اکثر افراد برآمدگی ها و برجستگی های خفیفی در جمجمه خود دارند و برخی نیز با فرورفتگی در سر متولد می شوند. اما یک فرورفتگی یا توخالی جدید ممکن است به دلیل ضربه یا وضعیت سلامتی مانند بیماری گورهام باشد.

با این حال، فرورفتگی در سر، به خصوص اگر جدید باشد، نیاز به مراجعه به پزشک برای تعیین علت دارد.

در این مقاله به بررسی علل و علائم احتمالی فرورفتگی در سر می پردازیم. همچنین زمانی که فرد باید به پزشک مراجعه کند و گزینه های درمانی احتمالی را توضیح می دهیم.

علل

فرورفتگی در سر ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. این می تواند ناشی از آسیب باشد، ژنتیکی باشد یا نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشد.

با فرورفتگی در سر چه کنیم؟

شکستگی جمجمه

فرورفتگی در سر ممکن است به دلیل شکستگی جمجمه باشد.

شکستگی جمجمه در اثر ضربه یا ضربه به سر رخ می دهد. آسیب به جمجمه می تواند پس از هر نیروی مستقیمی مانند تصادف رانندگی، افتادن یا حمله فیزیکی رخ دهد.

آسیب به مغز که به عنوان آسیب مغزی تروماتیک (TBI) شناخته می شود، گاهی اوقات می تواند همراه با شکستگی جمجمه باشد، اما همیشه اینطور نیست. در ایالات متحده، در مورد وجود دارد ۱.۷ میلیون موارد TBI در هر سال

چهار نوع عمده شکستگی جمجمه وجود دارد که عبارتند از:

 • شکستگی باز
 • شکستگی بسته
 • شکستگی افسرده
 • شکستگی پایه

از بین چهار نوع، شکستگی افسرده بیشترین احتمال را دارد که شبیه فرورفتگی در سر باشد. این فرورفتگی به دلیل جابجایی استخوان به سمت مغز ایجاد می شود.

علاوه بر استخوان جابجا شده، علائم شکستگی جمجمه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • اختلال بینایی
 • مشکلات تعادل
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • گیجی
بیشتر بخوانید
آب و هوا می تواند بر خلق و خو و انرژی تأثیر بگذارد

جراحی مغز

انواع خاصی از جراحی مغز ممکن است یک فرورفتگی کوچک در جمجمه ایجاد کند.

برای مثال، کرانیکتومی شامل برداشتن تکه‌ای از استخوان جمجمه است. این برداشتن ممکن است برای کاهش فشار بر روی مغز ناشی از شرایطی که باعث تورم می شوند ضروری باشد.

جراحان اغلب قسمت برداشته شده جمجمه را پس از کاهش تورم ترمیم می کنند که معمولاً فرورفتگی را برطرف می کند.

عوارض جانبی اضافی پس از جراحی مغز بسته به دلیل عمل متفاوت است.

افسردگی مادرزادی جمجمه

یک جمجمه مادرزادی افسردگی یک فرورفتگی در سر است که از بدو تولد وجود دارد.

در کشورهای غربی، این وضعیت غیرمعمول است و کارشناسان تخمین می زنند که در آن رخ می دهد ۱ در ۱۰۰۰۰ نوزادان تازه متولد شده

یک جمجمه مادرزادی افسردگی معمولاً به دلیل ضربه به سر در هنگام زایمان است. به عنوان مثال، استفاده از فورسپس یا دستگاه مکش برای کمک به زایمان ممکن است منجر به تروما شود.

علامت اصلی یک فرورفتگی مادرزادی جمجمه است افسردگی در استخوان با این حال، تروما همچنین ممکن است باعث آسیب مغزی در برخی از نوزادان شود.

هنگامی که آسیب مغزی رخ می دهد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل در تنفس
 • مشکلات تغذیه
 • تشنج

تومورها

اگرچه غیر معمول است، انواع مختلف تومور استخوان ممکن است باعث تغییر شکل استخوان و فرورفتگی در سر شوند.

طبق تحقیقات انجام شده در مجله جراحی مغز و اعصاب بین المللیتومورهای جمجمه حدود ۱ تا ۴ درصد از کل تومورهای استخوانی را تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید
پای ورزشکار

حتی تومورهای خوش خیم، مانند دیسپلازی فیبری و فیبروم استخوانی، ممکن است باعث فرورفتگی جمجمه شوند.

علائم تومور جمجمه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد استخوان
 • تورم
 • تغییر شکل استخوان
 • یک توده بدون درد

بیماری گورهام

بیماری گورهام وضعیتی است که شامل از دست دادن استخوان و رشد غیر طبیعی عروق خونی می شود. از دست دادن استخوان می تواند منجر به فرورفتگی در جمجمه شود.

بر اساس پایگاه اطلاع رسانی ژنتیک و بیماری های نادر، بیماری گورهام بسیار نادر است.

اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما بیشتر در بزرگسالان جوان و کودکان شایع است.

بیماری گورهام می تواند هر یک از استخوان های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، به طور معمول، این وضعیت شامل جمجمه، دنده ها یا لگن می شود.

بیماری گورهام علائمی را در ناحیه آسیب دیده ایجاد می کند، از جمله:

 • درد استخوان
 • تورم
 • کاهش دامنه حرکتی
 • ضعف عمومی

سمیت ویتامین A

ویتامین A یک ماده مغذی ضروری است که برای یک سیستم ایمنی سالم ضروری است. همچنین برای اندام هایی مانند ریه ها و قلب حیاتی است که به طور طبیعی کار کنند. ویتامین A بیش از حد می تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد.

سمیت ویتامین A زمانی رخ می دهد که ویتامین A بیش از حد در بدن وجود داشته باشد. این به ندرت به دلیل مصرف بیش از حد غذاهای حاوی ویتامین A است. در عوض، معمولاً در نتیجه مصرف دوز بیش از حد مکمل های ویتامین A رخ می دهد.

بیشتر بخوانید
سوزن پروانه ای برای کشیدن خون: چگونه کار می کند و چرا

سمیت ویتامین A می تواند باعث نرم شدن استخوان ها از جمله جمجمه شود که می تواند منجر به فرورفتگی شود.

علائم اضافی سمیت ویتامین A عبارتند از:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • حالت تهوع

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

فرورفتگی در سر ممکن است هشدار دهنده باشد و ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که برخی از آنها جدی هستند. اگر فردی در سر خود فرورفتگی جدیدی ایجاد کرد، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند.

اگر پس از ضربه به سر فرورفتگی ایجاد شود، ارزیابی فوری ضروری است. برخی از آسیب های سر، از جمله شکستگی جمجمه، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

در برخی موارد، پزشک ممکن است پس از انجام معاینه فیزیکی و بررسی تاریخچه پزشکی، تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است از آزمایشاتی مانند اسکن استخوان، اشعه ایکس و سی تی اسکن برای کمک به تشخیص و تعیین علت استفاده کنند.

درمان

درمان فرورفتگی در سر بستگی به علت آن دارد.

در برخی موارد، این بیماری نیازی به درمان ندارد. به عنوان مثال، اگر سمیت ویتامین A باعث ایجاد فرورفتگی در سر شود، فرد فقط باید مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین A را متوقف کند.

به طور مشابه، یک جمجمه مادرزادی افسردگی به دلیل آسیب فورسپس در هنگام زایمان ممکن است نیازی به درمان نباشد. طبق تحقیقات انجام شده در مجله گزارش های موردی BMJ، بیشتر جمجمه مادرزادی افسردگی ها از آسیب زایمان به طور خود به خود در حدود ۴ ماه برطرف می شود.

بیشتر بخوانید
هیپوناترمی (علل، علائم و درمان)

در موارد دیگر، فرورفتگی در سر نیاز به درمان دارد.

به عنوان مثال، فردی با یک افسرده شکستگی جمجمه نیاز به جراحی دارد. جراحی شامل برداشتن قطعات استخوان اطراف مغز برای کاهش خطر آسیب مغزی است. فرد همچنین داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و مسکن ها را دریافت می کند.

برخی از افراد برای هدف قرار دادن عارضه زمینه‌ای که منجر به فرورفتگی در سر می‌شود، نیاز به درمان دارند. به عنوان مثال، درمان بیماری گورهام ممکن است شامل پرتودرمانی و مکمل های ویتامین D باشد. در برخی شرایط، پزشک ممکن است جراحی پیوند استخوان را نیز توصیه کند.

خلاصه

شکل جمجمه به طور طبیعی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک فرورفتگی در سر ایجاد شود. این فرورفتگی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله ضربه، آسیب‌های هنگام تولد و برخی از انواع تومور استخوان.

اگر فردی نگران فرورفتگی در سر خود است، باید به پزشک مراجعه کند. در صورت وجود علائم اضافی مانند حالت تهوع، گیجی یا سرگیجه، مراجعه به پزشک بسیار مهم است.

برخی از فرورفتگی های سر نیازی به درمان ندارند. در موارد دیگر، جراحی ممکن است به درمان فرورفتگی کمک کند.