اینوزیتول، گاهی اوقات ویتامین B8 نامیده می شود، به طور طبیعی در غذاهایی مانند میوه ها، لوبیا، غلات و آجیل وجود دارد.۱).بدن شما همچنین می تواند اینوزیتول را از کربوهیدرات هایی که می خورید بسازد.

با این حال، تحقیقات نشان می دهد که اینوزیتول اضافی به شکل مکمل می تواند مزایای سلامتی متعددی داشته باشد.

این مقاله نگاهی دقیق به فواید، دوزهای توصیه شده و عوارض جانبی احتمالی مکمل های اینوزیتول دارد.

اینوزیتول چیست؟

اگرچه اینوزیتول اغلب به عنوان ویتامین B8 شناخته می شود، اما اینوزیتول به هیچ وجه یک ویتامین نیست، بلکه نوعی قند با چندین عملکرد مهم است.

اینوزیتول: فواید، عوارض جانبی و دوز

اینوزیتول به عنوان یکی از اجزای اصلی غشای سلولی نقش ساختاری در بدن شما ایفا می کند.۲).

همچنین بر عملکرد انسولین، هورمونی که برای کنترل قند خون ضروری است، تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، بر پیام رسان های شیمیایی مغز مانند سروتونین و دوپامین تأثیر می گذارد.۳، ۴).

تخمین زده می شود که رژیم غذایی معمول ایالات متحده حاوی حدود ۱ گرم اینوزیتول در روز است. منابع غنی شامل غلات کامل، لوبیا، آجیل و میوه ها و سبزیجات تازه است.۱).

با این حال، دوزهای مکمل اینوزیتول اغلب بالاتر است. محققان فواید دوزهای تا ۱۸ گرم در روز را با نتایج امیدوارکننده و عوارض جانبی کمی مورد مطالعه قرار داده‌اند.

اینوزیتول نوعی قند است که به ایجاد ساختار سلول های شما کمک می کند. همچنین بر هورمون انسولین و عملکرد پیام رسان های شیمیایی در مغز شما تأثیر می گذارد.

ممکن است مزایای سلامت روان داشته باشد

اینوزیتول می تواند به تعادل مواد شیمیایی مهم در مغز شما کمک کند، از جمله موادی که تصور می شود بر خلق و خوی شما تأثیر می گذارند، مانند سروتونین و دوپامین.۴).

جالب توجه است، محققان دریافته اند که برخی از افراد مبتلا به افسردگی، اضطراب و اختلالات اجباری سطوح پایین تری از اینوزیتول در مغز خود دارند.۵، ۶).

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، مطالعات متعدد نشان می دهد که اینوزیتول پتانسیل این را دارد که یک درمان جایگزین برای بیماری های روانی باشد. همچنین به نظر می رسد که عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای سنتی دارد (۴).

اختلال هراس

اگرچه تحقیقات هنوز محدود است، مکمل‌های اینوزیتول ممکن است در درمان اختلال هراس، یک شکل شدید اضطراب مفید باشد.

افراد مبتلا به اختلال پانیک حملات پانیک مکرر را تجربه می کنند که احساس ناگهانی ترس شدید است. علائم عبارتند از ضربان قلب سریع، تنگی نفس، سرگیجه، تعریق، و گزگز یا بی حسی در دست ها.۷).

بیشتر بخوانید
ال تیانین L-Theanine: دوز، فواید و عوارض جانبی

در یک مطالعه، ۲۰ فرد مبتلا به اختلال هراس روزانه یک مکمل ۱۸ گرمی اینوزیتول یا یک داروی رایج اضطراب را به مدت ۱ ماه مصرف کردند. آنهایی که اینوزیتول مصرف می‌کردند حملات پانیک کمتری در هفته نسبت به افرادی داشتند که از داروهای اضطراب استفاده می‌کردند.۸).

به طور مشابه، در یک مطالعه ۴ هفته ای، افراد با مصرف ۱۲ گرم اینوزیتول در روز، حملات پانیک کمتر و شدیدتری داشتند.۹).

افسردگی

اینوزیتول ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشد، اما نتایج تحقیقات متفاوت است.

به عنوان مثال، یک مطالعه اولیه نشان داد که مصرف یک مکمل با ۱۲ گرم اینوزیتول هر روز به مدت ۴ هفته علائم را در افراد مبتلا به افسردگی بهبود می بخشد.۱۰).

در مقابل، مطالعات بعدی نتوانست مزایای قابل توجهی را نشان دهد (۱۱).

به طور کلی، هنوز شواهد کافی برای بیان اینکه آیا اینوزیتول تأثیر واقعی بر افسردگی دارد یا خیر وجود ندارد.

اختلال دو قطبی

مانند سایر شرایط سلامت روان، تحقیقات در مورد اثرات اینوزیتول و اختلال دوقطبی محدود است. با این حال، نتایج مطالعات اولیه امیدوارکننده به نظر می رسد (۱۲، ۱۳).

به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک در کودکان مبتلا به اختلالات طیف دوقطبی نشان داد که با مصرف ترکیبی از ۳ گرم اسیدهای چرب امگا ۳ و حداکثر ۲ گرم اینوزیتول روزانه به مدت ۱۲ هفته، علائم شیدایی و افسردگی کاهش می یابد.۱۲).

علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه ۳ تا ۶ گرم اینوزیتول می تواند به کاهش علائم پسوریازیس ناشی از لیتیوم، یک داروی رایج برای درمان اختلال دوقطبی کمک کند.۱۴، ۱۵).

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اینوزیتول پتانسیل را به عنوان یک گزینه درمانی جایگزین برای بیماری های روانی، از جمله اختلال هراس، افسردگی و اختلال دوقطبی نشان می دهد.

ممکن است علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک را بهبود بخشد

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وضعیتی است که باعث عدم تعادل هورمونی در زنان می شود که می تواند منجر به پریودهای نامنظم و ناباروری شود. افزایش وزن، قند خون بالا و سطوح ناخواسته کلسترول و تری گلیسیرید نیز از نگرانی های PCOS هستند.۱۶).

مکمل های اینوزیتول ممکن است علائم PCOS را بهبود بخشد، به ویژه هنگامی که با اسید فولیک ترکیب شود.

به عنوان مثال، مطالعات بالینی نشان می دهد که دوزهای روزانه اینوزیتول و اسید فولیک می تواند به کاهش سطح تری گلیسیرید خون کمک کند. آنها همچنین ممکن است عملکرد انسولین را بهبود بخشند و فشار خون را اندکی در افراد مبتلا به PCOS کاهش دهند.۱۷، ۱۸، ۱۹).

بیشتر بخوانید
نقش آهن در بدن چیست؟

علاوه بر این، تحقیقات اولیه نشان داده است که ترکیبی از اینوزیتول و اسید فولیک می تواند تخمک گذاری را در زنان مبتلا به مشکلات باروری ناشی از PCOS افزایش دهد.۲۰، ۲۱).

در یک مطالعه، مصرف روزانه ۴ گرم اینوزیتول و ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک به مدت ۳ ماه باعث تخمک گذاری در ۶۲ درصد از زنان تحت درمان شد.۲۰).

اینوزیتول می تواند به کاهش سطح تری گلیسیرید خون، بهبود عملکرد انسولین، کاهش فشار خون و افزایش تخمک گذاری در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمک کند.

می تواند به کنترل عوامل خطر سندرم متابولیک کمک کند

مطالعات بالینی نشان داده است که مکمل های اینوزیتول ممکن است برای مبتلایان به سندرم متابولیک مفید باشد.۲۱، ۲۲).

سندرم متابولیک گروهی از شرایط است که خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

به طور خاص، پنج بیماری با سندرم متابولیک مرتبط هستند (۲۳):

 • چربی اضافی در ناحیه شکم
 • سطوح بالای تری گلیسیرید در خون
 • سطوح پایین کلسترول HDL “خوب”.
 • فشار خون بالا
 • قند خون بالا

در یک کارآزمایی بالینی یک ساله روی ۸۰ زن مبتلا به سندرم متابولیک، ۲ گرم اینوزیتول که دو بار در روز مصرف می‌شد، سطح تری گلیسیرید خون را به طور متوسط ​​۳۴ درصد و کلسترول کل را تا ۲۲ درصد کاهش داد. بهبود فشار خون و قند خون نیز مشاهده شد (۲۴).

جالب توجه است که ۲۰ درصد از زنانی که مکمل های اینوزیتول مصرف می کردند، تا پایان مطالعه دیگر معیارهای سندرم متابولیک را ندارند.۲۴).

اینوزیتول ممکن است با کمک به کاهش سطح تری گلیسیرید خون، فشار خون و قند خون به کنترل عوامل خطر متابولیک کمک کند. همچنین می تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد.

ممکن است از دیابت در دوران بارداری جلوگیری کند

برخی از زنان در دوران بارداری قند خون بالا را تجربه می کنند. این بیماری دیابت حاملگی (GDM) نامیده می شود و هر ساله تا ۱۰ درصد از بارداری ها را در ایالات متحده پیچیده می کند.۲۵، ۲۶).

در مطالعات حیوانی، اینوزیتول به طور مستقیم با عملکرد انسولین، هورمونی که سطح قند خون را تنظیم می کند، مرتبط بوده است.۲۷، ۲۸).

فقط تعداد محدودی از مطالعات در مورد مکمل و GDM در انسان موجود است. با این حال، برخی پیشنهاد می کنند که ترکیبی از ۴ گرم میو اینوزیتول و ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک ممکن است در پیشگیری از GDM مفید باشد که در طول بارداری روزانه مصرف شود.۲۹، ۳۰، ۳۱).

بیشتر بخوانید
9 بهترین پروتئین گیاهی

با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است زیرا مطالعات دیگر اثرات مشابهی را نشان نداده اند.۳۲).

اینوزیتول ممکن است به جلوگیری از افزایش سطح قند خون در دوران بارداری در صورت مصرف همراه با اسید فولیک کمک کند، اما مطالعات بیشتری برای تایید این اثر مورد نیاز است.

سایر مزایای بالقوه

اینوزیتول به عنوان یک گزینه درمانی بالقوه برای بسیاری از شرایط مورد مطالعه قرار گرفته است.

علاوه بر موارد ذکر شده، تحقیقات نشان می دهد که اینوزیتول ممکن است برای شرایط زیر مفید باشد:

 • سندرم دیسترس تنفسی: به نظر می رسد در نوزادان نارس، اینوزیتول برای درمان مشکلات تنفسی ریه های توسعه نیافته مفید باشد.۳۳).
 • دیابت نوع ۲: یک مطالعه اولیه نشان می دهد که مصرف روزانه اینوزیتول و اسید فولیک به مدت ۶ ماه ممکن است به کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.۳۴).
 • اختلال وسواس جبری (OCD): یک مطالعه کوچک نشان می دهد که مصرف ۱۸ گرم اینوزیتول روزانه به مدت ۶ هفته ممکن است علائم OCD را کاهش دهد.۳۵).

اینوزیتول یک گزینه درمانی بالقوه برای نوزادان نارس مبتلا به سندرم دیسترس تنفسی است. همچنین ممکن است به کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند و ممکن است علائم اختلال وسواس فکری-اجباری را کاهش دهد.

عوارض جانبی و تداخلات

به نظر می رسد مکمل های اینوزیتول توسط اکثر مردم به خوبی تحمل می شود.

با این حال، عوارض جانبی خفیفی در دوزهای ۱۲ گرم در روز یا بیشتر گزارش شده است. اینها عبارتند از تهوع، گاز، مشکل در خواب، سردرد، سرگیجه و خستگی (۳۶).

در مطالعات بدون عوارض جانبی، روزانه تا ۴ گرم اینوزیتول توسط زنان باردار مصرف شده است، اگرچه تحقیقات بیشتری در این جمعیت مورد نیاز است.۳۷، ۳۸).

همچنین مطالعات کافی برای تعیین ایمنی مکمل ها در دوران شیردهی وجود ندارد. با این حال، به نظر می رسد که شیر مادر به طور طبیعی غنی از اینوزیتول است.۳۹).

علاوه بر این، مشخص نیست که آیا مکمل های اینوزیتول برای استفاده طولانی مدت بی خطر هستند یا خیر. در بیشتر مطالعات، مکمل های اینوزیتول تنها برای یک سال یا کمتر مصرف می شد.

بیشتر بخوانید
ویتامین کا ۲ : هر آنچه که باید بدانید

مانند هر مکمل دیگری، قبل از مصرف اینوزیتول با پزشک خود صحبت کنید.

مکمل اینوزیتول با عوارض جانبی بسیار کمی و فقط خفیف همراه است. تحقیقات بیشتری برای تعیین ایمنی آن در زنان باردار و شیرده و همچنین استفاده طولانی مدت مورد نیاز است.

دوزهای توصیه شده

دو شکل اصلی از اینوزیتول وجود دارد که در مکمل ها استفاده می شود، یعنی میو اینوزیتول (MYO) و D-chiro-اینوزیتول (DCI).

اگرچه هیچ توافق رسمی در مورد مؤثرترین نوع و دوز وجود ندارد، به نظر می رسد موارد زیر در تحقیقات مؤثر باشند:

 • برای شرایط سلامت روان: ۱۲-۱۸ گرم MYO یک بار در روز به مدت ۴-۶ هفته (۸، ۹، ۱۰، ۱۳).
 • برای سندرم تخمدان پلی کیستیک: ۱.۲ گرم DCI یک بار در روز یا ۲ گرم MYO و ۲۰۰ میکروگرم اسید فولیک دو بار در روز به مدت ۶ ماه (۱۷، ۲۰).
 • برای سندرم متابولیک: ۲ گرم MYO دو بار در روز به مدت یک سال (۲۳).
 • کنترل قند خون در دیابت بارداری: ۲ گرم MYO و ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک دو بار در روز در دوران بارداری (۲۹، ۳۰، ۳۱).
 • برای کنترل قند خون در دیابت نوع ۲: ۱ گرم DCI و ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک یک بار در روز به مدت ۶ ماه (۳۴).

در حالی که به نظر می رسد این دوزهای اینوزیتول برای شرایط خاص در کوتاه مدت مفید هستند، تحقیقات بیشتری برای تعیین ایمن و موثر بودن آنها در دوره های طولانی تر مورد نیاز است.

هیچ توافق رسمی در مورد دوزهای توصیه شده اینوزیتول وجود ندارد. دوز و نوع مکمل اینوزیتول بسته به شرایط متفاوت است.

 خلاصه

تحقیقات نشان می دهد که اینوزیتول می تواند به افراد مبتلا به سلامت روان و شرایط متابولیک مانند اختلال پانیک، افسردگی، اختلال دوقطبی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، سندرم متابولیک و دیابت کمک کند.

به نظر می رسد برای اکثر افراد بی خطر است و تنها در دوزهای روزانه تا ۱۸ گرم عوارض جانبی خفیفی ایجاد می کند.

در حالی که رژیم شما احتمالاً حاوی مقادیر کمی اینوزیتول است، مصرف مکمل ممکن است برای برخی مفید باشد.

همیشه ابتدا در مورد استفاده از مکمل ها با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.