اگر تراجنسیتی یا غیر دودویی هستید، باید درباره کنترل بارداری بدانید

مهم نیست که در کدام قسمت از طیف جنسیتی هستید، ممکن است استفاده کنید کنترل تولد اگر احتمال بارداری وجود دارد و نمی خواهید.

نه همه افرادی که هستند تغییر جنسیت، غیر دودویی، یا جنسیت گسترده را انتخاب کنید مراقبت تایید کننده جنسیت. اما برخی از افراد از هورمون درمانی به عنوان بخشی از مراقبت های پزشکی خود استفاده می کنند تا به هماهنگی ویژگی های جنسی خود با هویت جنسی کمک کنند. اگر این کار را می کنید، به خاطر داشته باشید که هورمون درمانی تأیید کننده جنسیت برای پیشگیری از بارداری ساخته نشده است، بنابراین برای این منظور نباید به آن اعتماد کنید.

برخی افراد ممکن است به دلایل دیگری انواع خاصی از کنترل بارداری هورمونی را نیز در نظر بگیرند. مثلا، نارسایی جنسیتی – پریشانی وقتی جنسیت شما با جنسیتی که در بدو تولد به شما اختصاص داده شده مطابقت نداشته باشد – اگر مرد بودن را بشناسید اما در بدو تولد زن به شما اختصاص داده شود و پریود شوید، ممکن است بدتر شود. برخی از گزینه های کنترل بارداری می توانند کاهش یا پریود خود را متوقف کنید.

کنترل بارداری برای هویت جنسی خاصی طراحی نشده است. هر چیزی که cisgender مردم ممکن است انتخاب کنند برای همه در دسترس است. بهترین نوع روش پیشگیری از بارداری به وضعیت شما بستگی دارد.

بت کرونین، پزشک متخصص زنان و زایمان در پراویدنس، RI می‌گوید: «اگر برای بیمار بدون عوامل خطر دیگر باشد، هر گزینه‌ای در دسترس است. مواردی که ممکن است بر تصمیم شما تأثیر بگذارد عبارتند از سلامتی شما، اهداف تنظیم خانواده، و عوارض جانبی که مایل یا قادر به زندگی با آنها هستید.

آدام بونینگتون، پزشک متخصص زنان و زایمان در سانفرانسیسکو می گوید: مشاوره پیشگیری از بارداری می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام گزینه به بهترین وجه با اهداف شما مطابقت دارد. (جلوگیری از بارداری کلمه دیگری برای جلوگیری از بارداری است.)

بیشتر بخوانید
چرا ممکن است بعد از انگشت کردن خونریزی می کنم؟
اگر هدف شما اجتناب از بارداری است، ممکن است بخواهید کنترل بارداری را در نظر بگیرید اگر:

 • شما دارید تخمدان ها و یک رحم، شما از آن عبور نکرده اید یائسگیو با فردی که بیضه و آلت تناسلی دارد رابطه جنسی واژینال دارید.
 • شما بیضه و آلت تناسلی دارید و با فردی که تخمدان دارد و رحمی دارد که یائسه نشده و نمی‌خواهد باردار شود، رابطه جنسی واژینال دارید.

شما و همسرتان ممکن است بخواهید در مورد آنچه که هر کدام می خواهید و گزینه های موجود صحبت کنید.

مردان ترنس و افراد غیر دودویی: اگر از تستوسترون درمانی (T) برای مهار ویژگی های زنانه و نشان دادن ویژگی های مردانه استفاده کنید، پریود شما را متوقف می کند. برخی افراد تصور می کنند که این بدان معناست که نمی توانند باردار شوند. کرونین می‌گوید، اگرچه بارداری برای فردی در این شرایط بعید است، غیرممکن نیست.

او می‌گوید: «ما به طور کلی به بیماران توصیه می‌کنیم که اگر در T هستند و آن نوع رابطه جنسی دارند، ممکن است باردار شوند و باید از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنند.

اگر تستوسترون را به عنوان بخشی از مراقبت های تایید کننده جنسیت خود مصرف می کنید و می خواهید باردار شوید، باید مصرف آن را متوقف کنید.

زنان ترنس و افراد غیر دودویی: برخی از زنان ترنس و افراد غیر باینری مصرف می کنند استرادیول درمان به عنوان یک هورمون زنانه این درمان به عنوان کنترل بارداری کار نخواهد کرد. همچنین هورمون درمانی که ویژگی های مردانه را مهار می کند، انجام نمی شود، زیرا تولید اسپرم را به طور کامل متوقف نمی کند.

اگر تا به حال یک وازکتومی (زمانی که پزشک لوله های حامل اسپرم را قطع و مهر و موم می کند) یا ارکیکتومی (جراحی برای برداشتن بیضه)، و اگر با همسرتان رابطه جنسی واژینال دارید، مطمئن شوید که اگر نمی‌خواهد باردار شود، از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کند. شما همچنین می توانید از یک روش مانع مانند کاندوم استفاده کنید، اما کاندوم به خوبی سایر اشکال پیشگیری از بارداری کار نمی کند.

بیشتر بخوانید
زایمان زودرس علل، علائم و نکات پیشگیرانه

انواع دیگر درمان های هورمونی که روش های پیشگیری از بارداری نیستند عبارتند از:

 • سیپروترون استات
 • فیناستراید
 • آنالوگ های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH).
چندین نوع پیشگیری از بارداری وجود دارد. نوعی که برای شما مناسب است ممکن است برای شخص دیگری مناسب نباشد.

مواردی که می تواند بر تصمیمات شما تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • چقدر استفاده از آن آسان است
 • هزینه
 • عوارض جانبی احتمالی
 • تصورات غلطی که در موردش دارید
 • چیزهایی که کنترل بارداری را سخت می کند
 • تبعیض یا تعصب
 • رابطه شما با پزشکتان

اگر در مورد گزینه های خود سوالی دارید با پزشک خود صحبت کنید.

کاندوم

کاندوم از شما در برابر بیماری های مقاربتی (STD) محافظت می کند. اما برای جلوگیری از بارداری، باید از روش دیگری از پیشگیری از بارداری نیز استفاده کنید.

اگر کاندوم تنها نوع پیشگیری از بارداری است که استفاده می‌کنید – و هر بار که رابطه جنسی واژینال دارید به خوبی از آن استفاده می‌کنید – تقریباً ۲ درصد احتمال دارد که باردار شوید. اما اکثر مردم همیشه از آنها به درستی استفاده نمی کنند و در صورت عدم استفاده از روش دوم پیشگیری از بارداری، احتمال باردار شدن را تا حدود ۱۳ درصد افزایش می دهد.

آی یو دی

دستگاه های داخل رحمی (IUD) به شکل T هستند. پزشک برای جلوگیری از بارداری طولانی مدت و بسیار موثر، یک IUD را در رحم شما قرار می دهد. این یک روند سریع است، اما شما باید مطمئن شوید که با آن راحت هستید.

۵ نوع IUD تایید شده در ایالات متحده وجود دارد، چهار نوع از آنها مقادیر بسیار کمی از هورمون پروژسترون را آزاد می کنند که هیچ اثر زنانه ایجاد نمی کند. نوع پنجم یک دستگاه داخل رحمی مسی غیر هورمونی است (ممکن است اینها را بشنوید که Cu-IUD نامیده می شود).

بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین کاندوم

عوارض جانبی می تواند شامل لکه بینی واژینال (جایی که فقط کمی خون وجود دارد) و خونریزی باشد. بعضی ها هم می گیرند گرفتگی عضلات مربوط به آی یو دی آنهاست. اما بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۱ در مجله منتشر شد، اکثر مردم از IUD استفاده می‌کنند مجله مامایی و سلامت زنان. این مطالعه بر اساس نظرسنجی از ۱۰۵ مرد ترنس و افراد متفاوت جنسیتی با IUD که در بدو تولد برای آنها زن تعیین شده بود، انجام شد. محققان نوشتند که IUD ها “به خوبی تحمل می شدند” و تعداد کمی از افراد به دلیل عوارض جانبی به دنبال برداشتن آنها بودند.

روش های فقط پروژسترون

پروژسترون هورمونی است که بدن شما می سازد. پروژستین یک نسخه مصنوعی از آن است.

روش‌های کنترل بارداری فقط با پروژسترون شامل برخی از IUD‌ها می‌شود.لوونورژسترول سیستم های داخل رحمی)، ایمپلنت ها، واکسن ها یا قرص ها. ابتدا با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

تزریق واکسن یا IUD می تواند به شما کمک کند خونریزی از واژن خود را متوقف یا کاهش دهید. بونینگتون می گوید برای جلوگیری از خونریزی، ممکن است بخواهید روشی مانند ایمپلنت فقط پروژسترون، آی یو دی یا شات را انتخاب کنید.

داروهای ضد بارداری ترکیبی هورمونی (CHC)

داروهای ضد بارداری ترکیبی هورمونی (CHC) شامل چسب ها، قرص ها و حلقه واژینال است. آنها حاوی استروژن و پروژسترون هستند. هورمون زنانه کافی در این ضدبارداری ها وجود ندارد که بر روی تستوسترون درمانی تأثیر بگذارد.

اگر داشته اید جراحی برتر (جراحی برای برداشتن بافت سینه برای ایجاد قفسه سینه مردانه‌تر)، داروهای حاوی استروژن – مانند قرص‌های ضدبارداری، چسب‌ها یا حلقه – ممکن است سینه‌های شما را حساس یا دردناک کند. کرونین می‌گوید: «بعضی از افراد متوجه نفخ و مواردی از این دست می‌شوند، اما این واقعاً به شخص بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
آیا اندازه آلت تناسلی واقعا مهم است؟

گزینه های دائمی تر

همچنین اشکال دائمی تری از کنترل بارداری وجود دارد. هر یک از زوجین می توانند وازکتومی کنند یا بستن لوله های رحمی (جراحی برای بریدن، بستن یا انسداد لوله های فالوپ). هر دو روش به جلوگیری از بارداری کمک می کنند.

بسیاری از افراد تراجنسیتی و غیر دودویی می گویند که در مراکز مراقبت های بهداشتی مورد تبعیض قرار گرفته اند یا با آنها رفتار محترمانه ای نشده است.

کرونین می گوید، گاهی اوقات بهترین راه برای یافتن ارائه دهندگان دوستدار LGBTQ از طریق شفاهی از خانواده یا دوستان است. بونینگتون می گوید که سازمان های محلی LGBTQ اغلب فهرستی از ارائه دهندگانی دارند که افراد را به آنها ارجاع می دهند.

نشانه هایی که ارائه دهنده برای LGBTQ دوست دارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تابلویی نصب شده با سیاست های عدم تبعیض که شامل حفاظت از هویت جنسیتی و بیان است
 • اتاق انتظار با بروشورهای آموزشی، مجلات یا پوسترهایی درباره سلامت تراجنسیتی ها
 • حمامی با برچسب برای استفاده همه جنسیت
 • فرم های دریافتی که نام صحیح، ضمایر، هویت جنسیتی و جنسیت تعیین شده در بدو تولد را می خواهند.
 • ارائه دهندگانی که ضمایر خود را در نشان نام خود دارند

با این حال، او می‌گوید، اینها تضمینی برای دگرباشان جنسی بودن یک ارائه‌دهنده یا کلینیک نیستند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه