ایمپیتگو: علائم، تشخیص، درمان

ایمپتیگو به صورت زخم یا تاول روی پوست ظاهر می شود و در کودکان بیشتر از بزرگسالان دیده می شود.

ایمپتیگو یک عفونت پوستی بسیار مسری است که توسط باکتری ها، معمولا باکتری های استاف یا استرپتوکوک ایجاد می شود. لایه بالایی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد زخم (غیر بولوز) یا تاول (بولوز) می شود. ( ۱ )

این عارضه در کودکان شایع تر است و زمانی رخ می دهد که باکتری از طریق سوراخ یا زخم وارد پوست می شود. ایمپتیگو همچنین می تواند پس از تماس پوست به پوست با فرد آلوده یا دست زدن به اقلام آلوده به باکتری ایجاد شود. ( ۲ )

شما می توانید یاد بگیرید که چگونه علائم و نشانه های زرد زخم را بشناسید و اقداماتی را برای کمک به جلوگیری از گسترش آن انجام دهید.

علائم و نشانه های رایج زگیل چیست؟

اگر زرد زخم را با آنتی بیوتیک درمان نکنید، امکان انتقال عفونت به دیگران وجود دارد.

به همین دلیل، در صورت مشکوک به زرد زخم یا مشکلات پوستی غیرعادی به پزشک مراجعه کنید. علائم شایع این عفونت عبارتند از: ( ۳ )

زخم های پوستی

زخم های پوستی زگیل می توانند در هر قسمتی از بدن از جمله صورت، لب ها، بازوها و پاها ایجاد شوند. برخی از افراد یک مورد خفیف دارند و فقط یک ضایعه ایجاد می کنند. اما در موارد دیگر، زرد زخم شدیدتر است و زخم ها یا تاول های زیادی ایجاد می شود. (۳)

این ضایعات ممکن است در یک ناحیه از بدن با هم جمع شوند یا در نقاط مختلف بدن پراکنده شوند.

هنگامی که فرد مبتلا ضایعات خود را لمس می کند یا خراش می دهد و سپس نواحی دیگر پوست خود را لمس می کند، زخم های زرد زخم می توانند به سایر قسمت های بدن سرایت کنند. به همین دلیل شستن ضایعات با آب و صابون و پوشاندن آنها بسیار مهم است. (۳)

تاول

در حالی که برخی از افراد دچار زخم‌های پوستی می‌شوند که یکی از علائم رایج زرد زخم است، برخی دیگر دچار تاول‌های زرد رنگ و پر از مایع می‌شوند.

تاول ها اغلب با قرمزی پوست اطراف همراه هستند. ممکن است یک تاول یا چند تاول داشته باشید. یک تاول ممکن است باز شود و با چرک ترشح کند. پس از شروع درمان با آنتی بیوتیک، بهبودی می تواند در عرض چند روز پیشرفت کند. (۱)

“بیمارانی که دچار جوش هایی می شوند که به خصوص دردناک هستند، همراه با ریزش پوست، تب یا بدن درد، یا کسانی که راش های تیره تری دارند که با اعمال فشار روی پوست محو نمی شوند، باید برای ارزیابی به نزدیک ترین بخش اورژانس مراجعه کنند.”

پوسته شدن

چه زخم یا تاول داشته باشید، پوست در نهایت باز می شود. پوسته یا دلمه ضخیم روی پوست شکسته ایجاد می شود. ظاهر پوسته ها می تواند زرد، قهوه ای یا عسلی باشد. (۲)

تورم

گاهی اوقات تورم می تواند در نزدیکی عفونت پوست به دلیل تورم غدد لنفاوی به خصوص در کودکان ایجاد شود.

خارش

ضایعات زرد زخم نیز می توانند خارش داشته باشند. مهم است که زخم یا تاول را خراش ندهید. این می تواند عفونت را بدتر کرده و باکتری را به سایر قسمت های بدن شما گسترش دهد.

درد

اگرچه زرد زخم می تواند ناخوشایند باشد و باعث خارش شود، اما همیشه دردناک نیست. و هنگامی که درد رخ می دهد، به طور کلی خفیف است. (۲)

Rick Pescatore، DO، مدیر تحقیقات در Crozer-Keystone Health Emergency Medicine در فیلادلفیا، توضیح می‌دهد که زرد زخم درمان‌نشده، می‌تواند عمیق‌تر به پوست نفوذ کند و باعث زخم‌ها یا تاول‌های دردناکی به نام اکتیما شود. این گاهی اوقات می تواند منجر به یک وضعیت تهدید کننده زندگی شود. (۳)

جای زخم

دکتر پسکاتور می‌گوید: زائده‌ی زرد اغلب بدون ایجاد اسکار دائمی پوست بهبود می‌یابد. اما زمانی که ضایعات عمیق‌تر ایجاد می‌شوند، جای زخم ممکن است رخ دهد.

آیا شما به زائده زائد مبتلا هستید؟ در اینجا زمان مراجعه به پزشک و جستجوی تشخیص است

بثورات پوستی جزئی یا برجستگی های ریز روی پوست غیر معمول نیست. بسیاری از بثورات نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. اما زرد زخم مسری است، بنابراین اگر فکر می کنید به آن مبتلا هستید، به شدت به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید. (۲)

پسکاتور می‌گوید: «به‌طور کلی، پزشک مراقبت‌های اولیه بهترین گام برای بثورات شما است، اما راش‌هایی که به‌خصوص ناراحت‌کننده یا سریع شروع می‌شوند، معمولاً برای مراقبت‌های فوری مناسب هستند». “بیمارانی که دچار جوش هایی می شوند که به خصوص دردناک هستند، همراه با ریزش پوست، تب یا بدن درد، یا کسانی که راش های تیره تری دارند که با اعمال فشار روی پوست محو نمی شوند، باید برای ارزیابی به نزدیک ترین بخش اورژانس مراجعه کنند.”

چرا پزشک شما ممکن است برای تشخیص زرد زخم دستور کشت پوست بدهد؟

از آنجایی که زرد زخم یک بیماری شایع پوستی است، اکثر پزشکان می توانند عفونت را با نگاه کردن به پوست تشخیص دهند. آزمایشات تشخیصی معمولاً برای تأیید لازم نیست. اما در برخی موارد، پزشک ممکن است یک سواب کشت پوست از پوست را تجویز کند. ( ۵ )

از کشت های پوستی برای کمک به پزشکان برای شناسایی میکروب های خاصی که باعث ایجاد مشکلات روی پوست می شوند استفاده می شود. این نوع آزمایش می تواند به تعیین اینکه آیا مشکل پوستی شما ناشی از باکتری، قارچ یا ویروس است، کمک می کند. ( ۷ )

با تشخیص مناسب، پزشک بهترین راه را برای درمان این بیماری خواهد دانست.

پزشک شما ممکن است کشت پوست را برای زخم های باز و همچنین برای بثورات که به نظر عفونی به نظر می رسد توصیه کند.

این یک روش ساده است. پزشک شما با پاک کردن زخم یا تاول، نمونه پوست را جمع آوری می کند. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و در آنجا مورد بررسی قرار می گیرد.

گاهی اوقات پزشک آزمایش خون را تجویز می کند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که زرد زخم به چندین مکان روی پوست فرد گسترش یافته باشد. (۳)

درمان اولیه ایمپتیگو احتمالاً شامل آنتی بیوتیک خواهد بود

برای کمک به بهبود عفونت، پزشک احتمالاً درمان آنتی بیوتیکی را تجویز می کند. این می تواند شامل آنتی بیوتیک های موضعی برای عفونت های خفیف یا آنتی بیوتیک های خوراکی برای عفونت های گسترده تر باشد.

آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان زرد زخم شامل موپیروسین موضعی (باکتروبان) و داروهای خوراکی آموکسی سیلین و کلاوولانات (آگمنتین) و سفالکسین (کفلکس) است. ( ۸ )

پس از یک تا دو روز از شروع آنتی بیوتیک، دیگر مسری نیستید. و در بیشتر موارد، نیازی به پیگیری با پزشک ندارید. (۳)

زخم ها و تاول ها در عرض چند روز شروع به بهبود می کنند. بهبودی کامل حدود یک هفته طول می کشد، گاهی اوقات بدون اسکار دائمی. (۱)

پیش آگهی با یا بدون درمان مثبت است، اما اگر احساس کردید آنتی بیوتیک شما موثر نیست، دوباره با پزشک خود تماس بگیرید. علائم یک آنتی بیوتیک بی اثر عبارتند از: ( ۹ )

تاول ها و زخم ها بزرگ می شوند اگر درمان آنتی بیوتیکی را شروع کردید و بعد از چند روز متوجه افزایش اندازه تاول های خود شدید، با پزشک خود صحبت کنید. این احتمال وجود دارد که آنتی بیوتیک شما برای متوقف کردن عفونت کار نکند.

ایجاد زخم یا تاول جدید پس از شروع درمان آنتی بیوتیکی نباید زخم یا تاول جدیدی ایجاد کنید. در صورت ایجاد ضایعات پوستی جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

بهبودی بیش از یک هفته طول می کشد اگر زخم ها یا تاول های شما پس از یک هفته بهبود نیافتند، با پزشک خود صحبت کنید. ایمپتیگو بیماری خطرناکی نیست و اکثر افراد بدون درمان دو تا چهار هفته بهبود می یابند. با این حال، درمان، روند بهبود را تسریع می کند. اگر زخم های شما خوب نشد، ممکن است به آنتی بیوتیک دیگری نیاز داشته باشید.

وضعیت شما بدتر می شود همچنین اگر وضعیت شما یا فرزندتان پس از شروع آنتی بیوتیک بدتر شد، با پزشک خود صحبت کنید. این می تواند شامل ایجاد درد در اطراف زخم ها یا تاول ها باشد، یا اگر قرمزی یا تورم در اطراف زخم ها افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید
علت سیاهی زیر چشم چیست؟

اگر در شما تشخیص داده شد که مبتلا به ایمپتیگو هستید، چه مدت باید در خانه بمانید؟

با توجه به ماهیت بسیار مسری زرد زخم، مهم است که کودکان را از مدرسه یا مهدکودک دور نگه دارید تا زمانی که دیگر مسری نباشند. یعنی حداقل چند روز پس از شروع آنتی بیوتیک. (۳)

به یاد داشته باشید که بدون دارو، تا چهار هفته طول می کشد تا زخم ها و تاول ها خود به خود بهبود یابند. (۳) اگر شما یا فرزندتان یک ضایعه منفرد دارید و ترجیح می‌دهید از دکتر صرف نظر کنید و در خانه خود درمانی کنید، زخم را با پترولاتوم (وازلین یا آکوافور) و گاز پانسمان بپوشانید تا کاملاً التیام یابد.

روزانه یک آنتی بیوتیک موضعی بدون نسخه را روی زخم تمیز کرده و بمالید و سپس دستان خود را بشویید. (۳)

اگر آنتی بیوتیک تجویزی دریافت می کنید، همان اقدامات احتیاطی را انجام دهید. از تماس پوست با پوست خودداری کنید، ضایعات را بپوشانید، خانه خود را روزانه ضدعفونی کنید و دست های خود را مرتب بشویید. (۲)

در حالی که خوددرمانی یک گزینه برای زرد زخم خفیف است، بهتر است برای جلوگیری از عوارض و عفونت دیگران به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه های احتمالی عوارض ایمپیتگو چیست؟

از آنجایی که زرد زخم یک عفونت است، این خطر وجود دارد که باکتری بافت زیر پوست را آلوده کند و به غدد لنفاوی و جریان خون برسد. این به عنوان سلولیت شناخته می شود و علائم آن شامل پوست سخت و متورم، درد، عرق سرد، حالت تهوع، خواب آلودگی و تب است. ( ۱۰ )

هنگامی که استرپتوکوک باعث ایجاد زردی می شود، خطر گلومرولونفریت پس از استرپتوکوک نیز وجود دارد. این زمانی است که التهاب در کلیه ها رخ می دهد و در صورت عدم درمان منجر به آسیب کلیه می شود. ( ۱۱ )

پسکاتوره می‌گوید: «خوشبختانه، این یک پدیده نسبتاً نادر در کشورهای توسعه‌یافته است که تا حدی به دلیل بهبود فرآیندهای بهداشتی و آنتی‌بیوتیکی است و عمدتاً به دلیل رانش سویه‌های باکتریایی است که دیگر شبیه آنتی‌ژن‌های بدن نیستند».

جای زخم یکی دیگر از عوارض زرد زخم است. این می تواند زمانی رخ دهد که زخم ها به عمق پوست نفوذ کنند، یا اگر ضایعات را خراش دهید یا بریدید. (۳)

اگر علائم سلولیت یا آسیب کلیه را دارید به پزشک مراجعه کنید. علائم مشکلات کلیوی شامل ادرار صورتی یا قهوه ای رنگ، ادرار کف آلود، احتباس مایعات و فشار خون بالا است. (۱۱)

سخن پایانی در مورد تشخیص علائم زگیل

فقط به این دلیل که زرد زخم یک عفونت باکتریایی پوستی شایع است، به این معنی نیست که باید علائم را نادیده بگیرید یا اجازه دهید این بیماری خود به خود برطرف شود.

درک علائم و نشانه‌های این بیماری و مراجعه زودهنگام به پزشک، باعث بهبود سریع‌تر می‌شود. و در نتیجه، کمتر احتمال دارد که عفونت را به دیگران سرایت کنید یا با عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی مقابله کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه