هیپرتروفی لابیال اصطلاح پزشکی برای زمانی است که یک یا هر دو لب یا لابیای واژن بزرگتر از حد معمول باشد. معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، اگرچه ممکن است در طول برخی از فعالیت ها ناراحتی ایجاد شود.

بزرگ شدن لابیا طبیعی است و جای نگرانی نیست. بسیاری از افراد با لابیای بزرگ و اغلب نامتقارن به دنیا می آیند و هیچ عارضه جانبی منفی را تجربه نمی کنند.

افراد می توانند برای تغییر شکل لابیا به طور ایمن عمل جراحی انجام دهند، اگرچه این معمولاً ضروری نیست.

آیا هیپرتروفی لبی طبیعی است؟

لابیاها از نظر شکل و اندازه از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

هیپرتروفی لابیال بزرگ شدن لب های واژن را توصیف می کند. لابیاها به محافظت از واژن داخلی و کلیتوریس از اصطکاک، ضربه و آسیب کمک می کنند.

هیپرتروفی لب چیست و آیا طبیعی است؟

اندازه و شکل اندام تناسلی افراد از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است. لب های واژن یا لابیاها اغلب نامتقارن هستند و طبیعی است که هر طرف شکل خاص خود را داشته باشد.

بیشتر بخوانید
هیسترکتومی ممکن است از نظر پزشکی ضروری نباشد

قسمت بیرونی واژن که فرج نامیده می شود شامل:

  • لب های بزرگ یا لب های خارجی یا چین های پوستی
  • لب های کوچک یا لب های داخلی یا چین های پوستی

هیپرتروفی لابیال می تواند هر دو مجموعه لابیا را تحت تاثیر قرار دهد، اما احتمال تغییر لابیا مینور یا لب های داخلی بیشتر است.

هایپرتروفی در لابیا بزرگ ممکن است باعث بزرگ شدن آنها شود. هیپرتروفی در لابیا مینور ممکن است باعث شود آنها از لابیا بزرگ خارج شوند.

هیپرتروفی لب بی ضرر است. این بر سلامت جنسی افراد تأثیر نمی گذارد و به این معنا نیست که آنها یک بیماری زمینه ای دارند.

بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند هیپرتروفی لبی دارند و اکثر آنها علائم نامطلوبی را تجربه نمی کنند.

عوارض جانبی هیپرتروفی لبیال

اکثر افراد مبتلا به هیپرتروفی لبیال هیچ علامت یا عوارض جانبی دیگری نخواهند داشت.

در برخی دیگر، بزرگ شدن لب ها ممکن است باعث ناراحتی شود یا آنها را در معرض خطر سایر مسائل قرار دهد. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد ضخامت آندومتر باید بدانید

ناراحتی یا تحریک

بزرگ شدن لب ها ممکن است هنگام دوچرخه سواری باعث ناراحتی شود.

لابیاها ناحیه حساسی هستند و لابیای بلندتر ممکن است راحت تر تحریک شود.

برخی از افراد مبتلا به بزرگی لابیا ممکن است هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی که به ناحیه واژن اصطکاک یا فشار می‌آورد، مانند اسب‌سواری یا دوچرخه‌سواری، احساس ناراحتی کنند. آنها همچنین ممکن است متوجه درد ناشی از اصطکاک در طول فعالیت جنسی شوند.

لابیای بزرگ شده ممکن است به لباس زیر فرد ساییده شود و باعث تحریک مداوم این ناحیه حساس شود.

تمیز نگه داشتن

فردی که هیپرتروفی لبی دارد، اغلب دارای نواحی اضافی از پوست چین خورده در اطراف فرج است. این امر تمیز کردن کامل محل را هنگام شستشو بسیار مهم می کند، زیرا مناطق بیشتری برای به دام افتادن باکتری ها وجود دارد.

افراد باید همیشه دست های خود را قبل از دست زدن به ناحیه حساس واژن بشویند تا از انتقال باکتری جلوگیری شود. در صورت ایجاد خارش یا تحریک، شستن آن به خوبی ضروری است.

بیشتر بخوانید
علائم ام اس در زنان: شایع، زودرس و نادر

بهداشت نادرست واژن می تواند افراد را مستعد رشد باکتری ها و عفونت های قارچی کند.

علل

هیچ دلیل مستقیم شناخته شده ای برای هیپرتروفی لبی وجود ندارد. پزشکان آن را یک نوسان طبیعی در بدن انسان می دانند. همانطور که ممکن است یک سینه بزرگتر از دیگری باشد، تفاوت در لابیاها نیز معمول است.

برخی از افراد با بزرگ شدن لابیا متولد می شوند، در حالی که ممکن است به مرور زمان به دلیل نوسانات هورمونی در دیگران ایجاد شود. در برخی افراد، با گذراندن دوران بلوغ، لابیاها بزرگتر می شوند.

برخی از افراد همچنین متوجه می شوند که لابیاهایشان بعد از بارداری رشد می کند، در حالی که برخی دیگر با افزایش سن تغییراتی را در فرج خود مشاهده می کنند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد جراحی زن به مرد باید بدانید

تشخیص

تشخیص هیپرتروفی لبی ساده است. معاینه فیزیکی توسط پزشک یا متخصص زنان معمولا تمام چیزی است که لازم است. هیچ استانداردی برای اندازه گیری برای اندازه گیری لابیاها وجود ندارد.

چشم انداز

هیپرتروفی لابیال در افراد معمول است و در بسیاری از موارد عوارض جانبی ایجاد نمی کند. در موارد شدید یا مواردی که باعث ناراحتی عاطفی می شود، جراحی یک گزینه است. چشم انداز جراحی به طور کلی خوب است و میزان رضایت بسیار بالایی دارد.

پزشکان ممکن است نکات بیشتری در مورد تسکین تحریک یا مدیریت اثرات هیپرتروفی داشته باشند، و بسیاری از مردم متوجه می شوند که می توانند با ایجاد چند تغییر در سبک زندگی، هر گونه ناراحتی را تسکین دهند.