مدفوع می‌تواند با برخی بیماری‌ها از جمله اسهال، هموروئید و آسیب عصبی رخ دهد. درمان بستگی به علت دارد و ممکن است شامل دارو، تغییرات رژیم غذایی و روش‌ها باشد.

آیا باسن نشتی دارید؟ تجربه این بی اختیاری مدفوع نامیده می شود، از دست دادن کنترل روده که در آن مواد مدفوع به طور غیرارادی از باسن شما نشت می کند.

با توجه به کالج آمریکایی گوارش، بی اختیاری مدفوع شایع است، بیش از ۵.۵ میلیون آمریکایی.

علائم نشتی باسن

دو نوع بی اختیاری مدفوع وجود دارد: فوری و غیرفعال.

باسن نشتی: علائم و علل بی اختیاری مدفوعhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی
  • با بی اختیاری مدفوع فوری، شما میل به مدفوع دارید اما نمی توانید قبل از رسیدن به حمام آن را کنترل کنید.
  • با بی اختیاری مدفوع غیرفعال، از خروج مخاط یا مدفوع از مقعد خود بی اطلاع هستید.

برخی از کارشناسان پزشکی کثیفی را به عنوان علامت بی اختیاری مدفوع می دانند. کثیف شدن زمانی است که لکه های مخاطی یا مدفوع روی لباس زیر شما ظاهر می شود.

دلایل نشتی باسن

نشتی باسن می تواند ناشی از تعدادی از اختلالات دستگاه گوارش و بیماری های مزمن باشد، از جمله:

اسهال

از آنجایی که نگهداری مدفوع شل و آبکی نسبت به مدفوع جامد دشوارتر است، اسهال یک خطر رایج برای نشت باسن است.

اسهال می تواند توسط ویروس ها، باکتری ها، انگل ها، برخی داروها و تعدادی از علل دیگر ایجاد شود.

بیشتر بخوانید
درد هنگام بلع: علل، علائم و تسکین درد

در حالی که همه افراد گهگاهی دچار اسهال می شوند، اگر اسهال مزمن دارید باید با پزشک مشورت کنید.

یبوست

یبوست می تواند منجر به مدفوع بزرگ و سفت شود که دفع آن سخت است و می تواند عضلات راست روده را کشیده و در نهایت ضعیف کند. سپس آن عضلات ممکن است در نگه داشتن مدفوع آبکی که اغلب در پشت مدفوع سفت ایجاد می شود، دچار مشکل شوند.

یبوست می تواند ناشی از تعدادی از مسائل از جمله اختلالات گوارشی مانند IBS، برخی داروها، مشکلات تغذیه و غیره باشد.

یبوست گاه به گاه ممکن است اتفاق بیفتد، اما اگر دوره های طولانی مدت یبوست دارید با پزشک مشورت کنید.

هموروئید

بواسیر می تواند از بسته شدن کامل ماهیچه های اطراف مقعد جلوگیری کند و اجازه دهد مقدار کمی مخاط یا مدفوع به بیرون نشت کند.

بیماری های عصبی

برخی از بیماری های عصبی – از جمله مولتیپل اسکلروزیس و بیماری پارکینسون – می توانند بر روی اعصاب راست روده، مقعد یا کف لگن تأثیر بگذارند و در نتیجه بی اختیاری مدفوع ایجاد شود.

آسیب عصبی

اگر آسیب ببیند، اعصابی که رکتوم، مقعد یا کف لگن شما را کنترل می‌کنند، می‌توانند در عملکرد ماهیچه‌ها به شکلی که باید تداخل ایجاد کنند.

اعصاب ممکن است در اثر آسیب مغزی یا نخاعی یا حتی عادت طولانی مدت فشار زیاد به مدفوع آسیب ببینند.

بیشتر بخوانید
حالت تهوع دائمی: علل، درمان

افتادگی راست‌روده

افتادگی رکتوم وضعیتی است که باعث می‌شود رکتوم شما از طریق مقعد ریزش کند. این امر می‌تواند از بسته شدن کامل مقعد جلوگیری کند و به مقدار کمی از مدفوع یا مخاط خارج شود.

رکتوسل

رکتوسل، یک نوع افتادگی واژن، وضعیتی است که باعث می‌شود راست روده از طریق واژن شما بیرون بزند. این به دلیل ضعیف شدن لایه نازک ماهیچه بین واژن و راست روده شما ایجاد می شود.

چه زمانی با پزشک خود صحبت کنید

اگر بی اختیاری مدفوع شما شدید یا مکرر است، به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر باعث ناراحتی اجتماعی یا عاطفی می شود یا بر کیفیت زندگی شما تأثیر می گذارد.

اگر فکر می کنید دلایل مزمن یا شرایط جدی تری دارید که ممکن است منجر به بی اختیاری مدفوع شود، در مورد تشخیص با پزشک صحبت کنید.

درمان باسن نشتی

با توجه به  مقاله ۲۰۱۶، درمان های ساده اولین قدم هستند. دارو، تغییر رژیم غذایی، تمرینات برای تقویت عضلات کف لگن و تمرین روده می تواند منجر به بهبود ۶۰ درصدی علائم و توقف بی اختیاری مدفوع برای ۱ نفر از ۵ نفر شود.

درمان های خانگی عبارتند از:

تغییرات رژیم غذایی

هنگامی که علائم خود را با پزشک خود در میان می‌گذارید، اگر باسن شما نشت می‌کند در نتیجه اسهال ناشی از یبوست باشد، آنها می‌توانند تغییرات رژیم غذایی متفاوتی را پیشنهاد کنند.

بیشتر بخوانید
ارتباط بین یبوست و کاهش وزن

بسیاری از پیشنهادها بر روی مصرف فیبر یا مایعات متمرکز خواهند بود. به عنوان مثال، اگر بی اختیاری مدفوع شما در نتیجه هموروئید باشد، پزشک ممکن است نوشیدن مایعات بیشتر و خوردن فیبر بیشتر را پیشنهاد کند.

داروهای OTC

بسته به اینکه چه چیزی باعث بی اختیاری مدفوع شده است، پزشک ممکن است داروهای بدون نسخه (OTC) را توصیه کند.

برای اسهال، آنها ممکن است بیسموت ساب سالیسیلات (پپتو-بیسمول) یا لوپرامید (ایمودیوم) را پیشنهاد کنند. برای یبوست، آنها ممکن است مکمل های فیبر (مانند متاموسیل)، عوامل اسمزی (مانند میرالاکس)، نرم کننده های مدفوع (مانند کولاس)، یا محرک ها (مانند دولکولاکس) را پیشنهاد کنند.

تمرینات عضلات کف لگن

پزشک می‌تواند تمرین‌هایی را توصیه کند که شامل سفت کردن و شل کردن عضلات کف لگن برای تقویت عضلات مقعد و رکتوم و همچنین کف لگن می‌شود.

تمرین روده

تمرین اجابت مزاج (یا بازآموزی) شامل آموزش مدفوع در ساعات معینی در طول روز، مانند بعد از خوردن غذا است. این می تواند بدن شما را برای داشتن حرکات منظم روده آموزش دهد.

درمان های پزشکی:

برای بی اختیاری مدفوع جدی تر، پزشک ممکن است یک یا چند روش درمانی مانند:

  • بیوفیدبک درمانی این نوع درمان از حسگرهایی برای اندازه گیری عملکردهای کلیدی بدن استفاده می کند. می توان از آن برای کمک به یادگیری تمرینات کف لگن یا تشخیص اینکه چه زمانی مدفوع رکتوم شما را پر می کند یا برای کنترل فوریت استفاده کرد. گاهی اوقات از بالون رکتوم یا مانومتری مقعدی نیز برای کمک به تمرین استفاده می شود.
  • حجم دهنده ها حجم دهنده های غیر قابل جذب برای ضخیم شدن دیواره مقعد تزریق می شوند.
  • داروهای تجویزی. پزشک شما ممکن است داروهایی را تجویز کند که قوی‌تر از گزینه‌های OTC برای رفع علل بی‌اختیاری مدفوع مانند IBS هستند.
  • عمل جراحی. برای درمان آسیب‌های اسفنکتر مقعد یا عضلات کف لگن، پزشک ممکن است اسفنکتروپلاستی، کولوستومی، ترمیم یا تعویض اسفنکتر، یا اصلاح جراحی هموروئید، رکتوسل یا افتادگی رکتوم را پیشنهاد دهد.
بیشتر بخوانید
آیا می توانم از آب آلو برای درمان یبوست استفاده کنم؟

خلاصه

باسن نشتی که بیشتر به عنوان بی اختیاری مدفوع شناخته می شود، ناتوانی نسبتاً رایجی در کنترل حرکات روده است که منجر به نشت غیرمنتظره مدفوع از راست روده می شود.

اگرچه ممکن است خجالت آور به نظر برسد، اگر در کنترل مدفوع خود مشکل دارید با پزشک خود صحبت کنید. تعدادی از علل مختلف وجود دارد که می تواند همه آنها را توسط پزشک معالجه کند، اغلب به سادگی.Source link