آنها در جامعه بسیار رقابتی امروزی محبوبیت پیدا کرده اند و اغلب برای تقویت حافظه، تمرکز، خلاقیت، هوش و انگیزه استفاده می شوند.

در اینجا نگاهی به ۱۴ بهترین داروی نوتروپیک و نحوه افزایش عملکرد آنها می اندازیم.

۱. کافئین

کافئین پرمصرف ترین ماده روانگردان در جهان است ( ۱ ).

The 14 Best Nootropics and Smart Drugs Reviewed

به طور طبیعی در قهوه، کاکائو، چای، آجیل کولا و گوارانا یافت می شود و به بسیاری از نوشابه ها، نوشیدنی های انرژی زا و داروها اضافه می شود. همچنین می توان آن را به صورت مکمل یا به تنهایی یا در ترکیب با سایر مواد مصرف کرد ( ۲ ).

کافئین با مسدود کردن گیرنده های آدنوزین در مغز شما عمل می کند و باعث می شود کمتر احساس خستگی کنید ( ۳ ).

مصرف کم تا متوسط ​​کافئین ۴۰ تا ۳۰۰ میلی گرم، هوشیاری و توجه شما را افزایش می دهد و زمان واکنش شما را کاهش می دهد. این دوزها به ویژه برای افرادی که خسته هستند مؤثر است ( ۴ ، ۵ ، ۶ ).

خلاصه

کافئین یک ماده شیمیایی طبیعی است که هوشیاری شما را افزایش می دهد، توجه شما را بهبود می بخشد و زمان واکنش شما را کاهش می دهد.

۲. ال تیانین

L-theanine یک اسید آمینه طبیعی است که در چای یافت می شود، اما می توان آن را به عنوان مکمل نیز مصرف کرد ( ۷ ).

چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف ۲۰۰ میلی گرم L-theanine بدون ایجاد خواب آلودگی، اثر آرام بخشی دارد ( ۸ ، ۹ ).

مصرف حتی ۵۰ میلی گرم – مقدار موجود در تقریباً دو فنجان چای دم کرده – باعث افزایش امواج آلفا در مغز می شود که با خلاقیت مرتبط است ( ۹ ).

L-theanine زمانی که با کافئین مصرف شود حتی موثرتر است. به همین دلیل، آنها اغلب با هم در مکمل های افزایش دهنده عملکرد استفاده می شوند. علاوه بر این، هر دو به طور طبیعی در چای یافت می شوند ( ۷ ، ۱۰ ).

خلاصه

L-theanine یک اسید آمینه موجود در چای است که می تواند احساس آرامش را افزایش دهد و ممکن است با افزایش خلاقیت مرتبط باشد. اثربخشی آن در ترکیب با کافئین حتی بیشتر است.

۳. کراتین

کراتین یک اسید آمینه است که بدن شما از آن برای ساخت پروتئین استفاده می کند.

این یک مکمل محبوب بدنسازی است که باعث رشد عضلات می شود اما برای مغز شما نیز مفید است.

پس از مصرف، کراتین وارد مغز شما می شود که در آنجا با فسفات متصل می شود و مولکولی ایجاد می کند که مغز شما از آن برای سوخت سریع سلول های خود استفاده می کند ( ۱۱ ).

این افزایش در دسترس بودن انرژی برای سلول‌های مغزی با بهبود حافظه کوتاه‌مدت و مهارت‌های استدلال، به‌ویژه در گیاه‌خواران و افرادی که به شدت استرس دارند، مرتبط است ( ۱۲ ، ۱۳ ، ۱۴ ).

مطالعات نشان می دهد که مصرف ۵ گرم کراتین در روز بدون هیچ گونه اثرات منفی بی خطر است. دوزهای بزرگتر نیز مؤثر هستند، اما تحقیق در مورد ایمنی طولانی مدت آنها در دسترس نیست ( ۱۵ ).

خلاصه

کراتین یک اسید آمینه است که می تواند حافظه کوتاه مدت و مهارت های استدلال را بهبود بخشد. بیشتر در گیاهخواران و افرادی که استرس دارند موثر است. نشان داده شده است که دوزهای ۵ گرم در روز در دراز مدت بی خطر هستند.

۴. Bacopa Monnieri

Bacopa monnieri یک گیاه باستانی است که در طب آیورودا برای تقویت عملکرد مغز استفاده می شود.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که مکمل‌های Bacopa monnieri می‌توانند پردازش اطلاعات را در مغز شما سرعت بخشند، زمان واکنش را کاهش دهند و حافظه را بهبود بخشند ( ۱۶ ، ۱۷ ، ۱۸ ).

Bacopa monnieri حاوی ترکیبات فعالی به نام باکوزیدها است که از مغز شما در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند و سیگنال دهی را در هیپوکامپ، ناحیه ای از مغز که در آن خاطرات پردازش می شود، بهبود می بخشد ( ۱۹ ).

اثرات Bacopa monnieri بلافاصله احساس نمی شود. بنابراین، دوزهای ۳۰۰-۶۰۰ میلی گرم باید برای چند ماه برای حداکثر سود مصرف شود ( ۲۰ ، ۲۱ ).

خلاصه

Bacopa monnieri یک مکمل گیاهی است که نشان داده شده است که حافظه و پردازش اطلاعات را با مصرف چند ماهه بهبود می بخشد.

۵. رودیولا روزیا

Rhodiola rosea یک گیاه سازگار زا است که به بدن شما کمک می کند تا استرس را به طور موثرتری مدیریت کند.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که مکمل‌های Rhodiola rosea می‌توانند خلق و خوی را بهبود بخشند و احساس فرسودگی شغلی را در افراد مضطرب و با استرس بالا کاهش دهند ( ۲۲ ، ۲۳ ).

نشان داده شده است که مصرف دوزهای کوچک روزانه Rhodiola rosea باعث کاهش خستگی ذهنی و افزایش احساس خوشبختی در دانشجویان در طول دوره های امتحان استرس زا می شود ( ۲۴ ).

تحقیقات بیشتری برای تعیین دوز مطلوب و درک بهتر این گیاه مورد نیاز است.

خلاصه

Rhodiola rosea یک گیاه طبیعی است که ممکن است به بدن شما کمک کند تا خود را با دوره های استرس زیاد سازگار کند و خستگی ذهنی مرتبط را کاهش دهد.

۶. جینسینگ Panax

ریشه جینسینگ Panax یک گیاه دارویی باستانی است که برای تقویت عملکرد مغز استفاده می شود.

نشان داده شده است که مصرف یک دوز ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌گرم از جینسینگ Panax خستگی مغز را کاهش می‌دهد و به طور قابل‌توجهی عملکرد در کارهای دشواری مانند مسائل ریاضی ذهنی را بهبود می‌بخشد ( ۲۵ ، ۲۶ ، ۲۷ ).

با این حال، مشخص نیست که چگونه جینسینگ Panax عملکرد مغز را تقویت می کند. ممکن است به دلیل اثرات ضد التهابی قوی آن باشد که به محافظت از مغز در برابر استرس اکسیداتیو و افزایش عملکرد آن کمک می کند ( ۲۸ ).

برخی از مطالعات طولانی‌مدت نشان داده‌اند که بدن شما ممکن است با جینسینگ سازگار شود و پس از چندین ماه استفاده از آن کمتر موثر باشد. بنابراین، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات نوتروپیک طولانی مدت آن مورد نیاز است ( ۲۹ ).

خلاصه

دوزهای گاه به گاه جینسینگ Panax ممکن است به بهبود عملکرد ذهنی کمک کند، اما تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی طولانی مدت آن مورد نیاز است.

۷. جینکو بیلوبا

عصاره برگ های درخت جینکو بیلوبا نیز ممکن است اثرات مثبتی بر مغز شما داشته باشد.

مکمل‌های جینکو بیلوبا در صورت مصرف روزانه به مدت شش هفته، حافظه و پردازش ذهنی را در افراد مسن سالم بهبود می‌بخشد ( ۳۰ ، ۳۱ ، ۳۲ ).

مصرف جینکو بیلوبا قبل از انجام یک کار بسیار پر استرس همچنین فشار خون بالا مرتبط با استرس را کاهش می دهد و سطح کورتیزول، نوعی هورمون استرس را کاهش می دهد ( ۳۳ ).

