ایمپیتگو‌ یا زرد زخم – درمان، علائم و علل

زرد زخم چیست؟

زرد زخم یک عفونت پوستی بسیار شایع است که باعث ایجاد زخم و تاول می شود. عمدتا کودکان را مبتلا می کند. گاهی اوقات به آن “زخم مدرسه” می گویند.

ایمپتیگو مسری است و می تواند برای نوزادان تازه متولد شده بسیار خطرناک باشد. مهم است که کودکان مبتلا به زرد زخم را از نوزادان دور نگه دارید و تا زمان شروع درمان نباید به مدرسه یا مهدکودک بروند.

علائم زرد زخم چیست؟

زرد زخم روی پوست ایجاد می کند. این تاول ها می توانند به شکل تاول هایی باشند که به سرعت رشد می کنند، سپس می ترکند و یک ناحیه مرطوب با پوسته قهوه ای در لبه آن باقی می مانند. تاول ها می توانند بزرگ (چند سانتی متر طول) و کاملاً خارش دار باشند. گاهی اوقات زخم ها دارای پوسته ضخیم، نرم و زرد رنگ با ناحیه قرمز مرطوب در زیر آن هستند.

گاهی اوقات تاول های کوچک به هم می پیوندند و تاول های بزرگ، شل و فلاپی را تشکیل می دهند. به این بیماری زائده بولوز می گویند.

بیشتر بخوانید
لکه های سیاه خارش دار روی پوست

زخم ها ۱ تا ۳ روز پس از قرار گرفتن در معرض عفونت ظاهر می شوند. آنها مسری هستند تا زمانی که مایعی از آنها گریه کند. هنگامی که بیش از ۲۴ ساعت پس از شروع درمان آنتی بیوتیکی پوسته شده اند، دیگر مسری نیستند.

علائم دیگر ممکن است شامل تب، تورم غدد لنفاوی یا احساس ناخوشی باشد.

چه چیزی باعث ایجاد زردی می شود؟

ایمپتیگو توسط باکتری استافیلوکوک یا استرپتوکوک ایجاد می شود. اگر به دلیل درماتیت آتوپیک (اگزما)، گال، نیش حشرات یا شپش سر، خراشیده یا شکسته شود، باکتری می تواند وارد پوست شود.

زرد زخم معمولاً کودکان خردسال را تحت تأثیر قرار می دهد زیرا عفونت می تواند به راحتی در محیط هایی مانند مدارس و مراکز نگهداری از کودکان پخش شود. زرد زخم در بزرگسالان ممکن است زمانی رخ دهد که افراد در یک محیط محدود زندگی می کنند، مانند پادگان های ارتش، یا زمانی که سیستم ایمنی بدن فرد به درستی کار نمی کند.

بیشتر بخوانید
پوسته پوسته شدن پوست: تصاویر، علل، تشخیص و درمان.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر شما یا فرزندتان علائم زردی را دارید با پزشک خود صحبت کنید. زرد زخم معمولاً جدی نیست، اما گاهی اوقات می تواند با سایر بیماری های پوستی مانند سلولیت، درماتیت تماسی و نیش حشرات اشتباه گرفته شود. ممکن است پزشک شما بخواهد این موارد را رد کند.

چگونه زگیل تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید ممکن است شما یا کودکتان به زرد زخم مبتلا شده باشید، به پزشک مراجعه کنید. آنها با مشاهده زخم ها آن را تشخیص می دهند. آنها ممکن است از یک سواب برای آزمایش باکتری استفاده کنند.

زرد زخم چگونه درمان می شود؟

آنتی بیوتیک ها معمولاً به شکل کرم، پماد، قرص یا شربت بسته به شدت بیماری تجویز می شوند. همیشه دوره کامل درمان را کامل کنید.

اگر شما مبتلا به زرد زخم هستید، تعدادی کار وجود دارد که می توانید برای مدیریت این بیماری انجام دهید.

  • زخم ها را با آب نمک (۱ قاشق چایخوری نمک خوراکی در یک فنجان آب داغ حل کرده و بگذارید تا خنک شود) ۲ تا ۳ بار در روز بشویید. خشک کنید، هر بار از یک حوله جدید استفاده کنید، سپس کرم آنتی بیوتیک را طبق دستور استفاده کنید.
  • زخم ها را با پانسمان های ضد آب که هیچ سوراخی ندارند بپوشانید. تمام پانسمان ها را بلافاصله پس از برداشتن آنها در سطل زباله بیندازید و دست های خود را بشویید.
  • ناحیه آسیب دیده می تواند تحریک پذیر و خارش دار شود. مهم است که آن را خراش ندهید زیرا می تواند باعث گسترش و بدتر شدن زخیم شود.
بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد اگزمای کشاله ران بدانید

آیا می توان از زرد زخم پیشگیری کرد؟

اکثر افراد پس از ۴۸ ساعت درمان یا پس از خشک شدن و بهبود زخم هایشان دیگر مسری نیستند. تا زمانی که دیگر مسری نیستید از مراقبت از کودک، مدرسه یا کار خودداری کنید.

برای به حداقل رساندن خطر گسترش زردچوبه، همچنین توصیه می شود:

  • از دست زدن به زخم ها خودداری کنید
  • دست های خود را به طور مرتب بشویید، به خصوص پس از استفاده از کرم روی زخیم
  • از پارچه های صورت، ملحفه یا حوله استفاده نکنید
  • کودکان را تا زمانی که زخم های آنها خشک نشده است از مهد کودک، گروه بازی یا مدرسه دور نگه دارید
  • از به اشتراک گذاشتن هر چیزی که با پوست شما تماس دارد مانند پارچه صورت، حوله، لباس و حتی آب حمام خودداری کنید.
بیشتر بخوانید
هزینه ی بوکال فت چقدر است؟

آیا عارضه ی زرد زخم وجود دارد؟

عوارض زرد زخم معمولاً نادر است. با این حال، گاهی اوقات عفونت می تواند به غدد لنفاوی (لنفادنیت)، یا به لایه عمیق تر پوست (سلولیت) گسترش یابد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه