اگزوستوز که استئوما نیز نامیده می شود، رشد خوش خیم استخوان جدید در بالای استخوان موجود است. می تواند در بسیاری از قسمت های بدن رخ دهد. هنگامی که اگزوستوز با غضروف پوشانده شود، استئوکندروما نامیده می شود.

اگزوستوز می تواند بدون درد باشد یا می تواند باعث درد شدید شود و نیاز به جراحی داشته باشد. اغلب در دوران کودکی خود را نشان می دهد.

علت دقیق اگزوستوز هنوز شناخته نشده است.

انواع و علل

شما می توانید اگزوستوز در بدن خود داشته باشید:

اگزوستوز: انواع، علل و درمان
 • کانال گوش
 • مچ پا
 • فک
 • سینوس ها
 • استخوان های بلند ساق پا

در اینجا برخی از انواع اصلی اگزوستوز آورده شده است:

گوش موج سوار

“گوش موج سوار” یک رشد استخوانی در داخل کانال گوش است. رشد استخوان جدید در امتداد بخشی از کانال گوش منتهی به پرده گوش رخ می دهد. ممکن است در یک یا هر دو گوش رخ دهد. همانطور که اگزوستوز ایجاد می شود، می تواند باعث کاهش شنوایی شود.

علت قطعی نیست، اما تحریک استخوان توسط آب و باد ممکن است رشد غیرطبیعی را تسهیل کند. گوش موج سوار است معمولا اگر موج سوار یا ملوان هستید جدی تر است. اگر موج سوار یا شناگر هستید، یاد بگیرید که چگونه آب را از گوش خود خارج کنید.

نام رسمی گوش موج سوار اگزوستوز کانال شنوایی خارجی است.

بدشکلی هاگلند (پا)

بدشکلی هاگلند نوعی اگزوستوز در پاشنه پا است. همچنین به عنوان «برآمدگی پمپ» نیز شناخته می‌شود، زیرا زمانی ایجاد می‌شود که پشت سفت کفش به برجستگی پاشنه پا ساییده شود. نام های دیگر این اگزوستوز تغییر شکل Mulholland و exostosis رتروکلکانئال است.

بیشتر بخوانید
لنفوم تعریف، علائم، علل، تشخیص، درمان

یک علامت رایج درد در پاشنه پا است که پس از استراحت از بین نمی رود. رخ می دهد اغلب در زنان میانسال و می تواند روی هر دو یا هر دو پا ظاهر شود.

عوامل موثر عبارتند از: تنگی تاندون آشیل، داشتن قوس بلند در پاها و وراثت.

استئوما سینوس پارانازال

سینوس های پارانازال چهار جفت حفره سینوسی هستند که فضاهای هوایی اطراف بینی شما هستند. در این نوع اگزوستوز، رشد غیرطبیعی استخوان وجود دارد که حفره سینوسی را تشکیل می دهد.

غالبا هیچ علامتی احساس نمی کنید اما گاهی اوقات، حتی یک رشد کوچک می تواند باعث درد زیادی شود. رشد استخوان می تواند مانع از تخلیه صحیح سینوس شما شود و باعث احتقان شود. همچنین ممکن است با اعمال فشار بر عصب مجاور باعث درد شود.

این نوع اگزوستوز است غالبا زمانی که شما اسکن سینوس یا اشعه ایکس می گیرید کشف می شود.

اگزوستوز باکال (فک)

این یک نوع رشد غیر طبیعی در استخوان فک بالا یا پایین است. تمایل دارد در اوایل نوجوانی ظاهر شود. این است معمولا بدون درد است، اما ممکن است بر ظاهر دهان شما تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است هنگام تمیز کردن دندان‌هایتان مانع ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
سرطان پانکراس: مرحله‌بندی چگونه کار می‌کند

اگزوستوز باکال بطور کلی در نزدیکی پشت دهان ظاهر می شود، اما ممکن است در قسمت های دیگر دهان شما نیز دیده شود.

علت آن هنوز مشخص نیست. ژنتیک ممکن است نقش داشته باشد، مانند استفاده زیاد از فک.

استئوکندرم (پا، لگن، شانه)

استئوکندروما شایع ترین نوع رشد غیرسرطانی روی استخوان است. معمولاً هیچ علامتی ندارد، اما ممکن است عوارض دیگری ایجاد کند.

این نوع رشد غیرطبیعی استخوان بیشتر بر استخوان های بلند ساق پا، لگن یا تیغه شانه تأثیر می گذارد. به آن اگزوستوز استخوانی غضروفی نیز می گویند.

استئوکندروما تاثیر می گذارد ۱ تا ۲ درصد از جمعیت در طول دوره رشد استخوان رخ می دهد. معمولاً در دوران کودکی یا نوجوانی مشاهده می شود.

علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قد کمتر از حد طبیعی برای سن کودک
 • یک پا یا دست بلندتر از دیگری است
 • درد در حین ورزش
 • درد عضلات مجاور

اگزوستوزهای متعدد ارثی (HME)

هنگامی که بیش از یک رشد غیر طبیعی استخوان (اگزوستوز) ظاهر می شود، علت آن معمولا ارثی است. HME یک بیماری نادر است که معمولا در دوران کودکی خود را نشان می دهد. گاهی اوقات به صورت توده یا بیرون زدگی استخوان با چشم قابل مشاهده است.

این شکل اگزوستوز معمولا در اطراف استخوان های بلند ساق پا رخ می دهد. گاهی اوقات در بالای بازو یا تیغه شانه رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
انواع توده ها

دو نام دیگر برای این بیماری، استئوکندروماتوز متعدد و آکلازیس دیافیز است.

عوارض

اگرچه اگزوستوز خوش خیم است، اما گاهی اوقات عوارضی نیز رخ می دهد.

به عنوان مثال، عوارض گوش موج سوار شامل کاهش شنوایی و افزایش خطر عفونت است. این به این دلیل است که آب می تواند در پشت برآمدگی های استخوانی جمع شود. برداشتن رشد استخوان با جراحی کانال پلاستی است معمولا موفقیت آمیز.

استئوکندروم نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. استئوکندروما شامل استخوانی است که توسط غضروف نرم تر و انعطاف پذیرتر احاطه شده است. پس از رشد، کلاهک غضروف سخت می شود یا استخوانی می شود. این کلاه سفت شده ممکن است با فشار دادن به بافت اطراف، به ویژه عروق خونی، عوارضی ایجاد کند.

برخی از عوارضی که ممکن است ناشی از استئوکندروما باشد عبارتند از:

 • آنوریسم کاذب (آنوریسم کاذب): این مجموعه خون بین دو لایه خارجی یک شریان است.
 • لنگش: این یک درد گرفتگی است، معمولاً در پاها، که ممکن است بعد از ورزش ایجاد شود.
 • ایسکمی حاد: این انسداد جریان خون است.
 • فلبیت: این التهاب ورید است.

در مورد یک وجود دارد ۱ تا ۶ درصد خطر اینکه اگزوستوز خوش خیم ناشی از HME می تواند سرطانی شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، استئوسارکوم نامیده می شود.

تشخیص اگزوستوز

اگزوستوزها غالبا در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود. برخی افراد متوجه اگزوستوز می شوند و از پزشک خود در مورد آن سوال می پرسند.

بیشتر بخوانید
علائم، انواع و درمان پولیپ چیست؟

پزشک شما می تواند بر اساس معاینه و گاهی اوقات رادیوگرافی یا اسکن تشخیص دهد. برای اگزوستوز باکال، دندانپزشک یا پریودنتیست شما این بیماری را با معاینه و عکس برداری با اشعه ایکس تشخیص می دهد.

چشم انداز

برخی از اگزوستوزها اصلاً علامتی ندارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند. در اینجا چیزی است که برای برخی از انواع انتظار می رود:

برای گوش موج سوار: علائم گوش موج سوار می تواند برگردد حتی بعد از جراحی در یک مطالعه از ۳۱ شرکت کننده، هر چه فرد مسن تر باشد، سریعتر شرایط برگشت استفاده از گوش بند در کاهش عود کمک کننده بود.

برای استئوکندرم: اگر جراحی انجام شود، کمتر از ۴ درصد موارد استئوکندرم عوارض یجاد می شود

برای اگزوستوز چندگانه ارثی: این وضعیت ممکن است به هیچ وجه نیاز به درمان نداشته باشد. اما از آنجایی که مناطق آسیب دیده بیشتری وجود دارد، اینطور است احتمال بیشتری دارد که نیاز به توجه پزشک دارد.

Source link