این فرضیه وجود دارد که برخی از این فواید ممکن است به دلیل افزایش جریان خون به مغز پس از مصرف مکمل جینکو بیلوبا باشد ( ۳۴ ).

در حالی که این نتایج امیدوارکننده هستند، همه مطالعات اثرات مفیدی را نشان نداده اند. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر مزایای بالقوه جینکو بیلوبا بر روی مغز شما مورد نیاز است ( ۳۵ ).

خلاصه

برخی تحقیقات نشان می دهد که جینکو بیلوبا می تواند حافظه و پردازش ذهنی را بهبود بخشد و ممکن است در موقعیت های استرس زا مفید باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

۸. نیکوتین

نیکوتین یک ماده شیمیایی طبیعی است که در بسیاری از گیاهان به ویژه تنباکو یافت می شود. این یکی از ترکیباتی است که سیگار را بسیار اعتیاد آور می کند.

همچنین می‌توان آن را از طریق آدامس نیکوتین مصرف کرد یا از طریق چسب نیکوتین از طریق پوست جذب شد.

مطالعات نشان می‌دهد که نیکوتین می‌تواند اثرات نوتروپیک، مانند بهبود هوشیاری و توجه، به‌ویژه در افرادی که به طور طبیعی دامنه توجه ضعیفی دارند، داشته باشد ( ۳۶ ، ۳۷ ).

همچنین مشخص شده است که عملکرد حرکتی را بهبود می بخشد. علاوه بر این، جویدن آدامس نیکوتینی با سرعت و سیالیت بهتر دست خط مرتبط است ( ۳۸ ).

با این حال، این ماده می تواند اعتیادآور باشد و در دوزهای بالا کشنده است، بنابراین احتیاط ضروری است ( ۳۹ ).

به دلیل خطر اعتیاد، نیکوتین توصیه نمی شود. با این حال، مصرف نیکوتین در صورت تلاش برای ترک سیگار موجه است.

خلاصه

نیکوتین یک ماده شیمیایی طبیعی است که هوشیاری، توجه و عملکردهای حرکتی را افزایش می دهد. با این وجود، در دوزهای بالا اعتیاد آور و سمی است.

۹. Noopept

Noopept یک داروی هوشمند مصنوعی است که می توان آن را به عنوان مکمل خریداری کرد.

برخلاف برخی از نوتروپیک‌های طبیعی، اثرات Noopept را می‌توان در عرض چند دقیقه احساس کرد، نه ساعت‌ها، روزها یا هفته‌ها، و معمولاً چند ساعت طول می‌کشد ( ۴۰ ، ۴۱ ).

مطالعات حیوانی نشان داده است که Noopept با افزایش سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF)، ترکیبی که باعث رشد سلول های مغزی می شود، سرعت تشکیل مغز و بازیابی خاطرات را سرعت می بخشد ( ۴۲ ، ۴۳ ، ۴۴ ).

تحقیقات انسانی نشان داده است که این داروی هوشمند به افراد کمک می‌کند سریع‌تر از آسیب‌های مغزی بهبود یابند، اما مطالعات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از آن به عنوان یک نوتروپیک در بزرگسالان سالم مورد نیاز است ( ۴۵ ، ۴۶ ).

خلاصه

Noopept یک نوتروپیک مصنوعی و سریع الاثر است که ممکن است با افزایش سطح BDNF در مغز، حافظه را بهبود بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتر مبتنی بر انسان مورد نیاز است.

۱۰. پیراستام

پیراستام یک مولکول نوتروپیک مصنوعی دیگر است که از نظر ساختار و عملکرد بسیار شبیه Noopept است.

نشان داده شده است که حافظه را در افراد مبتلا به زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن بهبود می بخشد، اما به نظر نمی رسد در بزرگسالان سالم فواید زیادی داشته باشد ( ۴۷ ، ۴۸ ).

در طول دهه ۱۹۷۰، چند مطالعه کوچک و با طراحی ضعیف نشان دادند که پیراستام ممکن است حافظه را در بزرگسالان سالم بهبود بخشد، اما این یافته ها تکرار نشده است ( ۴۹ ، ۵۰ ، ۵۱ ).

اگرچه پیراستام به طور گسترده در دسترس است و به عنوان یک داروی هوشمند تبلیغ می شود، تحقیقات در مورد اثرات آن وجود ندارد.

خلاصه

پیراستام به عنوان یک مکمل نوتروپیک به بازار عرضه می شود، اما تحقیقاتی که از اثربخشی آن حمایت می کند وجود ندارد.

۱۱. فنوتروپیل

فنوتروپیل، همچنین به عنوان فنیل پیراستام شناخته می شود، یک داروی هوشمند مصنوعی است که به طور گسترده به عنوان یک مکمل بدون نسخه در دسترس است.

از نظر ساختار شبیه پیراستام و نوپپت است و به مغز کمک می کند تا از آسیب های مختلف مانند سکته مغزی، صرع و تروما بهبود یابد ( ۵۲ ، ۵۳ ، ۵۴ ).

یک مطالعه روی موش‌ها نشان داد که فنوتروپیل کمی حافظه را تقویت می‌کند، اما تحقیقاتی برای حمایت از استفاده از آن به عنوان یک داروی هوشمند در بزرگسالان سالم در دسترس نیست ( ۵۵ ).

خلاصه

فنوتروپیل به عنوان یک داروی هوشمند به بازار عرضه می شود، اما تحقیقاتی که مزایای تقویت حافظه را در بزرگسالان سالم نشان می دهد، در دسترس نیست.

۱۲. مودافینیل (Provigil)

مودافینیل که معمولاً با نام تجاری Provigil فروخته می شود، یک داروی تجویزی است که اغلب برای درمان نارکولپسی، وضعیتی که باعث خواب آلودگی غیرقابل کنترل می شود، استفاده می شود ( ۵۶ ).

اثرات محرک آن شبیه به آمفتامین ها یا کوکائین است. با این حال، مطالعات حیوانی نشان می دهد که خطر وابستگی کمتری دارد ( ۵۷ ، ۵۸ ).

چندین مطالعه نشان داده اند که مودافینیل به طور قابل توجهی احساس خستگی را کاهش می دهد و حافظه را در بزرگسالان محروم از خواب بهبود می بخشد ( ۵۹ ، ۶۰ ، ۶۱ ).

همچنین عملکرد اجرایی یا توانایی مدیریت صحیح زمان و منابع خود را برای دستیابی به اهدافتان افزایش می دهد ( ۶۰ ).

در حالی که به نظر می رسد مودافینیل دارای اثرات نوتروپیک قوی است، اما در اکثر کشورها فقط از طریق نسخه در دسترس است.

حتی در صورت تجویز، استفاده مسئولانه از این دارو برای جلوگیری از عوارض جانبی منفی مهم است.

اگرچه مودافینیل به طور کلی غیر اعتیادآور در نظر گرفته می شود، مواردی از وابستگی و ترک در دوزهای بالا گزارش شده است ( ۶۲ ، ۶۳ ).

خلاصه

مودافینیل یک داروی تجویزی است که می تواند خواب آلودگی را کاهش دهد و عملکرد مغز را در بزرگسالان سالم، به ویژه کسانی که کم خواب هستند، بهبود بخشد. با این حال، آن را فقط باید طبق دستور مصرف کرد.

۱۳. آمفتامین ها (آدرال)

آدرال یک داروی تجویزی است که حاوی آمفتامین های بسیار محرک است.

این معمولاً برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و نارکولپسی تجویز می شود، اما به طور فزاینده ای توسط بزرگسالان سالم برای بهبود توجه و تمرکز مصرف می شود ( ۶۴ ).

آدرال با افزایش در دسترس بودن مواد شیمیایی مغز دوپامین و نورآدرنالین در قشر جلوی مغز، ناحیه ای از مغز که حافظه فعال، توجه و رفتار را کنترل می کند، کار می کند ( ۶۵ ).

آمفتامین های موجود در آدرال باعث می شود افراد احساس بیداری، توجه و خوش بینی بیشتری کنند. آنها همچنین اشتها را کاهش می دهند ( ۶۶ ).

بررسی ۴۸ مطالعه نشان داد که Adderall به طور قابل توجهی توانایی افراد را برای کنترل رفتارشان بهبود می بخشد و حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند ( ۶۷ ).

بسته به دوز و نوع قرص تجویز شده، اثرات آن تا ۱۲ ساعت باقی می ماند ( ۶۸ ).

ذکر این نکته ضروری است که این داروها بدون عوارض نیستند.

آدرال به طور گسترده در پردیس‌های کالج مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، برخی از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که تا ۴۳ درصد از دانشجویان از داروهای محرک بدون نسخه استفاده می‌کنند ( ۶۹ ).

عوارض جانبی سوء مصرف آدرال شامل اضطراب، میل جنسی کم و تعریق است ( ۷۰ ).

سوء مصرف تفریحی آدرال همچنین می تواند عوارض جانبی شدیدتری مانند حمله قلبی ایجاد کند، به ویژه هنگامی که با الکل مخلوط شود ( ۷۱ ، ۷۲ ، ۷۳ ).

شواهدی که نشان می‌دهد آدرال عملکرد ذهنی را افزایش می‌دهد، قوی است، اما فقط باید طبق دستور مصرف شود.

خلاصه

Adderall بدون نسخه در دسترس نیست اما به نظر می رسد عملکرد مغز را در بزرگسالان سالم و مبتلایان به ADHD بهبود می بخشد.

۱۴. متیل فنیدات (ریتالین)

ریتالین یکی دیگر از داروهای تجویزی است که برای مدیریت علائم ADHD و نارکولپسی استفاده می شود.

مانند آدرال، یک محرک است و غلظت دوپامین و نورآدرنالین را در مغز شما افزایش می دهد. با این حال، حاوی آمفتامین نیست ( ۷۴ ).

در بزرگسالان سالم، ریتالین حافظه کوتاه مدت، سرعت پردازش اطلاعات و توجه را بهبود می بخشد ( ۷۵ ، ۷۶ ).

به طور معمول به خوبی تحمل می شود، اما ممکن است اثر معکوس داشته باشد و در صورت مصرف بیش از حد، تفکر را مختل کند ( ۷۷ ).

مانند آدرال، ریتالین به طور گسترده مورد سوء استفاده قرار می گیرد، به ویژه توسط افراد ۱۸ تا ۲۵ ساله ( ۷۸ ).

شایع ترین عوارض جانبی ریتالین شامل بی خوابی، معده درد، سردرد و از دست دادن اشتها است ( ۷۹ ).

همچنین می تواند باعث توهم، روان پریشی، تشنج، آریتمی قلبی و فشار خون بالا شود، به ویژه زمانی که در دوزهای بالا مصرف شود ( ۷۹ ، ۸۰ ، ۸۱ ، ۸۲ ).

ریتالین یک محرک قوی است که فقط باید طبق تجویز مصرف شود و از نظر سوءمصرف به دقت کنترل شود.

خلاصه

ریتالین یک داروی هوشمند است که پردازش اطلاعات، حافظه و توجه را تقویت می کند. فقط با نسخه در دسترس است.

خلاصه

نوتروپیک ها و داروهای هوشمند به مواد طبیعی، مصنوعی و تجویزی اشاره دارند که عملکرد ذهنی را تقویت می کنند.

داروهای هوشمند تجویزی، مانند آدرال و ریتالین، قوی ترین و قابل توجه ترین اثرات را بر حافظه و توجه دارند.

مکمل های نوتروپیک مصنوعی مانند Noopept و پیراستام به طور گسترده در دسترس هستند، اما تحقیقات در مورد اثربخشی آنها در بزرگسالان سالم وجود ندارد.

بسیاری از نوتروپیک های طبیعی در طب جایگزین استفاده می شوند، اما اثرات آنها معمولاً ظریف تر و کندتر است. آنها گاهی اوقات به صورت ترکیبی برای افزایش اثربخشی مصرف می شوند.

استفاده از نوتروپیک ها و داروهای هوشمند در جامعه امروزی در حال افزایش است، اما تحقیقات بیشتری برای درک بهتر مزایای آنها مورد نیاز است.