ایده هایی برای برگزاری جشن تکلیف

در اسلام دختران در پایان ۹سالگی و پسران در پایان ۱۵سالگی به بلوغ میرسند به همین دلیل به انجام وظایف دینی مکلف می شوند، در کشور عزیزمان ایران، رسمی برای این روز وجود دارد و با جشن رفتن و شکرگذاری از خداوند متعال، فرزندان ما آماده پذیرش واجبات و دوری از محرمات میشوند.

ویژگی جشن تکلیف در مدارس

یکی از زیبایی های جشن عبادت یا همان تکلیف این می باشد که در مدرسه برگزار شود و والدین و کادر مدرسه به همراه روحانیون در این جشن کنار هم باشند و از تکالیف بزرگسالی برای دانش آموزان بگویند و همچنین با برگزاری مراسمات از جمله سرود، قران خوانی، اجرای نمایش و همچنین اهدای هدایا ، خاطرات این جشن را برای همیشه در ذهن دانش آموزان ماندگار سازند.

جشن تکلیف در منزل چگونه است؟

برگزاری این مراسم در منزل، در طی سالهای اخیر محبوبیت زیادی در بین خانواده های ایرانی پیدا کرده است، لذا شما پدران و مدارن گرامیف میتوانی دبرای فرزند عزیزات، جشنی خاطره ساز برگزار نمایید. برای برگزاری جشن عبادت در منزل، نیاز است که از دوستان فرزندتان دعوت کنید تا این روز را کنار او باشند، این کار کمک به بلوغ فکری و رشد روحی و پرورش فکری آن ها میباشد. یکی از مهمترین نکاتی که در برگزارش جشن باید به آن توجه کنید، محتوای جشن است که چه تاثیر مثبتی روی فرزندتان برجای میگذارد، برای اینه خاطره زیبایی از این روز را برای فرزندتان رقم بزنید میبایست به نکاتی که در ادامه مطرح میشود توجه نمایید:

مکان برگزاری جشن:

مکانی که برای برگزاری جشن تکیف اختصاصی انتخاب میشود ترجیها در منزل مکلف باشد، و یا در نمازخانه مدرسه یا مسجد محل نیز میتوانید جشن بگیرید.

برگزاری جشن تکلیف در منزل می‌تواند به عنوان یک مراسم خانوادگی ساده برگزار شود. این مراسم معمولاً شامل پذیرایی با غذاهای خوشمزه و شیرینی‌ها، تزئین محیط، تبریک و تشویق و اهدای هدایا میباشد. در ادامه به نحوه برگزاری جشن تکلیف در منزل و اقلام مورد استفاده برای تزئین آن می‌پردازیم:

نصب دکور و سن در خانه:

ایده های بسیاری برای نصب دکور و سن وجود دارد که بتوان دکوری خلاقانه و مناسب سلیقه خود و فرزندتان ایجاد کرد.

دکور و سن مراسم، هر چقدر جذاب و خلاقانه باشد، مراسم را بیادماندنی‌تر خواهد کرد. به صورت مختصر میتوانید از اقلام زیر در تزئینات و برگزاری جشن استفاده کنید:

– تم ابر و فرشته
– بادکنک آرایی
– استفاده از ریسه
– استفاده از گیف و تگ
– ست عبادت
– حضور رحل و قرآن و سبیح
– هدایای اختصاصی
– عکاسی و فیلمبرداری

همچنین میتوانید با ارسال دعوت نامه برای دوستان و فامیل، این جشن را جذاب تر نمایید.

در نهایت، این روز خاص و بیادماندی را میتوانید حتی با کمترین هزینه برای فرزندان خود جشن بگیرید، میتوانید با برنامه ریزی و اماده سازی مناسب، یک خاطره زیبای خانوادگی به جای بگذارید، همچنین اگر علاقه مند به اجاره این اقلام یا خرید ارزان آنها هستید میتوانید به وبسایت یکی از قدیمترین شرکتهای برگزارکننده جشن تکلیف با نام شرکت شادی های مذهبی که در زمینه جشن تکلیف دخترانه و پسرانه فعالیت دارند سر بزنید.

نتیجه گیری: برکت در اسلام

همانطور که میدانید اسلام، به برکت و خوشبختی فرزندان ما تاکید دارد، لذا به تکلیف رسیدن موجب رشد و تکامل روحی و معنوی فرزندان ما میشود. برای اینکه انسان به مراحل بالاتری از رشد دینی و اجتماعی برسد لازم است که به وظایف دینی، آموزش، عمل نیک و اخلاق اسلامی عمل کند.

وظایف دانش آموزان در اسلام شامل انجام وظایف تحصیلی ، دینی و اجتماعی است که شامل حفظ و رعایت اصول اسلامی در محیط تحصیلی و اجتماع، بهره‌گیری از توانایی‌ها و استعدادهای خود برای پیشرفت، برخورد مهربان با دیگران، رعایت واجبات و دوری از محرمات است

برگفته از: چ یاب

۵/۵ - (۱ امتیاز)
بیشتر بخوانید
بهترین شغل های بالای 10 میلیون تومان در تهران
دیدگاهتان را بنویسید