اکسید منیزیم مکملی است که اغلب برای درمان میگرن و یبوست استفاده می شود. ممکن است فواید دیگری برای سلامتی داشته باشد، از جمله کاهش بالقوه فشار خون و سطح قند خون.

منیزیم یک ماده معدنی است که برای بسیاری از فرآیندهای بدن از جمله تنظیم قند خون، عملکرد عصبی، تولید انرژی و سنتز DNA مورد نیاز است.۱). در تعدادی از غذاها یافت می شود اما می تواند به عنوان یک مکمل غذایی نیز مصرف شود. این مکمل ها حاوی اشکال مختلف منیزیم از جمله سیترات منیزیم، گلیسینات منیزیم و اکسید منیزیم هستند. اکسید منیزیم یکی از رایج ترین شکل هایی است که به صورت مکمل، چه به عنوان مکمل مستقل و چه در محصولات چند مغذی فروخته می شود. این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد اکسید منیزیم بدانید، از جمله نحوه مقایسه آن با سایر اشکال منیزیم، مزایای بالقوه و عوارض جانبی آن و نحوه مصرف آن را توضیح می دهد.

اکسید منیزیم چیست؟

اکسید منیزیم یک نمک معدنی منیزیم است که با یون های منیزیم و اکسیژن تشکیل می شود.۲). این یکی از بسیاری از اشکال منیزیم موجود برای خرید به صورت مکمل است. به مکمل های غذایی و همچنین داروهای بدون نسخه ای که برای درمان یبوست، سوء هاضمه و سردرد استفاده می شوند، اضافه می شود. در مقایسه با سایر اشکال منیزیم، ممکن است در افزایش سطح منیزیم خون کمتر موثر باشد.۳).

چگونه با سایر اشکال منیزیم مقایسه می شود؟

اکسید منیزیم و سایر نمک‌های معدنی منیزیم مانند کربنات منیزیم سرشار از منیزیم عنصری هستند که کل مقدار منیزیم موجود در یک مکمل است.۳). با این حال، آنها دارای سرعت حلالیت پایینی هستند، که باعث می شود نسبت به سایر اشکال معدنی در دسترس زیستی کمتری داشته باشند. بنابراین، حتی اگر مکمل‌های اکسید منیزیم مقدار خوبی از منیزیم را فراهم می‌کنند، این در دسترس‌ترین شکل برای استفاده بدن شما نیست.۳). یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ این را با آزمایش ۱۵ مکمل منیزیم تایید کرد و دریافت که مکملی که فقط حاوی اکسید منیزیم باشد کمترین فراهمی زیستی را دارد.۳). در همین حال، مکملی با هر دو نمک منیزیم معدنی و آلی – به ترتیب اکسید منیزیم و گلیسروفسفات منیزیم – بالاترین فراهمی زیستی را داشت.۳). اکسید منیزیم به دلیل سرعت جذب پایین آن در روده، ممکن است منجر به اثرات گوارشی مانند اسهال شود. در واقع، اثرات ملین قوی آن به همین دلیل است که معمولاً برای درمان یبوست استفاده می شود.۳). یک مطالعه موش در سال ۲۰۱۷ میزان جذب کم آن را نشان داد و نتیجه گرفت که تنها ۱۵٪ از اکسید منیزیم خوراکی جذب می شود، در حالی که ۸۵٪ از طریق مدفوع دفع می شود. تحقیقات قدیمی تر نشان می دهد که میزان جذب در انسان حتی کمتر است.۴، ۵).
بیشتر بخوانید
مکمل کیتوزان یا چیتوزان در کاهش وزن
در مقابل، سیترات منیزیم، منیزیم استیل تورات، مالات منیزیم و گلیسینات منیزیم همگی دارای نرخ جذب بالایی هستند و در افزایش سطح منیزیم در بدن موثرتر هستند.۶، ۷، ۸، ۹، ۱۰). با این حال، نشان داده شده است که اکسید منیزیم فواید متعددی دارد و معمولاً برای درمان شرایط پزشکی مانند یبوست مزمن استفاده می شود.
اکسید منیزیم یک نمک معدنی منیزیم است. با وجود اینکه حاوی مقادیر زیادی منیزیم است، قابلیت جذب کمی در بدن دارد. با این حال، نشان داده شده است که مزایای سلامتی مانند تسکین یبوست را ارائه می دهد.

آیا فواید سلامتی دارد؟

تحقیقات نشان می دهد که اکسید منیزیم در درمان برخی شرایط پزشکی موثر است.

