آیا تا به حال به یک فرد مشهور علاقه داشته اید که هیچ تصوری از وجود شما نداشته باشد؟ احساس طولانی مدت نسبت به یک سابق پس از جدایی؟ یا شاید شما عمیقاً عاشق یک دوست صمیمی شده اید اما احساسات خود را مخفی نگه داشته اید.

این تجربیات عشق نافرجام یا عشقی را توصیف می‌کنند که متقابل نیست. اگر احساسات شما پس از یک فروپاشی جدی عمیق تر نشود، ممکن است از آنها احساس ناراحتی نکنید. اما درد عشق یک طرفه زمانی می تواند ادامه یابد که شما واقعاً کسی را دوست داشته باشید.

انواع مختلف آن چیست؟

در مقطعی از زندگی، احتمالاً حداقل یک علاقه عاشقانه داشته اید که چنین احساسی نداشته است. متأسفانه، این یک تجربه جهانی است. اما این تنها راه برای تجربه عشق نافرجام نیست.

کیم ایگل ، از LMFT می‌گوید: «عشق نافرجام می‌تواند به روش‌های مختلفی ظاهر شود .

او برخی از انواع رایج را به اشتراک می گذارد:

Unrequited Love: How to Deal With Ithealthline.comhttps://www.healthline.com › health
 • میل به کسی که در دسترس نیست
 • دلتنگی برای شخصی که احساسات مشابهی ندارد
 • احساسات متقابل بین افراد درگیر در روابط دیگر
 • احساسات ماندگار برای یک سابق پس از جدایی

اگر احساسات شما جدی شود اما علاقه طرف مقابل هرگز عمیق نشود، عشق نافرجام ممکن است در قرارهای غیررسمی نیز اتفاق بیفتد.

نشانه ها چیست؟

عشق نافرجام می تواند در سناریوهای مختلف متفاوت به نظر برسد. اما ملیسا استرینگر ، LPC، یکی از نشانه‌های کلیدی عشق نافرجام را اینگونه توصیف می‌کند: «اشتیاق شدیدی که بازه زمانی قابل‌توجهی را در بر می‌گیرد و متقابل از علاقه‌ی عاشقانه‌ی شما کم یا بدون هیچ گونه واکنش متقابلی است».

در اینجا چند چیز خاص تر وجود دارد که ممکن است نشان دهد عشق متقابل نیست.

به نظر می رسد علاقه عشقی شما به پیشرفت رابطه علاقه ای ندارد

شما می خواهید ارتباط عمیق تری را کشف کنید، بنابراین شروع به دعوت از آنها برای گذراندن زمان بیشتری با هم می کنید. اما وقتی شما سعی می کنید نزدیک تر شوید، فاصله خود را حفظ می کنند. شاید آن‌چه را که شما به عنوان یک قرار می‌بینید، «پاتوق» می‌نامند، یا از دوستان دیگر دعوت می‌کنند تا به شب صمیمی که برنامه‌ریزی کرده‌اید بپیوندند.

عدم علاقه آنها می تواند در ارتباط عاطفی شما نیز نمایان شود. برای مثال، وقتی سعی می‌کنید درباره باورها و ارزش‌های آن‌ها سؤال بپرسید، ممکن است در پاسخ‌هایشان چیز زیادی ارائه نکنند و در ازای آن سؤالات مشابهی از شما بپرسند.

آنها در پاسخ به دعوت‌ها، پیامک‌ها و تماس‌ها کند هستند

احساس می کنید بیشتر کار را برای وقت گذرانی انجام می دهید؟ شاید آنها برای همیشه به پیام ها پاسخ دهند. یا وقتی آنها را به بیرون دعوت می کنید، می گویند: «شاید! بهت خبر میدم” و تا آخرین لحظه تایید نکن.

اگر این الگو ادامه داشته باشد و آنها هیچ دلیلی مانند تعهد قبلی ارائه نکنند، ممکن است توضیح دیگری برای رفتار آنها وجود داشته باشد.

انکار نشانه هایی که آنها علاقه ای ندارند

مهم نیست که چگونه آن را تاس می کنید، عشق نافرجام صدمه می زند. برای مقابله با درد، عبور از مرحله انکار غیرعادی نیست.

شاید سیگنال‌های ظریف‌تری را که دریافت می‌کنید نادیده می‌گیرید و تصمیم می‌گیرید که بر تعداد دفعات آنها تمرکز کنید:

 • شما را در آغوش گرفته یا لمس کنید
 • از شما تعریف کند
 • به شما اعتماد کنید یا نظر خود را بپرسید

اما برخی از افراد فقط محبت آمیز و گشاده رو هستند، که می تواند زمانی گیج کننده باشد که بخواهید میزان علاقه آنها را به شما بسنجید.

ایگل می گوید: «تشخیص عشق نافرجام مستلزم توانایی شما برای صادق بودن با خودتان در مورد آنچه در حال وقوع است، دارد.» این شامل توجه به سیگنال های طرف مقابل است، حتی اگر پذیرفتن احساس آنها سخت باشد.

از آنچه در مورد آنها می دانید برای نزدیک شدن استفاده کنید

ممکن است در فکر راه‌هایی برای جذاب‌تر کردن خود برای طرف مقابل باشید. شاید اسنوبورد سرگرمی مورد علاقه آنها باشد، بنابراین شما به طور ناگهانی آن را شروع می کنید – با وجود اینکه از سرما و ورزش متنفر هستید.

تجربه بسیاری از احساسات ناخوشایند

به گفته استرینگر، عشق نافرجام اغلب شامل چرخه ای از احساسات است.

او توضیح می‌دهد: «این الگو معمولاً با امیدواری شروع می‌شود، زیرا استراتژی‌هایی را برای ایجاد یک رابطه عاشقانه ایجاد می‌کنید. اما وقتی این تلاش ها با شکست مواجه می شوند، ممکن است با “احساس طرد شدن و احساسات همراه از جمله غم، خشم، رنجش، اضطراب و شرم” مواجه شوید.

تلاش می کنید تا آنها را از ذهن خود دور کنید

ایگل می‌گوید: «عشق نافرجام معمولاً با احساس اشتیاق همراه است که می‌تواند احساسات شما را تسخیر کند و واقعیت را مخدوش کند. احساسات شما نسبت به آن شخص ممکن است در طول روز و در بخش های مختلف زندگی شما بروز کند.

برای مثال، ممکن است:

 • اینستاگرام را بررسی کنید تا ببینید آیا پست شما را پسندیده اند (یا هر چیزی را که می توانید درباره آن نظر بدهید به اشتراک گذاشته اند)
 • برای اعتراف به احساسات خود نامه ها یا متن هایی بنویسید (که نمی فرستید).
 • به امید دیدن آنها در محله آنها خرید کنید
 • اغلب در مورد آنها صحبت کنید
 • سناریوهایی را تصور کنید که در آن به آنها بگویید چه احساسی دارید

آیا راهی برای مقابله با آن وجود دارد؟

وقتی احساسات شما متقابل نیست، دردناک است. در واقع، یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که طرد کردن، همان مناطقی را در مغز فعال می‌کند که درد فیزیکی وجود دارد. این نکات می تواند به شما کمک کند تا با درد کنار بیایید تا زمانی که کاهش یابد.

صحبت در مورد آن…

مکالمه با طرف مقابل در مورد احساس شما می تواند ترسناک به نظر برسد، اما اغلب بهترین راه برای رسیدگی به این موقعیت است.

اگر علائم گیج کننده ای مانند رفتار معاشقه یا حرکات محبت آمیز را از طرف شخص مورد علاقه خود احساس می کنید، صحبت در مورد آن چیزها می تواند کمک کننده باشد. تفسیر رفتار یک نفر همیشه آسان نیست، بنابراین ممکن است دقیقاً احساس او را ندانید مگر اینکه به شما بگوید.

احساس بیش از حد طاقت فرسا؟ همچنین بسیار خوب است که فقط با یک دوست قابل اعتماد در مورد آنچه که از سر می گذرانید صحبت کنید. گاهی اوقات، تنها برداشتن این احساسات از سینه می تواند تسکین دهنده باشد.

… اما درنگ نکنید

شما به دوستی اعتراف می کنید که دوست دارید، اما آنها شما را رد می کنند. شما صدمه دیده اید، اما می خواهید دوست بمانید. بهترین راه برای انجام این کار این است که روی دوستی خود تمرکز کنید.

اگر آنها به صراحت گفته اند که علاقه ای به درگیری عاشقانه ندارند، موضوع عاشقانه را کنار بگذارید. ادامه دادن به تعقیب آنها یا امیدواری به تغییر روحیه آنها ممکن است در نهایت آنها را ناامید کند، به دوستی شما آسیب برساند و باعث درد بیشتر شما شود.

اما احساس نکنید که باید دوستی خود را در حال حاضر به زور تحمیل کنید. کاملاً طبیعی است که برای بهبودی به فضا و زمان نیاز داشته باشید.

احساسات خود را احساس کنید…

عشق نافرجام عموماً شامل احساسات زیادی است، نه همه آنها منفی.

ممکن است از دیدن شخصی که دوستش دارید، در بالای دنیا وقتی با او وقت بگذرانید، هیجان زده شوید، و وقتی متوجه شدید که هرگز بیشتر از دوستی او نخواهید داشت، بسیار ناراحت شوید.

سعی کنید پذیرش آگاهانه همه این احساسات را تمرین کنید. آن‌ها را همانطور که بالا می‌آیند بپذیرید، بدون اینکه قضاوتی به آن‌ها اختصاص دهید. فقط به آنها توجه کنید و اجازه دهید عبور کنند. روزنامه نگاری در مورد آنها همانطور که متوجه آنها می شوید (حتی آنهایی که آسیب می رسانند) نیز می تواند کمک کننده باشد.

… و سپس حواس خود را پرت کنید

همه احساسات شما معتبر هستند و توجه و پذیرش آنها می تواند به شما کمک کند تا به جلو بروید.

اما سعی کنید مقداری تعادل را حفظ کنید، زیرا زمان زیاد می تواند شما را بدبخت تر کند. در طول روز، می‌تواند به کنار گذاشتن احساسات کمک کند تا زمانی که زمان و فضای لازم برای پرداختن به آنها داشته باشید.

کانالتو عوض کن

در اینجا چند روش برای تعویض دنده وجود دارد:

 • سعی کنید برای سرگرمی‌ها، دوستان و سایر فعالیت‌های لذت‌بخش خود زمان بیشتری را در جایی که می‌توانید اختصاص دهید.
 • با خوردن وعده های غذایی منظم و فعال ماندن از خود مراقبت کنید.
 • از خودتان با چیز کوچکی پذیرایی کنید، چه گل های تازه، یک غذای خوب، یا یک کتاب یا فیلم جدید.
 • پس از آماده شدن برای یافتن شریکی که احساسات شما را برمی‌گرداند، به صورت غیرمعمول قرار ملاقات بگذارید .

در تجربه معنا پیدا کنید

ایگل می‌گوید: «این خیلی به اتفاقاتی که در زندگی برای ما می‌افتد نیست، بلکه بیشتر به نحوه واکنش ما به موقعیت‌های موجود مربوط می‌شود.»

شما کسی را دوست داشتید و در ازای آن دوست داشتید که شما را دوست داشته باشند. شاید به نتیجه ای که امیدوار بودید نرسیدید، اما این بدان معنا نیست که عشق شما بی معنی است. آیا چیزی در مورد خودتان یاد گرفتید؟ به نوعی رشد کند؟ دوستی قوی تری با فرد ایجاد کنید؟

طرد شدن مطمئناً می‌تواند باعث درد شود، اما عشق همچنین می‌تواند به عشقی متفاوت تبدیل شود که بیشتر شبیه دوستی است. شاید الان خیلی راحت به نظر نرسد، اما روزی ممکن است برای این دوستی ارزش بیشتری قائل شوید.

از خود بپرسید که واقعاً چه می خواهید

ایگل می گوید: «احساسات شما همیشه با شما ارتباط برقرار می کنند. “همانطور که به حقیقت تجربه خود توجه می کنید، احساسات شما می توانند به شما کمک کنند تا در مسیر درست خود قرار بگیرید.”

شاید تجربه شما به شما بیشتر در مورد نوع فردی که به عنوان مثال جذب می شوید به شما یاد داده باشد.

اگر همچنان عشق نافرجام را تجربه می کنید، می تواند به این فکر کنید که آیا این الگو چیزی در مورد نیازهای شما می گوید یا خیر. عاشق شدن با افرادی که احساسات شما را پس نمی‌دهند می‌تواند به شما نشان دهد که باید عاشق کسی باشید در حالی که به تنهایی خوشحال هستید. شاید شما واقعاً نمی خواهید یک رابطه داشته باشید – هیچ ایرادی در آن وجود ندارد.

چه زمانی برای کمک گرفتن

برخورد با عشق نافرجام دلیلی کاملاً معتبر برای کمک گرفتن از یک درمانگر واجد شرایط است.

استرینگر پیشنهاد می کند که درمان ممکن است به ویژه مفید باشد اگر:

 • بعد از اینکه طرف مقابل گفت علاقه ای ندارد، نمی توانید از تعقیب آن ها دست بکشید.
 • شما زمان زیادی را صرف فکر کردن به طرف مقابل می کنید که در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند.
 • دوستان و عزیزان نسبت به رفتار شما ابراز نگرانی می کنند.

اگر احساس افسردگی، ناامیدی یا افکار خودکشی دارید، بهتر است فوراً با یک متخصص آموزش دیده صحبت کنید.

اگر اکنون به کمک نیاز دارید

اگر در فکر خودکشی هستید یا به فکر آسیب رساندن به خود هستید، می توانید با اورژانس اجتماعی به شماره ۱۲۳ تماس بگیرید.

همچنین عاقلانه است که اگر احساسات شما منجر به رفتارهای بالقوه مشکل‌ساز می‌شود، از جمله دنبال کردن فرد، انتظار در اطراف خانه یا محل کار یا سایر اقداماتی که می‌تواند شبیه تعقیب به نظر برسد، به دنبال کمک حرفه‌ای باشید.

به عقیده ایگل، گرایش به سوی عشق یک طرفه ممکن است نشان دهد که شما با پسماندهای عاطفی یا گذشته ای درمان نشده روبرو هستید. درمان می تواند به شما در حل این موضوع کمک کند، که ممکن است به روشن کردن راه برای جذب متقابل کمک کند.

اگر شما کسی باشید که این احساس را نداشته باشید چه؟

رد کردن مهربانانه کسی همیشه آسان نیست، به خصوص اگر واقعاً به آن شخص اهمیت می دهید.

حتی ممکن است سعی کنید در عوض با آنها قرار ملاقات بگذارید تا ببینید چه اتفاقی می افتد. اما اگر مطمئن هستید که هیچ علاقه عاشقانه ای ندارید، این ممکن است شرایط را برای هر دوی شما پیچیده کند.

در اینجا چند نکته برای پیمایش راحت در این موقعیت وجود دارد

اجتناب به طور کلی کمکی نمی کند

ممکن است بخواهید از آنها دوری کنید تا زمانی که احساسات آنها محو شود، اما این می تواند به هر دوی شما آسیب برساند، به خصوص اگر دوستان خوبی باشید. در عوض، سعی کنید در مورد وضعیت صحبت کنید. این ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما یک بحث صادقانه می تواند به شما کمک کند تا به جلو بروید.

مراقب نحوه ابراز عدم علاقه خود باشید. صادق باشید، اما مهربان. قبل از توضیح اینکه چرا شما دو نفر را به عنوان یک زوج نمی بینید، چیزهایی را که برای آنها ارزش قائل هستید ذکر کنید.

ابراز همدردی کنید

به احتمال زیاد، شما احساساتی نسبت به کسی داشته اید که در مقطعی آنها را پس نداده است. دوباره به این فکر کنید که این چه احساسی در شما ایجاد کرده است. چه چیزی در آن زمان به شما کمک می کرد؟

حتی اگر عشق نافرجامی را تجربه نکرده‌اید، ارائه مهربانی تا زمانی که نیش طرد شدن محو شود، می‌تواند به طرف مقابل کمک کند تا در دوستی موجود شما راحت شود.

رد خود را واضح بیان کنید

مهم است که به وضوح بگویید که علاقه ای به آن ندارید. ممکن است نخواهید احساسات آن‌ها را با یک جمله صراحتا جریحه‌دار کنید: «من چنین احساسی در مورد شما ندارم». اما امتناع های مبهم یا مبهم می تواند آنها را تشویق به ادامه تلاش کند.

در حال حاضر جلو بودن می تواند به جلوگیری از درد و ناامیدی بعدی برای هر دو شما کمک کند.

تلاش کردن:

 • تو برای من مهم هستی و برای زمانی که با هم می گذرانیم ارزش قائل هستم، اما من تو را فقط به عنوان یک دوست می بینم.
 • من از نظر عاشقانه به شما علاقه ای ندارم، اما می خواهم دوستان خوبی بمانم. چگونه می توانیم این کار را انجام دهیم؟»

از گفتن جملاتی مانند “شما کسی را پیدا خواهید کرد که برای شما مناسب است” یا “من برای شما خوب نیستم” خودداری کنید. اینها می تواند نادیده گرفته شود. آنها همچنین ممکن است الهام بخش واکنش هایی مانند “خوب، از کجا می دانید مگر اینکه ما تلاش کنیم؟”

خلاصه

عشق نافرجام ممکن است برای همه افراد درگیر سخت باشد، اما با گذشت زمان همه چیز بهتر خواهد شد. اگر زمان سختی را سپری می‌کنید، درمان همیشه می‌تواند فضایی امن و بدون قضاوت را برای کار بر روی احساسات شما ارائه دهد.


کریستال ریپول قبلا به عنوان نویسنده و ویراستار برای GoodTherapy کار کرده است. زمینه های مورد علاقه او شامل زبان و ادبیات آسیایی، ترجمه ژاپنی، آشپزی، علوم طبیعی، مثبت اندیشی جنسی و سلامت روان است. به ویژه، او متعهد به کمک به کاهش انگ در مورد مسائل مربوط به سلامت روان است.