ایمنی جمعی یا گله ای در برابر کرونا ویروس

ایمنی جمعی یا گله ای در برابر کرونا ویروس

ایمنی جمعی یا گله ای ( Herd immunity)  شکلی از مصونیت غیرمستقیم در برابر بیماری واگیر است که در آن به دلیل اینکه درصد بزرگی از افراد یک جمعیت نسبت به بیماری به طریقی ایمن شده‌اند برای سایر افراد نیز محافظت ایجاد می کند.

در اجتماعی که افراد زیادی در آن ایمنی کسب کرده‌اند، احتمال بالایی برای شکسته شدن زنجیرهٔ سرایت وجود دارد که روند گسترش بیماری را متوقف یا کند می‌کند.

ایمنی جمعی بیشتر برای  واکسیناسیون دسته‌جمعی استفاده می شود که یک روش موفق و رایج برای دستیابی به ایمنی جمعی از طریق ایمن‌سازی  اکثریت جامعه است، مثلا در مورد سرخک. اما بطور طبیعی هم ممکن است اتفاق بیافتد.

اما در مورد کورنا ویروس؛ مشکل اصلی این است که ویروس جدیدی است که قبلاً هرگز شیوع پیدا نکرده است و همه در معرض خطر عفونت هستند، اما در حال حاضر هیچ واکسنی ندارد. بنابراین در حال حاضر برای ایمنی جمعی در مقابل کرونا ویروس، ایمنی جمعی طبیعی است یعنی  اکثر افراد بیمار  شوند و آنهایی که زنده مانند و  بهبود یافتند، باعث ایمنی طبیعی در برابر ویروس شود. البته واضح است این روش، به قدرت واکسیناسیون نیست و بسیار پر خطر است.

برای ایجاد ایمنی جمعی طبیعی بایستی ویروس را آزاد گذاشت تا بین مردم گسترش یابد و مردم را آزاد گذاشت و قرنطینه نکرد و تنها به توصیه های بهداشتی و ارائه خدمات درمانی به افراد مبتلا (یا مشکوک) اکتفا کرد. از اینروست که کارشناسان می گویند دولتهایی که این سیاست را اتخاذ می کنند  از جمله انگلیس، در حال انجام این طرح هستند (اگر چه دولت انگلیس این امر را تکذیب کرده است) البته ممکن است ایمنی جمعی ناشی از عدم قطع سرایت بیماری و بدون قصد قبلی سیاست گذارن رخ دهد.

برای واضح شدن تصور کنیم در ایران اگر قرار باشد ایمنی جمعی رخ دهد چگونه خواهد بود؟

 گفته شده زمانی ایمنی جمعی رخ می‌دهد که ۶۰ درصد جمعیت به این بیماری مبتلا شوند. در ایران اگر مردم نخواهند رعایت کنند یعنی باید ۵۰ میلیون نفر مبتلا شوند.

حال اگر میزان مرگ را ۱ تا ۲ درصد در نظر بگیریم ، یعنی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر می میرند! البته این در حالی است که تصور کنیم امکانات تجهیزات بیمارستانی و پزشکی برای این ۵۰ میلیلون نفر وجود داشته باشد (که ناگفته پیداست هیچ کشوری در دنیا پاسخگوی این حجم بیمار ندارد) و گرنه آمار تلفات به مراتب می‌تواند بیشتر باشد. مثلاً اگر تنها ۴ درصد در نظر بگیریم  یعنی دو میلیون نفر!

البته ملاحضات زیادی در ایمنی جمعی وجود دارد. مثلاً باتوجه به اینکه این ویروس بخوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، مشخص نیست پاسخ ایمنی بدن چقدر و چه مدت طول می کشد ، چون اگر پاسخ ایمنی کم و کوتاه مدت باشد بنظر نمیرسد ایمنی جمعی طبیعی جواب دهد. همچنین  زمان رسیدن به این ایمنی هم مهم است که مشخص نیست کی این اتفاق بیافتد!

بنابراین منطقی است گذشته از توصیه های بهداشتی، اقدامات محدود کننده تر مثل قرنطینه ، بستن فضاهای عمومی ، ممنوعیت اجتماعات گسترده و صدور توصیه های محکم در مورد دوری از اجتماعات ، اجرا شود