در حالی که فرزندپروری می تواند یک تجربه ارزشمند باشد، اما می تواند سخت باشد. مخصوصاً اگر فرزندی با خلق و خوی سخت دارید، ممکن است روزهایی پیش بیاید که احساس خستگی و گیجی کنید. زمانی که احساس می‌کنید فرزندتان دائماً گریه می‌کند یا عصبانی می‌شود، می‌توان به راحتی در الگوی فرزندپروری منفی قرار گرفت.

پیروی از یک روال عادی و آموزش به کودک خود برای برچسب زدن به احساسات خود می تواند به کاهش میزان مبارزات شما کمک کند. با این حال، اگر نگران این هستید که ممکن است یک دلیل پزشکی پشت رفتار فرزندتان وجود داشته باشد، ممکن است بخواهید با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی او در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا تعیین کنید که آیا یک وضعیت سلامتی بر رفتار کودک شما تأثیر می گذارد یا خیر.

اگر کودک خلق سختی داشته باشد به چه معناست؟

خلق و خوی دشوار  به عنوان کودکی توصیف شده است که به سرعت عصبانی می شود، با تغییرات دست و پنجه نرم می کند، و شدید یا بد خلق است، اما مردم ممکن است آن را متفاوت توصیف کنند. هیچ تعریف “رسمی” برای این اصطلاح وجود ندارد. بسیاری از مردم آن را خلق و خوی چالش برانگیز می نامند، روشی مثبت تر برای مشاهده خلق و خوی کودک.

اگر فکر می کنید فرزندتان مزاج دشواری دارد چه باید بدانید

اگر کودک مزاج سختی داشته باشد، ممکن است سریعتر غوغا کند، آرام کردنش سخت تر باشد و برای خوابیدن مشکل داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد لیمرنس باید بدانید

در یک کودک بزرگتر، خلق و خوی چالش برانگیز را می توان از طریق درگیری های مکرر در کلاس درس و زمین بازی نشان داد. آنها ممکن است در تطبیق با تغییرات روتین خود دچار مشکل شوند.

چرا بعضی از بچه ها خلق و خوی سختی دارند؟

انواعی از عوامل ژنتیکی و محیطی تصور می شود که به خلق و خوی دشوار کمک می کند.

هنگامی که یک کودک متولد می شود، بسیاری از جنبه های خلق و خوی کودک از قبل در DNA آنها ساخته شده است. در واقع، مطالعات نشان داده است که تا ۷۵% واریانس در مزاج دشوار ممکن است با ژن ها مرتبط باشد.

اما، همانطور که کودک رشد می کند و پیر می شود، نحوه واکنش مراقبین می تواند در خلق و خوی کودک نقش داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که والدین هستند احتمال بیشتری دارد استفاده از تکنیک های فرزندپروری منفی در زمانی که فرزندشان خلق و خوی دشواری دارد، مانند:

 • کنترل استبدادی
 • از نظر احساسی سرد یا دور بودن
 • تعارض
 • اجبار
بیشتر بخوانید
سندرم لش-نیهان: علل، علائم و درمان.

این رفتارهای والدینی می تواند با ایجاد احساس خشم، تحریک پذیری یا ترس بیشتر، خلق و خوی دشوار کودک را تقویت کند.

چگونه می توان به کودکی با خلق و خوی سخت کمک کرد؟

اگر کودکی با خلق و خوی چالش برانگیز دارید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به او انجام دهید.

به خصوص زمانی که کودک شما بسیار جوان است، مهم است:

 • اطمینان حاصل شود که تمام نیازهای آنها برآورده می شود
 • روال ها را ایجاد و دنبال کنید
 • زمانی را صرف یادگیری در مورد فرزند خود و نحوه واکنش آنها به موقعیت های مختلف کنید

همانطور که کودک شما رشد می کند، ممکن است برای شما مفید باشد:

 • الگوی رفتاری مناسب
 • برچسب زدن و بحث در مورد احساسات
 • مطمئن شوید که آنها غذاهای مغذی می خورند و به اندازه کافی می خوابند
 • نبردهای خود را انتخاب کنید
 • راه هایی برای نشان دادن نقاط قوت فرزندتان و ایجاد عزت نفس او پیدا کنید

اگرچه گاهی اوقات ممکن است سخت باشد، مهم است که فرزندتان را همان طور که هست بپذیرید. دانستن اینکه آنها را دوست دارند و پذیرفته اند می تواند به آنها کمک کند تا احساس امنیت کنند.

بیشتر بخوانید
عوارض آبله مرغان: چه کسانی در معرض خطر هستند؟

حتی اگر برای کمک به فرزندتان اقداماتی انجام دهید، ممکن است رفتارهای دشواری از خود نشان دهد. مهم است که به یاد داشته باشید که این تقصیر شما یا بازتابی در مورد شما نیست. اگر احساس می‌کنید سطح استرس شما در حال افزایش است، ترتیب دادن استراحت‌ها و فرصت‌هایی برای برقراری ارتباط با بزرگسالان دیگر می‌تواند مفید باشد.

اگر کودکی با خلق و خوی چالش برانگیز دارید، حمایت پیدا کنید

اگر فرزند شما خلق و خوی سختی دارد، ممکن است از موارد زیر حمایت کنید:

 • گروه های پشتیبانی والدین محلی یا آنلاین
 • یک درمانگر کودک یا خانواده
 • کتاب هایی در مورد فرزند پروری مثبت
 • کلاس های فرزندپروری
 • مراقب یا معلم فرزند شما
سوالات متداول

ویژگی یک خلق و خوی دشوار یا چالش برانگیز چیست؟

کودکانی که مزاج سخت دارند ممکن است لجبازتر و مستعد کج خلقی باشند. آنها می توانند کناره گیری کنند، خلق و خوی منفی داشته باشند یا برای مقابله با تغییرات سخت تری داشته باشند. ممکن است راضی کردن آنها سخت تر باشد.

مزاج سخت در مقابل آسان چیست؟

کودکانی که خلق و خوی آسان دارند معمولاً به راحتی تسکین می یابند و دیر عصبانی می شوند. آنها نسبت به کودکانی که خلق و خوی دشوار دارند، راحت‌تر با تغییرات سازگار می‌شوند.

بیشتر بخوانید
نوسانات خلقی یا اختلال دوقطبی؟ چگونه تفاوت را تشخیص دهیم

آیا اکثر کودکان خلق و خوی سختی دارند؟

در حالی که اگر کودکی با خلق و خوی سخت دارید تنها نیستید، بچه های بیشتر به عنوان مزاج آسان نسبت به مزاج دشوار طبقه بندی می شوند.

خلاصه

کودکان با خلق و خوی دشوار یا چالش برانگیز می توانند زودتر خشمگین شوند و آرام کردن آنها دشوارتر است. قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه فرزندتان مزاج دشواری دارد، مهم است که بیماری های مزمن و سایر عوامل استرس زا را که ممکن است در رفتار او نقش دارند را رد کنید.

اگر در حال تربیت کودکی با خلق و خوی دشوار یا چالش برانگیز هستید، ممکن است متوجه شوید که رعایت یک روال مفید است. مهم است که مطمئن شوید که نیازهای آنها برآورده شده است و از الگوی فرزندپروری منفی اجتناب کنید. اگر فکر می کنید فرزندتان ممکن است خلق و خوی دشواری داشته باشد، منابعی در دسترس است.