در حالی که از عطر قوی و طعم متمایز برخوردار است، با فواید سلامتی بالقوه مختلفی نیز همراه است. به همین دلیل است که به عنوان مکمل نیز موجود است.

اگر در مورد خواص درمانی سیر شنیده اید، ممکن است از خود بپرسید که آیا این سیر برای مادران باردار بی خطر است یا خیر.

در این مقاله ایمنی سیر در دوران بارداری از جمله عوارض و فواید احتمالی مورد بحث قرار می گیرد.

اگر باردار هستید سیر چه تاثیری روی شما می گذارد؟

عوارض جانبی در دوران بارداری

هنگام مصرف سیر در دوران بارداری عوارض جانبی متعددی وجود دارد که باید از آنها آگاه بود.

ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد

در حالی که سیر در مقادیری که معمولا در غذا استفاده می شود برای اکثر افراد بی خطر است، مصرف مقادیر زیاد – مانند آنچه در مکمل های سیر یافت می شود – می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

این عارضه ممکن است در افراد باردار و غیر باردار رخ دهد. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید یا قصد انجام عمل جراحی را دارید، توجه به این نکته بسیار مهم است.

افزایش خطر خونریزی ممکن است به دلیل محتوای یک ترکیب گوگرد در سیر به نام آجوئن باشد. نشان داده شده است که آجون از تشکیل پلاکت جلوگیری می کند. پلاکت‌ها سلول‌های خونی کوچکی هستند که به بدن شما کمک می‌کنند تا لخته‌هایی را برای توقف خونریزی تشکیل دهد (۱).

به این ترتیب، مصرف مکمل های سیر ممکن است خطر خونریزی در حین زایمان را افزایش دهد، به خصوص اگر نیاز به سزارین باشد.

به همین دلیل مهم است که قبل از افزودن مکمل های سیر به رژیم خود – مانند همه مکمل ها – با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
چه چیزی می تواند باعث گرفتگی و ترشح واژن شود؟

ممکن است باعث دل درد شود

خوردن سیر با سوزش سر دل و سوء هاضمه در برخی از افراد، به ویژه کسانی که مبتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD) و سندرم روده تحریک پذیر (IBS) هستند، مرتبط است (۲).

بارداری خود می تواند خطر سوزش سر دل را افزایش دهد، احتمالاً به دلیل ترکیبی از تغییرات هورمونی و استرس فیزیکی جنین در حال رشد (۳).

در برخی از افراد باردار، علائم سوزش سر دل ممکن است با خوردن سیر یا مصرف مکمل های سیر تحریک یا بدتر شود.

بنابراین اگر بعد از خوردن غذای پر از سیر دچار سوزش سر دل می شوید، ممکن است با محدود کردن مصرف خود تسکین پیدا کنید.

همانطور که گفته شد، اگر هیچ عوارض جانبی از افزودن این سبزی خوش طعم به رژیم غذایی خود را تجربه نمی کنید، احتمالاً ادامه این کار بی خطر است.

خلاصه

خوردن سیر می تواند باعث سوزش سر دل و سوء هاضمه در دوران بارداری شود، به خصوص اگر مبتلا به GERD یا IBS هستید. در مقادیر زیاد، می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد – به خصوص در حین زایمان یا اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید.

آیا خوردن سیر در دوران بارداری بی خطر است؟

در حالی که سیر به طور کلی در دوران بارداری بی خطر است، شواهد محدودی در مورد این موضوع وجود دارد.

لذت بردن از سیر در مقادیری که معمولاً در غذا یافت می شود احتمالاً بی خطر است. با این حال، مصرف این سبزی معطر ممکن است با علائم GERD یا IBS در برخی افراد همراه باشد.

بیشتر بخوانید
آمنیوتومی

در حال حاضر هیچ دستورالعمل رسمی برای میزان مصرف سیر ایمن در روز وجود ندارد – هم برای عموم و هم برای کسانی که باردار هستند.

علاوه بر این، تحقیقات زیادی در مورد استفاده از مکمل های سیر در دوران بارداری انجام نشده است.

از آنجایی که هنوز دوز روزانه ایمن تعیین نشده است، بهترین گزینه این است که پزشک خود را از هرگونه تغییر در برنامه غذایی خود یا قبل از استفاده از مکمل سیر مطلع کنید.

خلاصه

هیچ دستورالعمل رسمی برای مقدار زیاد سیر وجود ندارد، بنابراین خوردن سیر در مقادیر معمول به عنوان طعم دهنده احتمالاً در دوران بارداری بی خطر است. با این حال، بهتر است قبل از مصرف مکمل های سیر با پزشک مشورت کنید.

مزایای بارداری

خوردن سیر در دوران بارداری ممکن است فواید سلامتی داشته باشد.

می تواند از پره اکلامپسی جلوگیری کند

پره اکلامپسی یک عارضه بارداری است که می تواند بعد از هفته ۲۰ بارداری رخ دهد. با فشار خون بالا مشخص می شود (۴).

فشار خون بالا در دوران بارداری خطرات مختلفی را به همراه دارد، از جمله: (۵):

  • کاهش جریان خون
  • کاهش رشد جنین
  • تولد زودرس

چندین مطالعه قدیمی نشان داد که سیر می تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد (۶، ۷).

با این حال، تحقیقات محدودی در مورد تأثیر سیر بر فشار خون در زنان باردار وجود دارد.

یک مطالعه کوچک روی ۴۴ زن باردار در معرض خطر پره اکلامپسی نشان داد که مصرف ۴۰۰ میلی گرم سیر یک بار در روز به مدت ۹ هفته نشانگرهای استرس اکسیداتیو را بهبود می بخشد. با این حال، مکمل بر نتایج کلی بارداری تأثیری نداشت (۶).

بیشتر بخوانید
الکتروجراحی اندومتریوز: روش، بهبودی

یک مطالعه قدیمی روی ۱۰۰ زن باردار در معرض خطر متوسط ​​​​پره اکلامپسی نشان داد که مصرف مکمل های سیر به پیشگیری از پره اکلامپسی کمک نمی کند (۸).

تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اثر سیر بر فشار خون در دوران بارداری ضروری است.

ممکن است خطر زایمان زودرس خود به خود را کاهش دهد

اگرچه چندین علت احتمالی برای زایمان زودرس وجود دارد، اما اکثر زایمان‌های زودرس خودبه‌خود اتفاق می‌افتند (۹).

یک مطالعه قدیمی تر خوردن سیر و میوه های خشک را با کاهش خطر زایمان زودرس خود به خود مرتبط دانست. محققان پیشنهاد می کنند که این ممکن است به خواص ضد میکروبی و پری بیوتیکی سیر مرتبط باشد (۱۰).

یک مطالعه قدیمی دیگر نشان داد که رژیم غذایی غنی از سبزیجات، میوه ها، آجیل، غلات کامل، روغن نباتی و سیر با کاهش قابل توجهی در زایمان زودرس خود به خودی همراه است (۱۱).

با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد موضوع مورد نیاز است.

می تواند خطر عفونت را کاهش دهد

بارداری می تواند آسیب های فیزیکی بر بدن شما وارد کند و سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دهد.

چندین مطالعه نشان می دهد که دوزهای اضافی سیر می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند (۱۲، ۱۳).

دوزهای مکمل در این مطالعات برای دستیابی به مزایای مورد نظر به طور معمول بالا بود. معادل سیر خام حدود ۵-۴ حبه در روز است.

با این حال، تا به امروز، هیچ مطالعه ای به طور خاص در مورد تأثیر رژیم غذایی یا سیر مکمل بر سیستم ایمنی در زنان باردار بررسی نشده است.

بیشتر بخوانید
آیا اسید بوریک می تواند به عفونت قارچی کمک کند؟

بنابراین، مطالعات بیشتری برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خواص بالقوه تحریک کننده سیستم ایمنی سیر در دوران بارداری مورد نیاز است.

خلاصه

مصرف سیر می تواند فواید مختلفی در دوران بارداری داشته باشد. به طور خاص، می تواند خطر عفونت، زایمان خود به خود و پره اکلامپسی را کاهش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه

اگر باردار هستید، بهتر است مراقب غذاها و مکمل های مصرفی خود باشید.

میزان سیری که در غذاها برای طعم‌دهی استفاده می‌شود، برای زنان باردار خطرناک نیست.

از سوی دیگر، برخی مطالعات نشان می دهد که دوزهای مکمل بالا ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. این می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص در هنگام زایمان.

در نهایت، تحقیقات کافی در مورد ایمنی و فواید مصرف سیر – هم در مقادیر زیاد رژیم غذایی و هم به صورت مکمل – در زنان باردار وجود ندارد.

اگر در مورد مصرف سیر در دوران بارداری سوالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا این مکمل برای شما مناسب و بی خطر است یا خیر.

تمام آنچه گفته شد، اگر از اسپاگتی، نان سیر یا سایر غذاهای پر سیر لذت می برید، احتمالاً خوردن آن در حد اعتدال، چه باردار باشد چه نباشد، بی خطر است.