ممکن است به درمان سردرد کمک کند

منیزیم برای عملکرد صحیح سلول های عصبی مورد نیاز است. به این ترتیب، کمبود این ماده معدنی می تواند منجر به سردردهای میگرنی شود. مطالعات نشان می دهد که اکسید منیزیم ممکن است علائم سردرد را کاهش دهد. حتی ممکن است به اندازه برخی از داروهای سردرد میگرن موثر باشد (۱۱). به عنوان مثال، یک مطالعه تصادفی، کنترل شده و دوسوکور در سال ۲۰۲۱ روی ۶۳ فرد مبتلا به میگرن نشان داد که مصرف روزانه ۵۰۰ میلی گرم اکسید منیزیم به اندازه یک داروی میگرن به نام والپروات سدیم، دفعات میگرن را کاهش می دهد.۱۲). تحقیقات قدیمی‌تر همچنین نشان می‌دهد که اکسید منیزیم ممکن است میگرن را در کودکان کاهش دهد.۱۳). با این حال، سایر اشکال منیزیم مانند سولفات منیزیم و سیترات منیزیم ممکن است در درمان میگرن مؤثرتر باشند، زیرا معمولاً بهتر جذب می شوند.۱۴، ۱۵، ۱۶).

ممکن است استرس و اضطراب را کاهش دهد

منیزیم نقش مهمی در پاسخ استرس بدن شما دارد. در واقع، مطالعات نشان داده اند که افرادی که استرس مکرر را تجربه می کنند، ذخایر منیزیم کمتری دارند.۱۷). برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل منیزیم ممکن است به کاهش سطح استرس و اضطراب در جمعیت‌های خاص کمک کند. به عنوان مثال، بررسی ۱۸ مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که اکسید منیزیم ممکن است استرس و اضطراب را در زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی کاهش دهد، اما تنها زمانی که با ویتامین B6 ترکیب شود.۱۸).
بیشتر بخوانید
آیا تاموکسیفن باعث افزایش وزن می شود؟
علیرغم این نتایج امیدوارکننده، محققان اذعان می‌کنند که کیفیت مطالعات موجود در مورد این موضوع ضعیف است و مطالعات آتی به خوبی طراحی شده مورد نیاز است.۱۸).

به درمان یبوست کمک می کند

یکی از رایج ترین موارد استفاده از مکمل های اکسید منیزیم، درمان یبوست است. این مکمل اثر اسمزی دارد، به این معنی که آب را به داخل روده می کشد تا اثر ملین ایجاد کند که می تواند به رفع یبوست در کودکان و بزرگسالان کمک کند. در یک مطالعه تصادفی، دوسوکور و کنترل شده کوچک در سال ۲۰۱۹، ۳۴ زن مبتلا به یبوست خفیف تا متوسط ​​با ۱.۵ گرم اکسید منیزیم یا دارونما روزانه به مدت ۴ هفته تحت درمان قرار گرفتند.۱۹). بسیاری از زنان در گروه منیزیم در مقایسه با گروه دارونما، دفعات دفع مدفوع، فرم مدفوع، زمان انتقال کولون و کیفیت زندگی را به طور قابل توجهی بهبود بخشیدند.۱۹). در واقع، بیش از ۷۰٪ از افرادی که تحت درمان با اکسید منیزیم قرار گرفتند، بهبود کلی علائم را گزارش کردند، در حالی که تنها ۲۵٪ از کسانی که در گروه دارونما قرار داشتند.۱۹). به طور مشابه، یک مطالعه بر روی ۹۰ فرد مبتلا به یبوست نشان داد که مصرف ۱.۵ گرم اکسید منیزیم یا ۱ گرم سنا، ملین دیگر، به طور قابل توجهی حرکات خود به خودی روده و کیفیت زندگی مرتبط با یبوست را در مقایسه با دارونما بهبود می بخشد.۲۰). همچنین نشان داده شده است که اکسید منیزیم از یبوست بعد از جراحی جلوگیری می کند، یبوست ناشی از مواد افیونی را درمان می کند و یبوست عملکردی را در کودکان بهبود می بخشد.۲۱). گفته می‌شود، در حالی که نشان داده شده است که اکسید منیزیم برای درمان یبوست بی‌خطر است، اما ممکن است منجر به سطوح بالای منیزیم در برخی از جمعیت‌ها، مانند افراد مبتلا به نارسایی کلیوی و افراد مسن شود.۵).

ممکن است فشار خون را کاهش دهد

مکمل های اکسید منیزیم ممکن است به کاهش سطح فشار خون بالا کمک کنند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ روی ۴۸ فرد مبتلا به فشار خون بالا نشان داد که درمان با ۳۰۰ میلی گرم اکسید منیزیم در روز به مدت ۱ ماه به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) را کاهش داد.۲۳). محققان بر این باورند که این مکمل ممکن است فشار خون را با کاهش سطح کلسیم سلولی کاهش دهد تا سلول‌های عضلانی صاف را آرام کند و رگ‌های خونی را گشاد کند.۲۳).
بیشتر بخوانید
آنتی کولینرژیک ها

ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد

مکمل های منیزیم ممکن است سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که مکمل‌های حاوی اکسید منیزیم و روی سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری کاهش می‌دهند.۲۴). در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، ۷۰ زن مبتلا به دیابت بارداری به مدت ۶ هفته روزانه ۲۵۰ میلی گرم اکسید منیزیم یا دارونما مصرف کردند.۲۵). درمان اکسید منیزیم به طور قابل توجهی سطح قند خون را بهبود بخشید. همچنین سطح تری گلیسیرید و نشانگرهای التهابی پروتئین واکنشی C (CRP) و مالون دی آلدئید را در مقایسه با گروه دارونما کاهش داد.۲۵). همچنین نشان داده شده است که مکمل های اکسید منیزیم مدیریت قند خون را در کودکان مصری مبتلا به دیابت نوع ۱ و بزرگسالان ایرانی مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود می بخشد.۲۶، ۲۷).
اکسید منیزیم ممکن است به درمان میگرن و یبوست، کاهش فشار خون، بهبود مدیریت قند خون و کاهش سطح استرس و اضطراب در جمعیت‌های خاص کمک کند.

عوارض جانبی بالقوه و تداخلات دارویی

در حالی که مکمل اکسید منیزیم ممکن است مزایایی داشته باشد، عوارض جانبی بالقوه ای وجود دارد که باید در نظر گرفت. زمانی که اکسید منیزیم در دوزهای مناسب استفاده شود، عموماً بی خطر است. با این حال، مصرف مقادیر زیاد در دوره های طولانی می تواند منجر به افزایش سطح منیزیم خون یا هیپرمنیزیمی شود که یک بیماری جدی است که می تواند کشنده باشد.۲۸، ۲۹). گروه هایی که به ویژه در معرض خطر ابتلا به هیپرمنیزیمی هستند شامل افراد مبتلا به بیماری کلیوی، افراد مسن مبتلا به اختلالات روده، و کسانی که روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم اکسید منیزیم یا بیشتر مصرف می کنند، هستند.۲۸، ۳۰). یک سری موارد در سال ۲۰۱۹ چهار مورد هیپرمنیزیمی را مورد بحث قرار داد که یکی از آنها کشنده بود. همه بیماران بالای ۶۵ سال سن داشتند و بیماری کلیوی داشتند (۳۰). به این ترتیب، محققان از متخصصان مراقبت های بهداشتی می خواهند که از این خطر آگاه باشند و سطح منیزیم را در افرادی که با اکسید منیزیم و سایر اشکال منیزیم درمان می شوند، کنترل کنند.۳۰). اکسید منیزیم همچنین ممکن است منجر به عوارض گوارشی مانند نفخ و اسهال شود، به خصوص زمانی که در دوزهای بالاتر مصرف شود.۳۱، ۳۲). علاوه بر این، این مکمل ممکن است جذب برخی داروها، از جمله داروهای ضد روان پریشی و ضد افسردگی، و همچنین داروهایی که برای درمان بی اختیاری ادرار و بیماری پارکینسون استفاده می شود را سرکوب کند.۳۳، ۳۴، ۳۵).
بیشتر بخوانید
پردنیزولون
اگر به مصرف اکسید منیزیم علاقه دارید، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما مناسب و بی خطر است یا خیر.
دوزهای بالای اکسید منیزیم ممکن است باعث افزایش خطرناک سطح منیزیم خون شود که در جمعیت‌های خاص احتمال بیشتری دارد. همچنین ممکن است عوارض جانبی مانند نفخ و اسهال ایجاد کند و اثربخشی برخی داروها را کاهش دهد.

مقدار مصرف و نحوه مصرف

میزان مصرف اکسید منیزیم به هدف درمان بستگی دارد. به عنوان مثال، اکسید منیزیم برای جلوگیری از میگرن با دوزهای روزانه ۵۰۰ میلی گرم استفاده می شود.۱۲). در همین حال، ۳۰۰ میلی گرم در روز به درمان فشار خون بالا کمک می کند، در حالی که ۲۵۰ میلی گرم در روز ممکن است به کاهش سطح قند خون در زنان مبتلا به دیابت بارداری کمک کند.۲۳، ۲۵). دوزهای بالاتر از مکمل – معمولاً بیش از ۱ گرم – برای درمان یبوست استفاده می شود، اگرچه دوزهای روزانه تا ۲۵۰ میلی گرم ممکن است برای برخی افراد کافی باشد.۵).
دوز اکسید منیزیم به طور کلی از ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز بسته به آنچه که برای درمان استفاده می شود متغیر است. مصرف بیش از حد می تواند خطرناک باشد. اگر در مورد دوز یا عوارض جانبی سوالی دارید با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

خلاصه

اکسید منیزیم شکلی از منیزیم است که معمولاً به عنوان مکمل غذایی مصرف می شود. فراهمی زیستی کمتری نسبت به سایر اشکال منیزیم دارد، اما همچنان ممکن است فوایدی داشته باشد. عمدتاً برای درمان میگرن و یبوست استفاده می شود. همچنین ممکن است به کاهش فشار خون، قند خون و اضطراب در جمعیت های خاص کمک کند. مصرف بیش از حد منیزیم خطرناک است و می تواند باعث افزایش سطح منیزیم خون، عوارض گوارشی و اختلال در جذب برخی داروها شود. اگر به مکمل اکسید منیزیم علاقه دارید، ابتدا با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا دریابید که آیا این مکمل برای شما مناسب است یا خیر.

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
Source link

۳.۷/۵ - (۸ امتیاز)