اگر RDW شما بالا باشد به چه معناست؟

آزمایش عرض توزیع گلبول های قرمز (RDW) تغییرات در شکل و اندازه گلبول های قرمز خون فرد را نشان می دهد. آزمایشات RDW می تواند کم خونی را تایید کرده و به تعیین علت آن کمک کند.

پزشکان اغلب RDW را به عنوان بخشی از شمارش کامل خون (CBC)، که میزان گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کند، در نظر می‌گیرند.

این مقاله به بررسی تست RDW و نحوه آماده شدن برای آن می پردازد. ما همچنین چشم انداز افراد مبتلا به نتایج RDW را در محدوده های مختلف بررسی می کنیم.

آزمایش خون RDW چیست؟

تست RDW  تفاوت در اندازه و شکل بین کوچکترین و بزرگترین گلبول های قرمز خون در یک نمونه نشان می دهد.

اگر RDW شما بالا باشد به چه معناست؟

گلبول های قرمز خون، اکسیژن را از ریه ها منتقل می کنند. پروتئینی در داخل سلول ها به نام هموگلوبین به اکسیژن متصل می شود و آن را در سراسر بافت های بدن حمل می کند.

مشکلات مربوط به هموگلوبین می تواند بر جریان اکسیژن در سراسر بدن و همچنین اندازه، شکل و سلامت گلبول های قرمز تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات سلامتی شود.

در حالی که تغییرات رایج هستند، گلبول های قرمز یا گلبول های قرمز معمولاً شکل دیسکی با قطر دارند. ۶.۲ تا ۸.۲ میکرومتر.

اگر تعداد سلول های بیشتری بزرگتر یا کوچکتر از حد متوسط ​​باشد، نتایج آزمایش RDW ممکن است بالاتر باشد. RDW بالا ممکن است نشان دهد که یک فرد یک بیماری زمینه ای دارد.

استفاده از تست های RDW

تست های RDW اگر کسی ممکن است کم خونی داشته باشد، به پزشکان بگویید، و اگر چنین است، می توانند به نشان دادن نوع آن کمک کنند. اغلب، آزمایش RDW بخشی از CBC است، آزمایشی که تمام اجزای خون از جمله گلبول های سفید، پلاکت ها و هموگلوبین را اندازه گیری می کند.

یک CBC می تواند به پزشکان ایده ای در مورد آنچه ممکن است باعث کم خونی شود ارائه دهد. همچنین می تواند به تشخیص سایر شرایط کمک کند، از جمله:

 • دیابت
 • بیماری قلبی
 • بیماری کبد
 • سرطان
 • تالاسمی، یک اختلال خونی ارثی که باعث کاهش سطح هموگلوبین می شود
بیشتر بخوانید
گردش خون ضعیف: علائم، علل، درمان

پزشک ممکن است CBC را تجویز کند اگر فردی موارد زیر را تجربه کند:

 • سرگیجه، ضعف، رنگ پریدگی پوست یا سایر علائم کم خونی
 • رژیم غذایی کم آهن، ویتامین B12 یا سایر مواد مغذی
 • سابقه خانوادگی اختلالات خونی، از جمله تالاسمی یا کم خونی سلول داسی شکل
 • بیماری های مزمن مانند دیابت، HIV یا بیماری کرون
 • از دست دادن خون عمده به دنبال جراحت یا جراحی

اگر نتایج CBC سطوح پایین گلبول قرمز یا هموگلوبین را نشان دهد، ممکن است نشان دهنده کم خونی باشد. سپس پزشکان سعی می کنند با استفاده از RDW و سایر آزمایشات علت را تعیین کنند.

آماده شدن برای تست RDW

داشتن تست RDW آمادگی خاصی نیاز ندارد  اگر پزشک علاوه بر RDW، آزمایش‌های خون دیگری را نیز تجویز کرده باشد، ممکن است لازم باشد چند ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشد. با این حال، پزشک پیش از موعد آنها را در مورد این مورد و سایر نیازها مطلع می کند.

گرفتن خون برای آزمایش سریع و ساده است. یک متخصص مراقبت های بهداشتی از یک سوزن کوچک برای گرفتن خون از بازوی فرد استفاده می کند. هنگامی که سوزن وارد پوست می شود، این می تواند باعث خراش یا سوزش کوچک شود.

سپس مقدار کمی خون از سوزن به یک لوله می ریزد. هنگامی که لوله پر شد، متخصص مراقبت‌های بهداشتی سوزن را برمی‌دارد و ممکن است از فرد بخواهد که یک گاز گاز را در مقابل محل کشیده‌شده نگه دارد تا هرگونه خونریزی متوقف شود.

سپس نمونه خون را به آزمایشگاه می فرستند، جایی که تکنسین اندازه و توزیع گلبول های قرمز را بررسی می کند.

محدوده نرمال RDW چیست؟

محدوده معمولی برای RDW ۱۲-۱۵٪ است . این درصد نشان دهنده میزان انحراف گلبول های قرمز در یک نمونه معین از اندازه متوسط ​​گلبول های خون است.

بیشتر بخوانید
مزایای بالا بردن پاها چیست؟

پزشکان اندازه متوسط ​​گلبول‌های قرمز خون را از طریق آزمایش حجم بدنی متوسط ​​(MCV) که بخشی از CBC است، اندازه‌گیری می‌کنند. محاسبه ای که پزشکان برای این مورد استفاده می کنند (RDW-SD)/(MCV)×۱۰۰ است.

درصد RDW پایین به این معنی است که گلبول های قرمز از نظر اندازه با اندازه گیری های معمولی تفاوت چندانی ندارند. درصد بالا به این معنی است که اندازه آنها به طور قابل توجهی متفاوت است، که می تواند نشان دهد بدن در ساخت گلبول های قرمز مشکل دارد.

با این حال، فردی با یک نتیجه معمولی ممکن است هنوز یک بیماری زمینه ای داشته باشد. برای به دست آوردن تصویر کاملی از سلامت فرد، پزشکان ممکن است نتایج سایر آزمایشات خون را نیز در نظر بگیرند.

علل آزمایش خون RDW بالا

یک نتیجه RDW بالا به عنوان تعداد RDW بالا شناخته می شود. می تواند به پزشکان در تشخیص و تمایز بین انواع مختلف کم خونی کمک کند. این انواع کم خونی زیر می تواند باعث افزایش تعداد RDW شود:

 • نارسایی کمبود آهن
 • کم خونی ماکروسیتیک که باعث ایجاد گلبول های قرمز بزرگتر از حد متوسط می شود
 • کم خونی میکروسیتیک که باعث کوچکتر شدن گلبول های قرمز از حد متوسط ​​می شود
 • کم خونی های همولیتیک، که به این دلیل است که بدن گلبول های قرمز را سریع تر از آن که می تواند گلبول های جدید بسازد، از بین می برد.

در مقابل، انواع دیگر کم خونی، شامل تالاسمی، لزوما باعث افزایش RDW نمی شود.

پزشکان همچنین می توانند با مشاهده نحوه مقایسه RDW با سایر آزمایشات در CBC اطلاعات بیشتری کسب کنند. مثلا:

 • RDW بالا و MCV معمولی نشان دهنده کمبود آهن، B12 یا فولات یا احتمالاً بیماری مزمن کبدی است.
 • RDW بالا و MCV کم نشان دهنده کمبود آهن یا کم خونی میکروسیتیک است
 • RDW بالا و MCV بالا نشان دهنده کمبود B12 یا فولات، کم خونی ماکروسیتیک یا بیماری مزمن کبدی است.
بیشتر بخوانید
کمبود فاکتور یازدهم چیست؟

بسیاری از شرایط به RDW بالا پیوند دارند، از جمله:

 • اختلال مصرف الکل
 • بیماری های خود ایمنی مانند پسوریازیس، لوپوس، یا روماتیسم مفصلی
 • ذات الریه
 • اسفروسیتوز ارثی، یک اختلال خونی ارثی
 • کم خونی مرتبط با سندرم میلودیسپلاستیک
 • بیماری مزمن کبدی
 • بیماری کلیوی
 • نارسایی احتقانی قلب
 • بیماری دریچه ای
 • سکته

با این حال، عوامل خاصی می توانند بر نتیجه آزمایش RDW تأثیر بگذارند و دقت آن را کمتر کنند. نمونه ای از این انتقال خون – دریافت موقت خون اهدایی است تغییر می کند ترکیب خون فرد، نتایج آزمایش را مخدوش می کند.

نحوه کاهش RDW

از آنجایی که عوامل متعددی می توانند باعث افزایش RDW شوند، کاهش تنوع در اندازه گلبول قرمز بسته به هر مورد متفاوت است. بسته به علت اصلی، پزشک می تواند بهترین روش انجام این کار را توصیه کند.

برای کسانی که مستعد ابتلا به RDW بالا هستند، ممکن است کمک توسط:

 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل: یک رژیم غذایی مغذی می تواند به جلوگیری از کمبود آهن، فولات و ویتامین B12 کمک کند که به افزایش سطح RDW کمک می کند. با این حال، اگر فردی مشکلات گوارشی داشته باشد که بر نحوه جذب مواد مغذی از غذا تأثیر می گذارد، ممکن است نیاز به دریافت مواد مغذی از راه دیگری مانند تزریق B12 داشته باشد.
 • ترک سیگار: افرادی که سیگار می کشند دچار این مشکل شده اند RDW بالا. بنابراین، ترک سیگار ممکن است به کاهش RDW کمک کند و بسیاری از مزایای سلامتی دیگر را ارائه دهد.
 • اجتناب از الکل: الکل زیاد می تواند خسارت گلبول های قرمز و کاهش جذب ویتامین B12 و فولات.
 • خواب کافی:  مطالعه ۲۰۱۵ با مشارکت بیش از ۱۷۰۰۰ شرکت‌کننده دریافتند که داشتن ۷ تا ۸ ساعت خواب با پایین‌ترین سطح RDW برابری می‌کند.
 • ورزش منظم: افرادی که سبک زندگی کم تحرک دارند سطوح RDW بالاتر. در مطالعه ۲۰۱۵ از بیش از ۸۰۰۰ نفر، محققان افزایش تعداد جلسات تمرینی هفتگی را با کاهش خطر افزایش RDW مرتبط دانستند.
بیشتر بخوانید
واسکولیت حساسیت (آلرژیک) التهاب رگ های خونی

چشم انداز

چشم انداز فردی با تعداد RDW بالا بسته به علت این نتیجه آزمایش بسیار متفاوت است. در بسیاری از موارد، شرایط قابل برگشت و قابل درمان مانند کمبود آهن، فولات یا ویتامین B12 را نشان می دهد. در اینجا، تغییر رژیم غذایی یا مصرف مکمل ها ممکن است برای درمان کم خونی کافی باشد.

در موارد دیگر، RDW بالا با پیامدهای سلامت بدتر، به ویژه در کسانی که بیماری های جدی تر دارند، ارتباط دارد. به عنوان مثال، الف مطالعه ۲۰۱۸ دریافتند که بیماران سرطانی با RDW بالاتر در معرض خطر بیشتری برای مرگ هستند.

علاوه بر این، در ۲۰۱۹محققان به این نتیجه رسیدند که تعداد بالای RDW با خطر مرگ و میر بالاتر از هر علتی مرتبط است. بنابراین، مهم است که با یک پزشک در مورد مراحل بعدی پس از دریافت یک نتیجه غیر معمول RDW صحبت کنید.

خلاصه

تست‌های RDW تغییرات اندازه بین سلول‌های خونی را در یک نمونه مشخص اندازه‌گیری می‌کنند. نتایج آزمایش RDW می تواند وجود کم خونی و برخی از شرایط سلامتی دیگر را نشان دهد. ممکن است به شناسایی علت اصلی کمک کند.

پزشکان معمولاً آزمایش RDW را به عنوان بخشی از CBC انجام می دهند تا تصویر جامع تری از سلامت فرد ارائه دهند.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، خواب منظم، فعالیت بدنی و ترک سیگار ممکن است به کاهش سطح RDW بالا کمک کند، اما این به علت اصلی آن بستگی دارد. افرادی که در مورد نتایج آزمایش RDW خود نگران هستند باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه