در اینجا بیشتر در مورد اینکه چرا ممکن است در حین مصرف قرص لکه بینی داشته باشید و نحوه درمان این عارضه جانبی توضیح داده شده است.

قرص های ضد بارداری چگونه کار می کنند؟

دو نوع اصلی از قرص های ضد بارداری وجود دارد. اولین نسخه ترکیبی از نسخه های ساخته شده توسط انسان از هورمون های استروژن و پروژسترون است. اینها اتینیل استرادیول و پروژستین نامیده می شوند.

نوع دوم قرص های ضد بارداری، قرص های حاوی پروژسترون هستند. به آن مینی قرص نیز می گویند. پزشک می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید کدام قرص برای شما مناسب است.

این قرص ترکیبی با سرکوب غده هیپوفیز شما عمل می کند تا آزاد شدن تخمک از تخمدان ها یا تخمک گذاری اتفاق نیفتد.

این قرص همچنین مخاط دهانه رحم شما را غلیظ می کند تا از رسیدن اسپرم به تخمک های موجود جلوگیری کند. پوشش داخلی رحم شما نیز برای جلوگیری از لانه گزینی تغییر یافته است.

قرص کوچک همچنین مخاط دهانه رحم و پوشش داخلی رحم را تغییر می دهد. هورمون ها همچنین می توانند تخمک گذاری را سرکوب کنند، اما این کمتر قابل اعتماد است.

با استفاده کامل، قرص های ضد بارداری تا ۹۹ درصد موثر در پیشگیری از بارداری استفاده کامل به این معنی است که قرص را هر روز در همان زمان مصرف کنید. هیچ دوز دیرهنگام، فراموش شده یا نادیده گرفته شده دارو را در بر نمی گیرد.

بیشتر بخوانید
برنامه غذایی پس از زایمان: نکاتی برای تغذیه سالم بعد از زایمان

با استفاده معمولی، که اجازه می دهد تا برای برخی از خطا، قرص در مورد ۹۱ درصد تاثیر گذار. برای بهترین نتیجه، باید هدفتان این باشد که قرص های ضدبارداری خود را هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید.

مهم است که به یاد داشته باشید که قرص های ضد بارداری در برابر عفونت های مقاربتی (STIs) محافظت نمی کنند، بنابراین همیشه باید از کاندوم استفاده کنید.

اثرات جانبی

 قرص یک گزینه محبوب برای جلوگیری از بارداری است تا حدی به دلیل عوارض جانبی محدود آن. حتی اگر بعد از شروع قرص عوارض جانبی را تجربه کنید، این علائم معمولا موقتی هستند.

لکه بینی یکی از این علائم است. خونریزی یا لکه بینی نامنظم در سه تا چهار ماه اول پس از شروع مصرف قرص شایع است. زمانی که بدن شما با دارو سازگار شد، این باید فروکش کند. اگر یک دوز را فراموش کرده یا نادیده گرفته اید، ممکن است بعداً لکه بینی را تجربه کنید.

اگر این خونریزی شدید شد، مصرف دارو را قطع نکنید. مصرف قرص خود را طبق دستور ادامه دهید و با پزشک خود تماس بگیرید.

سایر عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی نامنظم
 • لکه بینی
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • تغییرات خلق و خوی
 • سینه های حساس
 • افزایش یا کاهش وزن

بسیاری از زنان متوجه می شوند که بدنشان پس از چند ماه با قرص سازگار می شود و علائم کاهش می یابد.

چه چیزی می تواند باعث لکه بینی شود؟

اگرچه برخی از زنان ممکن است در تمام مدتی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند، لکه بینی را تجربه کنند، اما این عارضه جانبی معمولاً پس از حدود چهار ماه مصرف کاهش می یابد. در بسیاری از موارد علت لکه بینی ناشناخته و بی ضرر است.

بیشتر بخوانید
چرا پریود من اینقدر کم است؟

استروژن موجود در قرص های ترکیبی به تثبیت پوشش داخلی رحم کمک می کند. این می تواند از خونریزی نامنظم و لکه بینی جلوگیری کند. زنانی که از قرص های فقط پروژسترون استفاده می کنند ممکن است لکه بینی مکرر را تجربه کنند.

لکه بینی همچنین ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • تداخل با دارو یا مکمل دیگری
 • از دست دادن یا حذف دوز، که باعث نوسان سطح هورمون می شود
 • استفراغ یا اسهال که می تواند از جذب مناسب دارو جلوگیری کند

اگر دوز دارو را فراموش کرده اید و رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، توجه به لکه بینی بسیار مهم است. خونریزی نامنظم همراه با گرفتگی عضلات نیز می تواند نشانه بارداری یا سقط جنین باشد و ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد.

عوامل خطر

زنانی که از قرص‌های فقط پروژسترون استفاده می‌کنند بیشتر در معرض خطر لکه بینی هستند. در صورت مصرف سیگار ممکن است خطر لکه بینی در هنگام مصرف قرص افزایش یابد. قبل از دریافت نسخه پزشک خود را از هرگونه عادت سیگار کشیدن مطلع کنید تا بتوانید در مورد عوارض احتمالی آن صحبت کنید.

زنانی که به طور مداوم قرص های ضد بارداری مصرف می کنند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای لکه بینی باشند. این قرص ها عبارتند از Seasonale، Seasonique و Quartette.

گاهی اوقات، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از چرخه مداوم هورمون ها استراحت کوتاهی داشته باشید تا بدن شما دوره کوتاهی داشته باشد. این ممکن است به رفع هر گونه خونریزی نامنظم کمک کند.

این قرص همچنین با افزایش خطر لخته شدن خون همراه است. لخته شدن خون می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • سکته مغزی
 • یک حمله قلبی
 • ترومبوز ورید عمقی
 • آمبولی ریه
بیشتر بخوانید
مصرف دانه چیا برای بارداری + رفع مشکل گرسنگی مداوم

خطر کلی لخته شدن خون کم است مگر اینکه:

 • فشار خون بالا دارند
 • دود
 • اضافه وزن دارند
 • برای مدت طولانی در بستر استراحت هستند

پزشک می تواند به شما در انتخاب یک گزینه کنترل بارداری با کمترین خطر کمک کند.

با پزشک خود صحبت کنید

بیشتر موارد لکه بینی در حین مصرف قرص موقتی است و با گذشت زمان برطرف می شود. اگر نگران هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت تجربه هر یک از موارد زیر حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • سردرد
 • تورم در پاهای شما
 • کبودی
 • خستگی
 • خونریزی یا لکه بینی نامنظم، به خصوص اگر خونریزی شما شدید باشد

اگر بعد از از دست دادن دو یا چند قرص رابطه جنسی محافظت نشده دارید یا با شریکی که ممکن است مبتلا به بیماری مقاربتی باشد رابطه جنسی داشته اید، با پزشک خود صحبت کنید.

پس از رد هر گونه علت زمینه ای برای خونریزی نامنظم خود، پزشک ممکن است نوع دیگری از قرص یا نوع دیگری از پیشگیری از بارداری را تجویز کند. در مورد قرص های حاوی استروژن بپرسید، زیرا این هورمون به حفظ پوشش داخلی رحم کمک می کند.

قرص های مونوفازیک سطح استروژن شما را در طول ماه ثابت نگه می دارند. قرص های چند فازی سطوح را در نقاط مختلف در طول چرخه تغییر می دهند. بدن شما ممکن است به سطوح بالاتر یا پایین تر استروژن واکنش متفاوتی نشان دهد، بنابراین فقط با دستور پزشک خود قرص ها را عوض کنید.

از طرف دیگر، اگر ترجیح می دهید از یک قرص فقط پروژسترون استفاده کنید، پزشک ممکن است قرصی با دوز پایین استروژن تجویز کند. این قرص ها بی خطر هستند و پزشک دستورالعمل هایی را در مورد زمان مصرف آنها برای بهترین نتیجه به شما می دهد.

بیشتر بخوانید
با بهترین روش کوچک کردن لابیاها آشنا شوید!!

چشم انداز

لکه بینی معمولا پس از سه تا چهار ماه اول استفاده از قرص های ضد بارداری برطرف می شود. اگر لکه بینی دارید و هنوز در این پنجره زمان هستید، تمام تلاش خود را بکنید تا آن را کنار بگذارید.

یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری یا کاهش لکه بینی در حین مصرف قرص، مصرف دارو در ساعت معینی در روز است. این به تنظیم سطح هورمون شما کمک می کند. پوشیدن آستر شورت می تواند به جلوگیری از حوادث غیرمنتظره و لک شدن لباس کمک کند.

حتما به خونریزی و سایر علائم خود توجه کنید. خونریزی شدید یک واکنش طبیعی به قرص نیست. اگر این اتفاق افتاد، باید با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

اگرچه لکه بینی یک مزاحم است، اما قرص های ضد بارداری یک روش ایمن و موثر پیشگیری از بارداری هستند. اگر متوجه شدید که قرص های ضد بارداری مناسب شما نیستند، نگران نباشید. امروزه انواع مختلفی از گزینه های کنترل بارداری وجود دارد.

پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین تناسب را برای بدن و سبک زندگی خود پیدا کنید.

نکته: پوشیدن آستر شورت می تواند به جلوگیری از حوادث غیرمنتظره و لک شدن لباس کمک کند.