با این حال، در پی سقوط رو ، بسیاری از کاربران رسانه های اجتماعی که نگران افزایش محدودیت ها در مورد سقط جنین قانونی هستند، “توصیه هایی” در مورد چگونگی مدیریت خود به اشتراک گذاشته اند.

در حالی که برخی از نکات مبتنی بر شواهد هستند – برای مثال، بسیاری از مردم به این نکته اشاره می‌کنند که خود مدیریتی سقط جنین از طریق داروهای تایید شده ایمن، موثر و قانونی در سراسر کشور است – بسیاری از «درمان‌های خانگی سقط جنین» مورد تحقیق قرار نگرفته‌اند.

These Abortion 'Home Remedies' Can Be Risky, But You Have Other Options

آنها ممکن است در بهترین حالت بی اثر و در بدترین حالت تهدید کننده زندگی باشند.

برخی از رایج “درمان های خانگی سقط جنین” که مردم امتحان می کنند عبارتند از:

 • گیاهان و دمنوش ها، از جمله پنیر رویال، ماگ ورت، کوهوش سیاه و جعفری
 • تمرینات بدنی
 • خود آسیبی
 • داروهای بدون نسخه مانند ویتامین C، قرص های کافئین، و قرص های ضد بارداری
 • الکل و مواد مخدر 

در ادامه بخوانید تا درباره اینکه چرا تلاش برای سقط جنین از طریق این «درمان‌های خانگی» می‌تواند مضر باشد – و نحوه دسترسی به جایگزین‌های ایمن، صرف نظر از اینکه در کجا زندگی می‌کنید، بیشتر بدانید.

سقط جنین خود مدیریت ذاتاً ناامن نیست

شما می توانید با استفاده از داروهای تایید شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) سقط جنین را مدیریت کنید. مطالعات تایید می‌کنند که قرص‌های سقط جنین راهی مطمئن و موثر برای پایان دادن به بارداری هستند.

با این حال، انگ اجتماعی، عدم آگاهی، عدم دسترسی به ارائه دهندگان، و ترس از عواقب قانونی، برخی از افراد را وادار می کند تا روش های ناامن سقط جنین خودگردان (SMA) را امتحان کنند.

«درمان‌های خانگی» ناامن و شیوه‌های سنتی رایج هستند

تعیین تعداد سقط جنین در سطح جهان دشوار است. تخمین ها از ۵۶ میلیون تا ۷۳ میلیون سقط در سال متغیر است.

از این تعداد، حدود ۲۵ میلیون سقط جنین ناایمن در نظر گرفته می شوند. سقط جنین ناایمن ممکن است منجر به حدود ۷۰۰۰۰ مرگ و ۵ میلیون عارضه جدی در سال شود.

برخی از این سقط‌ها شامل مراجعه به پزشکان طب سنتی یا سایر اعضای جامعه است که عمل‌های جراحی را خارج از یک محیط بالینی انجام می‌دهند.

سایرین SMA هایی هستند که ممکن است شامل استفاده از داروهای قومی گیاهی و عامیانه، از جمله گیاهان دارویی و چای، یا تلاش برای آسیب رساندن به خود باشد.

این چیز جدیدی نیست: مردم از مدت‌ها پیش از طب سنتی و روش‌های دیگر برای ایجاد سقط جنین استفاده می‌کردند. اما بسیاری از این شیوه‌ها مورد تحقیق قرار نگرفته‌اند، و مواردی که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند اغلب ناکارآمد، ناایمن یا هر دو هستند.

امروزه، جوامع به حاشیه رانده شده، جوانان، افرادی که در مناطقی زندگی می‌کنند که سقط جنین را جرم می‌دانند، و افرادی که فقر یا بی‌خانمانی را تجربه می‌کنند، به نظر می‌رسد که با استفاده از روش‌های ناایمن به SMA اقدام می‌کنند.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افراد دارای رحم که سیسجندر نیستند – از جمله مردان ترنسجندر، افراد جندر کوئر و سایر افراد دارای جنسیت گسترده – علاقه زیادی به SMA داشتند.

از افراد مورد بررسی، ۱۹٪ گفتند که بدون کمک اقدام به SMA کردند. روش ها شامل مصرف گیاهان دارویی، ایجاد ضربه فیزیکی، استفاده از ویتامین C و استفاده از مواد مخدر یا الکل بود.

در یک مطالعه در ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ ، ۵۵٪ از افرادی که تلاش های قبلی خود را برای سقط جنین گزارش کردند، گفتند که از گیاهان یا ویتامین ها استفاده می کردند، در حالی که ۳۶٪ گفتند که از الکل یا فرش های غیردارویی استفاده می کردند.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نشان داد که جوانان آمریکایی که بی خانمانی را تجربه می‌کنند، اغلب با استفاده از روش‌های مضر مانند ضربه فیزیکی، سوء استفاده از مواد یا گرسنگی عمدی به SMA پیش‌فرض می‌شوند.

شرکت‌کنندگان جوان گزارش کردند که احساس می‌کنند سایر روش‌های سقط جنین به دلیل سن یا موقعیت مکانی بسیار گران یا غیرقابل دسترس هستند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ در میان زنانی در سراسر مکزیک که سقط جنین داشتند، نشان داد که استفاده از داروهای سنتی مانند گیاهان به تنهایی یا در کنار داروهای سقط جنین، به ویژه در مناطقی که سقط جنین دارند، غیر معمول نیست.

داروهای گیاهی رایج از بی اثر تا خطرناک است

بسیاری از ویتامین‌ها و گیاهان دارویی به عنوان سقط‌کننده (مواد سقط‌ساز) هنگامی که به صورت خوراکی در دوزهای بالا مصرف می‌شوند، در چای دم می‌شوند یا وارد واژن می‌شوند، تبلیغ می‌شوند. با این حال، شواهد کمی برای حمایت از استفاده از آنها وجود دارد.

در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ ، حدود نیمی از شرکت‌کنندگانی که SMA را انجام دادند از ویتامین C، جعفری، دونگ کوای، گل رز، ریشه زنجبیل، بابونه و کوهوش سیاه استفاده کردند. برخی دیگر از داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک، قرص های ضد بارداری و قرص های کافئین استفاده کردند.

هیچ یک از این مواد برای القای سقط تایید یا توصیه نمی شود، و برخی از آنها می توانند آسیب جدی ایجاد کنند – حتی در مقادیر کم.

برخی از متداول‌ترین «درمان‌های خانگی» عبارتند از پنی رویال، کوهوش سیاه، ماگورت، جعفری و ویتامین C.

روغن پنی رویال و چای پنی رویال

پنی رویال نامی است که به عصاره یا روغن گیاهی مشتق شده از چند گیاه متعلق به خانواده نعناع داده می شود: Mentha pulegium یا Hedeoma pulegoides . از دیرباز در طب عامیانه برای ایجاد قاعدگی و سقط جنین استفاده می شود.

با این حال، روغن پنی رویال می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند، حتی در دوزهای کم یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر). عوارض جانبی مصرف روغن پنی رویال – یا چای تهیه شده با روغن پنی رویال – ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • غش کردن
 • تشنج
 • کما
 • فروپاشی قلبی ریوی (نارسایی ناگهانی قلب و ریه ها)
 • آسیب کبدی، نکروز کبد یا نارسایی کبد
 • نارسایی کلیه
 • نارسایی چند عضوی
 • مرگ

علاوه بر پتانسیل آن برای آسیب رساندن به شما، برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن پنی رویال توانایی ایجاد سقط جنین یا تأثیر بر انقباضات رحم را ندارد.

بنابراین، مصرف پنی رویال برای انجام SMA ایده خوبی نیست.

کوهوش سیاه

کوهوش سیاه ( Actaea racemosa یا Cimicifuga racemosa ) که به نام‌های مار، حشره سیاه یا علف زنگار نیز شناخته می‌شود، قرن‌ها در طب سنتی بومی مورد استفاده قرار گرفته است.

پیشنهاد شده است که کوهوش سیاه ممکن است درد، تب، سرفه، ذات‌الریه و بی‌نظمی‌های قاعدگی را درمان کند، باعث زایمان و حمایت از سلامت باروری شود.

برخی از افراد برای درمان دردهای قاعدگی و علائم یائسگی از مکمل های کوهوش سیاه استفاده می کنند.

با این حال، شواهد زیادی برای حمایت از هیچ یک از این ادعاها وجود ندارد. به علاوه، تحقیقات در مورد عوارض جانبی کوهوش سیاه محدود است.

ارتباط ضعیفی بین مکمل های کوهوش سیاه و ناراحتی های گوارشی، درد سینه، عفونت، خونریزی غیرطبیعی واژن، آسیب کبدی، گرفتگی عضلات، سردرد و بثورات وجود دارد .

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کوهوش سیاه در هر دوزی می تواند باعث سقط جنین شود وجود ندارد، اما شواهدی وجود دارد که مصرف آن می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. کوهوش سیاه یک روش قابل اعتماد یا توصیه شده برای SMA نیست.

ماگورت

ماگورت ( Artemisia vulgaris ) نیز به عنوان یک داروی بومی تاریخچه ای تاریخی دارد و برخی معتقدند که می تواند مشکلات گوارشی، بی نظمی های قاعدگی، فشار خون بالا و استرس را درمان کند.

با این حال، تحقیقات علمی کمی از استفاده از ماگورت برای هر یک از این شرایط پشتیبانی می کند.

برخی از مردم ماگورت را برای سقط جنین مصرف می کنند، زیرا مشخص شده است که به طور بالقوه بر سقط جنین تأثیر می گذارد و بر نتایج بارداری حیوانات تأثیر می گذارد . البته این بدان معنا نیست که در ایجاد سقط جنین در انسان موثر است.

این گیاه به طور کلی زمانی که به عنوان مکمل بدون نسخه مصرف شود ایمن شناخته می شود، اما دوزهای زیاد برخی از انواع ماگورت ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند .

این شامل:

 • تهوع و استفراغ
 • آسیب سیستم عصبی
 • فشار خون بالا
 • گرفتگی معده
 • آسیب مغزی
 • سرگیجه
 • بی خوابی و بی قراری
 • احتباس ادرار
 • تشنج
 • لرزش

همچنین گفته می شود که موگورت پتانسیل آلرژی زایی بالایی دارد و ممکن است باعث واکنش های آلرژیک و شوک آنافیلاکتیک شود. این روش ایمن یا مؤثر برای SMA نیست.

جعفری

جعفری – و روغن‌هایی که از آن گرفته می‌شود – برای سال‌ها در تلاش‌های SMA استفاده می‌شود. با این حال، مصرف روغن های غلیظ جعفری با خونریزی (خونریزی شدید)، مسمومیت عصبی و مرگ همراه است.

این به این دلیل است که روغن‌های حاصل از برگ یا دانه‌های جعفری حاوی سطوح بالایی از ترکیبی به نام آپیول جعفری هستند که می‌تواند در مقادیر زیاد باعث مسمومیت شود.

تحقیقات نشان داده است که مسمومیت با اپیول جعفری می تواند منجر به سقط جنین شود، اما عوارض جانبی دیگری نیز دارد که می تواند کشنده باشد، مانند:

 • تب
 • درد شدید شکم
 • خونریزی واژینال
 • تشنج
 • استفراغ و اسهال

در یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ ، مصرف آپیول جعفری باعث سمیت کشنده کبد و کلیه در هر موشی که آن را مصرف کرد، شد. در حالی که نتایج آزمایش‌های حیوانی همیشه در مورد انسان صدق نمی‌کند، آسیب کبدی و کلیوی ممکن است همچنان نگرانی‌های منطقی باشد.

جعفری همچنین حاوی ترکیبی به نام میریستسین است. مانند آپیول، میریستسین می تواند باعث انقباضات رحمی شود و ممکن است با سقط جنین همراه باشد.

با این حال، درمان های مبتنی بر جعفری به دلیل خطر عوارض جانبی، روش های ایمن برای SMA توصیه نمی شوند یا ثابت شده اند. همچنین مشخص نیست که جعفری چقدر در القای سقط جنین موثر است.

(به یاد داشته باشید که بیشتر مطالعات شامل روغن های غلیظ مشتق شده از برگ ها یا دانه های جعفری است – نه خود جعفری.)

داروهای بدون نسخه و نسخه ای

مصرف بیش از دوز توصیه شده از هر داروی بدون نسخه یا نسخه ای هرگز ایده خوبی نیست. حتی ویتامین ها و مکمل ها در صورت مصرف بیش از حد می توانند خطراتی را ایجاد کنند.

آنهایی که آسیب مستقیم ایجاد نمی کنند ممکن است بی اثر باشند. به عنوان مثال، علیرغم برخی افسانه ها، ویتامین C نمی تواند باعث سقط جنین شود.

همچنین هرگز نباید از الکل یا مواد مخدر جرم‌انگیز برای تلاش برای سقط جنین استفاده کنید و همچنین نباید درگیر خودآزاری باشید. شما سزاوار مراقبت سقط جنین ایمن، دلسوزانه و بدون قضاوت هستید – و گزینه هایی در دسترس هستند.

خطرات روش های ناایمن سقط جنین

در اینجا نگاهی به برخی از بزرگترین خطرات مرتبط با سقط جنین “درمان های خانگی” می اندازیم.

سقط جنین ناقص

سقط ناقص سقط جنینی است که به طور کامل جواب نداده است . این بدان معنی است که محصولات بارداری در بدن شما باقی می مانند، بنابراین احتمالاً برای تکمیل سقط به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

بدون درمان، سقط ناقص می تواند منجر به خونریزی شدید و عفونت های بالقوه تهدید کننده زندگی شود.

عفونت

همه جراحی‌ها خطر عفونت را در بر دارند، به همین دلیل است که مراکز پزشکی سخت تلاش می‌کنند تا محیط خود را تا حد امکان استریل نگه دارند.

برخی از درمان های خانگی سقط جنین نیاز به قرار دادن ابزاری از طریق دهانه رحم برای رسیدن به رحم دارند. این بسیار خطرناک است، حتی اگر فکر می کنید که ابزار را به درستی استریل کرده اید.

عفونت در واژن، دهانه رحم یا رحم می تواند باعث آسیب دائمی از جمله ناباروری شود. عفونت در این ناحیه همچنین می تواند به جریان خون شما سرایت کند و باعث مسمومیت خونی خطرناک شود.

خونریزی

خونریزی به هر نوع از دست دادن خون عمده اشاره دارد. اگر شما یا فردی بدون آموزش پزشکی سعی در انجام سقط جنین بر روی شما داشته باشید، در معرض خطر قطع تصادفی یک رگ خونی اصلی و خونریزی داخلی قرار خواهید داشت.

به خاطر داشته باشید که خونریزی داخلی ممکن است تا دیر نشده قابل مشاهده نباشد.

جای زخم

علاوه بر خونریزی، سقط جنین جراحی که توسط فردی بدون آموزش پزشکی انجام می شود، می تواند منجر به زخم شود.

این اسکار می تواند بر اندام تناسلی خارجی و داخلی شما تأثیر بگذارد و در نتیجه ناباروری و سایر شرایط سلامتی را به همراه داشته باشد.

سمیت

داروهای گیاهی ممکن است بی ضرر به نظر برسند زیرا “طبیعی” هستند. اما حتی گیاهان معمولی نیز می توانند اثرات قدرتمندی داشته باشند و به سرعت سمی شوند.

ناگفته نماند که اکثر روش های گیاهی سقط جنین نیاز به مصرف بسیار بیشتر از دوز توصیه شده دارند.

اگر بیش از مقداری که برای انسان بی خطر است، مصرف می کنید، کبد شما باید اضافه کاری کند تا سموم اضافی و سایر ترکیبات گیاهان را فیلتر کند. این می تواند منجر به آسیب یا نارسایی کبد شود.

اثربخشی درمان های خانگی سقط جنین

بسیاری از افرادی که سعی می کنند سقط جنین را از طریق یک درمان خانگی مدیریت کنند، این کار را انجام می دهند زیرا سقط جنین غیرقانونی است یا در محل زندگی آنها محدود شده است. و از آنجایی که تحقیق در مورد فعالیت های غیرقانونی دشوار است، ما اطلاعات زیادی در مورد اثربخشی درمان های خانگی سقط جنین نداریم.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۲۰ در تگزاس، جایی که دسترسی به سقط جنین برای بسیاری از افراد محدود است، از افرادی که به تنهایی اقدام به سقط جنین کردند، نظرسنجی کرد.

بسیاری از آنها به جای یا در کنار داروهای سقط جنین، داروهای خانگی را امتحان کردند – عمدتاً گیاهان و ویتامین ها (۴۳٪)، قرص های ضد بارداری یا سایر داروها، برخی غذاها، و الکل یا داروها.

هیچ یک از افرادی که به تنهایی از درمان های خانگی استفاده می کنند نگفته اند که در پایان بارداری خود موفق بوده اند.

کسانی که از درمان‌های خانگی استفاده می‌کردند، اغلب چندین روش را در طول هفته‌ها بدون موفقیت قبل از مراجعه حضوری به یک ارائه‌دهنده سقط جنین امتحان کردند.

تحقیقات قدیمی‌تر در روستاهای تانزانیا از زنانی که با سقط‌های ناقص به مراکز درمانی مراجعه می‌کردند، پرسیدند که چه روش‌های سقط جنین را امتحان کرده‌اند.

دو سوم گزارش کردند که سعی کرده اند خارج از محیط بالینی یا بدون داروهای دارویی سقط جنین کنند. بیش از یک سوم گفتند که از گیاهان استفاده کرده اند.

محققان دریافتند که از ۲۱ گونه گیاهی شرکت‌کننده گزارش شده که از آن استفاده می‌کنند، ۱۶ گونه توانایی تشویق انقباضات رحمی را داشتند. با این حال، استفاده از گیاهان برای سقط جنین با خطر بالایی از عوارض همراه است، از جمله سقط جنین ناقص که نیاز به مراقبت های پزشکی بعدی دارد.

به طور کلی، بیشتر درمان‌های خانگی سقط جنین نه تنها خطرناک، بلکه بی‌اثر نیز به نظر می‌رسند.

شما بدون توجه به جایی که زندگی می کنید، گزینه های دیگری دارید

اگر تصمیم گرفته اید که سقط جنین برای شما مناسب است، جایگزین های ایمن و قانونی برای گیاهان دارویی، آسیب رساندن به خود و روش های خارج از کلینیک وجود دارد – و همچنان می توانید سقط جنین خود را در خانه مدیریت کنید.

دو نوع اصلی سقط جنین وجود دارد:

 • سقط جنین پزشکی سقط جنین پزشکی شامل مصرف قرص یا حل کردن دارو در واژن یا داخل گونه است. سقط جنین دارویی را می توان با خیال راحت در خانه مدیریت کرد.
 • سقط جنین جراحی. سقط جنین یک روش پزشکی است که شامل ساکشن می شود. این کار توسط یک ارائه دهنده در یک مرکز پزشکی انجام می شود، و شما معمولاً می توانید پس از عمل به خانه بروید تا زمانی که شخصی را برای رانندگی با شما بیاورید.

هنگام بررسی گزینه های خود، به یاد داشته باشید که سقط جنین پزشکی معمولا فقط تا هفته ۱۲ بارداری توصیه می شود.

اکثر ایالت ها سقط جنین بعد از ۲۰ تا ۲۴ هفته یا پایان سه ماهه دوم بارداری را مجاز نمی دانند. آنها معمولاً فقط پس از این مرحله انجام می شوند که بارداری خطر جدی برای سلامتی داشته باشد.

مراقب مراکز بارداری بحرانی (CPC) باشید

در حالی که برخی از CPC ها خدمات مراقبت های بهداشتی محدودی مانند تست بارداری یا سونوگرافی ارائه می دهند، آنها سقط جنین را ارائه نمی دهند یا از دسترسی به سقط جنین پشتیبانی نمی کنند.

کارگران CPC به شرمساری و گمراه کردن مردم به این باور رسیده اند که سقط جنین ناامن یا مضر است.

اگر قبلاً سقط جنین انجام داده اید، مراقب این علائم باشید

اگر قبلاً اقداماتی را برای سقط جنین با استفاده از روشی انجام داده اید که ممکن است خطرآفرین باشد، حتماً به بدن خود گوش دهید. اگر چیزی درست نیست، در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر به اورژانس مراجعه کنید:

 • خونریزی که در کمتر از یک ساعت از طریق ماکسی پد خیس می شود
 • استفراغ خونی، مدفوع یا ادرار
 • تب یا لرز
 • زرد شدن پوست یا چشمان شما
 • درد شدید در شکم یا لگن شما
 • استفراغ و از دست دادن اشتها
 • از دست دادن هوشیاری
 • ناتوانی در بیدار شدن یا بیدار ماندن
 • پوست عرق کرده، سرد، مایل به آبی یا رنگ پریده است
 • گیجی

به دنبال مراقبت باشید

بهرحال باید برای عوارض جانبی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

تقریباً غیرممکن است که متخصصان مراقبت های بهداشتی تفاوت بین سقط جنین تصادفی و سقط جنین عمدی را تشخیص دهند. شما هیچ تعهدی ندارید که به آنها بگویید که سقط جنین خانگی انجام داده اید.

با این حال، مهم است که در مورد مواد یا اقداماتی که انجام داده اید به آنها بگویید. با این حال، لازم نیست به آنها بگویید که قصد سقط جنین را داشتید.

خلاصه

قرن هاست که انسان ها از شیوه های گیاه شناسی قومی و روش های دیگر برای پایان دادن به بارداری خود استفاده کرده اند. امروزه، جوامع به حاشیه رانده شده و افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که سقط جنین را جرم انگاری می کنند، به احتمال زیاد روش هایی مانند این را امتحان می کنند.

از زمان لغو حق سقط جنین قانونی در ایالات متحده، افراد خوش‌نیت به طور فزاینده‌ای توصیه‌هایی در مورد «درمان‌های خانگی سقط جنین» از طریق رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اند.

با این حال، تعداد کمی از این روش‌ها – از جمله گیاهان دارویی، آسیب، الکل یا داروهایی که مورد تایید FDA نیستند – برای ایمنی یا اثربخشی مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. مواردی که مورد مطالعه قرار گرفته اند به طور کلی خطرناک هستند و می توانند به شما آسیب برسانند.یعنی بهتر است از آنها دوری کنید.