بدن چربی را برای انرژی و عایق در بسیاری از مناطق از جمله کبد ذخیره می کند. اگر محتوای چربی در کبد خیلی زیاد باشد، می تواند نشانه بیماری کبد چرب باشد. تغییر رژیم غذایی خط اول درمان این بیماری است.

دو نوع اصلی بیماری کبد چرب وجود دارد: بیماری کبد مرتبط با الکل (ARLD) و بیماری کبد چرب غیر مرتبط با الکل (NAFLD). افراد باردار همچنین ممکن است به نوعی از بیماری کبد چرب مبتلا شوند که به عنوان کبد چرب حاد بارداری شناخته می شود. این عارضه نادر می تواند در سه ماهه سوم یا اوایل دوره پس از زایمان رخ دهد.

بیماری کبد چرب به کبد آسیب می رساند و از دفع سموم از خون و تولید صفرا برای دستگاه گوارش جلوگیری می کند. زمانی که کبد نتواند این وظایف را به طور موثر انجام دهد، فرد در معرض خطر ابتلا به مشکلات دیگری در سراسر بدن خود قرار دارد.

طبق گفته انجمن گوارش آمریکا (AGA) ، عوامل سبک زندگی از جمله رژیم غذایی و ورزش برای مدیریت NAFLD کلیدی هستند. یک رژیم غذایی متعادل همچنین می تواند به جلوگیری از سوء تغذیه در افراد مبتلا به ARLD که به سیروز مبتلا شده اند کمک کند. تحقیقات نشان می دهد که تا ۹۲ درصد از افراد مبتلا به سیروز سوء تغذیه را تجربه می کنند.

What to eat for a fatty liver

در این مقاله چندین غذا را پیشنهاد می کنیم که باید در رژیم غذایی برای بیماری کبد چرب قرار دهید و سایر مواد غذایی را که باید از آن اجتناب کنید.

غذا و نوشیدنی برای کمک به بهبود کبد چرب

خوردن غذاهای طبیعی و فرآوری نشده حاوی کربوهیدرات های پیچیده، فیبر و پروتئین نقطه شروع خوبی است. اینها می توانند انرژی پایدار را فراهم کنند و به فرد احساس سیری کنند.

برخی از افراد برنامه های غذایی خاصی مانند رژیم مدیترانه ای را انتخاب می کنند. این رژیم غذایی انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به NAFLD است زیرا غذاهای فرآوری شده، قند اضافه شده و اسیدهای چرب اشباع شده را به حداقل می رساند .

بسته به نوع بیماری کبد چرب یک فرد، متخصص تغذیه می تواند به ایجاد یک برنامه غذایی سفارشی کمک کند که برای ذائقه، علائم و وضعیت سلامتی او مناسب باشد.

برخی از غذاهای خاص که ممکن است به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفید باشد عبارتند از:

سیر

سیر یک عنصر اصلی در بسیاری از رژیم های غذایی است و ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفید باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ در تحقیقات پیشرفته زیست پزشکی نشان داد که مکمل های پودر سیر به کاهش وزن و توده چربی بدن در افراد مبتلا به NAFLD کمک می کند.

خواص دارویی سیر را اینجا بخوانید.

اسیدهای چرب امگا ۳

یک بررسی در سال ۲۰۱۶ از تحقیقات فعلی نشان می دهد که مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است باعث بهبود چربی کبد و سطح کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا در افراد مبتلا به NAFLD شود.

غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند عبارتند از:

  • ماهی سالمون
  • ساردین
  • گردو
  • دانه کتان

قهوه

نوشیدن قهوه برای بسیاری از مردم یک مراسم صبحگاهی است. با این حال، ممکن است مزایایی فراتر از یک انفجار انرژی برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب داشته باشد.

یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که قهوه بدون کافئین باعث کاهش آسیب و التهاب کبد در موش هایی می شود که رژیم غذایی حاوی سطوح بالای چربی، فروکتوز و کلسترول مصرف می کردند.

مطالعه دیگری در همان سال روی موش ها نتایج مشابهی را نشان داد. محققان دریافتند که قهوه میزان چربی انباشته شده در کبد موش ها را کاهش می دهد و نحوه سوخت و ساز بدن آنها انرژی را بهبود می بخشد.

کلم بروکلی

خوردن انواع سبزیجات کامل برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب مفید است و کلم بروکلی یکی از سبزیجاتی است که افراد مبتلا به بیماری کبد چرب باید به طور جدی آن را در رژیم غذایی خود لحاظ کنند.

یک مطالعه حیوانی در سال ۲۰۱۶ که در مجله تغذیه منتشر شد نشان داد که مصرف طولانی مدت بروکلی به جلوگیری از تجمع چربی در کبد موش کمک می کند.

محققان هنوز باید مطالعات بیشتری را در مورد انسان انجام دهند. با این حال، تحقیقات اولیه در مورد تأثیر مصرف بروکلی بر ایجاد بیماری کبد چرب امیدوارکننده به نظر می رسد.

چای سبز

استفاده از چای برای مقاصد دارویی روشی است که به هزاران سال قبل باز می گردد.

چای سبز چندین آنتی اکسیدان مانند کاتچین را فراهم می کند. تحقیقات نشان می دهد که این آنتی اکسیدان ها ممکن است به بهبود علائم بیماری کبد چرب کمک کنند.

گردو

در حالی که تمام آجیل های درختی افزودنی عالی برای هر برنامه غذایی هستند، گردو به خصوص سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است و ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب فوایدی داشته باشد.

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ در مجله Liver International نشان داد که مصرف بیشتر آجیل به طور قابل توجهی با نرخ پایین NAFLD مرتبط است.

پروتئین سویا یا آب پنیر

بررسی سال ۲۰۱۹ در مجله Nutrients نشان داد که پروتئین سویا و آب پنیر باعث کاهش تجمع چربی در کبد می شود.

نتایج یک مطالعه در بررسی نشان داد که چربی کبد در زنان مبتلا به چاقی که هر روز ۶۰ گرم (گرم) پروتئین آب پنیر به مدت ۴ هفته مصرف می کردند، ۲۰ درصد کاهش یافت.

پروتئین سویا حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام ایزوفلاون است که به بهبود حساسیت به انسولین و کاهش چربی در بدن کمک می کند.

غذاها و نوشیدنی هایی که باید اجتناب کنید

افزودن غذاهای سالم به رژیم غذایی یکی از راه های مدیریت بیماری کبد چرب است. با این حال، برای افراد مبتلا به این بیماری به همان اندازه مهم است که از مصرف برخی مواد غذایی دیگر خودداری کنند یا آنها را محدود کنند.

شکر و قندهای اضافه شده

طبق به‌روزرسانی تمرین بالینی AGA ، افراد مبتلا به بیماری کبد چرب، به ویژه NAFLD، باید از مصرف قندهای اضافه شده اجتناب کنند یا آن را محدود کنند. اینها ممکن است به افزایش سطح قند خون و افزایش چربی در کبد کمک کنند.

تولیدکنندگان اغلب شکر را به آب نبات، بستنی و نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و نوشیدنی های میوه اضافه می کنند. قندهای اضافه شده همچنین در غذاهای بسته بندی شده، محصولات پخته شده و حتی قهوه و چای خریداری شده از فروشگاه وجود دارد.

اجتناب از قندهای دیگر مانند فروکتوز و شربت ذرت نیز می تواند به کاهش چربی در کبد کمک کند.

الکل

مصرف بیش از حد الکل یکی از شایع ترین علل بیماری حاد و مزمن کبد در ایالات متحده است. الکل بر کبد تأثیر می گذارد و به بیماری کبد چرب و سایر بیماری ها مانند سیروز کمک می کند.

فرد مبتلا به بیماری کبد چرب باید سعی کند مصرف الکل خود را کاهش دهد یا آن را به طور کلی از رژیم غذایی خود حذف کند.

غلات تصفیه شده

غلات فرآوری شده و تصفیه شده در نان سفید، ماکارونی سفید و برنج سفید وجود دارد. تولید کنندگان فیبر را از این دانه های بسیار فرآوری شده حذف می کنند، که می تواند قند خون را با تجزیه بدن افزایش دهد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ روی ۷۳ بزرگسال مبتلا به NAFLD نشان داد که افرادی که غلات تصفیه شده کمتری مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش می‌دهند، گروهی از عوامل خطر که احتمال بروز مشکلات مختلف سلامتی را افزایش می‌دهند.

مردم می توانند غلات تصفیه شده را با سیب زمینی، حبوبات، یا گندم کامل و غلات کامل جایگزین کنند.

غذاهای سرخ شده یا شور

مصرف بیش از حد غذاهای سرخ شده یا شور احتمالا باعث افزایش کالری دریافتی می شود و می تواند منجر به چاقی در فرد شود که یکی از علل شایع بیماری کبد چرب است.

افزودن ادویه ها و گیاهان اضافی به یک وعده غذایی راهی عالی برای طعم دادن به غذاها بدون افزودن نمک است. مردم همچنین می توانند به جای سرخ کردن، غذاها را پخته یا بخارپز کنند.

گوشت

یک مقاله مروری در سال ۲۰۱۹ اشاره می کند که مصرف چربی اشباع شده، میزان چربی اطراف اندام ها، از جمله کبد را افزایش می دهد.

گوشت گاو، خوک و گوشت های اغذیه فروشی همگی سرشار از چربی های اشباع شده هستند. AGA پیشنهاد می کند که فرد مبتلا به بیماری کبد چرب سعی کند تا حد امکان از این غذاها اجتناب کند.

گوشت بدون چربی، ماهی، توفو یا تمپه جایگزین های مناسبی هستند. با این حال، ماهی وحشی و روغنی ممکن است بهترین انتخاب باشد، زیرا اسیدهای چرب امگا ۳ را نیز تامین می کند.

تغییر سبک زندگی

اعمال تغییرات در سبک زندگی می تواند به افراد مبتلا به بیماری کبد چرب کمک کند تا علائم خود را کاهش داده و مدیریت کنند.

نمونه هایی از تغییرات مفید عبارتند از:

تنظیم کالری دریافتی

برای افراد مبتلا به NAFLD، کاهش وزن مهمترین استراتژی است. کاهش ۵ درصدی وزن بدن می تواند باعث کاهش میزان چربی در کبد فرد شود.

طبق گفته AGA، یک فرد مبتلا به NAFLD معمولاً باید یا حدود ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ کالری در روز بخورد یا دریافت روزانه خود را ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کاهش دهد تا نتایج را ببیند. این به توده بدن فرد بستگی دارد.

از آنجایی که سوءتغذیه یک نگرانی برای افراد مبتلا به ARLD است، تحقیقات نشان می دهد که دریافت کالری بهینه برای افراد مبتلا به این بیماری حدود ۲۰۰۰ کالری در روز است که شامل حدود ۱.۲ تا ۱.۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر با فواصل زمانی کوتاه‌تر، می‌تواند جذب غذا را بهبود بخشد.

فعال بودن بدنی

ورزش منظم برای همه مهم است. با این حال، مزایای بیشتری برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب از نظر مدیریت علائم دارد.

AGA حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه ورزش هوازی متوسط ​​یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه ورزش شدید در هفته را برای افراد مبتلا به NAFLD توصیه می کند.

نکاتی برای فعال شدن بیشتر عبارتند از:

  • با استفاده از ایستگاه کاری ایستاده
  • کشش هر روز صبح
  • راه رفتن روی تردمیل هنگام تماشای تلویزیون
  • به جای آسانسور از پله ها بروید
  • باغبانی

همه اینها راه‌های ساده‌ای برای افزایش سطح فعالیت در طول روز بدون نیاز به وقت گذاشتن برای یک تمرین کامل هستند.

چه زمانی با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید

اگر رژیم غذایی و ورزش تأثیر مطلوبی بر علائم بیماری کبد چرب در فرد نداشته باشد، ممکن است با پزشک مشورت کند. پزشک ممکن است فرد را به متخصص تغذیه ارجاع دهد تا به او در ایجاد یک برنامه غذایی کمک کند.

افراد مبتلا به NAFLD ممکن است شرایطی مانند دیابت، بیماری قلبی عروقی و فشار خون بالا داشته باشند. افراد مبتلا به هر دو نوع بیماری کبد چرب ممکن است دچار سارکوپنی شوند که در آن افراد توده عضلانی خود را از دست می دهند. این ایده خوبی است که پزشک فرد مبتلا به بیماری کبد چرب را از نظر سایر بیماری ها بررسی کند.

هیچ داروی تایید شده در حال حاضر نمی تواند بیماری کبد چرب را درمان کند، اما انتخاب رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند وضعیت را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

خلاصه

بیماری کبد چرب باعث کاهش عملکرد کبد می شود. چاقی یک عامل خطر رایج برای ایجاد NAFLD است.

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کبد چرب متوجه می شوند که می توانند به وزن متوسطی برسند و به راحتی علائم خود را مدیریت کنند.