این لکه های سفید روی صورت من چیست؟

بسیاری از افراد در دوره ای از زندگی خود با لکه های سفید روی صورت خود مواجه می شوند. نواحی آسیب دیده ممکن است فقط روی صورت باشند، یا ممکن است روی سینه یا بازوها نیز ظاهر شوند.

لکه های سفید می توانند اشکال مختلفی داشته باشند. آنها می توانند لکه های تغییر رنگ روی صورت یا برجستگی های کوچک سخت باشند.

در این مقاله به بررسی پنج علت اصلی احتمالی لکه های سفید روی صورت می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد آنها، علل آنها و گزینه های درمانی بیشتر بخوانید.

۱. میلیا

ممکن است در افراد در هر سنی رخ دهد و اغلب با جوش های سرسفید اشتباه گرفته می شود.

میلیا برآمدگی های کوچک گرد، سفت و سفید روی صورت است که اغلب با جوش های سر سفید اشتباه گرفته می شود. زمانی که کراتین – پروتئینی که در لایه بالایی پوست یافت می شود – و سایر اجزای سلول های مرده پوست در زیر سطح پوست به دام می افتند، ایجاد می شوند.

این لکه های سفید روی صورت من چیست؟

شایع ترین مناطقی که میلیا ظاهر می شود، اطراف چشم ها، گونه ها و روی بینی است.

میلیا می تواند در تمام سنین در مردان و زنان رخ دهد. آنها اغلب در نوزادان بسیار جوان رخ می دهند و به این وضعیت لکه های شیری نیز می گویند.

علل

میلیا می تواند با واکنش آلرژیک به محصولات خشن، کرم صورت که تحریک کننده است و آسیب ناشی از نور خورشید ایجاد شود.

درمان

میلیا معمولاً بدون درمان در عرض چند هفته بهبود می یابد. متخصصین پوست توصیه می‌کنیم برجستگی‌ها را در خانه فشار ندهید یا سوراخ نکنید.

تغییر در کرم صورت یا سایر محصولاتی که ممکن است باعث واکنش شده باشد ممکن است کمک کند. یک روال خوب مراقبت از پوست، از جمله حذف پوست مرده با لایه بردارها و استفاده از کرم ضد آفتاب، برای بزرگسالان نیز توصیه می شود.

اگر این وضعیت به خودی خود بهبود نیابد، پزشک یا متخصص پوست می تواند میلیا را به روش های مختلفی درمان کند:

 • لنسینگ. پزشک یا متخصص پوست از یک سوزن ظریف درجه پزشکی برای استخراج کراتین استفاده می کند.
 • استفاده از کرم رتینوئید افراد می توانند این را روی صورت خود استفاده کنند اما نه در اطراف چشم خود.
 • میکرودرم ابریژن. این روشی است که بالاترین لایه های ناحیه آسیب دیده را حذف می کند.
 • لایه برداری پوست. درمانی که لایه بالایی پوست را از بین می برد و می تواند برای از بین بردن میلیا استفاده شود.
بیشتر بخوانید
علت سیاهی زیر چشم چیست؟

میلیا یک بیماری خطرناک نیست و هیچ ناراحتی، درد یا سوزش ایجاد نمی کند.

اگر برجستگی های سفید به خودی خود ناپدید نشدند، یا اگر فردی آنها را ناخوشایند دید، در مورد برداشتن آنها با پزشک مشورت کنید.

۲. پیتریازیس آلبا

تصور می شود پیتریازیس آلبا نوعی اگزما باشد. به صورت نواحی صورتی کم رنگ یا قرمز و پوسته پوسته روی پوست ظاهر می شود که لکه های سفید تا صاف (هیپوپیگمانته) را شفاف می کند.

می تواند به تعداد آنها وجود داشته باشد ۲۰ پچاغلب روی صورت و بازوها. پیتریازیس آلبا در افرادی که پوست تیره دارند یا پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر قابل توجه است.

این بیماری بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده می شود، با ۵ درصد کودکان در سرتاسر جهان در برخی مواقع به این بیماری مبتلا می شوند.

علل

پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث پیتریازیس آلبا می شود.

درمان

لکه ها معمولا در عرض چند ماه ناپدید می شوند اما می توانند تا چند سال باقی بمانند. هیچ درمان خاصی برای پیتریازیس آلبا وجود ندارد، اما پزشک ممکن است هرگونه علائم خارش یا ناراحتی را با یک کرم استروئیدی یا غیر استروئیدی درمان کند.

اگر لکه ها شروع به خارش یا احساس ناراحتی کنند، فرد باید با پزشک مشورت کند.

۳. ویتیلیگو

ویتیلیگو ممکن است در افراد با هر رنگ پوستی رخ دهد و ممکن است ارثی باشد.

ویتیلیگو به صورت لکه هایی از پوست ظاهر می شود که رنگدانه رنگ خود را از دست داده اند. این می تواند در هر جایی از بدن از جمله صورت رخ دهد. اطراف را تحت تأثیر قرار می دهد ۱ درصد از مردم در سراسر جهان.

بیشتر بخوانید
فرمول پارکلند

لکه های سفید ممکن است کوچک شروع شوند و گاهی به همین شکل باقی بمانند، اما همچنین می توانند به آرامی افزایش یابند تا جایی که لکه قسمت بزرگی از بدن را بپوشاند. گاهی اوقات ممکن است مقداری رنگ به ناحیه آسیب دیده بازگردد اما به ندرت به طور کامل.

ویتیلیگو در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما حدود نیمی از مردم با این بیماری قبل از ۲۰ سالگی به آن مبتلا می شوند.

علل

هرکسی ممکن است به ویتیلیگو مبتلا شود، اگرچه احتمال ابتلا به ویتیلیگو تا حدودی افزایش می یابد. عامل وراثت هنوز به طور کامل درک نشده است، بنابراین فرزندان فردی که مبتلا به ویتیلیگو هستند لزوماً به آن مبتلا نمی شوند.

ویتیلیگو در افراد با هر رنگ پوستی رخ می دهد، اما بیشتر در پوست سیاه دیده می شود. مسری نیست.

سلول های پوست رنگدانه ای به نام ملانین می سازند که به پوست رنگ می دهد. برخی از دانشمندان بر این باورند که پوست مبتلا به ویتیلیگو زمانی ایجاد می شود که بدن آنتی بادی علیه ملانین تشکیل می دهد و آن را از بین می برد.

درمان

چندین درمان ممکن برای ویتیلیگو وجود دارد. نوع پیشنهادی بستگی به شدت بیماری دارد.

افراد مبتلا به ویتیلیگو باید همیشه از ضدآفتاب استفاده کنند و در زیر نور آفتاب بپوشانند زیرا پوست آسیب دیده راحت تر می سوزد.

اگر فردی بخواهد، می‌تواند از کرم‌های رنگی پوست برای پنهان کردن نواحی ویتیلیگو استفاده کند و پزشک می‌تواند بهترین کرم‌های موجود را توصیه کند.

پزشک همچنین ممکن است کرم های ضد التهابی مانند کورتیکواستروئیدهای با قدرت بالاتر را برای کمک به بازیابی رنگدانه های از دست رفته توصیه کند.

با این حال، استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها می تواند عوارض جانبی نامطلوبی مانند نازک شدن پوست داشته باشد، بنابراین پزشکان ممکن است انواع دیگری از کرم های ضد التهابی را تجویز کنند.

درمان با اشعه ماوراء بنفش مصنوعی (UV) یا فتوتراپی ممکن است اغلب در یک دوره چند ماهه استفاده شود. لیزر درمانی ممکن است برای درمان برخی از نواحی پوست نیز استفاده شود.

بیشتر بخوانید
ماکول چیست؟

درمان های جراحی در حال توسعه هستند، اما هنوز روش معمول نیستند.

۴. پیتریازیس ورسیکالر

 رشد بیش از حد مخمر روی پوست ممکن است رنگ آن را تغییر دهد و باعث پیتریازیس ورسیکالر شود.

پیتریازیس ورسیکالر یک بیماری شایع به دلیل عفونت قارچی است که باعث ایجاد لکه‌های روشن‌تر یا تیره‌تر روی پوست می‌شود. این می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد و ممکن است خارش یا احساس خشکی یا پوسته پوسته شدن داشته باشد.

گاهی اوقات، لکه ها ریز هستند و گاهی اوقات فقط زمانی که پوست برنزه شده است، قابل مشاهده است.

پیتریازیس ورسیکالر بیشتر در نوجوانان و جوانان و اغلب در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دیده می شود. در آب و هوای معتدل، لکه های تغییر رنگ ممکن است در ماه های سردتر ناپدید شوند.

علل

بر فراز ۹۰ درصد روی پوست افراد بالغ مخمری به نام مالاسزیا وجود دارد. این یک اتفاق طبیعی است و معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

با این حال، گاهی اوقات، مخمر بیش از حد رشد می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، رنگ پوست تغییر می کند و در نتیجه باعث ایجاد پیتریازیس ورسیکالر می شود. این می تواند به دلیل عوامل مختلفی باشد، مانند:

 • هوای گرم و مرطوب
 • پوست چرب
 • یک سیستم ایمنی ضعیف
 • تغییرات هورمونی

پیتریازیس ورسیکالر ممکن است در دوران بارداری رخ دهد اما هیچ خطری ندارد. یک مطالعه نشان داد که مخمری که باعث پیتریازیس ورسیکالر می شود در مراحل بعدی بارداری و درست پس از زایمان فراوانتر بود.

درمان

روش های مختلفی برای درمان موفقیت آمیز کچلی ورسیکالر وجود دارد. ممکن است چند ماه طول بکشد تا لکه ها به رنگ قبلی خود برگردند و برای محافظت از پوست در برابر آفتاب باید از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

داروهایی که می توانند کمک کنند عبارتند از:

 • کرم ها و لوسیون های ضد قارچ روی پوست استفاده می شود
 • یک پاک کننده ضد قارچ دارویی که به رشد خارج از کنترل مخمر کمک می کند
 • در صورتی که پیتریازیس ورسیکالر ناحیه وسیعی از بدن را پوشانده باشد، قرص های ضد قارچ تجویز شده توسط پزشک.
بیشتر بخوانید
آنچه در مورد رشد مو باید بدانید

این امکان وجود دارد که پیتریازیس ورسیکالر حتی پس از درمان نیز عود کند، به خصوص اگر فرد به آب و هوای گرم و مرطوب سفر کند.

۵. هیپوملانوز گوتات ایدیوپاتیک

هیپوملانوز روده ای ایدیوپاتیک، همچنین به عنوان لکه های سفید خورشید شناخته می شود، باعث ایجاد لکه های سفید مسطح می شود. ۱ تا ۱۰ میلی متر در قطر

این لکه ها می توانند روی صورت، بازوها، قسمت بالایی پشت و ساق پا ایجاد شوند. اگرچه آنها اغلب در افراد با پوست روشن ایجاد می شوند، افراد با پوست تیره نیز می توانند به آنها مبتلا شوند.

لکه ها مضر نیستند.

علل

به نظر می رسد هیپوملانوز روده ایدیوپاتیک در رابطه با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید در طول زمان رخ می دهد. با این حال، دلیل کاهش ملانین در مناطق آسیب دیده هنوز مشخص نیست.

این عارضه پوستی بیشتر در افراد بالای ۴۰ سال ظاهر می شود، اما این احتمالاً به دلیل مدت زمانی است که این بیماری ایجاد می شود.

درمان

هیچ درمانی برای رفع این عارضه مورد نیاز یا موجود نیست.

کرم های استروئیدی، کرم های استتار و درم ابریژن می توانند ظاهر لکه ها را کاهش دهند.

چشم انداز

بسیاری از این شرایط رایج را می توان به راحتی درمان کرد. اکثر بیماری هایی که باعث ایجاد لکه های سفید روی صورت می شوند نیز بی ضرر هستند.

اگر کسی به دلایل بهداشتی یا زیبایی در مورد ظاهر لکه های سفید روی صورت خود نگرانی دارد، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کند. آنها می توانند در صورت لزوم اطمینان خاطر و مشاوره درمانی ارائه دهند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه