بری بری کمبود تیامین یا ویتامین B1 علل، علائم، درمان و موارد دیگر

بری بری کمبود تیامین است که بیشتر به عنوان ویتامین B1 شناخته می شود. بدن شما برای تجزیه و هضم غذاهایی که می خورید، برای حفظ متابولیسم و ​​کمک به ماهیچه ها و سیستم عصبی شما برای انجام کارها به طور موثر به تیامین نیاز دارد. بری بری می تواند بر سیستم قلبی عروقی یا سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارد.

این عارضه در کشورهای غربی نادر است، جایی که اکثر مردم به اندازه کافی تیامین در رژیم غذایی خود دریافت می کنند، اما این وضعیت در سایر نقاط جهان نسبتاً رایج است.

برای درمان بری بری، پزشکان معمولاً بر وارد کردن مجدد تیامین کافی به رژیم غذایی تمرکز می کنند، اما موارد جدی تر ممکن است نیاز به مداخله پزشکی گسترده داشته باشند. بری بری در مراحل پیشرفته خود می تواند خطرناک باشد – حتی باعث نارسایی قلبی یا فلج عضلانی – بنابراین مهم است که این کمبود را قبل از بدتر شدن درمان کنید.

بیشتر بخوانید
8 نشانه رایج که نشان می دهد کمبود ویتامین دارید
اگر رژیم غذایی متنوع و سالمی دارید، احتمالاً نگران تشخیص بیماری بری بری نخواهید بود. افرادی که زیاد الکل می نوشند یا با اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کنند، بیشتر در معرض کمبود تیامین هستند. الکل بیش از حد می تواند با توانایی بدن در جذب تیامین تداخل ایجاد کند.

سایر افرادی که در معرض خطر ابتلا به بری بری هستند عبارتند از:

اگر دیالیز می‌شوید یا از دیورتیک‌ها استفاده می‌کنید، خطر ابتلا به بری‌بری ممکن است افزایش یابد. پزشکان معمولاً اقداماتی را برای نظارت بر سطح تیامین در طول این درمان ها انجام می دهند.

دو نوع بری بری وجود دارد که بر قسمت های مختلف بدن تأثیر می گذارد. هر دو می توانند خطرناک باشند:

  • بری بری مرطوب بر سیستم قلبی عروقی تاثیر می گذارد. از آنجایی که شامل عملکرد قلب می شود، یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی است که نیاز به درمان فوری دارد.
  • بری بری خشک می تواند به سیستم عصبی مرکزی (CNS) آسیب برساند. عملکرد حرکتی (حرکت عضلات) را مختل می کند. همچنین می‌تواند باعث اختلال در رفلکس‌ها و بی‌حسی در اندام‌ها شود، اما معمولاً درمان آن راحت‌تر از بری‌بری است که بر قلب تأثیر می‌گذارد.
بیشتر بخوانید
آیا ویتامین سی می تواند بر پریود شما تأثیر بگذارد؟
سایر علائم احتمالی بری بری عبارتند از:

اگر به این علائم در اولین ظهور توجه نشود، بری بری ممکن است به سندرم Wernicke-Korsakoff تبدیل شود، نوعی انسفالوپاتی، که به آسیب یا بیماری اشاره دارد که بر مغز تأثیر می گذارد. آسیب گسترده به بخش‌هایی از مغز، به ویژه تالاموس و هیپوتالاموس، ممکن است باعث سردرگمی شدید و از دست دادن حافظه شود که یکی از علائم اصلی سندرم Wernicke-Korsakoff است.

این یک وضعیت نادر اما جدی است و پس از شروع آسیب قابل برگشت نیست. مهم است که در اولین شروع علائم کمبود تیامین در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید تا از احتمال پیشرفت بیماری به Wernicke-Korsakoff جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید
9 علامت و نشانه کمبود ویتامین B6 ( ب۶ )
تغذیه خوب اولین خط دفاعی در برابر بری بری است. هنگامی که بری بری تشخیص داده شد و با فرض اینکه خیلی پیشرفته نباشد، پزشکان سعی می کنند کمبود را با توصیه یک رژیم غذایی غنی از تیامین اصلاح کنند. این بدان معناست که غذاهای زیر را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید:

  • غلات غنی شده با تیامین
  • برنج یا نودل غنی شده با تیامین
  • دانه های آفتابگردان
  • لوبیا
  • لوبیا سبز
  • گوشت خوک
  • ماهی
  • ماست
موارد پیشرفته بری بری بیش از تغییر رژیم غذایی نیاز دارند. انواع خاصی از داروها تجویز خواهد شد. انفوزیون روزانه تیامین، به صورت خوراکی یا داخل وریدی به میزان سه بار در روز، در درمان بری بری موفقیت آمیز بوده است.

حتی زمانی که بری بری تا سطح یک اورژانس پزشکی پیشرفت می کند، مانند بری بری مرطوب، می توان با مداخله سریع، وضعیت را به سرعت تحت کنترل قرار داد.

بیشتر بخوانید
چرا ویتامین ها و مکمل باعث نفخ می شوند و چگونه آن را برطرف کنید
پیشگیری از بری بری به رژیم غذایی شما بستگی دارد. فقدان تیامین یا ویتامین B1 در رژیم غذایی بدون توجه به اینکه در کجای دنیا زندگی می کنید، منجر به بری بری می شود. شما نیاز به مصرف روزانه غذاهای غنی از تیامین دارید که به راحتی با یک رژیم غذایی متنوع قابل انجام است. در حالی که بدن شما تیامین را در کبد ذخیره می کند، به اندازه کافی برای جلوگیری از کمبود آن ذخیره نمی شود.

مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) تیامین ۱.۲ میلی گرم در روز برای مردان و ۱.۱ میلی گرم برای زنان است. RDA در دوران بارداری به ۱.۴ میلی گرم افزایش می یابد تا به دلیل افزایش خطر کمبود در آن زمان باشد.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه