بعد از سرطان سینه: نکات تناسب اندام و تغذیه

هنگامی که درمان سرطان سینه را به پایان می رسانید، ممکن است احساسات ترکیبی داشته باشید. انجام درمان از نظر جسمی و روحی خسته کننده است و عوارض جانبی زیادی از شیمی درمانی، پرتودرمانی، جراحی و ایمونوتراپی دارد. هنگامی که مرحله درمان به پایان رسید، آیا کاری وجود دارد که می توانید برای افزایش احتمال عاری بودن از سرطان انجام دهید؟

پاسخ بله است. کارهای زیادی می توانید در زندگی روزمره خود انجام دهید – علاوه بر مصرف داروهایی که پزشک برای کمک به جلوگیری از عود و همگام شدن با غربالگری های خود تجویز می کند.

متخصصان سرطان مدت‌هاست به بازماندگان سرطان سینه توصیه می‌کنند که همان عادات سبک زندگی سالم که در وهله اول نشان داده شده است شانس ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد، احتمال عود سرطان سینه را نیز کاهش می‌دهد. در گذشته، این توصیه بیشتر بر اساس نظر کارشناسان بود.

اما اخیراً، مطالعاتی که به طور خاص بر روی بازماندگان سرطان سینه انجام شده است، به این نظر وزن اضافه کرده است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که فعالیت بدنی منظم و یک رژیم غذایی سالم که سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و لوبیا است و کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده کم و فیبر بالایی دارد، می‌تواند به پیشگیری از عود سینه و مرگ کمک کند.

فعالیت بدنی دارای مزایای واضحی است.

زنانی که قبل از تشخیص سرطان و پس از درمان فعالیت بدنی منظمی داشتند، در مقایسه با افرادی که فعالیت نداشتند، احتمال بازگشت سرطان یا مرگ آنها کمتر است. این طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ توسط محققان مرکز جامع سرطان Roswell Park در بوفالو، نیویورک است.

این مطالعه بر روی ۱۳۴۰ زن مبتلا به سرطان سینه و دستورالعمل‌های فعالیت بدنی وزارت بهداشت و خدمات انسانی (HHS) برای بزرگسالان متمرکز شد.که باید هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​و ۲ روز فعالیت تقویت کننده عضلات داشته باشید. در این مطالعه، زنانی که این کار را انجام دادند، نسبت به آنهایی که غیرفعال بودند، کمتر به سرطان خود بازگشتند. همچنین احتمال مرگ آنها در طول ۲ سال دوره مطالعه کمتر بود. حتی آن‌هایی که «کم فعال» در نظر گرفته می‌شدند، به این معنی که به سطوح فعالیت توصیه‌شده نزدیک می‌شدند اما کاملاً به آن‌ها نمی‌رسیدند، بقایشان نیز بهبود یافته بود.

بیشتر بخوانید
پره اکلامپسی - علائم و علل
بدن شما چیزهای زیادی را پشت سر گذاشته است – از خود سرطان گرفته تا درمان‌های آن. هیچکس از شما انتظار دویدن ماراتن را ندارد مگر اینکه شما بخواهید. اما قدرت حرکت منظم را دست کم نگیرید.

از کوچک شروع کنید. حتی یک پیاده روی روزانه ۱۵ دقیقه ای فوایدی دارد. دکتر Karen Basen-Engquist، مدیر مرکز تعادل انرژی در پیشگیری و بقای سرطان در مرکز سرطان اندرسون MD دانشگاه تگزاس، می‌گوید: «لازم نیست تمرین‌های شدید زیادی انجام دهید تا از این کار سود ببرید». زمانی که خستگی ناشی از درمان سرطان را تجربه می‌کنید، شروع ورزش می‌تواند سخت باشد، اما حرکت فقط مقدار کمی از آن در اکثر روزها می‌تواند به شما کمک کند به نقطه‌ای برسید که بتوانید کارهای بیشتری انجام دهید.

به دکترت بگو ممکن است راهنمایی هایی را که اغلب در مجلات تناسب اندام می بینید، نادیده گرفته باشید: “قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.” این بار این توصیه را نادیده نگیرید. با تیم درمانی خود مشورت کنید تا ببینید در این مرحله از بهبودی، چقدر ورزش را می توانید تحمل کنید.

انتظارات واقع بینانه تعیین کنید. اگر قبل از شروع شیمی درمانی یک مایل ۸ دقیقه می دوید، انتظار نداشته باشید که ۳ یا ۴ ماه پس از آخرین دوز خود بتوانید با این سرعت مطابقت داشته باشید. و این اشکالی ندارد.

بیشتر بخوانید
اندومتریوما چیست؟

به استخوان ها و مفاصل خود فشار وارد نکنید. این امر به ویژه در صورتی مهم است که از دست دادن استخوان مرتبط با شیمی درمانی داشته باشید. به جای دویدن یا ایروبیک شدید، که می تواند خطر شکستگی شما را افزایش دهد، با پیاده روی شروع کنید. یا شنا را امتحان کنید، راهی بدون تاثیر برای کار کردن عضلات و سیستم قلبی عروقی شما.

از توانایی خود در ایجاد تعادل آگاه باشید. اگر بعد از شیمی درمانی دچار نوروپاتی (سوزن سوزن شدن یا بی حسی) در پاها یا دستان خود شده اید، می تواند تعادل شما را تحت تاثیر قرار دهد. مراقب فعالیت هایی باشید که ممکن است در آنها خطر سقوط داشته باشید. به عنوان مثال، به جای دویدن روی تردمیل، ممکن است ترجیح دهید با دوچرخه ورزش کنید.

برای تمرینات قدرتی وقت بگذارید. می تواند در زندگی روزمره شما تغییر ایجاد کند. Basen-Engquist می گوید: «در حالی که نمی توانیم بگوییم که آیا این روش بقای کلی را بهبود می بخشد یا خیر، شواهد نشان می دهد که بازماندگان سرطان سینه که تمرینات قدرتی انجام می دهند، بهبودهایی را در خستگی، کیفیت زندگی و عملکرد فیزیکی خود مشاهده می کنند.

در مورد غذا چطور؟ خبر خوب این است که اصول کلی تغذیه سالم برای بازماندگان سرطان سینه نیز مفید است.

دو مطالعه اخیر نشان می دهد که یک رژیم غذایی سالم می تواند به بازماندگان سرطان سینه کمک کند عمر طولانی تری داشته باشند. هر دو مطالعه شامل داده های حدود یک چهارم میلیون زن است که در دو مطالعه مشاهده ای بزرگ به نام مطالعات سلامت پرستاران شرکت کردند. این مطالعات این زنان را که همگی زیر ۵۵ سال داشتند و در زمان شروع آنها بدون سرطان بودند، تا ۳۰ سال دنبال کردند. تا سال ۲۰۱۱، حدود ۹۰۰۰ نفر از شرکت کنندگان در مطالعه به سرطان سینه مبتلا شده بودند.

بیشتر بخوانید
داروهای کلسترول و شیردهی: آیا استاتین ها هنگام شیردهی بی خطر هستند؟

اولین مطالعه نشان داد که زنانی که پس از تشخیص سرطان سینه بیشترین مقدار میوه و سبزیجات مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که کمترین مقدار مصرف می‌کردند، به طور کلی کمتر در معرض خطر مرگ در طول مطالعه بودند.

هنگامی که محققان عمیق‌تر حفاری کردند، دریافتند که سبزیجات برگ‌دار و سبزیجات چلیپایی مانند بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل هستند که بیشترین فواید را دارند. زنانی که روزانه تقریباً یک وعده کامل از سبزیجات چلیپایی مصرف می‌کردند، در مقایسه با زنانی که تقریباً هیچ یک از این سبزیجات را مصرف نمی‌کردند، ۱۳ درصد کمتر در معرض خطر مرگ به هر دلیلی در طول مطالعه بودند. و زنانی که تقریباً دو وعده سبزی برگدار در روز می‌خوردند، در مقایسه با زنانی که تقریباً هیچ سبزی نمی‌خوردند، ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر مرگ بودند.

کربوهیدرات‌ها در مطالعه دوم کلیدی بودند – به‌ویژه، نوع یا انواع کربوهیدرات‌هایی که زنان مصرف کردند. این نشان داد که کربوهیدرات‌های با بار گلیسمی بالا – آنهایی که باعث افزایش قند خون شما می‌شوند، مانند نوشیدنی‌های شیرین، غذاهای فرآوری‌شده مانند چیپس و دونات، و فست‌فودها مانند چیزبرگر و سیب‌زمینی سرخ کرده، خطر بیشتری دارند. بازماندگان سرطان سینه با رژیم های غذایی با بار گلیسمی بالا نسبت به افرادی که رژیم های غذایی با بار گلیسمی پایین تر مصرف می کردند، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان سینه بودند. آنها همچنین دریافتند زنانی که از رژیم‌های غذایی پرفیبر استفاده می‌کنند، نسبت به کسانی که رژیم‌های غذایی کم فیبر مصرف می‌کنند، خطر مرگ کمتری دارند.

نتیجه نهایی: بیشتر میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید.

نایجل براکتون، معاون دکترا، می‌گوید: «در مجموع، این تحقیق نشان می‌دهد که زنان مبتلا به سرطان سینه ممکن است از رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات و خوردن منابع غذایی با سرعت هضم کمتر، مانند غلات کامل و سبزیجات غیر نشاسته‌ای سود ببرند.» رئیس تحقیقات موسسه تحقیقات سرطان آمریکا (AICR).

بیشتر بخوانید
چه زمانی تخمک گذاری می کنم، چگونه بدانم و چه احساسی دارد؟

و یک خبر خوب برای طرفداران توفو و ادامه وجود داشت: علیرغم نگرانی‌های گذشته مبنی بر اینکه خواص استروژن مانند سویا ممکن است به سرطان سینه کمک کند، اکنون شواهد نشان می‌دهند که برعکس این موضوع صادق است. بروکتون می گوید: «در هر صورت، سویا اثر مفیدی دارد و حتی ممکن است خطر عود سرطان سینه را کاهش دهد.

به طور کلی، انجام فعالیت بدنی منظم و خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند به جلوگیری از افزایش وزن بیش از حد کمک کند، چیزی که محققان دریافته اند بعد از سرطان سینه نیز مهم است.

براکتون می‌گوید: شواهد قوی وجود دارد که نشان می‌دهد شاخص توده بدنی بالاتر پس از تشخیص با نتایج ضعیف‌تر در سرطان سینه مرتبط است. «جلوگیری از افزایش وزن و تمام تلاش خود را برای حفظ وزن مناسب انجام دهید مهم است.”

به طور کلی، براکتون می‌گوید که توصیه‌های AICR در مورد رژیم غذایی و فعالیت بدنی برای پیشگیری از سرطان همچنان توصیه عاقلانه‌ای برای بازماندگان سرطان سینه برای جلوگیری از عود است. این شامل:

  • وزن سالم را حفظ کنید.
  • فعالیت بدنی داشته باشید.
  • غلات کامل، سبزیجات، میوه ها و حبوبات (مانند لوبیا) را بیشتر مصرف کنید.
  • از نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید و مصرف فست فودها و غذاهای فرآوری شده پر از چربی، نشاسته و قند را محدود کنید.
  • مصرف گوشت قرمز مانند گوشت گاو، خوک و بره را محدود کنید.
  • از گوشت های فرآوری شده و الکل خودداری کنید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه