برجستگی های دروغ، برجستگی های دردناکی هستند که روی زبان ایجاد می شوند. آنها معمولاً به تنهایی حل می شوند. اگر این مدت طولانی تر باشد یا با علائم دیگر رخ دهد، ممکن است نشان دهنده یک بیماری دیگر باشد.

برجستگی های دروغ، برجستگی های کوچک قرمز یا سفیدی هستند که روی زبان ظاهر می شوند. این برجستگی ها می توانند دردناک و ناراحت کننده باشند. اگرچه آنها به سرعت ظاهر می شوند، معمولاً طی چند روز برطرف می شوند و اغلب نیازی به درمان ندارند.

نام پزشکی واقعی برجستگی‌های دروغ، پاپیلیت زبانی گذرا است، اما این بیماری پس از این افسانه که ناشی از گفتن یک دروغ است، به “برجستگی دروغ” معروف شد.

علائم برجستگی دروغ چیست؟

برجستگی های دروغ به صورت برجستگی های متورم قرمز یا سفید روی زبان ظاهر می شوند. برخی از افراد فکر می کنند که ظاهر یا احساسشان مانند جوش است. آنها می توانند دردناک باشند، حتی زمانی که شما غذا نمی خورید یا نمی نوشید. برخی از افراد احساس سوزش، خارش یا سوزن سوزن شدن در زبان خود را تجربه می کنند. برخی دیگر به غیر از برآمدگی واقعی هیچ علامت یا دردی ندارند.

بیشتر بخوانید
ویژگی مرکز ایمپلنت خوب

اگر برآمدگی های دروغین شما با علائم دیگری همراه باشد، ممکن است به پاپیلیت زبانی فورانی مبتلا باشید. پاپیلیت زبانی فوران کننده همان برجستگی های دردناک قرمز یا سفید متمایز دارد، اما احتمالاً توسط یک ویروس ایجاد می شود. این یعنی مسری است. این بیماری با تورم غدد و تب همراه است و در بین کودکان شایع‌تر است. رفع آن به جای چند روز ممکن است تا دو هفته طول بکشد.

برجستگی دروغ (پاپیلیت گذرا زبانی)healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی
چه چیزی باعث ایاد برجستگی دروغ می شود؟

تصور می‌شود که برآمدگی‌های دروغ بسیار رایج هستند، اما به خوبی مورد تحقیق قرار نگرفته‌اند. پزشکان کاملاً مطمئن نیستند که دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد هر دو نوع برجستگی دروغ می شود. ما می دانیم که احتمال بروز آنها در افرادی که رژیم غذایی با غذاهای بسیار اسیدی (از جمله میوه ها و سبزیجات) و غذاهای شیرین دارند، بیشتر است.

بیشتر بخوانید
قیمت کامپوزیت کاریزما + معرفی کامل آن

سایر علل احتمالی عبارتند از:

  • استرس به اوج خود می رسد که می تواند باعث پاسخ التهابی شود
  • تروما، حتی فقط از گاز گرفتن زبان
  • غذاهای ادویه دار
  • عوارض گوارشی، از جمله یبوست
  • حساسیت غذایی

برجستگی دروغ چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم برجستگی های دروغ را دارید که بعد از یک هفته از بین نرفته اند و برجستگی ها مداوم و دردناک هستند، می توانید برای ملاقات با پزشک یا دندانپزشک خود وقت بگیرید. کودکانی که برجستگی های دروغگویی مکرر و دردناک دارند باید به پزشک اطفال خود مراجعه کنند.

پزشک (یا دندانپزشک) برجستگی ها را بررسی می کند و احتمالاً آنها را فقط از روی ظاهر تشخیص می دهد. اگر پزشک شما مطمئن نباشد که این برآمدگی یک برآمدگی دروغین است یا ناشی از شرایطی مانند ویروس پاپیلومای انسانی است، ممکن است برای آزمایش تشخیص افتراقی بیوپسی انجام دهد. برای انجام این کار، پزشک شما احتمالاً ناحیه را با یک بی حس کننده موضعی بی حس می کند. سپس بخش کوچکی از برآمدگی را برای آزمایش و بررسی زیر میکروسکوپ برمی دارند.

بیشتر بخوانید
چرا زبان من لکه های بنفش یا آبی دارد؟
برجستگی های دروغ چگونه درمان می شوند؟

پزشکان معمولاً برای درمان بیشتر موارد پاپیلیت گذرا زبانی نیازی به انجام کارهای زیادی ندارند.

درمان‌های خانگی و درمان‌های بدون نسخه (OTC) برای کاهش علائم شما و کمک به رفع سریع‌تر بیماری وجود دارد. این شامل:

  • شستشو و غرغره کردن با آب نمک
  • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از دهانشویه برای از بین بردن باکتری های مضر دهان استفاده کنید
  • اجتناب از غذاهای محرک (خوردن غذاهای ملایم و نرم ممکن است مفید باشد)
  • مصرف درمان های موضعی OTC مانند زیلاکتینکه برجستگی ها را مانند بانداژ می پوشاند و از اصطکاک محافظت می کند که می تواند آنها را بیشتر تحریک کند.
بیشتر بخوانید
درمان های خانگی برای از بین بردن زردی دندان ها

چشم انداز برجستگی های دروغ چیست؟

در حالی که برآمدگی های دروغ دردناک هستند، اغلب پس از ظاهر شدن بدون هیچ گونه درمانی نسبتاً زود برطرف می شوند. درمان‌های خانگی می‌تواند به رفع سریع‌تر آنها کمک کند.

اگر مرتباً برجستگی‌های دروغگویی مکرر را تجربه می‌کنید و اجتناب از محرک‌های مشکوک مؤثر نیست، پزشک یا دندانپزشک می‌تواند به شما در تعیین سایر برنامه‌های درمانی کمک کند که ممکن است برای شما مؤثرتر باشند.