قبل و بعد از پیوند کبد چه انتظاری باید داشت

با افزایش تعداد پیوندها، سؤالات در مورد آنچه که پس از پیوند کبد باید انتظار داشت رایج تر می شود. افراد بیشتری تعجب می‌کنند که چگونه می‌توانند به حمایت از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که این نوع عمل پیوند را انجام می‌دهند کمک کنند.
هیچ جایگزینی برای مکالمه با پزشک یا تیم پزشکی شما وجود ندارد، اما ما پاسخ هایی را برای برخی از سوالاتی که ممکن است در مورد زندگی پس از پیوند کبد داشته باشید و اینکه اگر کسی را در حال انجام پیوند می شناسید، کمک کنید، جمع آوری کردیم.

در طول پیوند کبد چه اتفاقی می افتد؟

اگر پزشک تشخیص دهد که شما نیاز به پیوند کبد دارید، شما را با یک مرکز پیوند مرتبط می کند و یک تیم پیوند شما را ارزیابی می کند. زمانی که مسابقه در دسترس باشد و زمانی که باید به بیمارستان گزارش دهید به شما اطلاع خواهند داد.

بیشتر بخوانید
چشمان زرد: علل و درمان

در بیمارستان، ممکن است حدود ۲ ساعت قبل از عمل جراحی وجود داشته باشد تا زمانی که شما برای بیهوشی، نظارت بر فشار خون و سایر آماده سازی ها آماده شوید. عمل جراحی پیوند کبد به طور کلی بین ۶ تا ۸ ساعت طول می کشد و شامل برداشتن کبد قدیمی و قرار دادن کبد جدید است.

بعد از پیوند کبد چه انتظاری داریم؟

پس از جراحی، متخصصان مراقبت های بهداشتی شما را برای نظارت بیشتر به بخش مراقبت های ویژه (ICU) قبل از انتقال شما به منطقه دیگری از بیمارستان می برند، جایی که پزشکان و پرستاران آشنا با مراقبت از گیرندگان پیوند می توانند به مراقبت از شما ادامه دهند.

میانگین بستری شدن در بیمارستان برای اهداکننده و گیرنده پیوند حدود یک هفته است. بهبودی در خانه برای گیرنده پیوند برای چندین ماه ادامه خواهد داشت و در ابتدای این بهبودی به یک مراقب ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته نیاز دارید.

آیا بعد از پیوند کبد نیاز به مصرف دارو دارم؟

پس از پیوند کبد، باید تا پایان عمر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده کنید. اینها می توانند به جلوگیری از حمله بدن و آسیب رساندن به کبد جدید کمک کنند.

داروهایی که پزشکان می توانند برای کمک به کاهش احتمال دفع کبد جدید توسط بدن شما تجویز کنند، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سیکلوسپورین (نورال) یا تاکرولیموس؛ FK 506 (Prograf)
 • پردنیزون یا متیل پردنیزولون (Solu-Medrol)
 • مایکوفنولات موفتیل؛ MMF (CellCept)
بیشتر بخوانید
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)، سیروز صفراوی اولیه سابق

در صورت رد شدید، پزشکان ممکن است تجویز کنند OKT3.

از آنجایی که ممکن است طیف وسیعی از عوارض جانبی این داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند فشار خون بالا، افسردگی و سردرد وجود داشته باشد، ممکن است برای کمک به مدیریت این عوارض جانبی نیاز به مصرف داروهای دیگری نیز داشته باشید.

چه مدت طول می کشد تا کبد پس از پیوند بازسازی شود؟

کبد تقریباً بلافاصله پس از جراحی شروع به بازسازی می کند. هم کبد گیرنده و هم کبد اهدا کننده تقریباً به طور کامل در عرض ۸ هفته بازسازی می شوند.

کارهایی که بعد از پیوند کبد نمی توانید انجام دهید

پس از پیوند کبد، برخی از مواردی که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

 • واکسن های “زنده”
 • تماس فیزیکی نزدیک با افرادی که بیماری های عفونی دارند
 • الکل، سیگار و مواد مخدر تفریحی
 • محصولات شیر ​​غیر پاستوریزه و تخم مرغ خام یا نیم پز، گوشت و غذاهای دریایی
 • آب از دریاچه ها یا رودخانه ها
 • راه رفتن با پای برهنه در بیرون، که می تواند به میکروارگانیسم های خاک اجازه ورود به بدن شما را بدهد
 • بارداری در سال اول پس از پیوند
بیشتر بخوانید
3 دمنوش عالی برای کبد چرب [100% گیاهی و امتحان شده]

در حالی که سفر پس از پیوند کبد معمولاً خوب است، قبل از سفر، به ویژه به کشورهای در حال توسعه، با تیم پیوند خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد چگونگی به حداقل رساندن خطرات احتمالی با شما صحبت کنند.

همچنین مهم است که همیشه پس از پیوند خود از یک دستبند یا گردنبند پزشکی استفاده کنید تا متخصصان مراقبت های بهداشتی اورژانس بدانند که شما پیوند انجام داده اید.

نکاتی برای مراقبت از گیرنده پیوند کبد

اگر کسی را می شناسید که پیوند کبد دارد، ممکن است تعجب کنید که چگونه می توانید از او حمایت کنید. برخی از راه های عملی برای ارائه کمک عبارتند از:

 • کمک به اطمینان از اینکه آنها از برنامه دارویی خود پس از جراحی پیروی می کنند، که می تواند شامل گذاشتن قرص ها در تلگراف، تنظیم آلارم یا تماس با آنها با یادآوری باشد.
 • پیگیری و انتقال آنها به قرار ملاقات ها و آزمایش های پزشکی مورد نیاز
 • تشویق به تغییرات سبک زندگی توصیه شده توسط پزشکان
 • کمک به تهیه وعده های غذایی متعادل و مغذی
 • ارائه یک گوش شنوا برای طیف وسیعی از احساساتی که ممکن است تجربه کنند
بیشتر بخوانید
آنزیم های ALT و AST: معنی سطوح پایین، نرمال و بالا

چشم انداز

طبق حداقل الف گزارش داده ۸۹ درصد احتمال زنده ماندن ۱ سال پس از پیوند کبد و ۷۵ درصد بقا بعد از ۵ سال وجود دارد.

بزرگترین خطرات پس از پیوند کبد شامل رد کبد جدید و عفونت است. تقریباً ۶۰-۷۰٪ دریافت‌کنندگان پیوند کبد در برخی مواقع پس از جراحی رد می‌شوند، اما پیشرفت‌های عمده پزشکی اکنون راه‌هایی را برای کمک به مدیریت ردهای احتمالی ارائه می‌دهد.

سایر عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خون ریزی
 • لخته شدن خون
 • آسیب به مجاری صفراوی
 • عوارض جانبی مربوط به داروهایی که گیرنده برای جلوگیری از رد کبد جدید مصرف می کند

شما پس از پیوند کبد به نظارت پزشکی و دارو نیاز دارید و ممکن است تا یک سال احساس سلامتی نداشته باشید.

خلاصه

پس از پیوند کبد، هنوز ماه های زیادی برای بهبودی در پیش است.

مهم است که داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید تا احتمال دفع اندام جدید توسط بدن کاهش یابد. انتظار داشته باشید که برای نظارت مکرر با پزشک خود در ارتباط باشید.

داشتن یک سیستم حمایتی قوی پس از پیوند کبد بسیار مهم است. این افراد می توانند در رفع نیازهای فیزیکی مانند تهیه وعده های غذایی متعادل و هدایت شما به ملاقات های پزشکی کمک کنند. آنها همچنین می توانند برای هر گونه تغییر در شیوه زندگی که ممکن است نیاز به ایجاد آن داشته باشید، تشویق بسیار مورد نیاز را ارائه دهند.