا خطرات دیگری برای شکستگی استخوان دارید، پزشک ممکن است آزمایشاتی را برای اندازه گیری تراکم استخوان شما در حین مصرف Orilissa انجام دهد.
دوز Orilissa
دوز Orilissa که پزشک شما تجویز می کند به نوع و شدت بیماری بستگی دارد که از اوریلیسا برای درمان استفاده می کنید. همچنین به سایر شرایط سلامتی که ممکن است داشته باشید نیز بستگی دارد. در نهایت، پزشک شما کمترین دوزی را که اثر مورد نظر را ایجاد می کند، تجویز می کند. اطلاعات زیر دوزهایی را که معمولاً استفاده می شود یا توصیه می شود توصیف می کند. با این حال، مطمئن شوید که دوز تجویز شده توسط پزشک را برای شما مصرف کنید. پزشک شما بهترین دوز را متناسب با نیاز شما تعیین خواهد کرد.

اشکال و قوت های دارویی

Orilissa به صورت قرص هایی است که از طریق دهان مصرف می شود. این قرص ها در دو قوت وجود دارند: ۱۵۰ میلی گرم (میلی گرم) و ۲۰۰ میلی گرم.

دوز برای درد آندومتریوز

برای درمان اولیه، Orilissa 150 میلی گرم یک بار در روز به طور معمول استفاده می شود. اگر این دوز علائم شما را تسکین ندهد، پزشک ممکن است دوز را تا حداکثر ۲۰۰ میلی گرم دو بار در روز افزایش دهد. اگر علائم شما شامل مقاربت دردناک باشد، پزشک ممکن است شما را با حداکثر دوز ۲۰۰ میلی گرم دو بار در روز شروع کند. Orilissa را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد. باید هر روز تقریباً در همان زمان مصرف شود. اگر عملکرد کبد شما کاهش یافته است، پزشک ممکن است دوز کمتری از Orilissa را تجویز کند. اما اگر مشکلات شدید کبدی دارید، ممکن است نتوانید Orilissa را مصرف کنید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه؟

اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را در همان روز مصرف کنید. سپس دوز بعدی را طبق برنامه منظم خود مصرف کنید. هرگز برای جبران دوز دوز مصرف نکنید. این می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.

آیا نیاز به استفاده طولانی مدت از این دارو دارم؟

حداکثر مدت زمانی که Orilissa باید استفاده شود ۲۴ ماه است. این به این دلیل است که اوریلیسا می تواند تراکم استخوان شما را کاهش دهد. این بدان معنی است که می تواند استخوان های شما را ضعیف تر کند. مدت زمانی که می توانید دارو را مصرف کنید به دوز مصرفی و سایر شرایط سلامتی که ممکن است داشته باشید بستگی دارد. برای جلوگیری از از دست دادن شدید استخوان و شکستگی، مدت زمان استفاده از Orilissa به شرح زیر محدود است:
 • اگر ۱۵۰ میلی گرم یک بار در روز مصرف می کنید، اوریلیسا را ​​می توان تا ۲۴ ماه مصرف کرد.
 • اگر ۲۰۰ میلی گرم دو بار در روز مصرف کنید، اوریلیسا را ​​می توان تا ۶ ماه مصرف کرد.
 • اگر عملکرد کبد شما به طور متوسط ​​کاهش یافته است، اوریلیسا را ​​می توان تا ۶ ماه مصرف کرد.
اوریلیسا ژنریک
Orilissa فقط به عنوان یک داروی با نام تجاری در دسترس است. به شکل عمومی در دسترس نیست . اوریلیسا حاوی داروی الاگولیکس است. الاگولیکس به دسته ای از داروها به نام آنتاگونیست های گیرنده هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) تعلق دارد.
آیا اوریلیسا باعث یائسگی می شود؟
خیر، اوریلیسا باعث یائسگی نمی شود. یائسگی زمانی شروع می شود که ۱۲ ماه متوالی پریود نشده باشید. با این حال، Orilissa می تواند عوارض جانبی مشابه علائم یائسگی ایجاد کند. شایع ترین عوارض جانبی اوریلیسا گرگرفتگی و تعریق شبانه است. در مطالعات بالینی ، این عوارض جانبی در ۲۴٪ تا ۴۶٪ از زنان * که Orilissa مصرف کرده بودند رخ داد. تا ۲.۵ درصد از زنان به دلیل این عارضه جانبی مصرف دارو را متوقف کردند. اوریلیسا همچنین می تواند باعث کاهش خونریزی قاعدگی یا آمنوره (قاعدگی از دست رفته) شود. در مطالعات بالینی ، آمنوره در ۵۲ درصد از زنانی که Orilissa مصرف می کردند در ۶ ماه اول درمان رخ داد. این عوارض جانبی زمانی که از دوزهای بالاتر اوریلیسا استفاده می شود، شایع تر است. با این حال، پس از پایان درمان اوریلیسا باید از بین بروند. اگر عوارض جانبی شما شدید یا نگران کننده شد، با پزشک خود صحبت کنید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.
Orilissa استفاده می کند
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) داروهای تجویزی مانند Orilissa را برای درمان برخی شرایط تایید می کند. داروهای تجویزی نیز ممکن است برای سایر شرایط خارج از برچسب استفاده شوند . استفاده خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای درمان یک بیماری تایید شده است برای درمان یک بیماری دیگر استفاده می شود.

اوریلیسا برای درد آندومتریوز

Orilissa برای درمان دردهای متوسط ​​تا شدید ناشی از اندومتریوز در زنان بالغ مورد تایید FDA است. در مطالعات بالینی ، Orilissa علائم دیسمنوره (قاعدگی دردناک) را در ۴۳٪ تا ۷۲٪ از زنان مبتلا به اندومتریوز پس از سه ماه درمان کاهش داد. همچنین در ۵۰ تا ۵۸ درصد زنان، درد لگنی را که با قاعدگی مرتبط نبود، کاهش داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آندومتریوز، می توانید به مرکز آنلاین ما مراجعه کنید . * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

استفاده خارج از برچسب

Orilissa ممکن است بدون برچسب برای درمان خونریزی شدید قاعدگی ناشی از فیبروم رحم استفاده شود . یک مطالعه بالینی نشان داد که Orilissa از دست دادن خون قاعدگی ناشی از فیبروم های رحمی را تا ۹۸٪ کاهش می دهد. استفاده از دارو بدون برچسب به معنای استفاده از دارو برای هدفی غیر از آنچه توسط FDA برای آن تایید شده است.
سوالات متداول در مورد اوریلیسا
در اینجا به برخی از سوالات متداول درباره Orilissa پاسخ داده شده است.

آیا اوریلیسا یک ماده مخدر است؟

نه، اوریلیسا یک ماده مخدر نیست. Orilissa در دسته ای از داروها به نام آنتاگونیست های گیرنده هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) قرار دارد. مانند Orilissa، مواد مخدر نیز می توانند برای کاهش درد استفاده شوند، اما آنها به روشی متفاوت از Orilissa عمل می کنند. مواد مخدر برای درمان اندومتریوز استفاده نمی شود.

آیا می توانید در حالی که اوریلیسا مصرف می کنید باردار شوید؟

بله، امکان باردار شدن در حین مصرف اوریلیسا وجود دارد. اوریلیسا از بارداری جلوگیری نمی کند. بنابراین، استفاده از روش های پیشگیری از بارداری ( کنترل بارداری ) در حین مصرف دارو بسیار مهم است . اوریلیسا می تواند به بارداری آسیب جدی وارد کند و می تواند منجر به از دست دادن بارداری شود. برخی از داروهای ضد بارداری، مانند آنهایی که حاوی استروژن هستند، نباید هنگام استفاده از اوریلیسا مصرف شوند. بسیاری از قرص های ضد بارداری حاوی استروژن هستند. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه های پیشگیری از بارداری برای شما صحبت کنید.

آیا مصرف طولانی مدت اوریلیسا بی خطر است؟

خیر. از آنجایی که اوریلیسا می تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود، که ممکن است استخوان های شما را ضعیف تر کند، محدودیت هایی برای مدت استفاده از آن وجود دارد. به طور معمول، Orilissa فقط تا ۲۴ ماه قابل استفاده است. اگر دوز بالاتری از Orilissa (200 میلی گرم دو بار در روز) مصرف می کنید، یا اگر مشکلات کبدی دارید، باید آن را فقط تا شش ماه استفاده کنید. پزشک شما طول درمان مناسب برای شما را تجویز می کند. آیا توقف اوریلیسا می تواند باعث علائم ترک شود؟ نه، اوریلیسا برای ایجاد علائم ترک شناخته نشده است. اینها علائمی هستند که با قطع مصرف دارویی که بدن شما به آن وابسته است رخ می دهد . با این حال، برخی از افراد پس از قطع مصرف اوریلیسا، تشدید آندومتریوز را تجربه می کنند. اگر در مورد علائم ترک و Orilissa سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. مصرف دارو را قطع نکنید مگر اینکه آنها به شما دستور دهند.

درباره Orilissa vs Visanne چه چیزی باید بدانم؟

اوریلیسا حاوی داروی فعال الاگولیکس است. این دارو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای درمان دردهای متوسط ​​تا شدید ناشی از اندومتریوز تایید شده است . ویزان همچنین برای درمان اندومتریوز استفاده می شود. حاوی داروی فعال دینوژست است. با این حال، Visanne توسط FDA تایید نشده است و در ایالات متحده در دسترس نیست. در حال حاضر در کشورهای دیگر مانند کانادا موجود است. اگر سؤالات بیشتری در مورد جایگزین های Orilissa دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
جایگزین های اوریلیسا
داروهای دیگری نیز در دسترس هستند که می توانند درد اندومتریوز را درمان کنند. برخی ممکن است برای شما مناسب تر از دیگران باشند. اگر علاقه مند به یافتن جایگزینی برای Orilissa هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد سایر داروهایی که ممکن است برای شما مفید باشد بیشتر بدانید. توجه: برخی از داروهایی که در اینجا ذکر شده است، برای درمان این شرایط خاص، بدون برچسب استفاده می شوند. نمونه هایی از داروهای دیگری که ممکن است برای درمان درد اندومتریوز استفاده شوند عبارتند از:
 • مسکن ها مانند:
  • استامینوفن (تیلنول)
  • ایبوپروفن (ادویل، موترین)
  • ناپروکسن (Aleve)
 • داروهای ضد بارداری هورمونی مانند:
  • دزوژسترل/اتینیل استرادیول (Azurette، Bekyree، Cyclessa، Viorele، و دیگران)
  • دینوژست/استرادیول والرات (ناتازیا)
  • دروسپیرنون/اتینیل استرادیول (Gianvi، Loryna، Nikki، Vestura، Yasmin، Yaz)
  • لوونورژسترل/اتینیل استرادیول (آلتاورا، آمتیا، دیسی، لسینا، سیزنیک و دیگران)
  • نورتیندرون/اتینیل استرادیول (Leena، Nortrel، Ortho-Novum، Ovcon، و دیگران)
 • آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) مانند:
  • نافارلین (Synarel)
 • پروژستین ها مانند:
  • مدروکسی پروژسترون (Provera، Depo-Provera)
  • نورتیندرون
 • مهارکننده های آروماتاز ​​مانند:
 • دانازول
اوریلیسا در مقابل سایر داروها
ممکن است تعجب کنید که Orilissa چگونه با سایر داروهایی که برای مصارف مشابه تجویز می شوند مقایسه می کند. در زیر مقایسه بین Orilissa و چندین دارو وجود دارد.

اوریلیسا در مقابل انبار لوپرون

مانند Orilissa، Lupron Depot برای درمان درد آندومتریوز استفاده می شود. با این حال، Orilissa و Lupron Depot (leuprolide) به کلاس های مختلف دارویی تعلق دارند. Orilissa در دسته ای از داروها به نام آنتاگونیست های گیرنده هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) قرار دارد. از طرف دیگر، Lupron Depot یک آگونیست GnRH است. این داروها در بدن شما کمی متفاوت عمل می کنند. با این حال، هر دو سطح برخی از هورمون ها مانند استروژن و پروژسترون را کاهش می دهند.

استفاده می کند

Orilissa برای درمان دردهای متوسط ​​تا شدید ناشی از اندومتریوز مورد تایید FDA است. Lupron Depot برای کاهش درد و رشد بافت های آندومتر در خارج از رحم مورد تایید FDA است. هر دو Orilissa و Lupron Depot بدون برچسب در زمینه های مدیریت فیبروم رحم استفاده می شوند.

اشکال و تجویز دارو

Orilissa به عنوان یک قرص خوراکی است که یک یا دو بار در روز مصرف می شود. Lupron Depot به صورت تزریقی است که توسط پزشک به عضله (داخل عضلانی) انجام می شود. Lupron Depot ممکن است یک بار در ماه یا هر سه ماه یک بار تزریق شود.

عوارض و خطرات

Orilissa و Lupron Depot دارای عوارض جانبی مشابه و برخی متفاوت هستند. در زیر نمونه هایی از این عوارض جانبی آورده شده است. عوارض جانبی رایج تر این لیست ها شامل نمونه هایی از عوارض جانبی رایج تر است که می تواند با Orilissa، Lupron Depot یا هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) رخ دهد.
 • ممکن است با Orilissa رخ دهد:
  • چند عارضه جانبی متداول منحصر به فرد
 • ممکن است با Lupron Depot رخ دهد:
  • ناراحتی معده
  • ادم (تورم)
  • کاهش وزن
  • آکنه
  • کاهش میل جنسی ( میل جنسی )
  • سرگیجه
  • مشکلات حافظه
  • حساسیت سینه
  • التهاب واژن
 • می تواند با Orilissa و Lupron Depot رخ دهد:
  • گرگرفتگی
  • عرق شبانه
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • نوسانات خلقی
  • افسردگی
  • اضطراب
  • افزایش وزن
  • مشکل خواب
  • درد مفاصل
  • آمنوره (بدون قاعدگی)
عوارض جانبی جدی این لیست ها حاوی نمونه هایی از عوارض جانبی جدی است که می تواند با Orilissa، Lupron Depot یا هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) رخ دهد.
 • ممکن است با Orilissa رخ دهد:
  • تغییرات خلقی و افکار خودکشی
  • مشکلات کبدی
 • ممکن است با Lupron Depot رخ دهد:
  • تشنج
 • می تواند با Orilissa و Lupron Depot رخ دهد:
  • از دست دادن استخوان
  • واکنش آلرژیک شدید
اثربخشی این داروها در مطالعات بالینی مقایسه نشده اند، اما هر دو Orilissa و Lupron Depot برای درمان درد ناشی از آندومتریوز موثر هستند. هزینه ها هر دو Orilissa و Lupron Depot به عنوان داروهای مارک دار در دسترس هستند. نسخه های ژنریک این داروها در دسترس نیست. Orilissa معمولاً کمتر از Lupron Depot هزینه دارد. قیمت واقعی که برای هر یک از داروها می پردازید به طرح بیمه، مکان شما و داروخانه ای که استفاده می کنید بستگی دارد.

در بازی Oril vs Mirena

Orilissa و Mirena (دستگاه داخل رحمی لوونورژسترل) به کلاس های دارویی مختلف تعلق دارند. Orilissa در دسته ای از داروها به نام آنتاگونیست های گیرنده هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) قرار دارد. Mirena حاوی یک هورمون پروژسترون است. این داروها در بدن شما برای کاهش سطح برخی هورمون ها مانند استروژن به طور متفاوتی عمل می کنند.

استفاده می کند

Orilissa برای درمان دردهای متوسط ​​تا شدید ناشی از اندومتریوز مورد تایید FDA است. Mirena برای پیشگیری از بارداری ( کنترل بارداری ) و کاهش خونریزی شدید قاعدگی مورد تایید FDA است . برای درمان اندومتریوز بدون برچسب استفاده می شود .

اشکال و تجویز دارو

Orilissa به عنوان یک قرص خوراکی است که یک یا دو بار در روز مصرف می شود. Mirena یک دستگاه داخل رحمی (IUD) است که در رحم قرار می گیرد. هر روز به آرامی دارو را آزاد می کند. آی یو دی Mirena را می توان تا پنج سال در جای خود باقی گذاشت.

عوارض و خطرات

Orilissa و Mirena دارای برخی عوارض جانبی مشابه و برخی متفاوت هستند. در زیر نمونه هایی از این عوارض جانبی آورده شده است. عوارض جانبی رایج تر این لیست ها شامل نمونه هایی از عوارض جانبی رایج تر است که می تواند با Orilissa، با Mirena، یا با هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) رخ دهد.
 • ممکن است با Orilissa رخ دهد:
  • چند عارضه جانبی متداول منحصر به فرد
 • ممکن است با Mirena رخ دهد:
  • ناراحتی معده
  • ادم (تورم)
  • کاهش وزن
  • آکنه
  • کاهش میل جنسی ( میل جنسی )
  • سرگیجه
  • مشکلات حافظه
  • حساسیت سینه
  • التهاب واژن
 • می تواند با Orilissa و Mirena رخ دهد:
  • گرگرفتگی
  • عرق شبانه
  • سردرد
  • حالت تهوع
  • نوسانات خلقی
  • افسردگی
  • اضطراب
  • افزایش وزن
  • مشکل خواب
  • درد مفاصل
  • آمنوره (بدون قاعدگی)
عوارض جانبی جدی این فهرست ها حاوی نمونه هایی از عوارض جانبی جدی است که می تواند با Orilissa، با Mirena، یا با هر دو دارو (در صورت مصرف جداگانه) رخ دهد.
 • ممکن است با Orilissa رخ دهد:
  • از دست دادن استخوان
  • تغییرات خلقی و افکار خودکشی
  • مشکلات کبدی
 • ممکن است با Mirena رخ دهد:
  • عفونت شدید و سپسیس
  • حاملگی خارج رحمی
  • بیماری التهابی لگن
  • سوراخ شدن دیواره رحم
  • لخته شدن خون
 • می تواند با Orilissa و Mirena رخ دهد:
  • واکنش آلرژیک شدید

