میزان ایبوپروفن که یک فرد می تواند مصرف کند می تواند متفاوت باشد. یک فرد بزرگسال ممکن است بتواند ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در هر دوز هر ۴ تا ۶ ساعت، با حداکثر ۱۲۰۰ میلی گرم در روز مصرف کند. مصرف بیش از این ممکن است منجر به عوارض جانبی شدید شود.

ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است. مردم ایبوپروفن را برای درمان درد، تب و التهاب مصرف می کنند. یکی از پرمصرف ترین داروها در جهان است. با این حال، می تواند عوارض جانبی جدی در دراز مدت و کوتاه مدت داشته باشد.

مصرف بیش از حد کوچک می تواند علائم جزئی ایجاد کند.

در این مقاله، نحوه مصرف ایبوپروفن و اثرات مصرف بیش از حد آن را بررسی می کنیم.

ایبوپروفن چقدر زیاد است؟  دوز و اثراتmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

چقدر زیاد است؟

جدول زیر دوزهای توصیه شده و حداکثر روزانه را بر حسب میلی گرم (میلی گرم) و میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (میلی گرم بر کیلوگرم) وزن بدن برای بزرگسالان و کودکان خلاصه می کند.

درمان تب مسکن درد حداکثر دوز روزانه
کودکان ۳-۲۳ ماه

کودکان ۲۴ ماهه تا ۱۲ ساله

۵ میلی گرم بر کیلوگرم در هر دوز

۱۰ میلی گرم بر کیلوگرم در هر دوز

۵-۱۰ میلی گرم بر کیلوگرم در هر دوز ۴۰ میلی گرم بر کیلوگرم در روز
بزرگسالان ۱۲ سال و بالاتر ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم در هر دوز ۲۰۰-۴۰۰ میلی گرم در هر دوز ۱۲۰۰ میلی گرم در روز

همیشه کمترین دوز موثر ایبوپروفن را مصرف کنید. یک دوز واحد را در بازه‌های زمانی زیر مصرف کنید یا تجویز کنید:

برخی از پزشکان ممکن است حداکثر دوز روزانه بالاتر را تجویز کنند.

بارداری

مصرف NSAID ها از جمله ایبوپروفن ممکن است در دوران بارداری بی خطر نباشد. این به این دلیل است که آنها می توانند عملکرد پروستاگلاندین هایی را که در هنگام زایمان و برای رشد سیستم قلبی عروقی جنین مهم هستند، تغییر دهند.

قبل از مصرف ایبوپروفن در دوران بارداری، به خصوص در سه ماهه سوم، فرد باید با پزشک مشورت کند.

شیر دادن

دوز ۴۰۰ میلی گرم ایبوپروفن در شیر مادر قابل تشخیص نیست، اما دوزهای بالاتر می تواند وارد شیر مادر شود. این بدان معنی است که اگر یک زن بیش از حد از شیر مادر استفاده کند، نوزاد با ایبوپروفن از طریق شیر مادر مواجه می شود.

متخصصان مراقبت های بهداشتی از اثرات مقادیر کم ایبوپروفن در شیر مادر بر روی نوزادان اطلاعی ندارند. قبل از مصرف ایبوپروفن در دوران شیردهی فرد باید با پزشک مشورت کند.

ایبوپروفن چیست؟

ایبوپروفن نوعی مسکن است.

ایبوپروفن یک NSAID است، نوعی دارویی که افراد برای کاهش درد و تسکین التهاب مصرف می کنند.

ادویل و موترین نام های تجاری داروی ایبوپروفن هستند. افراد می توانند ایبوپروفن با قوت کمتر را بدون نسخه بخرند و قوت های بالاتر با نسخه در دسترس هستند.

ایبوپروفن به صورت قرص، کپسول، ژل مایع، قرص جویدنی و فرمولاسیون سوسپانسیون یا قطره مایع موجود است. همچنین در بسیاری از محصولات مختلف، از جمله داروهای سرماخوردگی و آلرژی، یک ماده تشکیل دهنده است.

ایبوپروفن با جلوگیری از تولید پروستاگلاندین ها عمل می کند. پروستاگلاندین ها نقش اساسی در التهاب در هنگام بروز آسیب دارند. آنها باعث گرگرفتگی پوست، گرما، تورم و درد می شوند. ایبوپروفن با اتصال به گیرنده های COX-1 و COX-2 روی آنزیمی به نام پروستاگلاندین سنتاز، فعالیت آنها را مسدود می کند.

در دوز مناسب، ایبوپروفن یک داروی بی خطر برای مصرف کودکان و بزرگسالان است.

داروهای مسکن دسته دارویی هستند که اغلب مسئول مصرف بیش از حد در بزرگسالان هستند. بر اساس یک گزارش، ۲۹% مصرف بیش از حد داروهای ضد درد شامل ایبوپروفن می شود که آن را به NSAID تبدیل می کند که بیشتر با مصرف بیش از حد مرتبط است.

علائم مصرف بیش از حد

مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند باعث درد معده شود.

اکثر مصرف بیش از حد ایبوپروفن تهدید کننده زندگی نیست و کمتر از ۱% مصرف بیش از حد ایبوپروفن کشنده است. گفته می شود، برخی از افراد دچار عوارض شدید شده اند.

هیچ دوز قطع مشخصی برای زمانی که یک بزرگسال علائم مصرف بیش از حد را تجربه می کند وجود ندارد.

اگر کودکی کمتر از ۱۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم ایبوپروفن مصرف کند، ممکن است هیچ علامتی از مصرف بیش از حد را تجربه نکند. با این حال، در دوز ۴۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم، کودک ممکن است عوارض جانبی جدی و تهدید کننده زندگی را تجربه کند.

علائم مصرف بیش از حد ایبوپروفن ممکن است در داخل رخ دهد ۴ ساعت مصرف بیش از حد دارو

مسمومیت معده و گوارش

یکی از رایج ترین عوارض جانبی ایبوپروفن زمانی که فرد آن را در دوزهای توصیه شده مصرف می کند، سوزش سر دل است. هنگامی که ایبوپروفن گیرنده های COX-1 در معده را مسدود می کند، می تواند لایه محافظ آن را مختل کند.

افرادی که بیش از حد ایبوپروفن مصرف می کنند ممکن است عوارض جانبی از درد معده تا خونریزی شدید در دستگاه گوارش را تجربه کنند. مورد دوم می تواند در عرض چند ساعت پس از مصرف بیش از حد رخ دهد.

سمیت کلیه

نارسایی کلیه می تواند در کودکان و بزرگسالانی که بیش از حد ایبوپروفن مصرف می کنند رخ دهد. با این حال، رایج نیست.

بررسی سمیت ایبوپروفنکه نویسندگان آن را در سال ۲۰۱۹ به روز کردند، شامل یک مطالعه در سال ۱۹۹۲ است که دانشمندان در مرکز کنترل سموم کوه راکی ​​در دنور، CO انجام دادند. نشان داد که از ۶۳ نفری که بیش از حد ایبوپروفن مصرف کرده بودند، تنها ۲ نفر علائم نارسایی کلیه را تجربه کردند.

در بیشتر موارد، متخصصان مراقبت های بهداشتی می توانند نارسایی کلیه را از مصرف دوز زیادی از ایبوپروفن معکوس کنند.

سمیت سیستم عصبی مرکزی

اگر افراد دوزهای بیش از ۴۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم را مصرف کنند، ممکن است سیستم عصبی مرکزی را تجربه کنند افسردگی. این می تواند باعث از دست دادن هوشیاری و کما شود.

کودکان ممکن است تشنج و کاهش هوشیاری را در اثر مصرف بیش از حد زیاد تجربه کنند. حتی ممکن است برخی از کودکان تنفس خود را متوقف کنند.

پزشکان اورژانس می توانند مسمومیت های سیستم عصبی مرکزی را که به دلیل مصرف بیش از حد ایبوپروفن رخ می دهد، معکوس کنند.

در مقایسه با NSAID ها مانند دیکلوفناک، مفنامیک اسید و ناپروکسن، مصرف بیش از حد ایبوپروفن با نرخ های پایین تر مسمومیت های سیستم عصبی مرکزی

سایر عوارض و خطرات

شایع ترین عارضه مصرف بیش از حد ایبوپروفن اسیدوز متابولیک است که در آن بدن نمی تواند ترکیبات اسیدی را از خون و بافت های خود حذف کند.

بدن ایبوپروفن را به ترکیبات اسیدی تجزیه می کند. هنگامی که فرد بیش از حد آن را مصرف می کند، ترکیبات اسیدی تجمع می یابد و می تواند pH خون و بافت های بدن را کاهش دهد. این باعث می شود بدن اسیدی تر شود.

مصرف بیش از حد ایبوپروفن می تواند باعث نارسایی ناگهانی کلیه و تشنج شود که می تواند بر تولید و حذف ترکیبات اسیدی تأثیر بگذارد.

اسیدوز متابولیک می تواند باعث شود:

  • اختلالات عملکرد قلب
  • تغییرات در فشار خون
  • خطر بالای ضربان قلب نامنظم
  • تغییر در انتقال اکسیژن از طریق جریان خون
  • نقص سیستم ایمنی

آزمایش خون می تواند تعداد کم پلاکت ها را به دنبال مصرف بیش از حد نشان دهد. زمان پروترومبین که مدت زمان لخته شدن خون است نیز افزایش می یابد. این بدان معنی است که توانایی بدن برای تشکیل لخته خون ممکن است کاهش یابد.

اگر مشکوک به مصرف بیش از حد دارو هستید چه باید کرد

فردی که مصرف بیش از حد ایبوپروفن را تجربه می کند به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارد.

برای افرادی حیاتی است که در صورت مصرف بیش از حد ایبوپروفن، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشند. در بیشتر موارد، پزشکان می توانند عواقب مصرف بیش از حد ایبوپروفن را معکوس کنند.

پزشک اورژانس شرح حال کاملی از میزان مصرف ایبوپروفن و در چه زمانی می گیرد.

همچنین برای فرد ضروری است که ذکر کند که آیا مواد دیگری را با ایبوپروفن مصرف کرده است یا خیر. دانستن این موضوع به پزشک کمک می کند تا بهترین درمان و بهترین روش مدیریت مصرف بیش از حد را تعیین کند.

خلاصه

ایبوپروفن به راحتی از طریق نسخه و بدون نسخه قابل دسترسی است. شاید به این دلیل، مصرف بیش از حد معمول است.

افراد ممکن است علائم مصرف بیش از حد را فقط در دوزهای قابل توجه تجربه کنند. اگر بلافاصله پس از مصرف به دنبال مراقبت های پزشکی باشند، پزشکان معمولاً می توانند آسیب را جبران کنند.