بادیان ستاره ای یا انیسون ستاره ای : مزایا، موارد استفاده و خطرات بالقوه

بادیان خَتایی یا انیسون ستاره‌ای یا انیسون بَرّی ادویه ای است که از میوه درخت همیشه سبز چینی Illicium verum تهیه می شود.

این نام به‌خاطر غلاف‌های ستاره‌ای شکلی است که دانه‌های ادویه از آن برداشت می‌شوند و طعمی شبیه شیرین بیان دارد.

به دلیل شباهت در طعم و نام، بادیان ستاره ای اغلب با بادیان کوهی اشتباه گرفته می شود، اگرچه این دو ادویه به هم مرتبط نیستند.

بادیان ستاره ای نه تنها به دلیل طعم متمایز و کاربردهای آشپزی، بلکه به دلیل فواید دارویی آن نیز مشهور است.

Star Anise: Benefits, Uses and Potential Risks

این مقاله به بررسی فواید، کاربردها و خطرات احتمالی بادیان ستاره ای می پردازد.

سرشار از ترکیبات زیست فعال قدرتمند

گیاهان و ادویه ها اغلب قهرمانان گمنام دنیای سلامت و تغذیه هستند و بادیان ستاره ای ممکن است از این قاعده مستثنی نباشد.

اطلاعات در مورد محتوای ویتامین و مواد معدنی آن کم است، اما با توجه به مقدار کمی ادویه که ممکن است در هر زمان استفاده کنید، ارزش غذایی آن ممکن است کمتر قابل توجه باشد ( ۱ ).

با این وجود، این یک منبع چشمگیر از چندین ترکیب فعال زیستی قدرتمند است – که همه آنها نقش مهمی در سلامتی دارند.

ارزشمندترین جزء انیسون ستاره ای ممکن است در ذخایر متراکم آن از فلاونوئیدها و پلی فنل ها باشد. اینها ممکن است در درجه اول مسئول کاربردهای گسترده و فواید دارویی ادویه باشند ( ۲ ).

برخی از اصلی ترین ترکیبات تقویت کننده سلامتی موجود در بادیان ستاره ای عبارتند از ( ۲ ، ۳ ، ۴ ):

  • لینالول
  • کوئرستین
  • آنتول
  • اسید شیکیمیک
  • گالیک اسید
  • لیمونن

این ترکیبات با هم ممکن است به خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی بادیان ستاره ای کمک کنند.

برخی از تحقیقات حیوانی و لوله آزمایش نشان می دهد که ظرفیت آنتی اکسیدانی این ادویه حتی ممکن است دارای خواص ضد سرطانی مانند کاهش اندازه تومور باشد ( ۵ ، ۶ ).

بیشتر بخوانید
غذاهای قلیایی برای صبحانه

در نهایت، تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اینکه چگونه ترکیبات زیست فعال موجود در بادیان ستاره ای ممکن است از سلامت انسان حمایت کنند، مورد نیاز است.

خلاصه

انیسون ستاره ای سرشار از انواع فلاونوئیدها و ترکیبات پلی فنلی است که ممکن است به ظرفیت دارویی آن کمک کند.

فواید دارویی را ارائه می دهد

بادیان ستاره ای هزاران سال است که در طب سنتی چینی استفاده می شود و اخیراً در برخی از روش های پزشکی غربی نیز پذیرفته شده است.

افزایش محبوبیت آن عمدتاً به دلیل خواص ضد میکروبی و پتانسیل دارویی آن است.

قابلیت های ضد ویروسی

یکی از محبوب ترین ویژگی های دارویی مربوط به بادیان ستاره ای محتوای اسید شیکمیک آن است.

شیکیمیک اسید یک ترکیب با قابلیت ضد ویروسی قوی است. در واقع، این یکی از مواد اصلی فعال در تامیفلو، یک داروی محبوب برای درمان آنفولانزا است ( ۷ ).

در حال حاضر، بادیان ستاره ای منبع اصلی اسید شیکمیک است که برای توسعه محصولات دارویی استفاده می شود. از آنجایی که همه گیری آنفلوانزا به عنوان تهدیدی برای سلامت جهانی در حال افزایش است، تقاضا برای بادیان ستاره ای رو به افزایش است ( ۷ ).

برخی از تحقیقات لوله آزمایش همچنین نشان داده اند که اسانس بادیان ستاره ای ممکن است انواع دیگر عفونت های ویروسی، از جمله هرپس سیمپلکس نوع ۱ را درمان کند ( ۸ ).

اگرچه بادیان ستاره ای اغلب برای درمان آنفولانزا استفاده می شود، تحقیقات بیشتری برای درک بیشتر پتانسیل آن برای درمان سایر عفونت های ویروسی در انسان مورد نیاز است.

خواص ضد قارچی

انیسون ستاره ای منبع غنی از فلاونوئید آنتول است. این ترکیب مسئول طعم متمایز ادویه است و فواید ضد قارچی قوی دارد.

برخی تحقیقات کشاورزی نشان داده اند که ترانس آنتول مشتق شده از بادیان ستاره ای ممکن است رشد قارچ های بیماری زا را در برخی محصولات خوراکی مهار کند ( ۹ ).

بیشتر بخوانید
ضریب تبدیل مواد غذایی خام به پخته

تحقیقات لوله آزمایش نشان می دهد که سایر ترکیبات زیست فعال موجود در اسانس انیسون ستاره، مانند ترپن لینالول، ممکن است تشکیل بیوفیلم و دیواره سلولی قارچ های عفونی را در انسان سرکوب کند ( ۱۰ ).

تحقیقات بیشتری برای درک بهتر کاربردهای بادیان ستاره ای برای درمان عفونت های قارچی در انسان مورد نیاز است.

فواید آنتی باکتریال

یکی دیگر از مزایای مهم دارویی بادیان ستاره ای توانایی آن در مهار رشد باکتری های دخیل در انواع بیماری های رایج است.

برخی تحقیقات نشان داده اند که عصاره بادیان ستاره ای به اندازه آنتی بیوتیک ها در برابر چندین باکتری بیماری زا مقاوم به دارو موثر است. این ممکن است به ویژه برای توسعه آینده داروهای آنتی بیوتیک جدید مفید باشد ( ۱۱ ).

مطالعات لوله آزمایش همچنین نشان داده است که ترکیبات زیست فعال موجود در بادیان ستاره ای ممکن است در درمان عفونت های دستگاه ادراری ناشی از باکتری های مختلف موثر باشد ( ۱۲ ).

یک مطالعه جداگانه نشان داد که عصاره انیسون ستاره تا حدودی در کاهش رشد E. coli در ظرف پتری موثر است، اگرچه به اندازه درمان‌های رایج آنتی‌بیوتیکی فعلی مؤثر نبود ( ۱۳ ).

در این زمان، بیشتر تحقیقات در مورد خواص ضد باکتریایی انیسون ستاره ای به مطالعات حیوانی و لوله آزمایش محدود می شود. برای درک بهتر چگونگی استفاده از این ادویه برای حمایت از سلامت انسان به مطالعات بیشتری نیاز است.

خلاصه

بادیان ستاره ای در حوزه پزشکی برای درمان انواع عفونت های قارچی، باکتریایی و ویروسی مفید بوده است.

به راحتی در آشپزی شما گنجانده می شود

بادیان ستاره ای طعم شیرین بیان مشخصی شبیه به رازیانه یا رازیانه دارد، اگرچه به هیچ یک از این ادویه ها مربوط نمی شود. به خوبی با گشنیز، دارچین، هل و میخک جفت می شود.

در آشپزی می توان از بادیان ستاره ای به صورت کامل یا به صورت پودر استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
7 مزیت سلامتی رودیولا مبتنی بر علم

اغلب در غذاهای کلاسیک چینی، ویتنامی، هندی و خاورمیانه استفاده می شود، به ویژه به عنوان یک تقویت کننده طعم در آبگوشت، سوپ و کاری.

این به دلیل حضورش در ترکیبات چینی “۵ ادویه” و “گارام ماسالا” هندی شناخته شده است.

در طب سنتی چینی و عامیانه، بادیان ستاره ای را در آب غوطه ور می کنند تا چایی درست شود که برای درمان عفونت های تنفسی، حالت تهوع، یبوست و سایر مشکلات گوارشی استفاده می شود.

بادیان ستاره ای همچنین یک افزودنی عالی برای غذاهای شیرین و دسرها مانند میوه های پخته شده، پای، نان سریع و کلوچه ها است.

اگر تا به حال از این ادویه در آشپزی خود استفاده نکرده اید، به خاطر داشته باشید که مقدار کمی کمک زیادی می کند. با مقدار کم شروع کنید و مقدار بیشتری را به طعم اضافه کنید تا از مصرف زیاد آن خودداری کنید.

سعی کنید پودر بادیان را در دسته بعدی کلوچه خود بپاشید یا چند غلاف کامل را در ظرف بعدی سوپ خود بریزید تا طعم و مزه آن گرم شود.

خلاصه

انیسون ستاره ای طعم خاصی شبیه شیرین بیان دارد. این ماده‌ای محبوب در غذاهای آسیایی است و می‌توان از آن در سوپ، خورش، آبگوشت، محصولات پخته شده، دسرها و یا خیساندن به عنوان چای استفاده کرد.

خطرات احتمالی

بادیان ستاره ای خالص چینی به طور کلی برای اکثر مردم بی خطر شناخته می شود. با این حال، گزارش های کمی از واکنش های آلرژیک وجود دارد ( ۱۴ ).

برای عموم مردم، نگرانی جدی‌تر یکی از اقوام نزدیک ادویه چینی – بادیان ستاره‌ای ژاپنی بسیار سمی است.

انیسون ژاپنی حاوی نوروتوکسین های قوی است که می تواند منجر به علائم جسمی جدی از جمله تشنج، توهم و حالت تهوع شود ( ۱۵ ).

بادیان ستاره ای ژاپنی تقریباً شبیه به همتای چینی خود است و برخی منابع تجاری موجود از بادیان ستاره ای چینی با ادویه ژاپنی مخلوط شده اند.

بیشتر بخوانید
آیا قهوه باعث خستگی می شود؟

علاوه بر این، گزارش های موردی از واکنش های شدید و بالقوه کشنده به بادیان ستاره ای در نوزادان گزارش شده است ( ۱۶ ).

فرض بر این است که این موارد به دلیل آلودگی ناشناخته با ادویه ژاپنی بوده است. بنابراین، توصیه می شود که بادیان ستاره ای به نوزادان و کودکان داده نشود ( ۱۶ ).

برای اینکه با احتیاط ادامه دهید، ایده خوبی است که منبع انیسون ستاره ای را که خریداری می کنید بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوع کاملاً چینی است.

اگر ۱۰۰% از منبع یا خلوص آن مطمئن نیستید، ممکن است تمرین خوبی باشد که یکباره بیش از حد استفاده نکنید تا از مسمومیت تصادفی جلوگیری کنید.

خلاصه

بادیان ستاره ای به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما ممکن است با بادیان ستاره ای ژاپنی بسیار سمی آلوده شود. برای اطمینان از خلوص ادویه ای که می خرید، همیشه منبع آن را دوباره چک کنید تا از مسمومیت تصادفی جلوگیری کنید.

خلاصه

بادیان ستاره ای طعم شیرین بیان مشخصی دارد که می تواند غذاهای مختلف را تقویت کند.

ترکیبات زیست فعال قوی آن ممکن است به درمان چندین عفونت قارچی، باکتریایی و ویروسی کمک کند.

در حالی که مصرف بادیان ستاره ای خالص چینی به طور معمول بی خطر است، ممکن است با بادیان ستاره ژاپنی که بسیار سمی است آلوده شده باشد.

همیشه منبع ادویه‌ای را که می‌خرید بررسی کنید تا از خلوص آن اطمینان حاصل کنید و با مقدار کمی شروع کنید تا از واکنش‌های نامطلوب جلوگیری کنید.

خط سلامت

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «بادیان ستاره ای یا انیسون ستاره ای : مزایا، موارد استفاده و خطرات بالقوه;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه