برگ مولین مزایای بالقوه، خطرات شناخته شده

با نزدیک شدن به فصل سرماخوردگی و آنفولانزا، ممکن است در مورد درمان های جایگزینی بشنوید که بنا به گزارش ها تا حدودی تسکین می دهند. یکی از آن درمان های تبلیغ شده، به ویژه برای سرفه، برگ مولین نام دارد. این گیاه که به طور رسمی به عنوان Verbascum thapsus شناخته می شود ، اغلب به عنوان یک علف هرز در نظر گرفته می شود، و در ایالات متحده رشد می کند (اگرچه در ابتدا از طریق اروپا به اینجا آورده شد)، طبق گفته وزارت حفاظت از میسوری .

در گذشته، بومیان آمریکا از این گیاه برای کمک به سرفه، بهبود زخم ها و موارد دیگر استفاده می کردند. اکنون، فواید تحقیق شده آن از کاهش بالقوه التهاب تا کمک به بیماری های تنفسی، اشاره می کند، کلینیک کلیولند . این روزها مجبور نیستید خودتان این گیاه را بکارید یا آن را در مزارع پرورش دهید. Jenna Volpe، RDN ، یک متخصص تغذیه و گیاه‌پزشک بالینی که در آستین، تگزاس مستقر است ، می‌گوید: «برگ موللین اکنون به‌عنوان یک مکمل گیاهی فروخته می‌شود و در فرمول‌های گیاهی مختلف در سراسر داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی بهداشتی در سراسر جهان به فروش می‌رسد .

در حالی که برگ مولین در صحنه مکمل ها محبوبیت پیدا می کند، آیا واقعاً مزایای آن بررسی می شود؟ در اینجا، دریابید که آیا برگ مولین ممکن است مفید باشد، چگونه از آن استفاده کنید و آیا برای شما مناسب است یا خیر.

برگ مولین چیست؟

وزارت حفاظت از میسوری خاطرنشان می کند که برگ مولین یک گیاه کرک دار است که به رنگ خاکستری مایل به سبز است و برگ های آن در گذشته برای همه چیز از کفی کفش گرفته تا حتی پوشک استفاده می شده است. ساقه های ماهی خالدار از مرکز مارپیچ برگ به بلندی شش تا هشت فوت رشد می کنند. ولپ توضیح می‌دهد که شبیه یک ساقه‌ی خاردار با گل‌های زرد زیبا است.

به گفته بریتانیکا، برگ ماهی که به عنوان یک گیاه دارویی شناخته می شود، به شکل اصلی آن معمولا در کنار جاده ها و در مراتع و مراتع یافت می شود . نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که برگ‌ها و گل‌های خشک، عصاره‌های الکلی، روغن‌های گل و کپسول‌های آن اکنون در بسیاری از فروشگاه‌های بهداشتی در سراسر کشور یافت می‌شود.

پس چرا به یک مکمل محبوب تبدیل شده است؟ یک بررسی از تحقیقات، که در ژانویه ۲۰۲۲ در مجله Phytotherapy Research منتشر شد ، نشان داد که برگ موللین حاوی تعدادی اجزای مفید از جمله ترکیبات گیاهی طبیعی به نام کومارین و هسپریدین است که نویسندگان مطالعه می گویند دارای خواص درمانی هستند.

مطالعه ای که در ژوئیه ۲۰۲۰ در مجله Cancers منتشر شد ، اشاره کرد که کومارین با داشتن خواص ضد سرطانی مرتبط است . تحقیقات دیگری که در ژوئن ۲۰۲۲ در ژورنال Nutrients منتشر شد ، نشان داد که هسپریدین ممکن است دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتریایی و سایر فواید بالقوه باشد.

این مکمل همچنین در طول ظهور COVID-19 محبوبیت پیدا کرد، تا حدی به لطف تحقیقاتی که آن را به احتمالاً کمک به بیماری های تنفسی مرتبط می کند. (در ادامه بیشتر در مورد آن!)

پرسش ها و پاسخ های رایج

برگ مولین برای چه چیزی خوب است؟

برگ مولین ممکن است به افراد مبتلا به سرفه و همچنین سایر مشکلات تنفسی کمک کند، اگرچه تحقیقات هنوز ادامه دارد. دانشمندان همچنین در حال بررسی این موضوع هستند که آیا می تواند به کاهش التهاب، تامین آنتی اکسیدان بدن و کمک به مبارزه با عفونت کمک کند یا خیر.
از کجا می توان برگ ماهی را خریداری کرد؟
شما می توانید برگ ماهی را به صورت آنلاین خریداری کنید یا از فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی خریداری کنید. این مکمل در اشکال مختلفی مانند کیسه ای از برگ ها و گل های خشک، عصاره در بطری، روغن، شربت یا کپسول وجود دارد.
آیا فلفل به ریه های شما کمک می کند؟
تحقیقات نشان می‌دهد که برگ خراطین به طور بالقوه می‌تواند به سرفه شما کمک کند و همچنین ممکن است سایر مشکلات تنفسی مانند گلودرد و التهاب لوزه‌ها را کاهش دهد. با این حال، باید مطالعات بیشتری بر روی انسان انجام شود.
آیا می توانید هر روز چای مولین بنوشید؟
قبل از نوشیدن هر روز چای مولین، ابتدا باید با پزشک خود صحبت کنید. برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که اگر مشکل ریه دارید، می‌توانید دو بار در روز یک فنجان چای موللین بنوشید، اگرچه پزشک شما ممکن است پیشنهاد خاص‌تری داشته باشد.
آیا فلفل بر روی کبد تأثیر می گذارد؟
در حال حاضر اطلاعات کافی در مورد اینکه آیا چای مولین بر کبد تأثیر می گذارد یا خیر وجود ندارد، اما کسانی که بیماری کبدی یا کلیوی شدید دارند باید از مکمل برگ مولین برای ایمن بودن خودداری کنند. همیشه قبل از مصرف مکمل با پزشک خود صحبت کنید.

فواید برگ مولین

دانشمندان هنوز در تلاش هستند تا عملکردهای مختلف برگ ماهی را مشخص کنند. به عنوان مثال، بررسی تحقیقات منتشر شده در Phytotherapy Research اشاره می کند که گیاه خشک شده، در اشکال مختلف آن، ممکن است از نقطه نظر فارماکولوژی دارای عملکردهای متعددی باشد و به این اشاره می کند که به عنوان مسکن و آرام بخش عمل می کند و حتی ممکن است ضد درد باشد. خواص سرطان، در میان سایر مزایای بالقوه. بر اساس تحقیقات فعلی، با این حال، با توجه به کلینیک کلیولند، عملکردهای بالقوه اصلی برگ مولین عبارتند از:

 • می تواند مشکلات تنفسی را کاهش دهد
 • ممکن است التهاب را کاهش دهد
 • مزایای آنتی اکسیدانی را فراهم می کند
 • می تواند عفونت ها را دور نگه دارد

اشکال برگ مولین

مکمل های برگ مولین را می توان در اشکال مختلف یافت:

 • ولپ می‌گوید: برگ‌های خشک و شل گیاهی  خشک شده برگ‌های قاچ را می‌توان با خیساندن برگ‌های شل در آب داغ (با استفاده از فرنچ پرس، قابلمه یا چای‌پر) به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یا بیشتر، به دم کرده چای گیاهی تبدیل کرد. شما همچنین می توانید موللین را به شکل چای کیسه ای خریداری کنید.
 • ولپ توضیح می‌دهد که تنتور گیاهی تازه یا خشک شده  به این معنی است که برگ‌های موللین حدود دو تا چهار هفته در الکل غوطه‌ور شده‌اند، بنابراین ترکیبات دارویی استخراج می‌شوند. ولپ می‌افزاید: «برخلاف دم‌نوش‌های چای که باید در حجم بیشتری مصرف شوند، تنتورها را می‌توان در دوزهای قطره‌ای مصرف کرد.
 • گلیسریت گیاهی  برای افرادی که راحتی تنتور را ترجیح می دهند اما نمی توانند الکل را تحمل کنند، برگ موللین را می توان به عنوان گلیسریت گیاهی استخراج کرد. ولپ می افزاید: «این بدان معناست که به جای الکل در گلیسیرین گیاهی غوطه ور و استخراج می شود، اما به همان شیوه تنتور – در دوز قطره ای مصرف می شود.
 • شربت سرفه  این را می توان خریداری کرد، یا می توان آن را خودتان درست کرد. ولپ می‌گوید: «من عاشق درست کردن برگ مولین به شربت سرفه گیاهی برای خودم و خانواده‌ام هستم. برای تهیه آن، برگ‌های خشک شده مالون را در چای استخراج می‌کنند و روی حرارت ملایم روی اجاق گاز می‌پزند تا حجم آن به نصف کاهش یابد. ولپ توضیح می‌دهد که عسل و براندی برای طعم و مزه و حفظ طبیعی اضافه می‌شوند تا دارو خوش طعم‌تر و پایدارتر باشد.
 • کپسول  برای فاکتور راحتی، مصرف کپسول موللین رایج شده است، Volpe می گوید.

مزایای بالقوه برای سلامتی برگ مولین

برگ مولین دارای تعدادی از مزایای ادعایی است، اما مانند بسیاری از مکمل های دیگر، تحقیقات بیشتری برای تایید این مزایا مورد نیاز است. در اینجا چند مورد از فواید برگ مولین وجود دارد که بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

می تواند مشکلات تنفسی را کاهش دهد

برای کسانی که به دنبال راهی طبیعی برای کمک به کاهش سرفه آزاردهنده هستند، برگ مولین می‌تواند پاسخی باشد. ولپ می‌گوید: «به‌عنوان گیاهی رطوبت‌آور و خلط‌آور، از قرن‌ها در طب سنتی سنتی برای کاهش التهاب و تسکین بافت‌های خشک و ملتهب ریه‌ها و گلو، به‌ویژه در موارد آسم، سرفه و ذات‌الریه استفاده می‌شود.» طبق گفته کلینیک کلیولند، گلدان همچنین خلط را نازک می‌کند تا سرفه راحت شود و ممکن است به گلودرد، التهاب لوزه‌ها و آلرژی کمک کند. ولپ می‌گوید، ساپونین‌ها – ترکیبات طبیعی – موجود در برگ‌های موللین در میان گیاه‌پزشکان بالینی مسئول شل شدن مخاط هستند، و تحقیقات گذشته نیز به این موضوع اشاره کرده است.

ممکن است عفونت گوش را درمان کند

عفونت گوش می‌تواند یک درد واقعی باشد، اما، طبق تحقیقات Langone Health دانشگاه نیویورک (NYU) ، وقتی با گیاهان دیگر در قطره گوش ترکیب می‌شود، بر اساس تحقیقات گذشته ممکن است به تسکین کمک کند . مطالعه ای که آنها به آن اشاره کردند روی ۱۰۳ کودک مبتلا به عفونت گوش میانی مورد بررسی قرار گرفت، و یک گروه از یک داروی گیاهی (ساخته شده با قالین) استفاده کردند در حالی که گروه دیگر از یک قطره گوش معمولی در بازار استفاده کردند. نتایج؟ هر دو روش درمانی به طور یکسان درد گوش را کاهش دادند، با این حال، طبق گفته NYU، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود که آیا مولین در مقایسه با دارونما واقعاً مؤثر است یا خیر.

ممکن است التهاب را کاهش دهد

برگ مولین با فواید ضد التهابی مرتبط است. ویکی شانتا رتلنی، RDN ، متخصص تغذیه-تغذیه‌شناس ثبت‌شده ساکن شیکاگو و نویسنده کتاب رژیم غذایی کامل بدن برای آدمک‌ها ، می‌گوید: «ممکن است التهاب را از خود دور نگه دارد، که ممکن است از بیماری‌های مزمن جلوگیری کند. با توجه به کلینیک کلیولند، برگ و گل مولین از ماده ای به نام موسیلاژ تشکیل شده است. این فیلم به پوشاندن غشاهای مخاطی در دستگاه تنفسی کمک می کند و به نوبه خود به طور بالقوه التهاب را کاهش می دهد.

التهاب پاسخ طبیعی بدن شما هنگام صدمه دیدن است. در بسیاری از موارد التهاب می تواند مفید باشد (برای مثال قرمزی و تورم می تواند به محافظت از زانوی ضرب شده کمک کند)، اما التهاب مزمن در بدن شما می تواند باعث مشکلات ناخواسته ای مانند افزایش احتمال حمله قلبی و سکته مغزی شود . انتشارات سلامت .

یک بررسی از تحقیقات، که در ژوئیه ۲۰۲۱ در مجله Biology منتشر شد ، به این موضوع پرداخته است که چرا گل مولین قرن ها در طب سنتی اسپانیا مورد استفاده قرار گرفته است. نویسندگان توضیح می‌دهند که یکی از دلایل این است که خواص ضدالتهابی آن، به لطف ترکیباتی که مولین مانند کوئرستین (رنگدانه‌ای مشتق شده از گیاه) دارد، است.

به ارائه مزایای آنتی اکسیدانی کمک می کند

به گزارش MedlinePlus، آنتی اکسیدان ها را می توان به طور طبیعی در مواد غذایی یا در مواد ساخته شده توسط انسان یافت و ممکن است از روند آسیب سلولی در بدن جلوگیری کرده یا آن را کند کند . برگ مولین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می تواند یکی از دلایل استفاده از آن به عنوان یک درمان سنتی باشد. شاید یکی از بزرگترین مزایا، مزایای آنتی اکسیدانی آن باشد. رتلنی می‌گوید که می‌تواند از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت کند.

یک مطالعه که در سال ۲۰۲۰ در ژورنال Medicinal Chemistry منتشر شد ، نشان داد که غلظت‌های بالای مولین به طور موفقیت‌آمیزی با رادیکال‌های آزاد (آنچه آنتی‌اکسیدان‌ها با آن مبارزه می‌کنند) مبارزه می‌کند، اگرچه دوزهای پایین‌تر اثربخشی یکسانی نداشتند. با این حال، این مطالعه در یک محیط آزمایشگاهی انجام شد و مطالعات بیشتری برای تعیین تاثیر آن در بدن مورد نیاز است.

می تواند عفونت ها را در خلیج نگه دارد

برخی از مطالعات در محیط های آزمایشگاهی خواص ضد باکتریایی مولین را نشان می دهد. به عنوان مثال، تحقیقات گذشته آن را با توقف رشد ذات الریه، استاف و باکتری E. coli مرتبط کرده است (اگرچه این یک مطالعه مبتنی بر آزمایشگاه بود و تحقیقات بیشتری باید در انسان انجام شود). همچنین، همان مطالعه در ژورنال Medicinal Chemistry همچنین نشان داد که دارای خواص مبارزه با باکتری است. برخی تحقیقات حتی پیشنهاد کردند که به طور بالقوه می تواند به افراد مبتلا به عفونت باکتریایی سل کمک کند (البته تحقیقات بیشتری باید انجام شود).

بر اساس گزارش NYU، دیگران مالون را با توانایی آن در کشتن ویروس ها مرتبط دانسته اند، و یک مطالعه اشاره کرد که ممکن است به مبارزه با ویروس هرپس سیمپلکس ۱ کمک کند، در حالی که تحقیقات دیگر در لوله آزمایش اشاره کرد که ممکن است در برابر آنفولانزا مفید باشد. با این حال، آن را به اندازه کافی برای برچسب گذاری موثر در مبارزه با ویروس ها در انسان بررسی نشده است.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی برگ مولین

به گفته NYU، استفاده از مالون به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود و هیچ گزارش شناخته شده ای از عوارض جانبی جدی وجود ندارد. با این حال، این بدان معنا نیست که مردم باید بدون احتیاط پیش بروند. رتلنی می‌گوید: «مثل همه داروهای گیاهی، مالون نیز توسط دولت تنظیم نمی‌شود و بنابراین شما دقیقاً نمی‌دانید در یک بطری یا چای کیسه‌ای چه چیزی دریافت می‌کنید».

خطرات

اگر علاقه مند به امتحان مولین هستید، خطرات آن به طور کلی کم در نظر گرفته می شود. رتلنی می گوید: «به عنوان یک درمان کمکی استفاده می شود، سمی نیست، اما با احتیاط از داروهای گیاهی استفاده کنید. تحقیقات اشاره کرد که هیچ گزارش سم شناسی در مورد گل ماهی و تأثیر آن بر انسان وجود ندارد، که ممکن است به این معنی باشد که مطالعاتی در مورد این موضوع انجام نشده است.

با این حال ، دانه های موللین ممکن است سمی در نظر گرفته شوند، بنابراین اگر محصولی را خریداری کنید که به دانه ها آلوده است، ممکن است مضر باشد. (ولپ توضیح می‌دهد که این به دلیل ماده‌ای به نام روتنون است که در دانه‌های برخی گیاهان یافت می‌شود، که  تحقیقات  نیز به آن اشاره کرده است.) از آنجایی که این خطر بالقوه در دانه‌ها و همچنین احتمال عوارض جانبی ناشناخته وجود دارد، NYU این کار را انجام می‌دهد. به کودکان خردسال یا افراد باردار یا شیرده توصیه نکنید که این مکمل را مصرف کنند و همچنین افراد مبتلا به بیماری شدید کبدی یا کلیوی نباید این مکمل را مصرف کنند. مثل همیشه قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود صحبت کنید. همچنین می خواهید در مورد اینکه آیا ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید نیز تداخلات منفی داشته باشد، بحث کنید.

اثرات جانبی

عوارض جانبی شناخته شده برای برگ مولین حداقل است. ولپ می‌گوید: «در حال حاضر، هیچ خطر، عوارض جانبی دارویی یا منع مصرفی برای برگ ماللین وجود ندارد، به غیر از درماتیت تماسی گزارش‌شده گاه به گاه در موارد آلرژی». “در غیر این صورت، برگ ماللین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود.” Retelny اضافه می کند که اگر مستقیماً روی پوست یا غشاهای مخاطی اعمال شود، ممکن است تحریک ایجاد شود. تحقیقات  همچنین نشان داده است که ممکن است در برخی از افراد باعث درماتیت تماسی شود.

چه کسی ممکن است در مورد گرفتن برگ مولین کاوش کند؟

برای بزرگسالانی که باردار یا شیرده نیستند و به بیماری شدید کبدی یا کلیوی مبتلا نیستند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که از پزشک خود بپرسید که آیا برگ مولین می‌تواند مکمل خوبی برای رژیم سلامتی شما باشد، به خصوص اگر از سرفه رنج می‌برید. رتلنی می‌گوید: «افرادی که دارو مصرف نمی‌کنند و سیستم ایمنی ضعیفی دارند، ممکن است برای برگ‌های گل مولین مناسب باشند.

ولپ می‌گوید، با این حال، هیچ داده بالینی رسمی برای تعیین دستورالعمل‌ها یا پارامترهای خاص در مورد اینکه چه کسی برای برگ قاصدک مناسب‌تر است، در دسترس نیست. بزرگسالانی که باردار هستند، در دوران شیردهی، بیماری شدید کبدی یا کلیوی، سیستم ایمنی ضعیف یا داروهای دیگری مصرف می کنند، باید از برگ مولین و همچنین کودکان خردسال اجتناب کنند.

نحوه انتخاب و نگهداری برگ مولین

خرید هر مکملی می تواند یک تلاش دشوار باشد، و خرید برگ مولین تفاوتی ندارد. این به این دلیل است که مولین یک مکمل در نظر گرفته می‌شود و سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) خاطرنشان می‌کند که آنها مکمل (بررسی ایمنی و اثربخشی) را قبل از فروش تأیید نمی‌کنند. پس قبل از اینکه برگ مولین را تهیه کنید، این چیزی است که باید بدانید.

انتخاب

از آنجایی که FDA مکمل ها را از قبل تایید نمی کند، انتخاب یک محصول می تواند پیچیده باشد. رتلنی می‌گوید: «با احتیاط ادامه دهید و تأییدیه‌های شخص ثالث روی برچسب‌ها را بررسی کنید، مانند NSF [بنیاد بهداشت ملی]، UL [آزمایشگاه‌های زیرمجموعه]، USP [فارمکوپیای ایالات متحده] یا CL [آزمایشگاه‌های مصرف‌کننده]. این راستی‌آزمایی‌های شخص ثالث ایمنی محصول را آزمایش می‌کنند و احتمالاً سطحی از احراز هویت را ارائه می‌کنند.

از نظر قطره ها، چای ها، شربت ها و قرص ها، بسیاری از آنها ممکن است حاوی گیاهان یا ترکیبات دیگری نیز باشند (مثلاً یک روغن گوش قاطی حاوی سیر نیز می باشد) – اگر یکی از مخلوط ها را مصرف می کنید، مطمئن شوید که سایر مواد برنده شده اند. با داروهایی که مصرف می کنید تداخل نداشته باشید یا به آنها حساسیت ندارید.

برخی افراد نیز برگ ها و گل های ماهی خود را برداشت می کنند (به جای خرید آن ها به صورت خشک یا کپسول یا به صورت قطره ای). اگر این مورد برای شما صادق است، طبق گفته مادر زمین ، برگها را زمانی که به شکل رزت پایه هستند، در پاییز سال اول رشد (یا بهار سال دوم، قبل از رشد گل) در نظر بگیرید. اخبار .

چه برگ و گل خشک بخرید و چه خودتان آنها را بچینید، مطمئن شوید که دانه ای وجود ندارد (زیرا می توانند سمی باشند).

ذخیره سازی

از آنجایی که انواع مختلفی از برگ مولین وجود دارد، اعم از کپسول یا برگ خشک، ذخیره سازی به شکل آن بستگی دارد. اول از همه، دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. به عنوان مثال، برگ های خشک شده قاچ را ممکن است در یک ظرف در بسته در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید. برای عصاره برگ مولین، یک برند پیشنهاد می کند که دور از گرما و نور نگهداری شود.

مقدار مصرف برگ مولین

اگر به دنبال یک دوز مناسب برای همه هستید، آن را با برگ ماللین پیدا نخواهید کرد. رتلنی می‌گوید: «درست مانند بسیاری از داروهای گیاهی، دوز برای برگ موللین استاندارد نشده است. همچنین، این واقعیت که تعدادی از اشکال مکمل وجود دارد، دوز استاندارد را غیرممکن می کند. رتلنی می افزاید: «مغیرهای زیادی در مورد گیاهان از نظر شکل استفاده، غلظت و محل کشت گیاه وجود دارد.

در مورد مصرف داروی گیاهی با پزشک خود مشورت کنید و اگر چراغ سبز دریافت کردید، دستورالعمل دوز روی بسته را دنبال کنید. و به عنوان یک راهنمای کلی، Volpe این دوزها را بر اساس فرم پیشنهاد می کند:

 • دم کرده چای گیاهی:  به گفته او، توصیه می شود که برای مشکلات ریوی روزانه ۴ تا ۸ اونس از برگ دمنوش را مصرف کنید.
 • تنتور گیاهی یا گلیسریت (عصاره گلیسیرین برگ های گل مولین): ولپ می گوید توصیه معمول این است که ۱/۲ قاشق چای خوری تا ۲ قاشق چای خوری تنتور برگ مولین را سه بار در روز برای مشکلات ریوی مصرف کنید.
 • شربت سرفه گیاهی: Volpe می گوید که به طور سنتی توصیه می شود که هر بار ۱ قاشق غذاخوری، یک تا سه بار در روز، در صورت نیاز مصرف شود.

خلاصه

برگ مولین برای قرن ها به عنوان یک درمان طبیعی مورد استفاده قرار گرفته است و در حال تبدیل شدن به یک مکمل محبوب است. در حال حاضر، تحقیقات به این نکته اشاره می‌کند که به طور بالقوه بیشترین فواید را برای بیماری‌های تنفسی، به‌ویژه سرفه دارد، در حالی که فواید آنتی‌اکسیدانی آن و همچنین عفونت گوش و فواید ضد التهابی نویدبخش است.

این بدان معنا نیست که برگ ماهی برای همه مناسب است. در حالی که خطرات و عوارض جانبی آن کم در نظر گرفته می شود، هنوز بسیاری از محققان در مورد این گیاه نمی دانند. قبل از مصرف هر مکملی با پزشک خود صحبت کنید و مطمئن شوید که از دانه های برگ مولین که می تواند سمی باشد خودداری کنید. با تأیید پزشک، ممکن است برای کسانی که مثلاً سرفه دارند، مفید باشد، اما دیگران باید از آن اجتناب کنند، از جمله کودکان کوچک، زنان باردار و شیرده، و افرادی که به بیماری شدید کبدی یا کلیوی مبتلا هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه