اختلالات روانی مانند اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) و اضطراب، دو مورد از رایج ترین اختلالات روانی تشخیص داده شده در کودکان هستند.

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، ۹.۸ درصد از کودکان در ایالات متحده تشخیص ADHD دریافت کرده اند در حالی که ۹.۴ درصد با اختلال اضطراب تشخیص داده شده اند.

این شرایط می تواند بزرگسالان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان، ۴.۴ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دارای ADHD هستند. علاوه بر این، ۳۱.۱ درصد از بزرگسالان در مقطعی از زندگی خود دچار اختلال اضطراب می شوند.

در حالی که هم ADHD و هم اضطراب را می توان با داروها و درمان درمان کرد، برخی ممکن است بخواهند گزینه های درمانی جایگزین را بررسی کنند. یکی از این ها بریلیا است، یک محصول هومیوپاتی که ادعا می کند بیش فعالی و اضطراب را در بزرگسالان و کودکان کاهش می دهد.

What is Brillia for ADHD and Does It Work?healthline.comhttps://www.healthline.com › health

اما برلیا دقیقا چیست؟ و آیا واقعا کار می کند؟

در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد بریلیا در کاهش علائم ADHD یا اضطراب موثرتر از درمان های استاندارد است. برای یادگیری بیشتر خواندن را ادامه دهید.

بریلیا چیست؟

بریلیا یک محصول هومیوپاتی است که بدون نسخه (OTC) در دسترس است و توسط Hadaf, LLC پشتیبانی می شود. به صورت زیر موجود است:

 • بریلیا برای بزرگسالان
 • برلیا برای کودکان

این محصول در بسته بندی قرص های کوچک و قابل حل عرضه می شود.

ماده فعال در بریلیا ایمونوگلوبولین ها یا آنتی بادی های مخصوص پروتئینی به نام S100B هستند. این پروتئین با چندین فرآیند در مغز درگیر است و با اختلالات عصبی و روانی خاصی همراه است.

این آنتی بادی ها به S100B متصل می شوند و فعالیت آن را در بدن کاهش می دهند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ظاهراً می توان علائمی مانند بیش فعالی و اضطراب را کاهش داد.

بریلیا برای بزرگسالان و کودکانی که علائمی مانند موارد زیر را تجربه می کنند به بازار عرضه می شود:

 • بیش فعالی
 • اضطراب
 • تحریک پذیری

این محصول ادعا می کند که این علائم را در عین بهبود توجه و تمرکز کاهش می دهد.

بریلیا ادعا نمی کند که به طور مستقیم ADHD یا اختلالات اضطرابی را درمان می کند. در عوض، سازندگان خاطرنشان می‌کنند که ممکن است برای «تشخیص‌های مختلف، یا اصلاً تشخیص رسمی وجود نداشته باشد، تا زمانی که [شما] از اضطراب یا بیش‌فعالی رنج می‌برید» استفاده شود.

آیا بریلیا کار می کند؟

در حال حاضر هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد بریلیا واقعاً برای کاهش علائمی مانند بیش فعالی یا اضطراب در افراد کار می کند.

با توجه به صفحه وب محصول، بریلیا قرار است بر اساس این اصل کار کند که افرادی که علائمی مانند بیش فعالی یا اضطراب را تجربه می کنند، سطح پروتئین S100B بالاتر از حد طبیعی دارند. آنتی بادی ضد S100B موجود در بریلیا به پروتئین اضافی S100B متصل می شود و آن را به سطح طبیعی باز می گرداند.

با این حال، این چیزی نیست که در مطالعات افراد مبتلا به ADHD و اضطراب مشاهده شده است. در واقع، سطح S100B ممکن است در این افراد کمتر باشد. مثلا:

 • یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که سطح پروتئین S100B در خون در افراد مبتلا به ADHD در مقایسه با گروه کنترل سالم به طور جزئی کمتر بود. سطح S100B در کودکانی که سطوح بالاتری از اضطراب را تجربه می‌کردند نیز کمتر بود.
 • یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که سطح S100B در خون در افراد درمان نشده مبتلا به اختلال پانیک، نوعی اختلال اضطراب، کاهش یافته است. افرادی که داروهای اضطراب مصرف می‌کردند سطوح S100B مشابه افراد سالم داشتند.

همچنین شواهد کمی برای حمایت از اثربخشی محصولات هومیوپاتی به طور کلی وجود دارد. با توجه به مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه، هومیوپاتی نشان داده نشده است که برای ADHD یا اضطراب مفید باشد .

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که هیچ محصول هومیوپاتی توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید نشده است . این بدان معناست که لازم نیست این محصولات قبل از فروش به عموم مردم از نظر اثربخشی آزمایش شوند.

خطرات و عوارض جانبی

اطلاعات برچسب گذاری برای بریلیا برای بزرگسالان و بریلیا برای کودکان اشاره می کند که برخی از افراد ممکن است در موارد بسیار نادر واکنش آلرژیک به بریلیا داشته باشند.

علاوه بر این، سازنده توصیه می‌کند قبل از استفاده از بریلیا با پزشک خود مشورت کنید اگر موارد زیر را دارید:

 • عدم تحمل لاکتوز، زیرا بریلیا حاوی لاکتوز است
 • حامله
 • شیر دادن

به طور کلی، ایده خوبی است که قبل از استفاده از هر نوع مکملی برای اولین بار با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد عوارض جانبی بالقوه یا تداخلات دارویی به شما اطلاع دهند.

نحوه استفاده از بریلیا

بریلیا به صورت خوراکی مصرف می شود. این قرص ها طوری طراحی شده اند که به راحتی در دهان شما حل می شوند. دستورالعمل های دقیق بر اساس محصولی که استفاده می شود متفاوت است:

 • بریلیا برای بزرگسالان: بزرگسالان ۱۸ سال یا بالاتر می توانند یک یا دو قرص را ۲ تا ۴ بار در روز به مدت ۳ ماه مصرف کنند.
 • بریلیا برای کودکان: کودکان ۵ تا ۱۸ ساله می توانند یک یا دو قرص را ۲ تا ۳ بار در روز به مدت ۳ ماه مصرف کنند.

انتخاب دوز

شما انتخاب می کنید که چند قرص بریلیا مصرف کنید و چند بار آنها را مصرف کنید.

برای بزرگسالان، این بستگی به خفیف، متوسط ​​یا شدید بودن علائم شما دارد. سازنده توصیه می کند اگر مطمئن نیستید با دوز متوسط ​​شروع کنید. دوزهای مصرفی بزرگسالان به شرح زیر است:

 • خفیف: ۱ قرص سه بار در روز مصرف شود.
 • متوسط: ۲ قرص سه بار در روز مصرف شود.
 • شدید: ۳ قرص صبح، ۲ قرص بعد از ظهر و ۳ قرص عصر مصرف شود.

برای کودکان، دوز با توجه به متوسط ​​یا شدید بودن علائم کودک شما تعیین می شود. اگر مطمئن نیستید، سازندگان توصیه می کنند با دوز متوسط ​​شروع کنید. دوز مصرفی کودکان به شرح زیر است:

 • متوسط: ۱ قرص سه بار در روز مصرف کنید.
 • شدید: ۲ قرص سه بار در روز بدهید.

بدون توجه به دوز مصرفی یا سن مصرف کننده، بریلیا را نباید ظرف ۲ ساعت پس از خواب مصرف کرد.

بریلیا می شکند

تولیدکنندگان توصیه می کنند که مصرف بریلیا را بعد از هر رژیم ۳ ماهه برای ۱ تا ۲ ماه یا ۱ ماه به ترتیب برای بزرگسالان و کودکان متوقف کنید.

به این دلیل که سازندگان ادعا می‌کنند که بریلیا زمانی مؤثرتر است که در دوره‌های ۳ ماهه روی بریلیا مصرف شود و پس از آن ۱ ماه تخفیف برلیا باشد. آنها خاطرنشان می کنند که آنتی بادی های S100B باید در این دوره استراحت در بدن شما باقی بمانند، که طی آن علائم نباید عود کنند.

قیمت بریلیا چقدر است؟

Brillia فقط به صورت آنلاین از طریق وب سایت سازنده در دسترس است. قیمت بریلیا به دوز ترجیحی شما و میزان خرید شما بستگی دارد.

ابتدا دوز مصرفی خود را انتخاب کنید – خفیف، متوسط ​​یا شدید برای بزرگسالان و متوسط ​​یا شدید برای کودکان.

سپس، عرضه ۳ ماهه یا عرضه ۱ ماهه بریلیا را انتخاب کنید. زمانی که خرید یک عرضه ۳ ماهه را انتخاب می کنید، یک وقفه قیمتی وجود دارد.

همچنین می توانید یک بار خرید کنید یا یک سرویس اشتراک راه اندازی کنید. هزینه خدمات اشتراک کمی کمتر است.

برای اطلاع از هزینه، قیمت های فعلی عرضه ۳ ماهه و ۱ ماهه یک دوز متوسط ​​بریلیا در حال حاضر به شرح زیر است:

عرضه ۳ ماهه عرضه ۱ ماهه
بریلیا برای بزرگسالان ۲۶۳ دلار یکبار خرید اشتراک ۲۴۷ دلاری ۱۲۹ دلار یک بار خرید اشتراک ۱۰۹.۶۵ دلار
برلیا برای کودکان ۱۲۰ دلار یکبار خرید اشتراک ۱۱۴ دلاری ۶۶ دلار خرید یک بار اشتراک ۵۶.۱۰ دلار

سیاست های شرکت

اگر از Brillia استفاده می‌کنید و نتایجی را مشاهده نمی‌کنید، توصیه می‌شود از طریق تلفن یا ایمیل با سازنده تماس بگیرید.

شما می توانید بازپرداخت کامل را انتخاب کنید یا توصیه هایی از سازنده در مورد چگونگی دستیابی به نتایج بهتر دریافت کنید.

توجه به این نکته ضروری است که این ضمانت بازگشت وجه ۱۰۰ درصدی فقط برای خریدارانی که برای اولین بار یک یا سه ماهه برلیا خریداری کرده اند، در دسترس است. کاربران اشتراک مستثنی هستند.

شهرت شرکت

در حال حاضر به نظر نمی رسد که هیچ شکایت یا نامه هشدار FDA علیه Brillia یا Hadaf, LLC صادر شده باشد.

در زمان نگارش این مقاله، نه بریلیا و نه هداف، LLC با Better Business Bureau (BBB)، یک سازمان غیرانتفاعی که اعتماد را در بازار ترویج می‌کند، اعتبارسنجی ندارند. اعتبار به این معنی است که یک کسب و کار استانداردهای اعتماد BBB را برآورده کرده است.

نظرات مشتریان

بیشتر بازخورد مشتریان در مورد بریلیا از طریق توصیفات و نظرات در وب سایت محصول بریلیا است. مشتریان همچنین نتایج خود را از طریق سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و ردیت گزارش کرده اند.

بازخورد مشتریان در سایت بریلیا به طور کلی نشان می دهد که کاربران بریلیا را برای کمک به علائمی مانند بیش فعالی یا اضطراب پیدا کرده اند. برخی از کاربران خاطرنشان می کنند که بریلیا به برخی علائم کمک کرده است، اما برخی دیگر را نه.

با این حال، بسیاری از بررسی‌های منفی یا خنثی نیز وجود دارد که اشاره می‌کند که Brillia به نظر نمی‌رسد کمک کند یا حتی علائم را بدتر نکرده است. چندین کاربر همچنین به مشکل برنامه ریزی دوزها در برنامه مدرسه و زمان خواب فرزندشان توجه می کنند.

به طور کلی، کاربران به طور کلی سطح خدمات مشتری ارائه شده توسط سازنده را تحسین می کنند.

سوالات متداول

مواد تشکیل دهنده بریلیا چیست؟

مواد فعال در بریلیا گلوبولین لاپین S100 است. ترکیبی از رقت‌ها استفاده می‌شود، اگرچه سازنده نسبت دقیق این رقت‌ها را که بین محصولات بزرگسال و کودک متفاوت است، مشخص نمی‌کند.

بریلیا همچنین حاوی سه ماده غیرفعال دیگر است:

 • لاکتوز مونوهیدرات که به عنوان شیرین کننده، تثبیت کننده یا پرکننده استفاده می شود
 • استئارات منیزیم، برای کمک به حفظ یکپارچگی قرص ها استفاده می شود
 • سلولز میکرو کریستالی که به عنوان چسب یا پرکننده استفاده می شود

پروتئین S100 چیست؟

پروتئین های S100 خانواده ای از پروتئین های کوچک هستند که در عملکردهای مختلفی نقش دارند. تاکنون ۲۵ پروتئین مختلف S100 شناسایی شده است.

S100B، پروتئین S100 مورد هدف بریلیا، توسط چندین نوع سلول مختلف ساخته می شود. با این حال، عمدتا توسط آستروسیت ها، نوعی سلول در سیستم عصبی مرکزی (CNS)، که شامل مغز و نخاع شما می شود، تولید می شود.

S100B رشد و مهاجرت سلولی را تحریک می کند و در عین حال از مرگ سلولی جلوگیری می کند. این نه تنها در رشد طبیعی CNS، بلکه در بهبودی از آسیب نیز نقش دارد.

به این ترتیب، سطوح بالای S100B با آسیب مغزی، مانند آسیب ناشی از یک آسیب مغزی تروماتیک یا سکته مرتبط است. سطوح بالای S100B نیز در ارتباط با سایر شرایط عصبی و روانی مانند:

 • اسکلروز چندگانه
 • بیماری آلزایمر
 • سندرم داون
 • افسردگی
 • اختلال دوقطبی
 • روان‌گسیختگی

هومیوپاتی چیست؟

هومیوپاتی یک روش پزشکی جایگزین است. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ تخمین می زند که ۲.۲ درصد از بزرگسالان و ۱.۸ درصد از کودکان در ایالات متحده در سال گذشته از هومیوپاتی استفاده کرده اند.

دو اصل در هومیوپاتی مهم است:

 • مانند درمان هایی مانند: پزشکان هومیوپاتی معتقدند که یک بیماری یا وضعیت را می توان با استفاده از درمان هایی که منجر به علائم مشابه در افراد سالم می شود، درمان کرد.
 • قانون حداقل دوز: در هومیوپاتی، اعتقاد بر این است که کمترین دوز یک درمان موثرترین است. اکثر محصولات هومیوپاتی به شدت رقیق شده اند.

محصولات هومیوپاتی می توانند از منابع مختلفی از جمله گیاهان، مواد معدنی و حیوانات تهیه شوند. بسیاری از این محصولات به عنوان یک جایگزین طبیعی برای محصولات تجویزی و OTC تایید شده توسط FDA به بازار عرضه می شوند.

ADHD چگونه درمان می شود؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای ADHD وجود ندارد. با این حال، این بیماری را می توان با استفاده از دارو، درمان یا هر دو مدیریت کرد.

شبیه‌سازها رایج‌ترین نوع دارویی هستند که برای ADHD استفاده می‌شوند. برخی از نمونه ها محرک های مبتنی بر آمفتامین ( آدرال ، دکسدرین) و متیل فنیدات (ریتالین، کنسرتا) هستند. همچنین ممکن است از داروهای غیر محرک مانند اتوموکستین (Strattera)، کلونیدین (Kapvay) و گوانفاسین (Intuniv) استفاده شود.

افراد مبتلا به ADHD همچنین می توانند از انواع مختلف درمان بهره مند شوند، مانند:

 • رفتار درمانی، که برای تشویق و تقویت رفتارهای مثبت و در عین حال کاهش رفتارهای مخرب کار می کند
 • درمان شناختی-رفتاری، که به شناسایی و تغییر الگوهای فکری منفی یا مخرب کمک می کند
 • خانواده درمانی، که می تواند به اعضای خانواده کمک کند ADHD را درک کنند و تعاملات خود را با عزیزان مبتلا به ADHD بهبود بخشند.

اضطراب چگونه درمان می شود؟

اضطراب را می توان با استفاده از درمان، داروها یا هر دو درمان کرد. درمان شناختی رفتاری یکی از رایج ترین انواع درمانی است که برای کمک به اضطراب استفاده می شود.

همچنین طیف گسترده ای از داروها وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد، مانند:

 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین مانند اسیتالوپرام (لکساپرو) و فلوکستین (پروزاک)
 • مهارکننده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین مانند دولوکستین (Cymbalta) و ونلافاکسین (Effexor XR)
 • بنزودیازپین ها مانند دیازپام (والیوم) و آلپرازولام (زاناکس)
 • مسدود کننده های بتا مانند پروپرانولول (ایندرال)

نوع داروی انتخابی به نوع اضطراب و نتیجه مطلوب بستگی دارد. برای مثال، درمان اختلال اضطراب فراگیر ممکن است برای اختلال هراس کمی متفاوت باشد. علاوه بر این، اثر مورد نظر ممکن است برای رفع علائم شدید فوری باشد یا در صورت درمان نگهدارنده ممکن است پیشگیرانه باشد.

گزینه های مکمل و جایگزین

اکنون ممکن است تعجب کنید که آیا گزینه های طب مکمل و جایگزین (CAM) دیگری برای ADHD یا اضطراب وجود دارد.

به گفته NIMH ، در حال حاضر هیچ درمان CAM وجود ندارد که از نظر علمی ثابت شده باشد که به ADHD کمک کند. NCCIH خاطرنشان می کند که نتایج مطالعات در مورد برخی از رویکردهای CAM، مانند :

 • مکمل های اسید چرب امگا ۳
 • نوروفیدبک
 • طب سوزنی
 • مراقبه
 • یوگا

به گفته NCCIH ، تکنیک های تمدد اعصاب و گوش دادن به موسیقی ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به اضطراب مفید باشد. سایر مداخلاتی که مفید به نظر می رسند، اما برای آنها تحقیقات بیشتری لازم است، عبارتند از:

 • طب سوزنی
 • مراقبه
 • ماساژ درمانی
 • تمرینات حرکتی مراقبه مانند یوگا و تای چی
 • عصاره بابونه

اگر می‌خواهید رویکردهای CAM را در درمان ADHD یا اضطراب پیاده‌سازی کنید، حتماً از قبل با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا در مورد خطرات بالقوه یا عوارض جانبی که باید در مورد آن بدانید مطلع شوید.

خلاصه

بریلیا یک محصول هومیوپاتی است که ادعا می کند علائمی مانند بیش فعالی و اضطراب را در بزرگسالان و کودکان بهبود می بخشد. به نظر می رسد اظهارات مشتریان مختلط است و با وجود اظهارات مثبت مشتری، شواهد بالینی در مورد اثربخشی واقعی آن در حال حاضر وجود ندارد.

هم ADHD و هم اضطراب را می توان به طور موثر با استفاده از گزینه های درمانی استاندارد مانند داروها و درمان مدیریت کرد. علاوه بر این، چندین رویکرد CAM، به ویژه برای اضطراب، وجود دارد که امیدوار کننده است.

به طور کلی، همکاری با پزشک برای ایجاد یک برنامه درمانی برای این شرایط مهم است. آنها می توانند به توصیه طرحی کمک کنند که به بهترین وجه نیازهای فردی شما را برطرف کند.