بریونیا که بریونی نیز نامیده می شود، یک داروی هومیوپاتی مبتنی بر گیاه است که برای از بین بردن یبوست، ناراحتی معده و احتباس مایعات استفاده می شود. همچنین برای درمان بیماری های مزمن مانند آرتریت، سرطان و بیماری های کبدی استفاده می شود.

در حالی که مردم به بریونیا سوگند یاد می کنند، تحقیقات بالینی زیادی برای تأیید ادعاهای آنها وجود ندارد. در واقع، دلایلی وجود دارد که باور کنیم بیشتر مردم بهتر است از بریونیا اجتناب کنند.

این مقاله به علم برونیا و خطرات و عوارض جانبی احتمالی مصرف آن می پردازد.

بریونیا چیست؟

بریونیا از خانواده گیاهان کدو با ۱۲ گونه مختلف است. بریونیا آلبا، یا بریونی سفید، گونه ای است که بسیاری آن را با داروهای مقوی هومیوپاتی مرتبط می دانند.

بریونیا چیست و آیا باید از آن استفاده کرد؟

این گیاه بومی اروپای شرقی و مرکزی، به ویژه مناطق اسکاندیناوی و بالکان است. گل های سفید آن در طول تابستان به توت های قرمز سمی تبدیل می شوند.

ریشه ضخیم گیاه بریونیا حاوی ماده ای رزین مانند است که در درمان های جامع استفاده می شود. عصاره را می توان به صورت پودر درآورد یا در کپسول های ژل برای مصرف خوراکی تقطیر کرد.

بیشتر بخوانید
بریلیا برای ADHD چیست و آیا کار می کند؟

عصاره ریشه بریونیا هزاران سال است که در طب عامیانه استفاده می شود. با این حال، همانطور که یک بررسی از یادداشت های تاریخی آن، بریونیا امروزه به عنوان یک داروی دارویی محبوبیت کمتری نسبت به گذشته دارد و به نظر می رسد ارزش آن به عنوان یک گیاه دارویی رو به کاهش است.

مزایای ظاهری بریونیا چیست؟

افرادی که از بریونیا به عنوان یک درمان خانگی استفاده می کنند ادعا می کنند که خواص گیاهی طبیعی آن مجموعه خاصی از مزایای سلامتی را ارائه می دهد.

می تواند یبوست را برطرف کند

بریونیا استفراغ کننده است. یعنی مصرف خوراکی آن می تواند باعث استفراغ شود. همچنین ادرارآور است، به این معنی که می تواند ادرار را افزایش دهد. به همین دلیل است که برخی از افراد برای تسکین یبوست، ناراحتی معده یا احتباس مایعات از بریونیا استفاده می کنند.

ممکن است ضد التهاب باشد

ریشه بریونیا ممکن است اثرات ضد التهابی نیز داشته باشد. به همین دلیل، بسیاری از افراد آن را برای تسکین درد مفاصل و به عنوان یک مسکن عمومی مصرف می کنند. شما بریونیا را در لیست مواد تشکیل دهنده چندین فرمول محبوب آرتریت هومیوپاتی خواهید یافت.

بیشتر بخوانید
درمان همه جانبه. طب جامع چیست و آیا تاثیر دارد؟

مردم همچنین از بریونیا به عنوان یک درمان سردرد استفاده می کنند و معتقدند که می تواند رگ های خونی را که منقبض می شوند و باعث حملات میگرنی و سردرد می شوند، گشاد کند.

اما تحقیقات در مورد استفاده از بریونیا برای این منظور در بهترین حالت متناقض است. آ کارآزمایی بالینی ۲۰۱۰ استفاده از عصاره های بریونیا و آرنیکا نشان داد که عصاره ها بر التهاب و خونریزی بعد از عمل جراحی قلب تأثیری ندارند.

ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد

ترکیبات منحصر به فرد موجود در بریونیا ممکن است به عنوان یک درمان جایگزین سرطان پتانسیل داشته باشد. حداقل یک مطالعه قدیمی نشان داده است که عصاره های ریشه بریونیا دارای خواص ضد توموری است، به این معنی که ممکن است گسترش سلول های سرطانی را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید
داروی هومیوپاتی آرنیکا: بررسی اجمالی، موارد استفاده، و مزایا

اخیراً در سال ۲۰۱۷ نشان داده شد که بریونیا اثر سمی بر دو خط سرطان – کارسینوم سلول سنگفرشی سر و گردن و آدنوکارسینوم دهانه رحم – دارد. مطالعه آزمایشگاهی. این نظریه هنوز باید از نظر بالینی در آزمایشات انسانی آزمایش شود.

خطرات و عوارض جانبی استفاده از بریونیا چیست؟

دوزهای زیاد بریونیا می تواند شما را بسیار بیمار کند. مصرف بریونیا در هر دوزی می تواند باعث موارد زیر شود:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • خستگی
  • تنگی نفس
  • سرگیجه
  • مدفوع شل
  • ادرار بیش از حد

توت های گیاه بریونیا سمی هستند و هرگز نباید مصرف شوند.

اگر باردار هستید

اگر باردار یا شیرده هستید، به هر دلیلی قبل از مصرف خوراکی بریونیا با پزشک مشورت کنید.

با یک دکتر صحبت کنید

مانند هر داروی هومیوپاتی، عاقلانه است که قبل از شروع استفاده از بریونیا به عنوان درمانی برای هر بیماری با یک پزشک صحبت کنید.

به خاطر داشته باشید که بریونیا را نمی توان به عنوان جایگزینی برای هیچ دارویی استفاده کرد. اگر به دنبال ایجاد تغییر در رژیم درمانی خود هستید، قبل از تغییر آن با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
درمان همه جانبه. طب جامع چیست و آیا تاثیر دارد؟

خوراکی های کلیدی

بریونیا ممکن است خاصیت ادرارآور، ضد التهابی و ضد سرطانی داشته باشد. با این حال، اگر به دنبال یک داروی هومیوپاتی برای درمان ناراحتی معده یا بیماری کبدی هستید، گزینه‌های گیاهی قدرتمند زیادی در دسترس هستند که خطرات کمتری برای عوارض جانبی دارند.

شواهد قطعی زیادی در مورد اینکه بریونیا چگونه سرطان را در انسان درمان می‌کند، و اینکه آیا این دارو مسکن مؤثری برای التهاب مفاصل است یا خیر، وجود ندارد.

قبل از شروع مصرف بریونیا با پزشک صحبت کنید. از آنها در مورد جایگزین های بریونیا برای شرایطی که به دنبال درمان آن هستید، بپرسید. هرگز بریونیا را به عنوان جایگزین دارویی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است، مصرف نکنید.