اثربخشی

این داروها در مطالعات بالینی مقایسه نشده اند، اما هر دو Orilissa و Mirena برای درمان درد ناشی از آندومتریوز موثر هستند.

هزینه ها

هر دو Orilissa و Mirena به عنوان داروهای مارک دار در دسترس هستند. نسخه های ژنریک این داروها در دسترس نیست. Orilissa معمولاً بیشتر از Mirena هزینه دارد. قیمت واقعی که برای هر یک از داروها می پردازید به طرح بیمه، مکان شما و داروخانه ای که استفاده می کنید بستگی دارد.
اوریلیسا و الکل
اوریلیسا با الکل تداخل ندارد. با این حال، الکل ممکن است برخی از عوارض جانبی Orilissa را بدتر کند، مانند:
 • حالت تهوع
 • گرگرفتگی
 • سردرد
 • نوسانات خلقی
الکل همچنین ممکن است علائم اندومتریوز را بدتر کند. در حین مصرف اوریلیسا از نوشیدن مقادیر زیاد الکل خودداری کنید. اگر در مورد اینکه چقدر الکل برای شما بی خطر است سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.
تعاملات اوریلیسا
اوریلیسا می تواند با چندین داروی دیگر تداخل داشته باشد. همچنین ممکن است با برخی مکمل ها و همچنین برخی از غذاها تداخل داشته باشد. فعل و انفعالات مختلف می تواند اثرات متفاوتی ایجاد کند. به عنوان مثال، برخی از آنها می توانند در عملکرد یک دارو اختلال ایجاد کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث افزایش عوارض جانبی شوند.

اوریلیسا و سایر داروها

در زیر لیستی از داروهایی وجود دارد که می توانند با اوریلیسا تداخل داشته باشند. این لیست ها شامل تمام داروهایی که ممکن است با اوریلیسا تداخل داشته باشند، نیست. قبل از مصرف اوریلیسا، حتماً پزشک و داروساز خود را در مورد تمام داروهای تجویزی، بدون نسخه و سایر داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. همچنین در مورد ویتامین ها، گیاهان و مکمل هایی که استفاده می کنید به آنها بگویید. به اشتراک گذاری این اطلاعات می تواند به شما کمک کند از تعاملات احتمالی جلوگیری کنید. اگر سؤالی در مورد تداخلات دارویی دارید که ممکن است روی شما تأثیر بگذارد، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

داروهای ضد بارداری هورمونی

مصرف اوریلیسا در حین استفاده از برخی از داروهای ضد بارداری ( روش های پیشگیری از بارداری ) که حاوی هورمون استروژن هستند، ممکن است عملکرد اوریلیسا را ​​کاهش دهد. بسیاری از قرص های ضد بارداری حاوی استروژن هستند. نمونه هایی از داروهای ضد بارداری حاوی استروژن عبارتند از:
 • استرادیول/دروسپیرنون (Angeliq)
 • استرادیول والرات/دینوژست (ناتازیا)
 • اتینیل استرادیول/دروسپیرنون (Gianvi، Loryna، Nikki، Vestura، Yasmin، Yaz)
 • اتینیل استرادیول/دزوژسترل (Azurette، Bekyree، Cyclessa، Viorele و دیگران)
 • اتینیل استرادیول/لوونورژسترل (آلتاورا، آمتیا، دیزی، لسینا، سیزنیک و دیگران)
 • اتینیل استرادیول/نورتیندرون (Leena، Nortrel، Ortho-Novum، Ovcon، و دیگران)

داروهای دیگری که ممکن است بر اوریلیسا تأثیر بگذارد

مصرف اوریلیسا با برخی داروها ممکن است در نحوه تجزیه بدن و خلاص شدن از شر اوریلیسا اختلال ایجاد کند. برخی از این داروها ممکن است سطح Orilissa را در بدن افزایش دهند و خطر عوارض جانبی Orilissa را افزایش دهند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:
 • کلاریترومایسین (بیاکسین)
 • سیکلوسپورین (Gengraf، Neoral، Sandimmune)
 • اریترومایسین (EES، Ery-Tab، Erythrocin)
 • جمفیبروزیل (لوپید)
 • ایتراکونازول (اسپورانوکس)
 • کتوکونازول
 • لفلونوماید ( آراوا )
 • نفازودون
سایر داروها ممکن است سطح Orilissa را کاهش دهند که می تواند اثربخشی آن را کاهش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:
 • کاربامازپین (Carbatrol، Equetro، Tegretol)
 • انزالوتامید (Xtandi)
 • میتوتان (Lysodren)

داروهایی که ممکن است تحت تأثیر اوریلیسا قرار گیرند

مصرف اوریلیسا با داروهای خاص ممکن است در نحوه تجزیه بدن و خلاص شدن از شر آن داروها اختلال ایجاد کند. Orilissa ممکن است سطح برخی از داروها را افزایش دهد و خطر عوارض جانبی دارو را افزایش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:
 • کلیندامایسین (کلئوسین)
 • دابیگاتران ( پراداکسا )
 • دیگوکسین (لانوکسین)
 • ریواروکسابان ( Xarelto )
Orilissa همچنین ممکن است سطح برخی از داروها را کاهش دهد که می تواند آنها را کمتر موثر کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:
 • آلپرازولام ( زاناکس )
 • آملودیپین (Norvasc)
 • آریپیپرازول ( Abilify ، Aristada )
 • کاربامازپین (Carbatrol، Equetro، Tegretol)
 • دولوتگراویر (Tivicay)
 • فنتانیل (Abstral، Actiq، Duragesic، Fentora، Lazanda، Subsys)
 • روزوواستاتین (کرستور)
 • زولپیدم ( Ambien ، Edluar، Intermezzo، Zolpimist)

اوریلیسا و گیاهان و مکمل ها

مصرف اوریلیسا با گیاه خار مریم ممکن است سطح اوریلیسا را ​​در بدن کاهش دهد. این می تواند آن را کمتر موثر کند.

اوریلیسا و غذاها

خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت در حین مصرف اوریلیسا ممکن است سطح اوریلیسا را ​​در بدن شما افزایش دهد. این می تواند خطر عوارض جانبی خطرناک را افزایش دهد. هنگام مصرف اوریلیسا از مصرف فرآورده های گریپ فروت خودداری کنید.
نحوه مصرف اوریلیسا
قرص اوریلیسا را ​​باید همانطور که پزشک تجویز کرده مصرف کنید. اوریلیسا را ​​بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید.

زمان سنجی

اوریلیسا را ​​می توان در هر زمانی از روز مصرف کرد، اما باید هر روز تقریباً در همان زمان مصرف شود.

مصرف اوریلیسا با غذا

Orilissa را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد.

آیا می توان اوریلیسا را ​​خرد کرد؟

سازنده Orilissa بیان نکرده است که آیا خرد کردن Orilissa بی خطر است یا خیر. بنابراین، ممکن است ایمن تر باشد که از خرد کردن آن جلوگیری شود.
اوریلیسا چگونه کار می کند
آندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافتی شبیه به بافتی که رحم شما را می‌پوشاند، در شکم خارج از رحم رشد می‌کند. در زنان بدون اندومتریوز، بافت رحم آنها می تواند ضخیم شود و زمانی که سطح هورمون در بدن آنها نوسان می کند، تجزیه شود. این معمولا در حوالی زمان قاعدگی اتفاق می افتد و بافت در جریان قاعدگی ریخته می شود. اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، بافتی که خارج از رحم شما رشد می کند می تواند ضخیم شده و تجزیه شود، اما در طول قاعدگی ریزش نمی کند. در عوض، می تواند در ناحیه لگن شما گیر کند و باعث درد و تحریک شود. (در نهایت بافت توسط بدن شما جذب می شود.) * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

Orilissa چگونه کار می کند؟

بسیاری از درمان‌های درد آندومتریوز با کاهش سطح هورمون‌های خاص مانند استروژن در بدن شما کار می‌کنند. سطوح پایین هورمون به کاهش مقدار بافت آندومتر که هم در داخل و هم در خارج از رحم تشکیل می شود کمک می کند. این به تسکین درد آندومتریوز کمک می کند. همچنین می تواند چرخه قاعدگی شما را کاهش یا متوقف کند. Orilissa نیز به این روش عمل می کند. این نوعی دارو به نام آنتاگونیست گیرنده هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) است. این دارو مانع از ترشح هورمون هایی به نام هورمون لوتئینیزه و هورمون محرک فولیکول در بدن می شود. این عمل به نوبه خود باعث کاهش سطح استروژن و پروژسترون در بدن می شود و باعث می شود بافت کمتری در خارج از رحم ایجاد شود.

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

Orilissa بلافاصله پس از شروع مصرف شروع به کار می کند. ممکن است در ماه اول درمان متوجه بهبود علائم شوید و پس از آن نیز ممکن است علائم شما بهبود یابد. در مطالعات بالینی Orilissa، زنان* شروع به گزارش بهبود علائم در طول اولین ماه استفاده از دارو کردند. علائم آنها تا ماه دوم و سوم درمان به بهبود ادامه داد. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.
اوریلیسا و بارداری
مصرف اوریلیسا در دوران بارداری خطرناک است و می تواند باعث از بین رفتن بارداری شود. اگر باردار هستید، نباید Orilissa مصرف کنید. اگر در حین مصرف اوریلیسا باردار شدید، باید مصرف دارو را قطع کنید. از آنجایی که اوریلیسا می تواند چرخه قاعدگی شما را تغییر دهد، ممکن است تشخیص باردار بودن در حین مصرف دارو دشوارتر باشد. اگر فکر می کنید ممکن است باردار باشید، آزمایش بارداری را انجام دهید. اگر باردار هستید، باید فورا مصرف اوریلیسا را ​​قطع کنید.

اوریلیسا از بارداری جلوگیری نمی کند

اوریلیسا یک روش پیشگیری از بارداری (روش پیشگیری از بارداری ) نیست و برای جلوگیری از بارداری موثر نیست. از آنجا که باردار شدن در حین مصرف اوریلیسا بی خطر نیست، اگر قادر به باردار شدن هستید، باید در طول درمان با این دارو از کنترل بارداری استفاده کنید. و باید به مدت ۲۸ روز پس از آخرین دوز Orilissa به استفاده از کنترل بارداری ادامه دهید. در حین مصرف اوریلیسا از یک روش مانع برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید . داروهای ضد بارداری حاوی استروژن، از جمله بسیاری از قرص های ضد بارداری، نباید در هنگام مصرف اوریلیسا استفاده شوند زیرا می توانند اثر اوریلیسا را ​​کم کنند.
اوریلیسا و شیردهی
مشخص نیست که آیا اوریلیسا به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اگر قصد دارید به فرزندتان شیر بدهید، شما و پزشکتان باید با هم تصمیم بگیرید که آیا این دارو را مصرف کنید یا به او شیر بدهید.
مصرف بیش از حد اوریلیسا
مصرف بیش از حد این دارو می تواند خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

علائم مصرف بیش از حد

علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • گرگرفتگی
 • اضطراب
 • سرگیجه
 • تحریک پذیری

در صورت مصرف بیش از حد مصرف چه باید کرد

اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید یا از انجمن مراکز کنترل سموم آمریکا به شماره ۸۰۰-۲۲۲-۱۲۲۲ یا از طریق ابزار آنلاین آنها راهنمایی بخواهید . اما اگر علائم شما شدید است، با ۹۱۱ تماس بگیرید یا فورا به نزدیکترین اورژانس بروید.
هشدارهای اوریلیسا
قبل از مصرف اوریلیسا، با پزشک خود در مورد سابقه سلامتی خود صحبت کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید ممکن است اوریلیسا برای شما مناسب نباشد. این شرایط عبارتند از:
 • پوکی استخوان. اگر به دلیل پوکی استخوان، تراکم استخوانی پایینی دارید، نباید Orilissa مصرف کنید. اوریلیسا می تواند وضعیت شما را بدتر کند.
 • مشکلات شدید کبدی. اگر بیماری شدید کبدی دارید، نباید Orilissa مصرف کنید. ممکن است خطر عوارض جانبی، از جمله تحلیل استخوان، بیشتر باشد.
 • افسردگی. اگر افسرده هستید یا در گذشته افسرده بوده اید، ممکن است در حین مصرف اوریلیسا به افسردگی و افکار خودکشی مبتلا شوید. اگر در حین مصرف اوریلیسا دچار افسردگی یا تغییرات خلقی شدید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد مصرف اوریلیسا را ​​قطع کنید، علائم خود را درمان کنید، یا هر دو.
انقضا، نگهداری و دفع اوریلیسا
هنگامی که اوریلیسا را ​​از داروخانه دریافت می کنید، داروساز تاریخ انقضا را به برچسب روی بطری اضافه می کند. این تاریخ معمولاً یک سال از تاریخ مصرف دارو است. تاریخ انقضا به تضمین اثربخشی دارو در این مدت کمک می کند. موضع فعلی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پرهیز از استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته است. اگر داروی استفاده نشده ای دارید که تاریخ انقضا آن گذشته است، با داروساز خود در مورد اینکه آیا هنوز هم می توانید از آن استفاده کنید صحبت کنید.

ذخیره سازی

مدت زمانی که یک دارو خوب بماند می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد، از جمله نحوه و مکان نگهداری دارو. قرص اوریلیسا باید در دمایی بین ۳۶ درجه فارنهایت تا ۸۶ درجه فارنهایت (۲ تا ۳۰ درجه سانتیگراد) نگهداری شود. از نگهداری این دارو در مناطقی که ممکن است مرطوب یا مرطوب شود، مانند حمام خودداری کنید.

دسترس

اگر دیگر نیازی به مصرف اوریلیسا ندارید و داروی باقی مانده دارید، مهم است که آن را با خیال راحت دور بیندازید. این به جلوگیری از مصرف تصادفی دارو توسط دیگران از جمله کودکان و حیوانات خانگی کمک می کند. همچنین به جلوگیری از آسیب رساندن به محیط زیست کمک می کند. وب سایت FDA چندین نکته مفید در مورد دفع دارو ارائه می دهد. همچنین می توانید از داروساز خود اطلاعاتی در مورد نحوه دور انداختن داروی خود بخواهید.
اطلاعات حرفه ای برای Orilissa
اطلاعات زیر برای پزشکان و سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی ارائه شده است.

نشانه

Orilissa توسط سازمان غذا و دارو برای کمک به مدیریت درد متوسط ​​تا شدید ناشی از اندومتریوز در افراد ۱۸ سال و بالاتر تایید شده است.

مکانیسم عمل

Orilissa متعلق به دسته ای از داروها به نام آنتاگونیست های گیرنده هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) است. به طور رقابتی به گیرنده GnRH در غده هیپوفیز متصل می شود. اوریلیسا ترشح هورمون لوتئینیزه کننده و هورمون محرک فولیکول را کاهش می دهد که منجر به کاهش سطح استرادیول و پروژسترون در خون می شود.

فارماکوکینتیک و متابولیسم

زمان حداکثر غلظت اوریلیسا یک ساعت است. مسیر اصلی متابولیسم اوریلیسا توسط سیتوکروم P450 3A (CYP3A) است. مسیرهای فرعی عبارتند از CYP2D6، CYP2C8، و یوریدین گلوکورونوزیل ترانسفرازها. نیمه عمر حذف اوریلیسا چهار تا شش ساعت است.

موارد منع مصرف

Orilissa در بیمارانی که:
 • باردار هستند
 • پوکی استخوان دارند
 • نارسایی شدید کبدی دارند
 • از مهارکننده های پلی پپتیدی انتقال دهنده آنیون آلی قوی (OATP) 1B1 مانند سیکلوسپورین و جمفیبروزیل استفاده می کنند.

ذخیره سازی

Orilissa باید در دمای بین ۳۶ درجه فارنهایت تا ۸۶ درجه فارنهایت (۲ تا ۳۰ درجه سانتیگراد) نگهداری شود. سلب مسئولیت: مدیکال نیوز تودی تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا مطمئن شود که همه اطلاعات از نظر واقعی درست، جامع و به روز هستند. با این حال، این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز استفاده شود. همیشه باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در اینجا ممکن است تغییر کند و در نظر گرفته نشده است که تمام موارد استفاده، دستورالعمل‌ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش‌های آلرژیک یا عوارض جانبی را پوشش دهد. عدم وجود هشدارها یا سایر اطلاعات برای یک داروی معین نشان نمی دهد که دارو یا ترکیب دارو برای همه بیماران یا تمام موارد مصرف خاص بی خطر، مؤثر یا مناسب است.