هیچ مطالعه کنترل شده ای این ادعا را تایید نمی کند که رژیم گوشتخوار می تواند به از بین بردن مشکلات سلامتی کمک کند. فاقد مواد مغذی مفید از جمله فیبر و ترکیبات گیاهی مانند آنتی اکسیدان ها است. ممکن است برای برخی افراد ناامن باشد.

رژیم گوشتخواران به طور کامل شامل گوشت و محصولات حیوانی است، به استثنای سایر غذاها.

ادعا می شود که این ماده به کاهش وزن، مشکلات خلقی و تنظیم قند خون در میان سایر مسائل سلامتی کمک می کند.

با این حال، رژیم غذایی بسیار محدود کننده و احتمالاً در دراز مدت ناسالم است. به علاوه، هیچ تحقیقی از مزایای ادعایی آن پشتیبانی نمی کند.

Carnivore Diet Review: Benefits, Downsides, and Sample ...healthline.comhttps://www.healthline.com › carn...

رژیم گوشتخواران تمام غذاها را به جز گوشت و فرآورده های حیوانی حذف می کند. بنابراین، فاقد مواد مغذی متعددی مانند فیبر، مملو از نمک و چربی است و نگهداری آن دشوار است. به جای آن باید از یک رژیم غذایی کامل پیروی کنید.

این مقاله رژیم گوشتخواران را بررسی می‌کند، از جمله اینکه رژیم شامل چه چیزی است، آیا می‌تواند به کاهش وزن کمک کند یا خیر، و فواید و مضرات بالقوه آن.

رژیم غذایی گوشتخواران چیست؟

رژیم گوشتخواران یک رژیم غذایی محدود کننده است که فقط شامل گوشت، ماهی و سایر غذاهای حیوانی مانند تخم مرغ و برخی محصولات لبنی است.

تمام مواد غذایی دیگر از جمله میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات، آجیل و دانه ها را حذف می کند.

طرفداران آن همچنین حذف یا محدود کردن مصرف لبنیات را به غذاهایی که دارای لاکتوز کم هستند – قند موجود در شیر و محصولات لبنی – مانند کره و پنیرهای سفت توصیه می کنند.

رژیم گوشتخواران از این باور بحث برانگیز سرچشمه می گیرد که جمعیت اجدادی انسان عمدتاً گوشت و ماهی مصرف می کردند و رژیم های غذایی پر کربوهیدرات مقصر نرخ بالای بیماری های مزمن امروزی هستند.

سایر رژیم‌های محبوب کم کربوهیدرات، مانند رژیم‌های کتو و پالئو، مصرف کربوهیدرات را محدود می‌کنند، اما آن را مستثنی نمی‌کنند. با این حال، رژیم غذایی گوشتخواران به دنبال کربوهیدرات صفر است.

شاون بیکر، پزشک ارتوپد آمریکایی، مشهورترین طرفدار رژیم غذایی گوشتخواران است ( ۱ ).

او به شواهدی از کسانی که از رژیم غذایی گوشتخواران پیروی می کنند به عنوان مدرکی استناد می کند که می تواند افسردگی، اضطراب، آرتریت، چاقی، دیابت و موارد دیگر را درمان کند ( ۱ ).

با این حال، هیچ مطالعه کنترل شده ای اثرات رژیم غذایی گوشتخواران را تجزیه و تحلیل نکرده است.

یک مطالعه که توسط بیکر انجام شد از پیروان این رژیم خواست تا یک نظرسنجی در مورد عادات غذایی و سلامت خود پر کنند. پاسخ دهندگان رضایت و اثرات مفید را گزارش کردند ( ۲ ).

با این حال، کارشناسان تغذیه نگرانی هایی را در مورد ادعاهای سلامتی این مطالعه مطرح کردند. به عنوان مثال، مطالعه هیچ راهی برای بررسی صحت اطلاعات بهداشتی ارائه شده توسط پاسخ دهندگان را شامل نمی شود. نتایج باید با احتیاط تفسیر شوند ( ۳ ).

علاوه بر این، در سال ۲۰۱۷ مجوز پزشکی بیکر توسط هیئت پزشکی نیومکزیکو به دلیل نگرانی در مورد صلاحیت وی لغو شد. مجوز پزشکی بیکر در سال ۲۰۱۹ با نیاز به نظارت مستقیم هنگام طبابت بازگردانده شد ( ۴ ، ۵ ).

رژیم گوشتخواران تمام غذاها را به جز گوشت، تخم مرغ و مقدار کمی از محصولات لبنی کم لاکتوز حذف می کند. شواهد از کسانی که از این رژیم پیروی می کنند ادعا می کنند که می تواند به درمان چندین مشکل سلامتی کمک کند، اما هیچ تحقیقی این ادعاها را تایید نمی کند.

نحوه پیروی از رژیم غذایی گوشتخواران

پیروی از رژیم غذایی شامل حذف تمام غذاهای گیاهی از رژیم غذایی شما و خوردن انحصاری گوشت، ماهی، تخم مرغ و مقادیر کمی از محصولات لبنی کم لاکتوز است.

غذاهایی که باید مصرف کنید عبارتند از: گوشت گاو، مرغ، گوشت خوک، بره، بوقلمون، گوشت ارگانیک، ماهی قزل آلا، ساردین، ماهی سفید و مقدار کمی خامه سنگین و پنیر سفت. کره، گوشت خوک و مغز استخوان نیز مجاز است.

طرفداران این رژیم بر خوردن تکه های چرب گوشت برای تامین انرژی مورد نیاز روزانه خود تاکید دارند.

رژیم گوشتخوار نوشیدن آب و آب استخوان را تشویق می کند اما از نوشیدن چای، قهوه و سایر نوشیدنی های تهیه شده از گیاهان جلوگیری می کند.

برنامه‌های رژیم غذایی گوشتخواران ممکن است راهنمایی کمی در مورد کالری دریافتی، اندازه وعده‌ها یا تعداد وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌های مصرفی در روز ارائه دهد. اکثر طرفداران رژیم غذایی پیشنهاد می کنند هر دفعه که می خواهید غذا بخورید.

پیروی از رژیم گوشتخوار شامل خوردن گوشت، ماهی و محصولات حیوانی و حذف سایر غذاها می شود. ممکن است شامل جزئیاتی مانند کالری دریافتی، اندازه وعده یا زمان غذا نباشد.

آیا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

برخی از جنبه های رژیم غذایی گوشتخواران ممکن است منجر به کاهش وزن شود. به طور خاص، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات می‌توانند باعث کاهش وزن شوند ( ۶ ، ۷ ، ۸ ).

این بیشتر به این دلیل است که پروتئین می تواند به شما کمک کند بعد از غذا احساس سیری بیشتری داشته باشید، که ممکن است منجر به کاهش مصرف کالری و کاهش وزن بعدی شود. پروتئین همچنین می تواند سرعت متابولیسم شما را افزایش دهد و به شما کمک کند کالری بیشتری بسوزانید ( ۹ ، ۱۰ ، ۱۱ ).

بنابراین، پیروی از رژیم گوشتخوار احتمالاً باعث می شود که شما احساس سیری بیشتری داشته باشید و در کل کالری کمتری بخورید – حداقل در کوتاه مدت.

یک مطالعه ۳ ماهه بر روی ۱۳۲ بزرگسال با اضافه وزن یا چاقی، اثرات کاهش وزن ۴ رژیم غذایی با محدودیت انرژی حاوی مقادیر متفاوت کربوهیدرات و پروتئین را مقایسه کرد ( ۶ ).

کسانی که رژیم‌های غذایی پر پروتئین با ۰.۴ تا ۰.۶ گرم پروتئین در هر پوند (۰.۹ تا ۱.۳ گرم به ازای هر کیلوگرم) وزن بدن در روز مصرف کردند نسبت به کسانی که ۰.۲ تا ۰.۴ گرم پروتئین در هر پوند (۰.۵) وزن و چربی بیشتری از دست دادند. – ۰.۹ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز ( ۶ ).

مطالعات دیگر نتایج مشابهی را نشان می‌دهند و نشان می‌دهند که افزایش مصرف پروتئین ممکن است منجر به کاهش وزن شود و به کاهش وزن مجدد در طول زمان کمک کند ( ۱۲ ).

با این حال، لازم نیست تمام کربوهیدرات ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا نتایج را ببینید. کاهش کلی کالری دریافتی، که ممکن است با مصرف بیشتر پروتئین رضایت بخش آسان تر باشد، محرک اصلی کاهش وزن است ( ۱۲ ).

به علاوه، ماهیت بسیار محدود رژیم غذایی گوشتخواران، پیروی طولانی مدت را دشوار می کند.

افزایش مصرف پروتئین و کاهش مصرف کربوهیدرات ممکن است به کاهش وزن کمک کند. با این حال، مقادیر بسیار بالای پروتئین و حذف کامل کربوهیدرات در رژیم غذایی گوشتخواران برای کاهش وزن ضروری نیست.

فواید رژیم غذایی گوشتخواران

از آنجایی که رژیم گوشتخواران کربوهیدرات ها را حذف می کند، کلوچه ها، کیک ها، آب نبات ها، نوشابه های گازدار، شیرینی ها و غذاهای پر کربوهیدرات مشابه را حذف می کند.

این غذاها دارای مواد مغذی مفید و اغلب پر کالری هستند. بنابراین، آنها باید در یک رژیم غذایی سالم و متعادل محدود شوند.

غذاهای پر قند نیز می توانند برای افراد مبتلا به دیابت مشکل ساز باشند، زیرا می توانند سطح قند خون را افزایش دهند. در واقع، محدود کردن کربوهیدرات های تصفیه شده و غذاهای شیرین اغلب برای کنترل دیابت توصیه می شود ( ۱۳ ).

با این حال، حذف کامل کربوهیدرات در رژیم غذایی گوشتخواران برای مدیریت دیابت توصیه یا ضروری نیست. در عوض، خوردن مقادیر کمتری از کربوهیدرات‌های سالم و پرفیبر که باعث افزایش قند خون نمی‌شوند، توصیه می‌شود ( ۱۳ ).

رژیم گوشتخواران شامل کربوهیدرات های تصفیه شده یا غذاهای شیرین نمی شود که می توانند سطح قند خون شما را افزایش دهند. با این حال، اجتناب کامل از کربوهیدرات برای کنترل قند خون ضروری نیست.

معایب رژیم گوشتخواران

به دلیل ماهیت بسیار محدود کننده آن و حذف کامل اکثر گروه های غذایی، رژیم غذایی گوشتخواران جنبه های منفی زیادی دارد.

سرشار از چربی، کلسترول و سدیم است

با توجه به اینکه رژیم گوشتخواران صرفاً از غذاهای حیوانی تشکیل شده است، می تواند سرشار از چربی اشباع شده و کلسترول باشد.

چربی اشباع شده ممکن است کلسترول LDL (بد) شما را افزایش دهد، که ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد ( ۱۳ ).

با این حال، مطالعات اخیر نشان داده اند که ارتباط بین مصرف چربی اشباع شده و خطر بیماری قلبی ممکن است آنطور که قبلاً تصور می شد قوی نباشد ( ۱۴ ، ۱۵ ).

با این حال، مصرف مقادیر زیاد چربی اشباع شده در رژیم غذایی گوشتخواران ممکن است نگران کننده باشد. هیچ تحقیقی اثرات سلامتی خوردن غذاهای حیوانی را به طور انحصاری تجزیه و تحلیل نکرده است. بنابراین، اثرات مصرف چنین سطوح بالای چربی و کلسترول ناشناخته است.

علاوه بر این، برخی از گوشت های فرآوری شده، به ویژه بیکن و گوشت صبحانه، حاوی مقادیر بالایی سدیم هستند.

خوردن مقدار زیادی از این غذاها در رژیم غذایی گوشتخواران می تواند منجر به مصرف بیش از حد سدیم شود که با افزایش خطر فشار خون بالا، بیماری کلیوی و سایر پیامدهای منفی سلامتی مرتبط است ( ۱۶ ).

مصرف گوشت قرمز و فرآوری شده نیز با نرخ بالاتر انواع خاصی از سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ و رکتوم مرتبط است ( ۱۷ ).

ممکن است فاقد برخی ریزمغذی ها و ترکیبات گیاهی مفید باشد

رژیم غذایی گوشتخواران غذاهای بسیار مغذی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات و غلات کامل را حذف می کند که همگی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مفید هستند.

در حالی که گوشت مغذی است و ریزمغذی ها را فراهم می کند، نباید تنها بخشی از رژیم غذایی شما باشد. پیروی از یک رژیم غذایی محدود مانند رژیم گوشتخوار ممکن است منجر به کمبود برخی مواد مغذی و مصرف بیش از حد برخی دیگر شود ( ۱۸ ).

علاوه بر این، رژیم‌های غذایی غنی از غذاهای گیاهی با خطر کمتر برخی از بیماری‌های درازمدت مانند بیماری‌های قلبی، سرطان‌های خاص، آلزایمر و دیابت نوع ۲ مرتبط هستند ( ۱۹ ، ۲۰ ، ۲۱ ).

این نه تنها به دلیل محتوای بالای ویتامین، فیبر و مواد معدنی غذاهای گیاهی است، بلکه به دلیل ترکیبات گیاهی و آنتی اکسیدان های مفید آنها نیز می باشد ( ۲۰ ).

رژیم غذایی گوشتخواران حاوی این ترکیبات نیست و با هیچ فواید درازمدتی برای سلامتی همراه نبوده است.

فیبر نمی دهد

فیبر، یک کربوهیدرات غیر قابل هضم است که سلامت روده و حرکات سالم روده را ارتقا می دهد، فقط در غذاهای گیاهی یافت می شود ( ۲۲ ).

بنابراین، رژیم گوشتخوار فاقد فیبر است که ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی منجر به یبوست شود ( ۲۳ ).

علاوه بر این، فیبر برای تعادل مناسب باکتری ها در روده شما بسیار مهم است. در واقع، سلامت روده نامطلوب می‌تواند به تعدادی از مسائل منجر شود و حتی ممکن است با سرطان روده بزرگ مرتبط باشد ( ۲۴ ، ۲۵ ).

در واقع، یک بررسی نشان داد که یک رژیم غذایی با پروتئین بالا و کم کربوهیدرات ممکن است خطر التهاب روده را افزایش دهد. هنگامی که بدن شما مقادیر زیادی پروتئین را هضم می کند، محصولات جانبی بالقوه مضر در روده شما ایجاد می کند. این محصولات جانبی ممکن است تأثیر منفی بر سلامت روده شما داشته باشد ( ۲۶ ).

به طور کلی، پیروی از رژیم غذایی گوشتخواران ممکن است به سلامت روده شما آسیب برساند.

ممکن است برای برخی از جمعیت ها مناسب نباشد

رژیم گوشتخواران ممکن است مخصوصاً برای جمعیت خاصی مشکل ساز باشد.

به عنوان مثال، کسانی که نیاز به محدود کردن مصرف پروتئین خود دارند، از جمله افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی، نباید از رژیم غذایی پیروی کنند ( ۲۷ ).

همچنین، کسانی که به کلسترول موجود در غذاها حساس تر هستند یا به کلسترول بیش از حد پاسخ می دهند، باید در مصرف غذاهای پرکلسترول بسیار محتاط باشند ( ۲۸ ).

علاوه بر این، جمعیت خاصی با نیازهای غذایی خاص به احتمال زیاد آنها را در رژیم غذایی گوشتخواران برآورده نمی کنند. این شامل کودکان و افرادی است که باردار یا شیرده هستند.

در نهایت، کسانی که در مورد غذا اضطراب دارند یا سابقه اختلال در غذا خوردن دارند، نباید این رژیم را امتحان کنند.

رژیم غذایی گوشتخواران سرشار از چربی است و ممکن است حاوی مقادیر بیش از حد سدیم باشد. این ماده حاوی فیبر یا ترکیبات گیاهی مفید نیست و ممکن است مقادیر ناکافی مواد مغذی خاصی را فراهم کند.

مواد غذایی برای خوردن

رژیم گوشتخواران فقط شامل محصولات حیوانی است و سایر غذاها را حذف می کند.

به طور خاص، فردی که رژیم غذایی گوشتخواران دارد می‌تواند موارد زیر را بخورد:

 • گوشت: گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، گوشت ارگانیک، بره، گوشت خوک و غیره.
 • ماهی: سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین، خرچنگ، خرچنگ، تیلاپیا، شاه ماهی و غیره.
 • سایر محصولات حیوانی: تخم مرغ، گوشت خوک، مغز استخوان، آبگوشت استخوان و غیره.
 • لبنیات کم لاکتوز (در مقادیر کم): خامه غلیظ، پنیر سفت، کره و غیره.
 • اب

به گفته برخی از طرفداران رژیم غذایی، نمک، فلفل و چاشنی های بدون کربوهیدرات مجاز است.

علاوه بر این، برخی از افراد ماست، شیر و پنیر نرم را انتخاب می‌کنند، اما این غذاها معمولاً به دلیل محتوای کربوهیدرات در آن گنجانده نمی‌شوند.

غذاهای مجاز در رژیم گوشتخوار شامل تمام گوشت ها و ماهی ها، تخم مرغ، مغز استخوان، کره و گوشت خوک و همچنین مقدار کمی پنیر سفت و خامه غلیظ می باشد.

غذاهایی که باید اجتناب کرد

تمام غذاهایی که از حیوانات تهیه نمی شوند از رژیم غذایی گوشتخواران حذف می شوند.

غذاهای محدود شده عبارتند از:

 • سبزیجات: کلم بروکلی، گل کلم، سیب زمینی، لوبیا سبز، فلفل و غیره.
 • میوه ها: سیب، توت، موز، کیوی، پرتقال و غیره.
 • لبنیات با لاکتوز بالا: شیر، ماست، پنیر نرم و غیره.
 • حبوبات: لوبیا، عدس و غیره.
 • مغزها و دانه ها: بادام، تخمه کدو تنبل، تخمه آفتابگردان، پسته و غیره.
 • غلات: برنج، گندم، نان، کینوا، پاستا و غیره.
 • الکل: آبجو، شراب، مشروب و غیره.
 • قندها: شکر سفره، شربت افرا، شکر قهوه ای و غیره.
 • نوشیدنی های غیر از آب: نوشابه، قهوه، چای، آب میوه و غیره.

در حالی که برخی از افراد از برخی از این غذاها استفاده می کنند، رژیم غذایی سخت گوشتخواران آنها را مجاز نمی داند.

غذاهایی که از حیوانات تهیه نمی‌شوند، از جمله سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات با لاکتوز بالا، حبوبات، آجیل، دانه‌ها، غلات، الکل، قهوه، چای و آب میوه‌ها کاملاً حذف می‌شوند.

منوی نمونه

پیروی طولانی مدت رژیم گوشتخواران دشوار است و تنوع زیادی ارائه نمی دهد.

در اینجا یک منوی نمونه پنج روزه برای رژیم غذایی گوشتخواران آمده است:

روز ۱

 • صبحانه: تخم مرغ، بیکن، ساردین
 • ناهار: پتی برگر بوقلمون، گوشت ماهی آزاد، نکات گوشت گاو
 • شام: فیله مینیون، خرچنگ، جگر مرغ
 • میان وعده: مقدار کمی پنیر پارمزان، تند

روز ۲

 • صبحانه: میگو، تخم مرغ، یک لیوان کوچک خامه غلیظ
 • ناهار: استیک نواری، ماهی تن، گوشت گاو
 • شام: گوشت بره، گوش ماهی، جگر گاو
 • میان وعده: مقدار کمی پنیر چدار سفت، آب گوشت

روز ۳

 • صبحانه: تخم مرغ، سالمون، سوسیس بوقلمون
 • ناهار: گوشت گاو، گوشت خوک، ماهی خال مخالی
 • شام: پاتی برگر بوقلمون، مقدار کمی پنیر پارمزان، مغز استخوان
 • میان وعده: تخم مرغ آب پز، میگو

روز ۴

 • صبحانه: قزل آلا، مرغ رنده شده، بیکن
 • ناهار: کوفته گوشت گاو، مقدار کمی پنیر چدار، ماهی سالمون جرکی
 • شام: خرچنگ پخته شده در گوشت خوک، فیله مینیون
 • میان وعده ها : ساردین، گوشت گاو

روز ۵

 • صبحانه: پیوندهای سوسیس تخم مرغ، مرغ و بوقلمون
 • ناهار: کباب بره، جگر مرغ، گوشت خوک
 • شام: استیک کناری، گوش ماهی پخته شده در کره، یک لیوان کوچک خامه غلیظ
 • میان وعده ها: آب استخوان، بوقلمون

وعده های غذایی و تنقلات در رژیم غذایی گوشتخواران کاملاً از محصولات حیوانی تشکیل شده و تنوع کمی دارند.

خلاصه

رژیم غذایی گوشتخواران بسیار محدود کننده است و به طور کامل شامل گوشت، ماهی، تخم مرغ و مقادیر کمی لبنیات کم لاکتوز است.

گفته می شود که به کاهش وزن و چندین مشکل سلامتی کمک می کند، اما هیچ تحقیق قابل اعتمادی این ادعاها را تایید نمی کند.

علاوه بر این، چربی و سدیم بالایی دارد، فیبر یا ترکیبات گیاهی مفیدی ندارد و نگهداری طولانی مدت آن دشوار است.

به طور کلی، رژیم غذایی گوشتخواران به طور غیر ضروری محدود کننده است. خوردن یک رژیم غذایی متعادل با انواع غذاهای سالم پایدارتر است و احتمالاً مزایای سلامتی بیشتری برای شما به همراه خواهد داشت.