بثورات خارش دار بعد از ویروس معده: آیا نورویروس است؟

نوروویروس معمولاً باعث ایجاد بثورات نمی شود، اگرچه برخی افراد دچار کهیر می شوند. بثورات همراه با علائم معده ممکن است نشان دهنده یک ویروس معده متفاوت یا بیماری التهابی روده باشد.

نوروویروس یک ویروس رایج است که معمولاً سیستم گوارشی (GI) شما را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث استفراغ و اسهال می شود. در چند ساعت یا چند روز به سرعت از سیستم شما عبور می کند و معمولاً باعث ایجاد جوش نمی شود.

چند مطالعه نشان می دهد که نوروویروس می تواند باعث کهیر شود، اما این یک علامت نادر است. اما سایر بیماری های گوارشی ممکن است باعث ایجاد بثورات شوند. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

آیا راش از علائم نوروویروس است؟

راش علامت معمولی نورویروس نیست  .

بثورات خارش دار بعد از ویروس معده: آیا نورویروس است؟healthline.comhttps://www.healthline.com › راش

چند مطالعه  کهیر را  با نوروویروس مرتبط دانسته‌اند، اما اشاره می‌کنند که این وضعیت غیرمعمول است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مطالعه‌ای  در سال ۲۰۰۸ دو  مورد کهیر مرتبط با نوروویروس را در بزرگسالان نشان داد.

یک مطالعه جدیدتر  مطالعه موردی یک کودک ۲ ساله را به اشتراک گذاشت که در حین ابتلا به نوروویروس دچار کهیر شد. کهیرها سراسر بدن کودک بود و قرمز و خارش داشت. همراه با کهیر، کودک اسهال و استفراغ نیز داشت. درمان با آنتی هیستامین باعث ناپدید شدن کهیر پس از چند ساعت شد.

کهیر معمولاً خود به خود یا پس از مصرف آنتی هیستامین از بین می رود. آنها اغلب فقط چند ساعت طول می کشند. کهیرهایی که بیش از یک روز طول می کشد ممکن است به دلیل ویروس باشد. اگر کهیر خود به خود از بین نرفت با پزشک تماس بگیرید.

اسهال و بثورات

ممکن است بثورات ناشی از اسهال ، یک علامت رایج نوروویروس، را تجربه کنید  . شما می توانید با تمیز نگه داشتن ناحیه، استفاده از کرم مانع مانند ژل نفتی یا کرم هیدروکورتیزون روی بثورات، و اجتناب از نشستن زیاد، علائم را تسکین دهید.

بثورات ناشی از اسهال ممکن است در کودکانی که پوشک می پوشند شایع تر باشد  . اگر کودک شما اسهال ناشی از نوروویروس داشته باشد، ممکن است متوجه پوست ملتهب و حساس در ناحیه پوشک شوید.

برای درمان راش پوشک:

 •  اگر کودکتان اسهال داشت، مرتباً پوشک او را عوض کنید .
 • به آرامی ناحیه پوشک را تمیز کنید.
 • یک کرم با اکسید روی بزنید.

اگر فرزندتان اسهال طولانی یا زیاد، تب، خون در مدفوع یا زخم در ناحیه پوشک دارد، با پزشک تماس بگیرید.

علائم نورویروس

نوروویروس یک ویروس گوارشی بسیار مسری است. می تواند از فردی به فرد دیگر و همچنین از طریق غذا منتقل شود. کودکان خردسال اغلب نوروویروس را تجربه می کنند و در زمستان شایع تر است.

علائم نوروویروس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • تب
 • لرز
 • سردرد

یکی از عوارض جانبی جدی نورویروس  کم آبی بدن است . این می تواند یک وضعیت شدید در کودکان و افراد مسن و همچنین افرادی که به طور مزمن بیمار هستند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، باشد.

اگر مشکوک هستید که شما یا فردی که از او مراقبت می کنید دچار کم آبی شده است با پزشک تماس بگیرید تا از مراقبت های پزشکی به موقع اطمینان حاصل کنید.

آیا سایر مشکلات معده می تواند باعث ایجاد بثورات شود؟

سایر شرایط ممکن است باعث ناراحتی دستگاه گوارش همراه با راش شود.  بیماری التهابی روده  یک اصطلاح کلی برای  کولیت اولسراتیو  و  بیماری کرون است . هر دو شرایط می توانند باعث ایجاد بثورات و مشکلاتی در دستگاه گوارش شما شوند.

برخی از شرایط دیگر که ممکن است باعث مشکلات گوارشی همراه با راش شود عبارتند از:

 • سیروز
 • بیماری پنجم
 • پورپورای هنوخ شونلاین
 • ماستوسیتوز

چگونه می توانم راش های مرتبط با نوروویروس را درمان کنم؟

شما می توانید کهیر ناشی از نوروویروس را با مصرف یک آنتی هیستامین بدون نسخه (OTC) درمان کنید  که علائم ناشی از بیش فعال بودن سیستم ایمنی را تسکین می دهد. کهیر باید پس از چند ساعت یا چند روز از بین برود.

اگر کهیر دارید، سعی کنید پوست آسیب دیده را خراش ندهید. زمانی که دچار کهیر می شوید، حمام و دوش های خنک و ولرم (نه داغ) بگیرید.

اگر بثورات یا کهیر طولانی مدت دارید با پزشک تماس بگیرید.

سوالات متداول

در اینجا چند پاسخ به سوالات متداول مرتبط با نورو ویروس آورده شده است.

دوره نهفتگی نورویروس چقدر است؟

علائم نوروویروس می تواند در عرض  ۱۲ تا ۴۸ ساعت شروع شود  قرار گرفتن در معرض. ممکن است علائم را برای ۱ تا ۳ روز تجربه کنید.

حتی اگر علائمی از قرار گرفتن در معرض نوروویروس نداشته باشید، ممکن است همچنان بتوانید آن را به دیگران منتقل کنید.

آیا ویروس معده می تواند باعث ایجاد جوش در صورت من شود؟

بثورات روی صورت همراه با ویروس معده ممکن است  بیماری پنجم باشد . این معمولاً در کودکانی رخ می دهد که در سن مدرسه هستند اما می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد. اغلب از اواخر زمستان تا اوایل تابستان رخ می دهد.

علائم بیماری پنجم  عبارتند از :

 • بثورات روی صورت بلکه در جاهای دیگر بدن
 • تب
 • سردرد و بدن درد
 • علائم سرماخوردگی
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • درد مفاصل در بزرگسالان

علائم در کودکان و بزرگسالان به طور کلی خفیف است. شما باید یک یا دو هفته دیگر بهبود پیدا کنید. اما اگر باردار هستید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، مهم است که فوراً با پزشک تماس بگیرید.

آیا گاستروانتریت می تواند باعث جوش شود؟

نوروویروس یکی از علل  گاستروانتریت است ، اما موارد دیگری نیز وجود دارد. بیشتر آنها راش ایجاد نمی کنند.

علائم شایع گاستروانتریت شامل اسهال، استفراغ و تب خفیف است. همچنین ممکن است بدن درد و سردرد داشته باشید. اگر نتوانید مایعات را برای مدت طولانی نگه دارید، کم آبی نیز ممکن است رخ دهد.

خلاصه

ایجاد بثورات غیر معمول برای نوروویروس است. در موارد نادر، افراد ممکن است به کهیر مربوط به نوروویروس مبتلا شوند. این علامت باید به مرور زمان یا با آنتی هیستامین ها از بین برود.

همچنین ممکن است بثورات ناشی از اسهال که یکی از علائم رایج نوروویروس است را تجربه کنید.

راش همراه با علائم گوارشی ممکن است نشان دهنده بیماری دیگری غیر از نورو ویروس باشد. اگر نگران بثورات پوستی همراه با علائم نوروویروس هستید با پزشک تماس بگیرید.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه