بدن برای عملکرد صحیح به آب نیاز دارد، اما نوشیدن بیش از حد سریع می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد. کلیه ها فقط می توانند ۰.۸ تا ۱.۰ لیتر آب را در ساعت خارج کنند و مصرف آب بسیار زیاد می تواند تعادل الکترولیت بدن را به هم بزند.

نوشیدن بیش از حد آب به طور تصادفی دشوار است، اما ممکن است این اتفاق بیفتد، معمولاً در نتیجه آب رسانی بیش از حد در طول رویدادهای ورزشی یا تمرینات شدید.

علائم مسمومیت با آب عمومی است – می تواند شامل گیجی، بی نظمی، تهوع و استفراغ باشد.

در موارد نادر، مسمومیت با آب می تواند باعث تورم در مغز و کشنده شود.

این مقاله علائم، علل و اثرات مسمومیت با آب را شرح می دهد. همچنین میزان آب مصرفی یک فرد در روز را بررسی می کند.

اگر بیش از حد آب بنوشید چه اتفاقی می افتد؟

مسمومیت با آب چیست؟

اگر فرد بیش از حد آب بنوشد ممکن است دچار مسمومیت با آب شود.

همچنین به عنوان مسمومیت با آب شناخته می شود، مسمومیت با آب یک است قطع عملکرد مغز ناشی از نوشیدن آب زیاد

انجام این کار باعث افزایش میزان آب در خون می شود. این می تواند الکترولیت ها، به ویژه سدیم، در خون را رقیق کند.

اگر سطح سدیم کمتر شود ۱۳۵ میلی مول در لیتر (mmol/l)پزشکان از این موضوع به عنوان هیپوناترمی یاد می کنند.

سدیم به حفظ تعادل مایعات داخل و خارج سلول ها کمک می کند. هنگامی که سطح سدیم به دلیل مصرف بیش از حد آب کاهش می یابد، مایعات از بیرون به داخل سلول ها می روند و باعث متورم شدن سلول ها می شوند.

وقتی این اتفاق برای سلول های مغزی می افتد، می تواند خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی باشد.

خط پایین: مسمومیت با آب ناشی از نوشیدن آب زیاد است. آب اضافی باعث رقیق شدن سدیم در خون و حرکت مایعات در داخل سلول ها و متورم شدن آنها می شود.

بیشتر بخوانید
متخصص غدد: چرا باید مراجعه کنم و چه انتظاری دارم؟
خطرات نوشیدن آب زیاد

هنگامی که یک فرد مقدار زیادی آب مصرف می کند و سلول های مغز شروع به متورم شدن می کنند، فشار داخل جمجمه او افزایش می یابد. این باعث اولین علائم مسمومیت با آب می شود که عبارتند از:

  • سردرد
  • حالت تهوع
  • استفراغ

موارد شدید مسمومیت با آب می تواند علائم جدی تری ایجاد کند، مانند:

  • خواب آلودگی
  • ضعف یا گرفتگی عضلات
  • افزایش یافت فشار خون
  • دوبینی
  • گیجی
  • ناتوانی در شناسایی اطلاعات حسی
  • مشکل در تنفس

تجمع مایع در مغز ادم مغزی نامیده می شود. این می تواند بر ساقه مغز تأثیر بگذارد و باعث اختلال در عملکرد سیستم عصبی مرکزی شود.

در موارد شدید، مسمومیت با آب می تواند باعث تشنج، آسیب مغزی، کما و حتی مرگ شود.

خط پایین: نوشیدن آب زیاد می تواند فشار داخل جمجمه را افزایش دهد. این می تواند علائم مختلفی ایجاد کند و در موارد شدید منجر به مرگ شود.

چه چیزی می تواند باعث مسمومیت با آب شود؟

مسمومیت با آب نادر است و مصرف بیش از حد آب به صورت تصادفی بسیار دشوار است. با این حال، ممکن است اتفاق بیفتد – گزارش‌های پزشکی متعددی از مرگ به دلیل مصرف بیش از حد آب وجود دارد.

مسمومیت با آب معمولاً بر افرادی که در رویدادهای ورزشی یا تمرینات استقامتی شرکت می کنند یا افرادی که دارای شرایط مختلف سلامت روان هستند تأثیر می گذارد.

رویدادهای ورزشی

مسمومیت با آب به ویژه در بین ورزشکاران استقامتی رایج است. اگر فردی آب زیادی بنوشد بدون اینکه به درستی اتلاف الکترولیت را محاسبه کند، ممکن است اتفاق بیفتد.

به همین دلیل، هیپوناترمی اغلب در طول رویدادهای ورزشی بزرگ رخ می دهد.

همانطور که نویسندگان یک مطالعه گزارش، از ۴۸۸ شرکت کننده در ماراتون ۲۰۰۲ بوستون، ۱۳ درصد علائم هیپوناترمی و ۰.۶ درصد هیپوناترمی بحرانی با سطوح سدیم کمتر از ۱۲۰ میلی مول در لیتر داشتند.

بیشتر بخوانید
تخمیر غذا: مزایا، ایمنی، فهرست مواد غذایی

موارد مسمومیت با آب در این حوادث منجر به مرگ شده است. یک مورد درگیر دونده ای بود که پس از یک ماراتن از پا در آمد.

از آنجایی که او به طور نامناسبی آبگیری شده بود، سطح سدیم او به زیر ۱۳۰ میلی مول در لیتر رسید. سپس این دونده آب روی مغز به نام هیدروسفالی و فتق در ساقه مغزش ایجاد کرد که باعث مرگ او شد.

آموزش نظامی

یک گزارش پزشکی ۱۷ سرباز را توصیف کرد که پس از نوشیدن آب زیاد در طول تمرین دچار هیپوناترمی شدند. سطح سدیم خون آنها ۱۱۵-۱۳۰ میلی مول در لیتر بود، در حالی که محدوده طبیعی است ۱۳۵-۱۴۵ میلی مول در لیتر.

مطابق با گزارش دیگریسه سرباز بر اثر هیپوناترمی و ادم مغزی جان باختند. این مرگ و میر با نوشیدن بیش از ۵ لیتر آب تنها در چند ساعت همراه بود.

علائم هیپوناترمی را می توان به اشتباه به عنوان علائم کم آبی تعبیر کرد. مطابق با یک گزارشسربازی که تشخیص نادرست از دست دادن آب بدن و گرمازدگی دریافت کرده بود بر اثر مسمومیت با آب در نتیجه تلاش های آبرسانی مجدد جان خود را از دست داد.

شرایط سلامت روان

نوشیدن آب اجباری، همچنین نامیده می شود پلی دیپسی روانی، می تواند نشانه ای از شرایط مختلف سلامت روان باشد.

این بیماری بیشتر در بین افراد مبتلا به اسکیزوفرنی شایع است، اما می تواند در افراد مبتلا به اختلالات عاطفی، روان پریشی و اختلالات شخصیت نیز بروز کند.

خط پایین: مسمومیت با آب می تواند تهدید کننده زندگی باشد و در میان سربازان در تمرینات، ورزشکاران استقامتی و افراد مبتلا به اسکیزوفرنی شایع است.

آیا می تواند کشنده باشد؟

مصرف بیش از حد آب به طور تصادفی دشوار است. با این حال، ممکن است اتفاق بیفتد و گزارش‌های متعددی از مرگ به دلیل مصرف بیش از حد آب وجود دارد.

بیشتر بخوانید
تزریق زیر جلدی: تعریف و آموزش بیمار

افرادی که در معرض خطر مرگ ناشی از مسمومیت با آب هستند تمایل دارند در رویدادهای ورزشی استقامتی یا تمرینات نظامی شرکت کنند. بعید است فردی که هیچ کدام را انجام نمی دهد به دلیل نوشیدن آب زیاد بمیرد.

چقدر زیاد است؟

هیدراتاسیون بیش از حد و مسمومیت با آب زمانی اتفاق می‌افتد که فرد بیشتر از مقداری که کلیه‌هایش می‌توانند از طریق ادرار از شر آن خلاص شوند، آب بنوشد.

مقدار آب تنها عامل نیست – زمان نیز نقش دارد.

با توجه به ارقام نقل شده در a مطالعه ۲۰۱۳کلیه ها می توانند حدود ۲۰ تا ۲۸ لیتر آب در روز را از بین ببرند، اما نمی توانند بیش از ۰.۸ تا ۱.۰ لیتر آب را در هر ساعت از بدن خارج کنند.

برای جلوگیری از هیپوناترمی، مهم است که با نوشیدن آب بیش از آنچه که می توانند از بین ببرند، از کلیه ها پیشی نگیرید.

نویسندگان این مطالعه گزارش می‌دهند که علائم هیپوناترمی در صورت نوشیدن ۳ تا ۴ لیتر آب در مدت کوتاهی ممکن است ایجاد شود، اگرچه تخمین زمان خاصی ارائه نمی‌دهند.

مطابق با یک مورد گزارش، سربازان پس از مصرف حداقل ۲ لیتر (۱.۹ لیتر) آب در ساعت علائم را نشان دادند.

گزارشی دیگر ایجاد هیپوناترمی پس از نوشیدن بیش از ۵ لیتر در چند ساعت را توصیف می کند.

مسمومیت با آب و هیپوناترمی طولانی مدت نیز رخ داده است در یک زندانی ۲۲ ساله سالم که در ۳ ساعت ۶ لیتر آب نوشید.

در نهایت، با توجه به یک گزارشیک دختر ۹ ساله پس از مصرف ۳.۶ لیتر آب در ۱ تا ۲ ساعت دچار مسمومیت با آب شد.

خط پایین کلیه ها می توانند ۲۰ تا ۲۸ لیتر آب در روز خارج کنند، اما نمی توانند بیش از ۰.۸ تا ۱.۰ لیتر در ساعت دفع کنند. نوشیدن بیش از این می تواند مضر باشد.

بیشتر بخوانید
کلسترول بالا: علائم، علل، سطوح

چقدر آب نیاز دارید؟

بر اساس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)هیچ دستورالعمل رسمی در مورد میزان آب برای نوشیدن روزانه یک فرد وجود ندارد.

مقدار مناسب بسته به عواملی مانند وزن بدن، سطح فعالیت بدنی، آب و هوا و اینکه آیا آنها در حال شیردهی هستند، متفاوت است.

در سال ۲۰۰۴، آکادمی ملی پزشکی توصیه می شود که زنان ۱۹ تا ۳۰ ساله حدود ۲.۷ لیتر در روز و مردان در همان سن حدود ۳.۷ لیتر در روز مصرف کنند.

برخی از افراد هنوز از قانون ۸×۸ پیروی می کنند که نوشیدن ۸ لیوان آب ۸ اونس در روز را توصیه می کند. با این حال، این بر اساس تحقیقات نبود.

تکیه بر تشنگی ممکن است برای همه کارساز نباشد. برای مثال، ورزشکاران، افراد مسن و زنان باردار ممکن است نیاز به نوشیدن آب بیشتری در روز داشته باشند.

برای تخمین مقدار مناسب، می تواند به در نظر گرفتن کالری کمک کند. اگر فردی در روز به ۲۰۰۰ کالری نیاز دارد، باید ۲۰۰۰ میلی لیتر آب نیز در روز مصرف کند.

خلاصه

نوشیدن بیش از حد آب می تواند منجر به مسمومیت با آب شود. این نادر است و در بین ورزشکاران و سربازان استقامتی ایجاد می شود.

هیچ دستورالعمل رسمی در مورد میزان نوشیدن آب وجود ندارد. برای جلوگیری از مسمومیت با آب، برخی منابع توصیه می کنند بیش از ۰.۸ تا ۱.۰ لیتر آب در ساعت ننوشید.

Source link